EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Waldemar Joniec | 2011-11-27
Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia.
Fot. Devi, Grupa Danfoss

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia.


Fot. Devi, Grupa Danfoss

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

Zobacz także

Lindab Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie...

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?

Owens Corning PAROC Polska Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie! Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na...

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na którym spoczną panele fotowoltaiczne? Jak dobrze wybrać ocieplenie dachu płaskiego i o jakich ryzykach trzeba pamiętać?

OSPEL Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas...

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas do filmików instruktażowych lub dzwonimy po elektryka.

Czy ogrzewanie podłogowe jest tańsze od tradycyjnego?

Koszty inwestycyjne wodnego ogrzewania podłogowego są wyższe niż tradycyjnej instalacji grzejnikowej, ale comiesięczne wydatki na ogrzewanie są znacznie niższe. Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia, przez którą ciepło przedostaje się do pomieszczenia od dołu i daje poczucie komfortu przy niższej o około 2°C temperaturze w pomieszczeniu. Temperatura wody zasilającej grzejniki podłogowe jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach (zwykle nie przekracza 45°C). To  z kolei pozwala na efektywne zasilanie instalacji c.o. kotłem kondensacyjnym (wyższa sprawność niż zwykłych kotłów gazowych i olejowych) oraz na wykorzystanie pompy ciepła, a nawet wspomaganie tych źródeł zasilania kolektorami słonecznymi. Takie rozwiązania dają możliwość zmniejszenia zużycia energii nawet do 30% w porównaniu z instalacjami tradycyjnymi.

Jeśli zaś chodzi o koszty inwestycyjne elektrycznego ogrzewania podłogowego, to są one niskie, ale ten rodzaj ogrzewania sprawdza się jako podstawowe źródła ciepła tylko w budynkach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną i wówczas, gdy nie ma możliwości korzystania z innych urządzeń zasilających instalację. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest natomiast niezastąpione w niektórych budynkach remontowanych i jako uzupełnienie tradycyjnych systemów c.o., zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Coraz częściej elektryczne kable grzejne są wykorzystywane również do podgrzewania podjazdów i schodów – jako ogrzewanie przeciwoblodzeniowe oraz w ogrodach zimowych i oranżeriach.

Czy ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnych materiałów do wykończenia posadzki?

Powierzchnie podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej, np. terakotą, gresem lub kamieniem naturalnym. Podłogi można też wykonać z drewna warstwowego, ale powinny być one odporne na zmiany wilgotności i temperatury, czyli mieć niski tzw. współczynnik skurczu. Można też zastosować wykładziny dywanowe, linoleum lub PVC, a także panele laminowane, ale materiały te muszą mieć specjalne atesty i oznaczenia, które pozwalają na ich używanie na ogrzewaniu podłogowym. Elektryczne ogrzewanie podłogowe również wymaga odpowiedniego doboru materiałów na podłogi, zwłaszcza jeśli chodzi o panele i deski drewniane. Ogrzewanie podłogowe oprócz wielu zalet ma także pewne ograniczenia. Wymaga bowiem odpowiedniej aranżacji wnętrz, aby podłoga w tej części, gdzie prowadzone są instalacje nie była pokryta meblami, dywanami itp.

Jaka powinna być temperatura podłóg?

W pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie (salony, kuchnie, pokoje) powierzchnia podłogi nie powinna mieć temperatury wyższej niż 29°C. Wyższa temperatura (30–35°C) podłóg może być tylko w łazienkach oraz w pobliżu okien w strefie brzegowej. W niektórych pomieszczeniach o dużych stratach ciepła lub wysokich z przeszklonymi ścianami zewnętrznymi grzejniki podłogowe mogą nie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła i należy rozważyć zainstalowanie dodatkowo tradycyjnych grzejników, np. konwekcyjnych w przestrzeni podłogi pod oknami lub płytowych na ścianach. W małych łazienkach z wanną lub kabiną prysznicową na podłodze nie będzie odpowiednio dużej powierzchni do ich ogrzania, dlatego można zastosować dodatkowo drabinkowe grzejniki łazienkowe. Jeśli w łazience nie można zamontować wodnego ogrzewania podłogowego, warto rozważyć ogrzewanie za pomocą grzejnika drabinkowego oraz ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Jaki materiał na instalacje?

Jakość rur i staranność wykonania instalacji decyduje o jej niezawodności. Rury wykorzystywane w systemach ogrzewania podłogowego muszą być wytrzymałe, szczelne i odporne na korozję. Stosuje się rury miedzianei wielowarstwowe z tworzyw z barierą antydyfuzyjną, zapobiegającą przenikaniu tlenu do wnętrza instalacji. Ogrzewanie podłogowe składa się z wielu elementów i warto kupić je od jednego producenta. Systemy podłogowego ogrzewania elektrycznego również lepiej kupić w renomowanej firmie.

Jaki wybrać jastrych?

Jastrych to warstwa, która pokrywa rury wodnego ogrzewania podłogowego. Na nim umieszcza się podłogę z terakoty, kamienia, gresu, paneli, wykładzin lub drewna. Najkorzystniej jest stosować jastrychy płynne – samopoziomujące – są one prostsze w ułożeniu, co znacznie skraca czas pracy i mają większą wytrzymałość, co pozwala na zastosowanie mniejszej grubości warstwy jastrychu.

Czy samo ogrzewanie podłogowe wystarczy?

Tak, zwłaszcza w domach niskoenergetycznych i jednokondygnacyjnych, ale w wielu domach jednorodzinnych optymalnym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikowym ogrzewaniem niskotemperaturowym w układzie rozdzielaczowym. Każdy grzejnik na danej kondygnacji jest osobno podłączony do rozdzielacza, co zapewnia niezawodność instalacji i ułatwia jej regulację. Grzejniki podłogowe w domach jednorodzinnych zalecane są w pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi). Tradycyjne grzejniki niskotemperaturowe (np. konwektorowe lub płytowe) instaluje się natomiast w sypialniach oraz w pomieszczeniach gospodarczych i garażach.

Możliwe jest też takie rozwiązanie, że dom jest ogrzewany tradycyjnymi grzejnikami, a ogrzewanie podłogowe ma za zadanie jedynie zapewnienie tzw. efektu ciepłej podłogi w miejscach wyłożonych terakotą. Wówczas na każdej pętli ogrzewania podłogowego montuje się zawory termostatyczne ograniczające temperaturę wody powracającej z instalacji. Głowica ta ma reagować na zmiany temperatury w instalacji, a nie na temperaturę w pomieszczeniu.

W przypadku wyodrębnionych instalacji grzejnikowych dla sypialni lub pomieszczeń na piętrze i ogrzewania podłogowego dla salonu i kuchni korzystniejsze jest rozdzielenie instalacji na dwa odrębne, niezależnie regulowane układy. Wówczas regulator za pomocą zaworów trójdrogowych steruje niezależnie temperaturą grzejników i ogrzewania podłogowego. Pozwala to na programowanie temperatury w pomieszczeniach z grzejnikami – jej obniżenie oraz podwyższenie w różnych porach dnia (np. wyższa temperatura tylko rano i wieczorem). Podobnie można sterować układem ogrzewania podłogowego, należy jednak pamiętać, że ma on większą bezwładność. Instalacja może mieć wydzielone więcej niż dwa obiegi, aby niezależnie sterować temperaturą w częściach domu użytkowanych w różnym czasie.

Komu powierzyć projekt i wykonanie ogrzewania podłogowego?

Wykonanie projektu instalacji oraz staranne przeprowadzenie prac montażowych jest bardzo ważne, ponieważ po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego nie ma w zasadzie żadnej możliwości jego poprawienia lub ulepszenia. Wymagałoby to bowiem burzenia podłóg, izolacji i pociągałoby za sobą duże koszty. Prace projektowe i montażowe należy powierzyć sprawdzonej firmie, która użyje tylko markowych produktów. Instalacja wykonana na podstawie poprawnego projektu powinna być nie tylko tańsza w inwestycji, ale też dokładnie dopasowana do potrzeb budynku, zapewniając oszczędność energii i komfort użytkowania.

Instalacja powinna być również dokładnie wyregulowana hydraulicznie za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, tak aby pracowała bezawaryjnie i była dopasowana do aktualnych potrzeb pogodowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Marek Marek, 15.09.2017r., 10:30:15 Warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe, bo nam się to zwróci. Wiem to z własnego doświadczenia, po skorzystaniu z usług Automatyka Krzysztof Strzelczyk.
  • Kasia z Arbiton Kasia z Arbiton, 27.04.2019r., 23:27:25 Przy ogrzewaniu podłogowym kluczowo istotny jest wybór odpowiedniego materiału na pokrycie podłogi. Dobrym wyborem są na pewno panele winylowe, np. Arbiton. Winyl stwarza bardzo niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie działa efektywnie. Dzięki zastosowaniu paneli winylowych ogrzewanie podłogowe może być bardzo ekonomicznie wykorzystywane, co długofalowo pozwala na widoczne oszczędności w rachunkach.

Powiązane

Redakcja Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków? Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze,...

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne i ekologiczne są nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków o charakterze biologicznym.

Marta Stankiewicz Uzdatnianie wody w domu

Uzdatnianie wody w domu Uzdatnianie wody w domu

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM,...

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM, filtrów mechanicznych, bądź zawierających aktywny węgiel, substancje odżelaziające, odmagniające, względnie zmiękczające.

Redakcja Co warto wiedzieć o magnezie?

Co warto wiedzieć o magnezie? Co warto wiedzieć o magnezie?

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie...

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

Redakcja 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

Redakcja Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?

Redakcja Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne? Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Weronika Radzikowska Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

SCHIEDEL Sp. z o.o. Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S

Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S

Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność...

Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność oraz ekonomiczność i nagrodzono Złotym Medalem targów BUDMA 2019.

Krystyna Stankiewicz Woda na wagę złota

Woda na wagę złota Woda na wagę złota

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Redakcja Jak działają czujniki czadu?

Jak działają czujniki czadu? Jak działają czujniki czadu?

Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu...

Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom i często jest ostatnią szansą na ratunek. Niestety, statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną pokazują, że co roku kilkadziesiąt osób ginie wskutek zatrucia czadem, a aż kilkaset trafia do szpitala.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Kessel Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Na powtarzające się ulewne deszcze niestety nie możemy za wiele poradzić. Ale na ich dotkliwe skutki już tak. Jak właściwie zabezpieczyć się przed tzw. cofką kanalizacyjną, zanim będzie za późno? Z pomocą...

Na powtarzające się ulewne deszcze niestety nie możemy za wiele poradzić. Ale na ich dotkliwe skutki już tak. Jak właściwie zabezpieczyć się przed tzw. cofką kanalizacyjną, zanim będzie za późno? Z pomocą przychodzi nam kompaktowe urządzenie Minilift S, czyli niewielka przepompownia ze zintegrowaną funkcją wpustu w pokrywie, dobrana na potrzeby pomieszczeń ulokowanych poniżej poziomu zalewania.

WATERSPEC Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska,...

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska, definiowanego jako niższa od średniej dostępność wody w określonych warunkach naturalnych (IMGW-PIB).

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Redakcja Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków? Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska,...

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska, ponieważ zanieczyszczenia w tych urządzeniach są usuwane za pomocą naturalnych metod.

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych...

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych kotłów na paliwo stałe. Kotły gazowe to głównie urządzenia wiszące, które dzięki niewielkim gabarytom zmieszczą się zarówno w małej kotłowni, jak i w wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o kotłach na gaz oraz na co zwrócić uwagę przy budowie kotłowni gazowej?

mgr inż. Damian Czernik Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać? Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym...

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym artykule omawiam te różnice oraz podpowiadam, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze powietrznej pompy ciepła do budynku jednorodzinnego.

Michał Marcinkowski, hydrolog, główny specjalista projektu Klimada 2.0 realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać? Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne...

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne opady deszczu, roztopy pokrywy śnieżnej, wystąpienie na rzece zatoru lodowego uniemożliwiającego lub znacząco ograniczającego możliwość przepływu wody w rzece. Występujące w warunkach naturalnych wezbrania są nierozerwalnie związane z okresowym wylewaniem wody poza granice koryta rzecznego, aczkolwiek...

Wiktor Janecki Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym

Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków....

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków. Zabezpieczenie takie stanowią zawory zwrotne i pompownie ścieków.

ZMK SAS SP. Z O.O. Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.

PHU DAMBAT Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych? Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

dr inż. Ewa Kaznowska, dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk Jak oszczędzać wodę w domu

Jak oszczędzać wodę w domu Jak oszczędzać wodę w domu

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie,...

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120–130 l wody dziennie. Warto zastanowić się, jak w domowych warunkach zmniejszyć jej zużycie.

mgr inż. Karol Kuczyński Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia?

Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia? Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia?

Przy doborze systemu zasilania wziąć pod uwagę typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób połączenia odbiorników i ich grup. Należy uwzględnić znaczenie odbiorników i wymagany czas podtrzymania...

Przy doborze systemu zasilania wziąć pod uwagę typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób połączenia odbiorników i ich grup. Należy uwzględnić znaczenie odbiorników i wymagany czas podtrzymania zasilania. Praca niektórych odbiorników może być zakończona bezpośrednio po zaniku zasilania podstawowego. Wyłączenie części odbiorników powoduje oszczędność zgromadzonej w akumulatorach energii, która może być wykorzystana do wydłużenia czasu podtrzymania odbiorników wymagających zasilania...

Redakcja Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu? Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje...

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Oto kilka cennych informacji od Tomasza Kurka, eksperta z firmy Nabilaton.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.