EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

Czy pompy ciepła instalowane w starszych budynkach są efektywne? fot. Viessmann

Czy pompy ciepła instalowane w starszych budynkach są efektywne? fot. Viessmann

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Zobacz także

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

STYROPMIN Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach

Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach

Nowość od marki Styropmin, XPS 30 PRO, to specjalny materiał izolacyjny o podwyższonej wytrzymałości, zaprojektowany do skutecznego ocieplania różnych miejsc, takich jak fundamenty, dachy odwrócone czy...

Nowość od marki Styropmin, XPS 30 PRO, to specjalny materiał izolacyjny o podwyższonej wytrzymałości, zaprojektowany do skutecznego ocieplania różnych miejsc, takich jak fundamenty, dachy odwrócone czy parkingi, gdzie codziennie przemieszcza się duża liczba osób.

Czy pompy ciepła w istniejących budynkach działają w sposób przyjazny środowisku?

Aby złagodzić skutki zmian klimatycznych, niezbędna jest drastyczna redukcja emisji dwutlenku węgla. W ramach europejskiego „Zielonego Ładu” (European Green Deal) zwiększono w ostatnim czasie cele redukcji CO2 do roku 2030 z 40 na 55%. Celem nadrzędnym jest osiągnięcie do roku 2050 neutralności klimatycznej.

Wiele krajów zaostrza swoje plany już do roku 2030, by cel ten udało się zrealizować, np. w Niemczech planuje się w tym czasie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 65%. Plany te potwierdzone zostały przez zdecydowaną większość krajów na szczycie klimatycznym w kwietniu 2020 roku, a brak jednoznacznej deklaracji Polski w kwestii neutralności klimatycznej odebrany został jako co najmniej niezrozumiały.

Czytaj też: Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Dekarbonizacja sektora ogrzewania budynków jest jednym z podstawowych założeń osiągnięcia redukcji emisji CO2. W tym celu konieczne jest działanie na dwóch frontach: po pierwsze, należy wzmóc prace termomodernizacyjne budynków, redukując dzięki temu zapotrzebowanie na energię cieplną, a po drugie, dokonać możliwie szybkiej transformacji ogrzewania budynków, korzystając z technologii, które zapewnią znaczne ograniczenie emisji CO2, a w perspektywie neutralność klimatyczną.

WARTO WIEDZIEĆ

Przygotowana przez autora seria materiałów pt. „Pompy ciepła w istniejących budynkach” powstała w celu rzetelnej odpowiedzi na pytania:

  • W jaki sposób pompy ciepła mogą być stosowane w istniejących budynkach?
  • Czy są one w stanie zapewnić wymagane wysokie temperatury zasilania układów grzewczych w przypadku zastosowania systemu opartego na grzejnikach?
  • Co z ich efektywnością w tego typu budynkach?
  • Czy można nazwać działanie pomp ciepła w budynkach istniejących i starszych ekologicznym?

Opracowanie podzielono na 12 części, które sukcesywnie ukazują się na stronie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła pod adresem: https://portpc.pl/pompy-ciepla-w-istniejacych-budynkach/. To wiedza zebrana przez autora podczas dwudziestu lat badań nad pompami ciepła w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE. W tym czasie przebadano m.in. ok. 300 rzeczywistych instalacji pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych różnych klas energetycznych. Projekty badawcze z ostatnich lat poświęcone były budynkom starszym.

Uzyskane wyniki w sposób jednoznaczny wskazują na możliwość celowego stosowania pomp ciepła w budynkach niepoddanych termomodernizacji lub poddanych jej jedynie częściowo. W ramach prezentowanej serii omawianych jest wiele powszechnie wykorzystywanych argumentów przeciw stosowaniu pomp ciepła wraz z analizą wyników badań i pomiarów, zaprzeczających często utartym przekonaniom.

Jak dużą redukcję emisji CO2 można osiągnąć dzięki pompom ciepła w porównaniu z innymi technologiami?

Pompy ciepła to technologia dojrzała, która już dziś w większości przypadków może zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne: gaz ziemny, olej opałowy czy węgiel. Z tego powodu pompy ciepła uważane są za centralny element przyszłego, neutralnego klimatycznie systemu energetycznego.

Redukcja emisji dwutlenku węgla dzięki zastosowaniu elektrycznych pomp ciepła zależy od dwóch czynników – intensywności emisyjnej energii elektrycznej oraz efektywności pompy ciepła. Pierwsza z tych wielkości mówi, w jak „czysty“ sposób wyprodukowana została energia elektryczna, czyli ile gramów CO2 wyemitowane zostało do atmosfery przy produkcji jednej kilowatogodziny prądu. Wskaźnik ten jest wartością dynamiczną i zależy od pory roku czy nawet dnia oraz obszaru geograficznego. W obliczeniach używa się najczęściej jego średniej wartości rocznej.

Zgodnie ze statystyką Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) wskaźnik emisji dla odbiorców końcowych energii elektrycznej wyniósł w Polsce w 2019 r. 719 g CO2/kWh. Wartość ta co roku maleje wraz ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii oraz zwiększeniem efektywności elektrowni. Dla porównania w Niemczech jest to obecnie 401 g CO2/kWh (w roku 2020 po raz pierwszy udział energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej przekroczył 50%), a średnia dla krajów EU28 wynosi poniżej 300 g CO2/kWh.

Rysunek 1 obrazuje redukcję emisji dwutlenku węgla dzięki zastosowaniu pomp ciepła, w zależności od ich efektywności, w porównaniu z kotłem gazowym oraz węglowym. W przypadku kotła gazowego produkcja ciepłej wody użytkowej realizowana jest w 70% przez termiczny kolektor słoneczny. Analizę przeprowadzono dla obecnego stanu wskaźników emisji (Polska, 2019) oraz stanu przewidywanego w roku 2030.

rys1 pompa ciepla
Rys. 1. Redukcja emisji dwutlenku węgla w wyniku zastosowania pomp ciepła, w zależności od ich efektywności, w porównaniu z kotłem gazowym oraz kotłem węglowym

Biorąc pod uwagę dane z roku 2019, w porównaniu z kotłem gazowym wspomaganym termicznym kolektorem słonecznym pompa ciepła przyczynia się do redukcji CO2, jeśli jej efektywność wynosi minimum 3,0. Warto wspomnieć, że jeśli założymy 20-proc. udział energii elektrycznej pochodzącej z własnej instalacji fotowoltaicznej, efekty redukcji emisji CO2 uzyskiwane są już od efektywności 2,4.

Drugie porównanie przeprowadzono dla pomp ciepła oraz kotłów spalających węgiel pod postacią „ekogroszku”. W tym przypadku pozytywne efekty redukcji emisji uzyskiwane są już w odniesieniu do pomp ciepła o efektywności na poziomie 1,9.

Uwzględniając wyniki pomiarów monitoringowych, w trakcie których powietrzne pompy ciepła uzyskały średnie wartości efektywności na poziomie 3,1, a gruntowe pompy ciepła 4,1, redukcja emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłem węglowym wynosi co najmniej 40%. W porównaniu z kotłami węglowymi pompy ciepła redukują oczywiście jeszcze jeden ważny problem – lokalną emisję zanieczyszczeń pyłowych, popularnie zwanych smogiem.

Ostatnie z porównań przeprowadzone zostało dla prognozy wartości wskaźnika emisji energii elektrycznej w 2030 r. Według przewidywań Komisji Europejskiej i Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej „IRENA“ zawartych w REMAP 2030, wartość wskaźnika dla Polski osiągnie wówczas poziom 420 g CO2/kWh. Przy takich emisjach, nawet w porównaniu z kotłem gazowym, redukcja CO2 będzie możliwa już dla pomp ciepła działających z efektywnością 1,7, a więc w przypadku wszystkich poprawnie działających instalacji.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Im wyższa efektywność pomp ciepła lub im niższe wartości wskaźników emisji energii elektrycznej, tym wolniej rośnie potencjał redukcji CO2. Wyrażając ten efekt w liczbach – wzrost efektywności pompy ciepła w roku 2030 z 2,5 na 3,5 (a więc o 1,0) powoduje wzrost redukcji o 20%. Taki sam wzrost efektywności, ale z 3,5 na 4,5, oznacza wzrost redukcji jedynie o 11%. Jednocześnie same wartości redukcji utrzymują się już na bardzo wysokim poziomie.

Nie należy jednak zapominać, że wraz ze wzrostem efektywności pomp ciepła maleje zapotrzebowanie na energię elektryczną, co jest bardzo ważnym aspektem zarówno pod względem kosztów dla użytkowników końcowych, jak i powszechnej konieczności oszczędzania energii. Inaczej mówiąc, z czysto ekologicznej perspektywy efektywność pomp ciepła będzie z czasem maleć, po początkowym szybkim wzroście ekologicznego zysku. Nie oznacza to jednak, że kwestia efektywności nie pozostanie ważna pod względem ekonomicznym. Zagadnienie to zostanie szczegółowo omówione poniżej.

Podsumowując, należy stwierdzić, że stosowanie pomp ciepła prowadzić będzie do znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z technologiami bazującymi na tzw. kopalnych źródłach energii, jak gaz ziemny czy węgiel. Zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowej produkcji energii elektrycznej będzie ten trend znacząco pogłębiać. Już teraz w bilansie indywidualnym pompy ciepła osiągają znacznie lepsze wyniki ekologiczne niż kotły gazowe wspierane kolektorami słonecznymi, jeśli uwzględni się produkcję prądu z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Wyniki efektywności pomp ciepła uzyskane w projektach monitoringowych pokazują, że pompy ciepła działają w sposób ekologiczny zarówno w budynkach nowo wznoszonych, jak i istniejących.

Czy ogrzewanie pompami ciepła nie jest za drogie?

Bez względu na zalety ekologiczne danej technologii ma ona szansę na powodzenie wówczas, gdy jest ekonomicznie korzystna dla jej użytkowników. Mówiąc krótko, musi się po prostu opłacać.

Ocena ekonomiczna uwzględniająca zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne musi być kompleksowa, a jej wyniki zależą od wielu parametrów. Pompy ciepła są obecnie droższe od np. kotłów gazowych, jednak ta różnica cenowa zmienia się w zależności od modelu i jakości urządzeń.

Biorąc pod uwagę szybki wzrost liczby produkowanych pomp ciepła, można liczyć na spadek ich cen w niedalekiej przyszłości. Dodatkowym elementem utrudniającym całościowe porównanie ekonomiczne jest różnego rodzaju dofinansowanie, które często niweluje większe koszty inwestycyjne. Dla użytkowników indywidualnych najbardziej wymierne są koszty eksploatacyjne i właśnie im warto się przyjrzeć dokładniej.

Nierówny punkt wyjścia

W przypadku elektrycznych pomp ciepła decydująca dla oceny kosztów eksploatacyjnych jest cena energii elektrycznej. Jak różna może być ona w poszczególnych krajach (zarówno wartość absolutna, jak i udział podatków i opłat), pokazuje rys. 2.

rys2 pompa ciepla
Rys. 2. Ceny energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych w 2020 roku, uwzględniające podatki i inne opłaty Źródło: Eurostat 2021, https://strom-report.de/strompreise-europa/

Zgodnie z danymi Eurostatu (urzędu statystycznego Unii Europejskiej), najwyższe ceny energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych mają obecnie Niemcy. Również udział podatków i opłat utrzymuje się w tym kraju na bardzo wysokim poziomie. W dodatku w ciągu ostatnich 10 lat ceny wzrosły o 20%. Głównym powodem jest fakt, że koszty zmian systemu energetycznego (Energiewende) ponosi właśnie energia elektryczna, a nie gaz ziemny czy olej opałowy.

Średnia cena elektryczności w Unii Europejskiej wynosi 21 centów za kilowatogodzinę i tyle właśnie płacą odbiorcy indywidualni w Austrii. W Polsce jest to około połowy ceny niemieckiej – 14,7 centów, w ciągu ostatnich 10 lat kwota ta wzrosła o 9%. Podobne ceny ma również Holandia, ale tam dzięki konsekwentnemu obniżaniu podatków kwota ta spadła w ciągu 10 lat o ponad 20%.

Porównanie miesięcznych kosztów

Pomijając cenę prądu, na wysokość kosztów eksploatacyjnych mają wpływ również inne parametry. Oczywiście decyduje standard energetyczny budynku oraz jego powierzchnia grzewcza, a inaczej mówiąc: ilość energii grzewczej potrzebnej do ogrzania budynku.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest efektywność pompy ciepła. Podobnie jak w przypadku innych technologii, decydujące są oczywiście koszty paliw przez nie wykorzystywanych.

rys3 pompa ciepla
Rys. 3. Średnie miesięczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni grzewczej 150 m2 i różnym standardzie energetycznym

Na rys. 3 pokazano średnie miesięczne koszty ogrzewania pompą ciepła lub kotłem na gaz ziemny budynku o powierzchni grzewczej 150 m2 i różnym standardzie energetycznym: bez termomodernizacji, poddanego częściowej lub całkowitej termomodernizacji, o zapotrzebowaniu na energię cieplną na poziomie odpowiednio: 170, 120 oraz 70 kWh/m2/rok. Dla uproszczenia obliczeń pominięto ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.

W przypadku pompy ciepła uwzględniono średnie koszty dla taryfy G11 (stała cena prądu przez całą dobę) w wysokości 0,63 zł oraz dla sugerowanej dla pomp ciepła taryfy G12w (tzw. weekendowej). Miesięczne koszty przedstawione zostały w zależności od efektywności pompy ciepła.

W przypadku gazu ziemnego wzięto pod uwagę cenę aktualną oraz cenę uwzględniającą możliwy podatek za emisję dwutlenku węgla. Wartości tego podatku odnoszą się do cen ustawowych w Niemczech, zostały jednak przesunięte czasowo. Dla roku 2025 przyjęto do obliczeń podatek w wysokości 100 zł za tonę CO2 (w Niemczech wartość 25 euro obowiązuje już od bieżącego roku) oraz 200 zł za tonę CO2 po roku 2025 (w Niemczech 55 euro obowiązywać będzie już od roku 2025, natomiast w latach późniejszych prognozowany jest podatek w wysokości min. 100 euro za tonę CO2). Przy obliczeniach dla kotła gazowego uwzględniono jego efektywność na poziomie 90%.

Podczas porównywania kosztów wyraźnie widać znaczenie efektywności pompy ciepła. Przykładowo średnie miesięczne koszty dla pompy ciepła o efektywności 3,0 (wartość reprezentatywna dla powietrznej pompy ciepła) i budynku niepoddanego termomodernizacji, uwzględniając taryfę G11, wynoszą 446 zł. Dla tego samego przypadku, ale efektywności 4,0 (średnia wartość dla gruntowych pomp ciepła), koszty są o ponad 100 zł niższe i wynoszą 335 zł. W obu przypadkach koszty te są niższe niż ogrzewania kotłem gazowym.

Uwzględniając dzisiejsze ceny, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność wyższą niż 3,0. Jeśli uwzględniona zostanie taryfa „dedykowana” pompom ciepła (G12w), przy tej samej efektywności oszczędności w stosunku do kotła gazowego wyniosą już ok. 100 zł miesięcznie.

Podobny lub nawet większy efekt uzyskać można dzięki połączeniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Zmiany cen gazu ziemnego, np. na skutek dodatkowego podatku za emisję CO2, jedynie tę tendencję pogłębiają.

rys4 pompa ciepla
Rys. 4. Miesięczne koszty eksploatacyjne pomp ciepła o efektywności 3,0 oraz 4,0 w domu o powierzchni 150 m2, po częściowej termomodernizacji

Na rys. 4 w sposób uproszczony przedstawiono omawiane porównanie. Dane zredukowano do jednego typu domu (poddanego częściowej termomodernizacji) oraz dwóch wielkości efektywności pomp ciepła.

Miesięczne koszty eksploatacyjne policzone zostały dla pomp ciepła o efektywności 3,0 oraz 4,0. W obu przypadkach wyraźnie widoczne są korzyści ekonomiczne uzyskiwane dzięki zastosowaniu tej technologii. Optymalizacja ceny energii elektrycznej (poprzez wybór taryfy lub własną instalację fotowoltaiczną) oraz prawdopodobny wzrost ceny gazu ziemnego pogłębiają tę tendencję.

Opisane powyżej korzyści ekologiczne jednoznacznie pokazują, jak ważne jest możliwie szerokie zastosowanie pomp ciepła zarówno w budynkach nowo wznoszonych, jak i starszych.

Aby przyspieszyć ten proces, niezbędne jest wprowadzenie korzyści ekonomicznych dla użytkowników pomp ciepła. Dzięki obniżeniu cen energii elektrycznej dla tej technologii, np. poprzez celowe obniżenie podatków, wprowadzenie taryf dedykowanych itp., możliwe będzie szybsze rozpowszechnienie pomp ciepła, a co za tym idzie – zbliżenie się do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych.

***

W obecnych czasach ceny energii zmieniają się bardzo dynamicznie. Tendencja jednak pozostaje taka sama i pogłębia się na korzyść pomp ciepła ze względu na to, że ceny gazu rosną szybciej niż ceny prądu.

Literatura

  1. https://portpc.pl/pompy-ciepla-w-istniejacych-budynkach/
  2. https://portpc.pl/pompy-ciepla-w-istniejacych-budynkach-cz-4/
  3. https://www.waermepumpe.de/presse/referenzobjekte/bwp-datenbank/?tx_bwprefobjdb_house%5Bdetailid%5D=183&tx_bwprefobjdb_house%5Baction%5D=show&tx_bwprefobjdb_house%5Bcontroller%5D=House#content
  4. https://www.ise.fraunhofer.de/content/dam/ise/de/downloads/pdf/Forschungsprojekte/BMWi-03ET 1272A-WPsmart_im_Bestand-Schlussbericht.pdf

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla...

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla osób składających wniosek w programie. Dzięki niej mogą wybrać urządzenia i materiały, które na pewno będą kwalifikować się do dofinansowania. Na liście ZUM jest około 200 urządzeń BDR Thermea.

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien? Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową...

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową likwidację bezklasowych źródeł ciepła i zastąpienie ich tymi, które spełniają normy emisji zanieczyszczeń. Z drugiej strony, ceny gazu ziemnego są stabilne, a ich eksploatacja jest praktycznie bezobsługowa. W poniższym artykule przybliżam temat ogrzewania domu gazowym kotłem kondensacyjnym oraz podpowiadam,...

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Columbus Energy Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala...

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala zastosowanych zabezpieczeń oraz używane materiały sprawiają, że ryzyko pożaru instalacji PV jest mało prawdopodobne. Niemniej, w ogólnej świadomości potencjalnych konsumentów jest wiele wątpliwości i mitów. Columbus przygotował poradnik na temat bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland,...

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland, dystrybutor urządzeń De Dietrich i Baxi, stworzyła więc Kodeks Dobrych Praktyk – dokument, który ma za zadanie upowszechnianie najwyższych standardów na rynku usług instalacyjno-serwisowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu...

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu kotłów gazowych, przyszedł czas na odnawialne źródła energii i technologię pomp ciepła.

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

Ferro Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

AS ENERGY Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna,...

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna, a prosumenci, którzy uruchomią ją do końca marca 2022 r., będą się rozliczać na dotychczasowych zasadach.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Bauder Polska Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza

Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza

Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.

Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.

Redakcja Domy przyszłości

Domy przyszłości Domy przyszłości

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja...

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja zrównoważonych budynków i społeczności Build for Life.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym » Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem » Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.