EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

| 2022-03-10
fot. Panasonic

fot. Panasonic

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację budynku, staje więc przed trudną decyzją, jaką jest wybór systemu ogrzewania.

Od czego zależy wybór źródła ciepła?

W zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło mogą to być mniejsze lub większe instalacje grzewcze. Wybór dużej instalacji grzewczej powinien być poprzedzony analizą możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnego zaopatrywania w energię i ciepło.

EKSPERT RADZI
Średnioroczna sprawność nowoczesnych kotłów tradycyjnych osiąga 93–96%, kotła kondensacyjnego – ponad 100%, chociaż wiadomo, że w technice taka sprawność nie istnieje. Jak to jest możliwe?
Definicja sprawności kotła odnosi efekt uzyskiwany z kotła do wartości opałowej paliwa (określającej ilość ciepła uzyskanego z jednostki paliwa bez wykroplenia pary wodnej zawartej w spalinach). W przypadku kotła kondensacyjnego, wykorzystującego efekt skraplania pary wodnej, dodatkowo wykorzystamy energię cieplną zawartą w parze wodnej, która nie występuje w powyższej definicji sprawności, a zwiększa efekt kotła.
fot1 nowoczesne kotly

Fot. Bosch

W przypadku małych instalacji problem jest mniej złożony, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Dokonując wyboru źródła ciepła dla budynku, powinno się wziąć pod uwagę różne aspekty. Z reguły bardzo istotnym czynnikiem jest koszt całego systemu. Warto go analizować w rozbiciu na nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacji systemu. Koszt eksploatacyjny zależy od energii końcowej. Jest ona wprost proporcjonalna do zapotrzebowania na energię użytkową, a odwrotnie proporcjonalna do sprawności systemu ogrzewania, na którą składa się sprawność źródła ciepła oraz instalacji. Na wielkość energii użytkowej składają się: straty ciepła przez przenikanie i wentylacyjne straty ciepła. 

EKSPERT RADZI
NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC KOCIOŁ?

• Znak CE – kocioł dostępny w sprzedaży musi mieć znak CE. Jest on gwarancją, że został zaprojektowany i wykonany w sposób zapewniający bezpieczne działanie podczas prawidłowego użytkowania.
Instrukcje – jedna przeznaczona dla osoby instalującej urządzenie, druga – dla użytkownika, zawierające podstawowe
informacje dotyczące użytkowania i konserwacji kotła.
Ostrzeżenia (w języku polskim) zawierające informacje o rodzaju paliwa gazowego, ciśnieniu zasilania, ograniczeniach
w użytkowaniu itp.

fot2 nowoczesne kotly

Fot. Viessmann

fot3 nowoczesne kotly

Fot. Termet

Ważnym czynnikiem przy wyborze źródła ciepła powinien być również aspekt ekologiczny. Spalanie paliw kopalnych prowadzi do emisji wielu zanieczyszczeń gazowych i stałych, czego konsekwencją jest zanieczyszczenie środowiska.

Godne polecenia jest zastępowanie paliw konwencjonalnych odnawialnymi źródłami energii. Za zły stan powietrza, jakim oddychamy, w znaczącym stopniu odpowiada tzw. niska emisja, czyli m.in. zanieczyszczenia emitowane przez lokalne kotłownie i domowe kotły grzewcze.

Nie tylko rodzaj paliwa ma wpływ na zanieczyszczenie środowiska, ale również sposób, w jaki jest ono spalane. Kotły grzewcze, w których zachodzi proces spalania, emitują pył całkowity (TSP). Jest on najczęściej wyrażony w mg/m3 spalin przy zawartości 10% tlenu i mierzony w akredytowanym laboratorium dla mocy nominalnej kotła.

fot4 nowoczesne kotly

Fot. Termet

fot7 nowoczesne kotly

Fot. Panasonic

EKSPERT RADZI
Zanim dokonamy wyboru źródła ciepła dla systemu ogrzewania, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
• Czy planujemy budowę domu, czy modernizację już istniejącego?
• Czy budynek jest niskoenergochłonny?
• Do jakiego paliwa (nośnika energii) mamy dostęp teraz lub w najbliższej przyszłości?
• Jakie będą jednorazowe nakłady inwestycyjne na instalację?
• Jaki będzie miesięczny/roczny koszt eksploatacji, serwisu instalacji?
• Czy instalacja będzie służyła tylko do ogrzewania domu, czy także do podgrzewania wody użytkowej?

W rzeczywistości kotły na paliwa stałe w sezonie grzewczym najczęściej nie pracują w sposób ciągły, co przekłada się na inną emisję niż wyznaczona w laboratorium. Typ i klasa kotła mają wpływ na zanieczyszczenie środowiska pyłami PM 10 i PM 2,5.

Kotły o mocy do 50 kW na paliwa stałe starej generacji w porównaniu do kotłów nowej generacji, w przypadku spalania w nich węgla, emitują trzykrotnie więcej pyłów PM 10 i PM 2,5. W przypadku spalania biomasy w kotłach nowej generacji emisja ta jest czternaście razy mniejsza.

Niekiedy dostęp do sieci gazowej jest niemożliwy lub nieopłacalny ze względu na odległość od gazociągu. Czasem ogrzewanie na paliwa stałe nie jest dopuszczone w planie zagospodarowania przestrzennego ze względu na obowiązujący program likwidacji źródeł niskiej emisji.

Pamiętajmy też, że każdy system ogrzewania wymaga dostępu do energii elektrycznej. Bez niej nie będą działały żadne nowoczesne powszechnie stosowane systemy grzewcze.

fot6 nowoczesne kotly

Fot. Buderus

Kotły gazowe

Kotły gazowe są instalowane w wielu domach ze względu na ich niezaprzeczalne zalety:

  • są stale gotowe do pracy i proste w obsłudze.
  • nie potrzebują wiele miejsca;
  • mogą tylko ogrzewać dom lub też pełnić obie funkcje jednocześnie, grzejąc wodę na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i przygotowując ciepłą wodę użytkową.

Kotły gazowe to cała rodzina urządzeń grzewczych, które mają jedną wspólną cechę – rodzaj paliwa, jakim są zasilane, czyli gaz. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, należy rozważyć kilka znaczących kwestii.

Kocioł stojący czy wiszący? Kotły stojące są większe niż wiszące i więcej ważą, głównie z powodu żeliwnego wymiennika ciepła. Są droższe, lecz trwalsze od wiszących, których wymienniki są wykonane ze stali, miedzi, aluminium lub ich stopów. Do zainstalowania kotła wiszącego potrzeba jedynie fragmentu wolnej powierzchni na ścianie. Kocioł stojący zajmie znaczną część pomieszczenia – najlepiej wydzielonej kotłowni.

fot5 nowoczesne kotly

Fot. De Dietrich

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny? Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa jedynie wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny służy także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Umożliwia więc – bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń – zaspokojenie potrzeb zarówno w zakresie ogrzewania domu, jak i wody użytkowej. Jest tańszy niż kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, zajmuje mniej miejsca, ale nie gwarantuje równie komfortowego korzystania z ciepłej wody.

Kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody dopiero po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Brak poboru wody skutkuje jej stygnięciem, a efektem tego jest oczekiwanie na pojawienie się w kranie ciepłej wody do czasu spuszczenia wody zimnej z instalacji. Istnieją również kotły przepływowe z małym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, umożliwiającym realizację cyrkulacji.

Kocioł z otwartą czy zamkniętą komorą spalania? Spalanie każdego paliwa wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza. Kotły z otwartą komorą spalania pobierają świeże powietrze (bogate w tlen potrzebny do spalania) z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Kubatura tego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m³. Musi być również zapewniony dopływ powietrza otworem o polu powierzchni co najmniej 200 cm² oraz wentylacja grawitacyjna (naturalna) pomieszczenia kratką o takim samym polu powierzchni.

Kotły z zamkniętą komorą spalania (zwane turbo) mają obudowany palnik, połączony z atmosferą przewodami powietrzno-spalinowymi. Zwykle czerpią powietrze do spalania spoza budynku. Przepływ powietrza i spalin wymusza wentylator.

Istnieje wiele kombinacji lokalizacji czerpni powietrza i wylotu spalin – nawet na powierzchni ściany, co regulują odrębne przepisy. Taka konstrukcja umożliwia umieszczenie kotła w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m³ z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o polu powierzchni minimum 200 cm². Ponadto zastosowanie kotła z zamkniętą komorą spalania zmniejsza efekt wychładzania budynku przez dodatkowy napływ powietrza zewnętrznego (zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło do celów grzewczych).

Kocioł tradycyjny czy kondensacyjny? Z wyglądu niczym się nie różnią. Kotły kondensacyjne są jednak około dwa razy droższe od tradycyjnych. To cena za wyższą o kilkanaście procent sprawność, a więc mniejsze zużycie paliwa.

Istotą kotła kondensacyjnego jest możliwość odzyskania tej części energii
cieplnej, która w kotłach tradycyjnych jest tracona wraz z parą wodną zawartą w spalinach. Zarówno kotły tradycyjne, jak i kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne.

Kotły kondensacyjne są coraz chętniej i częściej kupowane przez właścicieli domów ogrzewanych gazem. Nic dziwnego, są wprawdzie droższe od tradycyjnych, ale do wytworzenia tej samej ilości ciepła zużywają znacznie mniej gazu. Dlatego właśnie warto zrozumieć jak działają i dlaczego są bardziej sprawne niż najbardziej nawet nowoczesne
kotły tradycyjne.

Otóż w wymienniku kotła kondensacyjnego (tzw. wtórnym lub kondensacyjnym) woda powracająca z instalacji centralnego ogrzewania odbiera ciepło ze spalin, schładzając je poniżej temperatury punktu rosy, w wyniku czego następuje skroplenie (kondensacja) pary wodnej zawartej w spalinach, z równoczesnym odbiorem tzw. ciepła skraplania.

Z uwagi na to, że do kondensacji dochodzi dopiero wtedy, gdy spaliny
zostaną odpowiednio schłodzone, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór instalacji centralnego ogrzewania, warunkujący wystąpienie procesu kondensacji.

Powszechnie uważa się, że kotły kondensacyjne pracują najbardziej ekonomicznie w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym. Jednak mogą także współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym. Należy tylko pamiętać, że gdy temperatura wody zasilającej instalację jest niższa, powierzchnie grzejników powinny być większe, żeby mogły oddawać wystarczającą ilość ciepła do pomieszczenia przy niższych temperaturach zasilania i powrotu. Temperatura wody powracającej do kotła decyduje, czy wystąpi kondensacja pary wodnej w spalinach.

Kotły grzewcze na paliwo stałe klasy 5

Coraz większą uwagę zwracamy na złą jakość powietrza, którym oddychamy jesienią i zimą. Mamy świadomość, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie (wzrost liczby zachorowań zwłaszcza na choroby układu oddechowego i układu krążenia). Jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób starszych i chorych.

Za zły stan powietrza, jakim oddychamy, w znaczącym stopniu odpowiada tzw. niska emisja, czyli m.in. zanieczyszczenia emitowane przez lokalne kotłownie, domowe kotły grzewcze czy kominki, w których często w niewłaściwy sposób spalane jest niewłaściwe paliwo.

Wprowadzone w kilku województwach uchwały antysmogowe przede
wszystkim zakazują palenia w kotłach i kominkach najbardziej przyczyniającymi się do zanieczyszczenia powietrza paliwami – mułami węglowymi, flotokoncentratem, węglem brunatnym lub kamiennym o niskiej wartości opałowej oraz drewnem o wilgotności ponad 20%. Zabraniają też instalowania nowych kotłów i kominków, które nie spełniają określonych wymogów w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń.

Nowoczesne kotły klasy 5, spełniające wymagania ekoprojektu, emitują o 20–50% mniej szkodliwych substancji w porównaniu do kotłów klasy 4. Są przy tym dużo bardziej wydajne niż kotły starszych typów.

Niskie wartości emisji zanieczyszczeń i wysoka sprawność kotłów klasy 5 to efekt zastosowania w nich nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Są wyposażone w sterowane elektronicznie systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska. Ich komory spalania są wykonane z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło, co pozwala uzyskać wysoką temperaturę potrzebną do spalania lotnych substancji wydzielających się z paliwa.

W kanałach spalinowych kotłów znajdują się zawirowywacze (turbulizatory), zaburzające ruch spalin, co powoduje, że intensywniej oddają ciepło wodzie, dzięki czemu zwiększa się sprawność kotła. Przyczyniają się też do zatrzymywania pyłu, zmniejszając jego emisję.

W zależności od rodzaju kotła, w urządzeniu można spalać wyłącznie węgiel typu ekogroszek albo granulat z biomasy (pelet). W kotłach spełniających wymagania ekoprojektu nie ma tak zwanego rusztu awaryjnego, umożliwiającego spalanie np. śmieci.

Nie tylko rodzaj paliwa ma wpływ na zanieczyszczenie środowiska, ale również sposób, w jaki jest ono spalane. Kotły na paliwa stale są produkowane w różnych klasach. Norma PN-EN 303–5:2012 definiuje trzy klasy kotłów: 3 (najniższą), 4 i 5 (najwyższą).

Przynależność kotła do określonej klasy określa spełnienie warunków dotyczących zarówno sprawności cieplnej urządzenia, jak i granicznych wartości emisji zanieczyszczeń dla tej klasy, podanych z uwzględnieniem rodzaju paliwa, mocy kotła, a także sposobu załadunku. Węgiel spalany w kotle klasy 5 będzie emitował znacznie mniej szkodliwych substancji w porównaniu do kotła klasy 1.

Pompy ciepła

Pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Minimum 3/4 energii dostarczanej przez pompy ciepła do celów grzewczych jest pobierane bezpłatnie z otoczenia, resztę stanowi prąd elektryczny. Nie powinien więc dziwić fakt, że w porównaniu do innych źródeł ciepła wykazują niższe koszty eksploatacji.

Pompy ciepła umożliwiają wykorzystanie ciepła niskotemperaturowego i odpadowego. Dolnym źródłem ciepła dla pompy ciepła może być grunt, powietrze (zewnętrzne lub wywiewane), wody gruntowe lub powierzchniowe,
niskoparametrowe wody geotermalne czy ścieki. Pozyskanie tego typu energii wymaga jednak nakładu energii elektrycznej w celu umożliwienia zastosowania jej do ogrzewania. Dzięki pompie ciepła można ogrzewać budynek i przygotowywać wodę użytkową, oszczędzając energię paliw pierwotnych i chroniąc środowisko naturalne.

Należy jednak podkreślić, że nie każde dolne źródło ciepła pompy ciepła sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Dużą stabilnością pracy w ciągu roku charakteryzują się gruntowe pompy ciepła, co wynika oczywiście ze stabilności temperaturowej dolnego źródła ciepła.

Powietrzna pompa ciepła w czasie mrozów wymaga dodatkowego źródła ciepła. Wynika to z dużej zmienności temperatur powietrza zarówno w okresie dobowym, jak i w całym okresie grzewczym. Zastosowanie gruntowej pompy ciepła jest jednak warunkowane wykonaniem instalacji dolnego źródła, która z uwagi na pracochłonną i drogą technologię często przekracza wartość samej pompy ciepła.

Efektywność pompy ciepła jest tym wyższa, im mniejsza jest różnica temperatury pomiędzy górnym źródłem ciepła (do którego energia jest przekazywana) a dolnym źródłem ciepła (z którego energia cieplna jest pobierana). Z uwagi na to polecanym typem ogrzewania, dobrze współpracującym z pompą ciepła, jest ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe niskotemperaturowe.

Pompa ciepła jako urządzenie pobierające do swojej pracy energię elektryczną może współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Gruntowe pompy ciepła są również wykorzystywane do współpracy z kolektorami słonecznymi.

W budynkach wyposażonych w pompy ciepła nie ma potrzeby wykonywania komina spalinowego, przyłącza gazowego czy przeznaczania miejsca na magazyn paliwa. Należy jednak taką decyzję podjąć na etapie powstawania projektu architektonicznego lub modernizacji budynku.

Inwestycja w pompy ciepła może być opłacalna również bez wykonywania
zasadniczych zmian w instalacji grzewczej, np. w budynkach ogrzewanych
olejem opałowym, gazem płynnym lub energią elektryczną.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie prądem zawsze było postrzegane jako drogie. Jednak czasy się zmieniły i warto przychylnym okiem spojrzeć na ogrzewanie elektryczne, które może stanowić alternatywę dla ogrzewania gazowego, nie mówiąc już o kotłach na paliwo stałe.

Zalety ogrzewania elektrycznego są wielorakie. Przede wszystkim wszyscy mamy dostęp do energii elektrycznej. Każdy budynek ma przyłącze energetyczne. Równie istotne są niskie nakłady inwestycyjne. Cena 1 kWh ciepła uzyskanego z energii elektrycznej jest stosunkowo wysoka w porównaniu do innych paliw, co przekłada się na wysokie koszty eksploatacyjne.
Jednak w przypadku budynków niskoenergochłonnych można zaakceptować wyższą cenę energii elektrycznej. Ponadto dystrybutorzy energii często oferują niestandardowe taryfy (np. II taryfa poboru energii elektrycznej), które mogą wygenerować pewne oszczędności przy stosowaniu np. elektrycznego pieca akumulacyjnego z dynamicznym rozładowaniem, albo odpowiednio zaprojektowanego ogrzewania podłogowego z dużą akumulacją ciepła.

Odpowiednia taryfa w połączeniu z przystosowanymi do niej urządzeniami instalacyjnymi mogą pomóc w rozwiązaniu problemu dużych kosztów
ogrzewania domu jednorodzinnego energią elektryczną.

W przypadku ogrzewania elektrycznego nie ma potrzeby wydzielania specjalnego pomieszczenia, gromadzenia paliwa czy budowy komina. Nie ma też zagrożenia wybuchem lub zaczadzeniem, jak w przypadku innych źródeł ciepła.

Ogrzewanie elektryczne można dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkowników, trybu życia, przeznaczenia pomieszczeń itp. Można je dowolnie rozbudowywać i w przypadku przeprowadzki zabrać ze sobą. Do wyboru mamy całą gamę grzejników elektrycznych: tradycyjne, promiennikowe, konwektorowe, akumulacyjne itp. A precyzyjną regulację i sterowanie urządzeniami umożliwiają regulatory i termostaty.

Nie bez znaczenia jest fakt, że ogrzewanie elektryczne nie emituje spalin i nie zanieczyszcza powietrza, gdyż korzysta z energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni lub elektrociepłowni, w których istnieje możliwość dokładniejszego oczyszczania spalin.

fot9 nowoczesne kotly

Fot. D. Czernik

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne (PV) wytwarzają energię elektryczną, wykorzystując promieniowanie słoneczne. Na zmiany intensywności promieniowania
słonecznego w cyklu rocznym nie mamy żadnego wpływu, a, niestety, bez
intensywnego nasłonecznienia nie możemy liczyć na uzyskanie wystarczającej ilości energii. W rezultacie nie możemy spodziewać się dużej wydajności instalacji w sezonie zimowym. Nie ma słońca – nie ma energii. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy i kiedy warto wybrać panele fotowoltaiczne?

Ich niezaprzeczalną zaletą jest uniwersalność – elektryczność jest znacznie bardziej uniwersalną formą energii niż ciepło pozyskiwane w kolektorach słonecznych. Jednak w chwili obecnej panele fotowoltaiczne mają mniejszą sprawność wytwarzania niż kolektory słoneczne wodne.

Uzyskaną energię elektryczną możemy wykorzystać w dowolny sposób. Od oświetlenia przez zasilanie domowych urządzeń po ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody. Warto podkreślić, że ta energia elektryczna jest czystą energią, wytworzoną z odnawialnej energii słonecznej.

Panele fotowoltaiczne są łatwe w montażu i proste w eksploatacji. Najlepiej umieścić je na dachu budynku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby znalazły się w pewnej odległości od domu, np. na dachu budynku gospodarczego lub na odpowiedniej konstrukcji na ziemi. Jednak w naszym klimacie mogą stanowić jedynie dodatkowe źródło energii.

fot8 nowoczesne kotly

Fot. Viessmann

Ile kosztuje ogrzewanie?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny urządzeń grzewczych są bardzo różne. Różne są też nakłady inwestycyjne oraz koszty eksploatacji i serwisu. Przyjmuje się, że inwestycyjnie najtańsze jest ogrzewanie elektryczne konwekcyjne, gdyż nie wymaga kotła i instalacji centralnego ogrzewania. Nieco droższe są elektryczne piece akumulacyjne. Następne w kolejności są instalacje centralnego ogrzewania zasilane
z kotłów. Instalacja z gruntową pompą ciepła będzie najdroższa inwestycyjnie. Ale będzie za to charakteryzować się najniższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Należy podkreślić, że koszt ogrzewania domu zależy nie tylko od systemu
grzewczego, jaki zastosujemy. Wpływ ma także technologia i materiały, z jakich dom jest zbudowany, jego wielkość i lokalizacja, przyzwyczajenia oraz tryb życia domowników, a także wiele innych czynników. Jedno jest pewne: powinniśmy wybierać świadomie i brać pod uwagę różne rozwiązania.

Opracowano dla Leroy Merlin przy współpracy z dr inż. Agnieszką Flagą-Maryańczyk i dr inż. Bogusławem Maludzińskim z Wydziału Inżynierii Środowiska, Instytutu Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza Politechniki Krakowskiej

6/2020

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu? Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu?

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego inwestorzy chętnie wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe – zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Łatwo bowiem uzyskać efekt ciepłej podłogi (bardzo...

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego inwestorzy chętnie wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe – zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Łatwo bowiem uzyskać efekt ciepłej podłogi (bardzo doceniany w łazienkach), sterowany niezależnie od innych pomieszczeń.

REGULUS®-system Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie?

Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie? Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie?

Nasze decyzje co do wyboru technologii budowy domu są ostateczne. Jedną z nich jest konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania. Czy komfort cieplny stanowi ważny element komfortu życia w naszym wymarzonym...

Nasze decyzje co do wyboru technologii budowy domu są ostateczne. Jedną z nich jest konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania. Czy komfort cieplny stanowi ważny element komfortu życia w naszym wymarzonym domu?

Joanna Ryńska Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do...

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca sprawia, że prąd używany w domach może być tańszy i „czystszy”. Przybywa więc zwolenników domowych systemów grzewczych, opartych o układ pompa ciepła do c.w.u. plus ogrzewanie elektryczne.

Pomysł na łazienkę – poradnik

Pomysł na łazienkę – poradnik Pomysł na łazienkę – poradnik

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon...

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy?

Joanna Ryńska Energooszczędne ogrzewanie domów

Energooszczędne ogrzewanie domów Energooszczędne ogrzewanie domów

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania,...

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania, doboru, wykonawstwa i użytkowania instalacja może być bowiem oparta także na grzejnikach niskotemperaturowych. W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych coraz ważniejsze miejsce zajmują również klimakonwektory.

Redakcja Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi

Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi

Winylowe panele podłogowe przebojem wkraczają do naszych domów i mieszkań. Są wyjątkowo trwałe, estetyczne, łatwe do ułożenia i utrzymania w czystości. Można je układać na każdym podłożu bez użycia specjalistycznych...

Winylowe panele podłogowe przebojem wkraczają do naszych domów i mieszkań. Są wyjątkowo trwałe, estetyczne, łatwe do ułożenia i utrzymania w czystości. Można je układać na każdym podłożu bez użycia specjalistycznych narzędzi. Są więc doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy szybko i niewielkim kosztem odświeżyć mieszkanie.

Redakcja news Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym...

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym we wnętrzu. Inteligentny dom nie tylko nagrzeje się sam, ale też dopasuje temperaturę do rytmu dnia i przyzwyczajeń mieszkańców. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu i sprawny system sterowania ogrzewaniem.

Redakcja news Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań

Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań

Do wykończenia posadzki często wybieramy praktyczne panele, naturalne drewno, a także podłogi winylowe. Każde z tych rozwiązań wykonane jest w innej technologii, z róznych surowców, ma inne walory użytkowe...

Do wykończenia posadzki często wybieramy praktyczne panele, naturalne drewno, a także podłogi winylowe. Każde z tych rozwiązań wykonane jest w innej technologii, z róznych surowców, ma inne walory użytkowe i wymogi montażowe. Niezależnie od wyboru, punkt wyjścia w każdym przypadku to odpowiednie przygotowanie podłoża, w którym kluczowe jest zastosowanie podkładu. To dodatkowa warstwa kładziona na powierzchnię betonu czy płytek ceramicznych, która ochroni nas przed wilgocią, będzie stanowiła dodatkowe...

Redakcja news Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg

Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg

Nową kolekcję podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet wyróżniają indywidualizm i zabawa detalem. Każdy dekor składa się z elementów wykończonych na trzy różne sposoby.

Nową kolekcję podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet wyróżniają indywidualizm i zabawa detalem. Każdy dekor składa się z elementów wykończonych na trzy różne sposoby.

mgr inż. Maciej Rokiel Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia

Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia

Od pewnego czasu daje się zauważyć trend związany z pojawianiem się coraz większych formatów płytek czy wręcz płyt ceramicznych. Często zapomina się jednak, że poprawność wykonania prac jest zależna nie...

Od pewnego czasu daje się zauważyć trend związany z pojawianiem się coraz większych formatów płytek czy wręcz płyt ceramicznych. Często zapomina się jednak, że poprawność wykonania prac jest zależna nie tylko od ułożenia płytek.

Recticel Izolacje Podłoga, która zatrzyma ciepło

Podłoga, która zatrzyma ciepło Podłoga, która zatrzyma ciepło

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Joanna Ryńska Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy...

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy poważnie myślą o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Przed decyzją warto pamiętać o kilku czynnikach wpływających na jego skuteczną i efektywną pracę.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Ferro Spółka Akcyjna Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO....

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO. Wyprodukowane w czeskiej fabryce Grupy FERRO w Znojmo, w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologii charakteryzują się wysoką jakością materiałów i precyzją wykonania. Ponadto rozdzielacze mosiężne (CW617N) i stalowe (AISI 304) są wyposażone w innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę instalatorom,...

Redakcja Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak...

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak i na klatce schodowej oraz w salonie.

Damian Żabicki Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku...

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Komfort cieplny jest osiągany przy niższych temperaturach powietrza wewnętrznego, co pozwala na redukcję zużycia energii o kilka procent.

ELEKTRA ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Redakcja Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe? Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi mieć mały opór cieplny (czyli podłoga powinna dobrze przewodzić...

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi mieć mały opór cieplny (czyli podłoga powinna dobrze przewodzić ciepło). Po drugie, materiał na podłodze powinien być odporny na częste wahania temperatury i wilgotności. Zastosowanie niewłaściwego materiału może sprawić, że podłoga szybko się zniszczy, a koszty za ogrzewanie będą bardzo wysokie.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Redakcja Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Jakie deski na ogrzewanie podłogowe Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze i montażu desek na ogrzewanie podłogowe.

Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze i montażu desek na ogrzewanie podłogowe.

Kamil Kowalczyk Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie...

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła. Chcemy ogrzewać taniej i efektywniej, a instalacja ogrzewania podłogowego pozwala osiągnąć taki efekt.

Jerzy Kosieradzki Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety to...

Redakcja Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym?

Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym? Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej jest instalowane nie tylko w łazienkach, lecz także w pozostałych pomieszczeniach domu. Według obiegowych opinii można je montować jedynie pod płytkami ceramicznymi,...

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej jest instalowane nie tylko w łazienkach, lecz także w pozostałych pomieszczeniach domu. Według obiegowych opinii można je montować jedynie pod płytkami ceramicznymi, które są odporne na długotrwałe działanie wysokiej temperatury. A jak jest naprawdę?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.