EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

Dom w malinówkach 14 (E) OZE, fot ARCHON+

Dom w malinówkach 14 (E) OZE, fot ARCHON+

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien być odpowiednio dopasowany do uwarunkowań posiadanej działki, potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców, a także możliwości finansowych i zaplanowanego budżetu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i szukając możliwości zminimalizowania kosztów użytkowania, wielu inwestorów zamierza wybudować dom wyposażony w systemy instalacyjne, które zapewnią efektywne gospodarowanie energią budynku, a także umożliwią pozyskiwanie jej z naturalnych źródeł.

treść sponsorowana

Rozwiązania wspierające energooszczędność domu

Każdy nowo budowany dom musi spełniać określone przepisami wymogi w zakresie standardu energetycznego, który jest kontrolowany już na etapie projektowania. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, wskaźnik EP w przypadku domów jednorodzinnych nie może przekraczać wartości 70 [kWh/(m2·rok)]. Jest to parametr, który określa zapotrzebowanie domu na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystywaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Na etapie budowy można rozważyć opcję montażu dodatkowych systemów, takich jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pompa ciepła, ogrzewanie kominkowe, fotowoltaika czy solary, dzięki którym w przyszłości będzie można oszczędniej użytkować budynek. Decyzję o wyborze konkretnych instalacji warto poprzedzić analizą kosztów montażu w zestawieniu z możliwymi oszczędnościami. Porównanie tych czynników, czyli kosztów inwestycyjnych i potencjalnego zwrotu, pozwoli na wybór odpowiednich rozwiązań instalacyjnych.

Jeżeli zamierzamy wyposażyć dom w dodatkowe systemy, z pewnością warto uwzględnić te plany na etapie wyboru projektu, pamiętając, że instalacje wymagają zapewnienia odpowiednich kanałów oraz miejsca na urządzenia. Obecnie inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymaga ona m.in. uwzględnienia miejsca na czerpnię, wyrzutnię powietrza, kanały wentylacyjne i centralę.

Z kolei w przypadku zastosowania w domu pompy ciepła, można zrezygnować z kotłowni w budynku, jednak niezbędne jest uwzględnienie miejsca na urządzenie, należy także zadbać o zapewnienie łatwego dostępu do jego obsługi. Pompę ciepła można połączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym bądź innymi instalacjami, tworząc bardziej rozbudowany system, sprzyjający zwiększeniu standardu energetycznego domu.

Gotowe projekty domów energooszczędnych

Marzenia o pięknym, komfortowym i energooszczędnym domu można zrealizować, wybierając jeden z projektów Pracowni ARCHON+, która oferuje bogatą i różnorodną kolekcję, spełniającą rozmaite założenia przyszłych użytkowników. Dostępne są w niej także projekty domów, zawierające w standardzie zarówno wentylację mechaniczną z rekuperacją, jak i pompę ciepła powietrze-woda lub też jedną z tych instalacji. Projekty te zostały oznaczone symbolami E (wentylacja mechaniczna) oraz OZE (pompa ciepła). Warto także przypomnieć, że  projekty poszczególnych dodatkowych instalacji iARCHON+ oferuje w promocyjnych cenach również do pozostałych projektów domów ze swojej oferty.

Poniżej prezentujemy trzy interesujące propozycje!

szyszkowce 8e oze

Dom w szyszkowcach 8 (E) OZE

„Dom w szyszkowcach 8 (E) OZE”

To doskonałe połączenie nowoczesnych trendów z funkcjonalnością i komfortem. W budynku o powierzchni użytkowej ok. 138 m2 przewidziano jako źródła ogrzewania wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz pompę ciepła, dzięki którym można zwiększyć efektywność energetyczną domu i tym samym zminimalizować koszty eksploatacyjne. Zaprojektowana w stylu nowoczesnej stodoły bryła prezentuje się bardzo efektownie, uwagę zwracają imponujące przeszklenia i pomysłowa kompozycja elewacji. Ozdobnym detalem jest wysunięta z linii elewacji rama, okalająca dwie ściany budynku i tworząca nad strefą wejściową oraz tarasową praktyczną osłonę.

W przestronnym salonie zaprojektowano kominek, który dodaje blasku i wprowadza nastrojowy klimat. Przesuwne przeszklenie szeroko otwiera wnętrze na widok ogrodu oraz podnosi walory dekoracyjne przestrzeni. Wyjątkowo prezentuje się także jadalnia, dla której przewidziano reprezentacyjne miejsce przy wysokim, narożnym oknie. Wielofunkcyjny półwysep w kuchni można zaaranżować w formie barku śniadaniowego z wygodnym blatem do pracy, a także strefą zmywania.

Przestrzeń pod schodami przeznaczono na praktyczną spiżarnię, a układ parteru wzbogaca gabinet, łazienka oraz kotłownia z funkcją pralni. Cztery komfortowe sypialnie, w tym jedna z garderobą, wypełniają przestrzeń poddasza. Ponadto w strefie prywatnej zaprojektowano drugą garderobę oraz łazienkę.

malinowki 14 e oze

Dom w malinówkach 14 (E) OZE

„Dom w malinówkach 14 (E) OZE”

Inną interesującą propozycją dla inwestorów, planujących budowę domu z wentylacją mechaniczną oraz pompą ciepła, jest projekt „Domu w malinówkach 14 (E) OZE” o powierzchni użytkowej ok. 130 m2. Obie te instalacje zostały uwzględnione na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Dodatkowo montaż paneli fotowoltaicznych, przetwarzających energię słoneczną w energię elektryczną, pozwoli obniżyć wydatki eksploatacyjne.

To prosty w budowie dom z poddaszem użytkowym, którego charakter podkreśla nowoczesne wykończenie. Naturalna okładzina harmonijnie komponuje się z jasnym tynkiem, grafitową stolarką i antracytową dachówką. Wewnętrzny układ funkcjonalny gwarantuje komfortowe warunki użytkowania. Otwarta na taras strefa dzienna mieści wygodny salon, jadalnię z miejscem na duży stół oraz kuchnię, której granice wizualnie rysuje półwysep z barkiem śniadaniowym. Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewnia pobliska spiżarnia.

Na parterze zaprojektowano także dodatkowy pokój, w którym można zaaranżować gabinet z pojemnymi regałami na dokumenty. Obok mieści się łazienka, a dostępna przez wiatrołap kotłownia posiada miejsce na urządzenia instalacyjne. Prywatna strefa domu na poddaszu obejmuje trzy sypialnie, łazienkę, garderobę i obszerną pralnię.

kosacce 03 n oze

Dom w kosaćcach 3 N OZE

„Dom w kosaćcach 3 N OZE”

Ta niewielka parterówka o pow. użytkowej ok. 95 m2 przyciąga wzrok piękną kompozycją wykończenia elewacji – jasny tynk i drewniana okładzina tworzą atrakcyjne połączenie. Nowoczesny charakter jednokondygnacyjnej bryły podkreśla dwuspadowy dach bezokapowy, do którego pokrycia wybrano płaską dachówkę w kolorze antracytowym.

W projekcie przewidziano pompę ciepła jako źródło ogrzewania. Wzdłuż elewacji ogrodowej rozciąga się taras, częściowo osłonięty pergolą, będący przytulnym miejscem relaksu na świeżym powietrzu. Szerokie, przesuwne przeszklenie jest efektowną ozdobą strefy dziennej i zapewnia jej doskonałe doświetlenie.

W kuchni można zastosować zabudowę z barkiem śniadaniowym, przewidziano także podręczną spiżarnię. Równie funkcjonalna jest strefa nocna domu, w której domownicy mają do dyspozycji trzy ustawne sypialnie z bezpośrednim dostępem do ogrodu oraz gabinet do pracy. W ramach jednokondygnacyjnej przestrzeni zaprojektowano także dwie łazienki i kotłownię z funkcją pralni.

Szczegółowe informacje oraz pełna oferta gotowych projektów domów dostępna jest na www.archon.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Michał Michał, 26.06.2023r., 18:15:49 Warto budować z ceramiki. Zastosowanie pustaków ceramicznych Termoton przyczynia się do osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej budynków. Polecam!

Powiązane

ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel Dom energooszczędny – na co zwrócić uwagę, planując budowę i wybierając projekt?

Dom energooszczędny – na co zwrócić uwagę, planując budowę i wybierając projekt? Dom energooszczędny – na co zwrócić uwagę, planując budowę i wybierając projekt?

Każdy budowany dom musi spełniać określone przepisami normy w zakresie energooszczędności. Planując inwestycję, warto zwrócić uwagę na kwestie istotne pod względem standardu energetycznego i świadomie...

Każdy budowany dom musi spełniać określone przepisami normy w zakresie energooszczędności. Planując inwestycję, warto zwrócić uwagę na kwestie istotne pod względem standardu energetycznego i świadomie podejmować kolejne decyzje, które mają wpływ zarówno na komfort użytkowania, jak i wysokość kosztów eksploatacyjnych. Sprawdź, co korzystnie oddziałuje na efektywność energetyczną budynku i pozwoli ograniczyć wydatki związane z jego użytkowaniem.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.