EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne domy energooszczędne dopasowane do potrzeb

ARCHON+ | 2023-02-17
Dom w malinówkach 14 (E) OZE, fot ARCHON+

Dom w malinówkach 14 (E) OZE, fot ARCHON+

Na etapie planowania budowy domu warto starannie i szczegółowo przeanalizować wszelkie kwestie związane z realizacją wymarzonej inwestycji. Ważną i odpowiedzialną decyzją jest wybór projektu, który powinien być odpowiednio dopasowany do uwarunkowań posiadanej działki, potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców, a także możliwości finansowych i zaplanowanego budżetu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i szukając możliwości zminimalizowania kosztów użytkowania, wielu inwestorów zamierza wybudować dom wyposażony w systemy instalacyjne, które zapewnią efektywne gospodarowanie energią budynku, a także umożliwią pozyskiwanie jej z naturalnych źródeł.

treść sponsorowana

Rozwiązania wspierające energooszczędność domu

Każdy nowo budowany dom musi spełniać określone przepisami wymogi w zakresie standardu energetycznego, który jest kontrolowany już na etapie projektowania. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, wskaźnik EP w przypadku domów jednorodzinnych nie może przekraczać wartości 70 [kWh/(m2·rok)]. Jest to parametr, który określa zapotrzebowanie domu na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystywaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Na etapie budowy można rozważyć opcję montażu dodatkowych systemów, takich jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pompa ciepła, ogrzewanie kominkowe, fotowoltaika czy solary, dzięki którym w przyszłości będzie można oszczędniej użytkować budynek. Decyzję o wyborze konkretnych instalacji warto poprzedzić analizą kosztów montażu w zestawieniu z możliwymi oszczędnościami. Porównanie tych czynników, czyli kosztów inwestycyjnych i potencjalnego zwrotu, pozwoli na wybór odpowiednich rozwiązań instalacyjnych.

Jeżeli zamierzamy wyposażyć dom w dodatkowe systemy, z pewnością warto uwzględnić te plany na etapie wyboru projektu, pamiętając, że instalacje wymagają zapewnienia odpowiednich kanałów oraz miejsca na urządzenia. Obecnie inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymaga ona m.in. uwzględnienia miejsca na czerpnię, wyrzutnię powietrza, kanały wentylacyjne i centralę.

Z kolei w przypadku zastosowania w domu pompy ciepła, można zrezygnować z kotłowni w budynku, jednak niezbędne jest uwzględnienie miejsca na urządzenie, należy także zadbać o zapewnienie łatwego dostępu do jego obsługi. Pompę ciepła można połączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym bądź innymi instalacjami, tworząc bardziej rozbudowany system, sprzyjający zwiększeniu standardu energetycznego domu.

Gotowe projekty domów energooszczędnych

Marzenia o pięknym, komfortowym i energooszczędnym domu można zrealizować, wybierając jeden z projektów Pracowni ARCHON+, która oferuje bogatą i różnorodną kolekcję, spełniającą rozmaite założenia przyszłych użytkowników. Dostępne są w niej także projekty domów, zawierające w standardzie zarówno wentylację mechaniczną z rekuperacją, jak i pompę ciepła powietrze-woda lub też jedną z tych instalacji. Projekty te zostały oznaczone symbolami E (wentylacja mechaniczna) oraz OZE (pompa ciepła). Warto także przypomnieć, że  projekty poszczególnych dodatkowych instalacji iARCHON+ oferuje w promocyjnych cenach również do pozostałych projektów domów ze swojej oferty.

Poniżej prezentujemy trzy interesujące propozycje!

szyszkowce 8e oze

Dom w szyszkowcach 8 (E) OZE

„Dom w szyszkowcach 8 (E) OZE”

To doskonałe połączenie nowoczesnych trendów z funkcjonalnością i komfortem. W budynku o powierzchni użytkowej ok. 138 m2 przewidziano jako źródła ogrzewania wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz pompę ciepła, dzięki którym można zwiększyć efektywność energetyczną domu i tym samym zminimalizować koszty eksploatacyjne. Zaprojektowana w stylu nowoczesnej stodoły bryła prezentuje się bardzo efektownie, uwagę zwracają imponujące przeszklenia i pomysłowa kompozycja elewacji. Ozdobnym detalem jest wysunięta z linii elewacji rama, okalająca dwie ściany budynku i tworząca nad strefą wejściową oraz tarasową praktyczną osłonę.

W przestronnym salonie zaprojektowano kominek, który dodaje blasku i wprowadza nastrojowy klimat. Przesuwne przeszklenie szeroko otwiera wnętrze na widok ogrodu oraz podnosi walory dekoracyjne przestrzeni. Wyjątkowo prezentuje się także jadalnia, dla której przewidziano reprezentacyjne miejsce przy wysokim, narożnym oknie. Wielofunkcyjny półwysep w kuchni można zaaranżować w formie barku śniadaniowego z wygodnym blatem do pracy, a także strefą zmywania.

Przestrzeń pod schodami przeznaczono na praktyczną spiżarnię, a układ parteru wzbogaca gabinet, łazienka oraz kotłownia z funkcją pralni. Cztery komfortowe sypialnie, w tym jedna z garderobą, wypełniają przestrzeń poddasza. Ponadto w strefie prywatnej zaprojektowano drugą garderobę oraz łazienkę.

malinowki 14 e oze

Dom w malinówkach 14 (E) OZE

„Dom w malinówkach 14 (E) OZE”

Inną interesującą propozycją dla inwestorów, planujących budowę domu z wentylacją mechaniczną oraz pompą ciepła, jest projekt „Domu w malinówkach 14 (E) OZE” o powierzchni użytkowej ok. 130 m2. Obie te instalacje zostały uwzględnione na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Dodatkowo montaż paneli fotowoltaicznych, przetwarzających energię słoneczną w energię elektryczną, pozwoli obniżyć wydatki eksploatacyjne.

To prosty w budowie dom z poddaszem użytkowym, którego charakter podkreśla nowoczesne wykończenie. Naturalna okładzina harmonijnie komponuje się z jasnym tynkiem, grafitową stolarką i antracytową dachówką. Wewnętrzny układ funkcjonalny gwarantuje komfortowe warunki użytkowania. Otwarta na taras strefa dzienna mieści wygodny salon, jadalnię z miejscem na duży stół oraz kuchnię, której granice wizualnie rysuje półwysep z barkiem śniadaniowym. Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewnia pobliska spiżarnia.

Na parterze zaprojektowano także dodatkowy pokój, w którym można zaaranżować gabinet z pojemnymi regałami na dokumenty. Obok mieści się łazienka, a dostępna przez wiatrołap kotłownia posiada miejsce na urządzenia instalacyjne. Prywatna strefa domu na poddaszu obejmuje trzy sypialnie, łazienkę, garderobę i obszerną pralnię.

kosacce 03 n oze

Dom w kosaćcach 3 N OZE

„Dom w kosaćcach 3 N OZE”

Ta niewielka parterówka o pow. użytkowej ok. 95 m2 przyciąga wzrok piękną kompozycją wykończenia elewacji – jasny tynk i drewniana okładzina tworzą atrakcyjne połączenie. Nowoczesny charakter jednokondygnacyjnej bryły podkreśla dwuspadowy dach bezokapowy, do którego pokrycia wybrano płaską dachówkę w kolorze antracytowym.

W projekcie przewidziano pompę ciepła jako źródło ogrzewania. Wzdłuż elewacji ogrodowej rozciąga się taras, częściowo osłonięty pergolą, będący przytulnym miejscem relaksu na świeżym powietrzu. Szerokie, przesuwne przeszklenie jest efektowną ozdobą strefy dziennej i zapewnia jej doskonałe doświetlenie.

W kuchni można zastosować zabudowę z barkiem śniadaniowym, przewidziano także podręczną spiżarnię. Równie funkcjonalna jest strefa nocna domu, w której domownicy mają do dyspozycji trzy ustawne sypialnie z bezpośrednim dostępem do ogrodu oraz gabinet do pracy. W ramach jednokondygnacyjnej przestrzeni zaprojektowano także dwie łazienki i kotłownię z funkcją pralni.

Szczegółowe informacje oraz pełna oferta gotowych projektów domów dostępna jest na www.archon.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

eco-top.pl Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie

Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie

Jednym z liderów na rynku nawierzchni ekologicznych jest Corkeen by Amorim. Produkty tej firmy sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed upadkiem. System...

Jednym z liderów na rynku nawierzchni ekologicznych jest Corkeen by Amorim. Produkty tej firmy sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed upadkiem. System nawierzchni ekologicznych jest wyprodukowany z korka – w 100% naturalnego, nadającego się do recyklingu i odnawialnego surowca. Co jeszcze zapewnia to rozwiązanie?

SKLEP RTV EURO AGD Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością

Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością

Jedną z czynności, która wymaga sporego nakładu pracy oraz dużych ilości wody i detergentów, jest codzienne mycie naczyń. W obecnych czasach warto więc zastanowić się nad optymalizacją zużycia wody w naszych...

Jedną z czynności, która wymaga sporego nakładu pracy oraz dużych ilości wody i detergentów, jest codzienne mycie naczyń. W obecnych czasach warto więc zastanowić się nad optymalizacją zużycia wody w naszych domach oraz w innych miejscach, takich jak hotele, pensjonaty itp. Dobrą opcją będzie więc inwestycja w wydajną zmywarkę do naczyń. Zmywarki obniżają zużycie wody do niezbędnego minimum, co przyniesie nam spore oszczędności. Możemy tutaj z powodzeniem zainwestować w niewielką zmywarkę wolnostojącą...

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Light Plus Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje

Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje

Oświetlenie przydomowego terenu bywa stosowane do rozmaitych celów. W dużej mierze dobór lamp zależy od specyfiki danej strefy oraz tego, do czego jest ona wykorzystywana. Szczególną wagę warto przyłożyć...

Oświetlenie przydomowego terenu bywa stosowane do rozmaitych celów. W dużej mierze dobór lamp zależy od specyfiki danej strefy oraz tego, do czego jest ona wykorzystywana. Szczególną wagę warto przyłożyć do kwestii dobrania produktów oświetleniowych na taras. To przecież tam w okresie letnim spędza się sporo czasu. Jakie lampy powinny tam trafić? Czym się kierować podczas poszukiwań idealnych rozwiązań? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Mexen Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie?

Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie? Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie?

Zarówno po przeprowadzce do nowego domu, jak też przy remoncie starego mieszkania pojawia się ten sam dylemat. Jak urządzić łazienkę, aby była w pełni funkcjonalna? Warto pamiętać także o tym, że łazienka...

Zarówno po przeprowadzce do nowego domu, jak też przy remoncie starego mieszkania pojawia się ten sam dylemat. Jak urządzić łazienkę, aby była w pełni funkcjonalna? Warto pamiętać także o tym, że łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy czas relaksując się w kąpieli lub szykując przed lustrem do swoich codziennych obowiązków.

PreferRent Nowe technologie zmieniają rynek budowlany

Nowe technologie zmieniają rynek budowlany Nowe technologie zmieniają rynek budowlany

Cały świat będzie dążył w kierunku digitalizacji, aplikacji, przyspieszania procesów i ich optymalizacji. Dlatego platforma PreferRent idealnie wpisuje się w ten trend. Szczególnie, że popyt na maszyny...

Cały świat będzie dążył w kierunku digitalizacji, aplikacji, przyspieszania procesów i ich optymalizacji. Dlatego platforma PreferRent idealnie wpisuje się w ten trend. Szczególnie, że popyt na maszyny na rynku rentalowym jest naprawdę bardzo duży. Bardzo często przewyższa podaż, dlatego nasze narzędzie jest idealne do wynajmowania sprzętu od firm rentalowych.

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

F&F Filipowski sp.k. Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie?

Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie? Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie?

Dlaczego warto się zdecydować na bezprzewodowy monitor zużycia energii FOX Energy 3?

Dlaczego warto się zdecydować na bezprzewodowy monitor zużycia energii FOX Energy 3?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.