EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacja tarasów i balkonów - zrób to profesjonalnie

VISBUD-Projekt | 2019-06-26
Izolacja tarasów i balkonów - zrób to profesjonalnie
Fot. VISBUD-Projekt

Izolacja tarasów i balkonów - zrób to profesjonalnie


Fot. VISBUD-Projekt

Balkony, tarasy i loggie, ze względu na działanie czynników klimatycznych, narażone są na największe obciążenia. Ciągła zmienność temperatur, suchość i wilgotność powodują uszkodzenia w postaci rys czy nieszczelności. Jednocześnie te elementy budynku stają się naturalnym przedłużeniem powierzchni mieszkalnej, dlatego należy je skutecznie i estetycznie zabezpieczać.

treść sponsorowana

Budowa poszczególnych warstw wykładzin tarasów i balkonów jest różna. Inna będzie dla tarasu naziemnego, inna dla tarasu nadziemnego, balkonu czy loggii. Układ poszczególnych warstw zależy również od wyboru odprowadzania wody. Wyróżniamy powierzchniowy i drenażowy sposób odprowadzania wody.

W pierwszym przypadku całkowite odprowadzanie wody opadowej następuje po powierzchni użytkowej (np. wykładzinie ceramicznej). Cechą charakterystyczną jest występowanie tzw. uszczelnienia zespolonego (podpłytkowego), w którym okładzina ceramiczna jest zespolona bezpośrednio z hydroizolacją. W drugim przypadku zakłada się możliwość wnikania wody opadowej w warstwę wierzchnią konstrukcji balkonu czy tarasu, a jej odprowadzenie następuje bezpośrednio z powierzchni hydroizolacji.

Dowiedz się więcej >>

Hydroizolacja tarasów i balkonów

Skupiając się wyłącznie na hydroizolacji tarasów i balkonów, produkty stosowane w tym obszarze można podzielić na dwie grupy:

» hydroizolacyjne wyroby rulonowe:

  • rulonowe materiały bitumiczne (papy, maty samoprzylepne),
  • wyroby rulonowe z tworzyw sztucznych,

» wyroby (masy) nanoszone w postaci płynnej, półpłynnej, tworzące po wyschnięciu powłoki hydroizolacyjne:

  • elastyczne jedno- i dwuskładnikowe mikrozaprawy polimerowo-cementowe,
  • jedno- i dwuskładnikowe polimerowo-bitumiczne, grubowarstwowe masy uszczelniające (KMB),
  • elastyczne powłoki żywiczne (najczęściej poliuretanowe).

Firma Hahne, której przedstawicielem w Polsce jest VISBUD-Projekt, od dawna już odchodzi od zawodnych systemów płytek ceramicznych na balkonach i tarasach. Skupia się natomiast na drenażowych powłokach zewnętrznych. Okładziny wykonane z kamienia naturalnego, połączonego żywicą poliuretanową, stanowią najwyższej jakości dekorację do renowacji i kształtowania balkonów, tarasów, jak również schodów zewnętrznych. Są one układane na warstwie hydroizolacji wykonanej z elastycznej, płynnej, jednokomponentowej izolacji poliuretanowej (RYS. 1) lub z elastycznej, dwukomponentowej zaprawy mineralnej (RYS. 2).

Skontaktuj się z naszymi specjalistami >>

Rysunek 1

RYS. 1. Przekrój budowy systemów drenażowych wykładzin


1 - podłoże: beton, jastrych, płytki; 2 - grunt; 3 - izolacja poliuretanowa; 4 - wykładzina drenażowa

Rysunek 2

RYS. 2. Przekrój budowy systemów drenażowych wykładzin


1 - podłoże: beton, jastrych, płytki; 2 - grunt; 3 - izolacja mineralna z siatką; 4 - wykładzina drenażowa

Tarasy, balkony i loggie to newralgiczne części bryły budynków. Są podatne na wpływ niszczących czynników: środowiska atmosferycznego (woda, wilgoć, promieniowanie UV), czynników termicznych, mechanicznych, chemicznych i biologicznych. Wilgoć i obecność mostków cieplnych to przyczyny korozji płyt balkonowych i przemarzania stropów pod tarasami. Z temperaturą związane są odkształcenia, a z wodą jej destrukcyjne oddziaływanie na konstrukcję tarasów i balkonów, dlatego konieczne jest zapewnienie szczelności w tych obszarach.

W przypadku hydroizolacji poliuretanowej możliwe jest zastąpienie wykładziny drenażowej wykładziną zewnętrzną wykonaną z barwnego poliuretanu odpornego na działanie UV.

Drenażowe wykładziny na powierzchniach balkonów

Istotą drenażowych wykładzin na powierzchniach balkonów i tarasów jest fakt, że nie stanowią one bariery dla wody opadowej. Woda opadowa swobodnie przechodzi przez taką wykładzinę i zatrzymuje się na warstwie izolacji. Możliwość przemieszczania się wody w takiej wykładzinie nie jest hamowana, grawitacyjnie przemieszcza się w kierunku odpływów lub krawędzi powierzchni balkonów (tarasów). Woda też swobodnie odparowuje. Nie mamy więc zjawiska zamykania wody opadowej pod powierzchnią wykładziny zewnętrznej.

To zjawisko występuje często przy wykładzinach wykonanych z płytek ceramicznych. Woda opadowa zamknięta pod ich powierzchnią w sposób destrukcyjny wpływa na izolacje podpłytkowe i kleje, a w zimie jest przyczyną występowania szkód mrozowych. RYS. 1 i 2 pokazują przekrój budowy systemów drenażowych wykładzin.

W każdym przypadku izolacja jest lokowana bezpośrednio pod wykładziną drenażową. Jest to izolacja powłokowa, która różni się rodzajem użytych materiałów. W pierwszym przypadku jest to izolacja na bazie reaktywnej (IMBERAL® RSB 54Z), w drugim - na bazie żywicy poliuretanowej (HADALAN® DS91 13P). Zastosowanie żywicy poliuretanowej zwiększa przede wszystkim możliwości izolacji do przenoszenia rys.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.