EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Sposoby odzysku ciepła w centralach rekuperacyjnych

Joanna Ryńska | 2/2022 | 2023-01-05
Zasada działania wymiennika przeciwprądowego, rys. Pro-Vent

Zasada działania wymiennika przeciwprądowego, rys. Pro-Vent

Dla inwestora parametrem równie ważnym jak wydajność centrali rekuperacyjnej jest jej sprawność odzysku ciepła. Na cechę tę wpływa nie tylko sprawność temperaturowa samego wymiennika, ale także zużycie energii przez pozostałe komponenty centrali, tj. wentylatory i zabezpieczenia przeciwzamrożeniowe.

Zobacz także

Marta Stankiewicz Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

Joanna Ryńska Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe

Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe

Użytkownicy central rekuperacyjnych oczekują, że zyskają dzięki nim nie tylko odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, ale też zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Przygotowana przez Eurovent...

Użytkownicy central rekuperacyjnych oczekują, że zyskają dzięki nim nie tylko odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, ale też zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Przygotowana przez Eurovent rekomendacja pt. „Zgodność central wentylacyjnych dla budynków mieszkalnych z ekoprojektem i etykietowaniem energetycznym” wskazuje, jakie obowiązki ciążą na dostawcach central wentylacyjnych.

Lindab Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie...

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?

Sprawność rekuperatora to efektywność odzysku ciepła (energii) ze strumienia powietrza wentylacyjnego wywiewanego, stanowiąca iloraz energii odzyskanej (zawartej w powietrzu wywiewanym) oraz energii, którą trzeba zapewnić, aby wymienić oraz ogrzać powietrze wentylacyjne.

Na energię potrzebną do wymiany i ogrzania powietrza wentylacyjnego składają się nie tylko energia potrzebna do ogrzania powietrza, ale także energia elektryczna potrzebna do zasilania wentylatorów oraz energia pobierana przez urządzenie antyzamrożeniowe. W przypadku najczęściej stosowanych energooszczędnych wentylatorów EC i prawidłowej pracy centrali (tj. odpowiedniej regulacji i czystych filtrów) wpływ wentylatorów na całoroczne zużycie energii jest stosunkowo niewielki. Znaczenie ma zatem sprawność odzysku ciepła w wymienniku oraz energia zużywana przez zabezpieczenie antyzamrożeniowe – jej ilość zależy od rodzaju zabezpieczenia, na które istotny wpływ ma zastosowany sposób odzysku ciepła. 

Czytaj też: Rekuperacja dla początkujący– co warto o niej wiedzieć

W centralach rekuperacyjnych stosuje się najczęściej rekuperację – proces wymiany ciepła przez przeponę pośredniczącą, bez kontaktu powietrza usuwanego i nawiewanego, a rzadziej regenerację – proces wymiany ciepła, w którym strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego omywają naprzemiennie tę samą powierzchnię wymiennika. Wymienniki mogą zapewniać wymianę tylko ciepła jawnego lub zarówno jawnego, jak i utajonego.

Wymienniki przeciwprądowe

W centralach rekuperacyjnych najczęściej stosuje się wymienniki przeciwprądowe. W rozwiązaniu tym strumienie powietrza, oddzielone powierzchnią wymiany ciepła o bardzo dobrej przewodności, przepływają obok siebie w przeciwnych kierunkach. Wymiennik przeciwprądowy wykonuje się najczęściej z lameli aluminiowych, choć na rynku pojawiają się też konstrukcje ze specjalnie przygotowanych tworzyw sztucznych.

Efektywną wymianę ciepła umożliwia zachowanie odpowiedniej prędkości powietrza oraz sama konstrukcja wymiennika o dużej przewodności cieplnej i powierzchni wymiany, a jego szczelność zapewnia całkowite oddzielenie strumieni powietrza świeżego i wywiewanego. Chwilowa sprawność rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym może przekroczyć 90%.

W wymienniku przeciwprądowym występuje wykraplanie się wilgoci. Powstawanie kondensatu powoduje konieczność odprowadzania skroplin, a także zastosowania zabezpieczenia antyzamrożeniowego w przypadku ujemnej temperatury powietrza zewnętrznego. Zabezpieczenie takie zapobiega narastaniu szronu na lamelach wymiennika (który wpływa na znaczny spadek sprawności wymiennika). Rekuperator można zabezpieczyć przed zamarzaniem na kilka sposobów, wyposażając centralę w automatykę sterującą uruchamianiem zabezpieczenia. Parametrem sterującym może być spadek ciśnienia na wymienniku, temperatura powietrza zewnętrznego lub temperatura powietrza wywiewanego za wymiennikiem.

Spośród dostępnych metod ochrony antyzamrożeniowej najczęściej wykorzystuje się by-pass wymiennika oraz nagrzewnicę wstępną. Funkcję zabezpieczenia antyzamrożeniowego może pełnić też gruntowy wymiennik ciepła (GWC).

By-pass (przepustnica obejściowa) umożliwia częściowe ominięcie wymiennika przez zimne powietrze zewnętrzne, tak by ciepłe powietrze wywiewane mogło skutecznie ogrzać wymiennik i zabezpieczyć go przed zamarzaniem. Parametrem sterującym jest temperatura za wymiennikiem (na wywiewie). Rozwiązanie to jest skuteczne i nie powoduje większego zużycia energii przez samą centralę, jednak konieczne jest zwiększenie nakładu energii na ogrzanie powietrza trafiającego do pomieszczeń, bo ma ono niższą temperaturę.

Nagrzewnica wstępna rozpoczyna pracę przy określonej temperaturze powietrza zewnętrznego, nagrzewając strumień przed wymiennikiem do temperatury uniemożliwiającej jego zamarzanie, i wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury progowej. Montowana jest przez producenta na kanale nawiewnym przed wymiennikiem, a jej wielkość zależy od wydajności centrali. Ponieważ nagrzewnica wstępna zużywa stosunkowo dużo energii – szczególnie w przypadku dużej liczby dni o bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej, co zdarza się w Polsce niemal co roku – można nią sterować w sposób bardziej zaawansowany, dostosowując jej moc do temperatury powietrza za wymiennikiem po stronie wywiewu.

rys1 rynska
Zasada działania by-passu automatycznego; rys. Pro-Vent

Wymienniki obrotowe

Wymiennik obrotowy, wykorzystujący proces regeneracji, to rozwiązanie droższe niż wymiennik przeciwprądowy. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku central o większych wydatkach, stosowany jest zatem zwykle w złożonych systemach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, choć jego zalety użytkowe sprawiają, że spotkać go można także w urządzeniach oferowanych jako centrale rekuperacyjne, najczęściej jednak przeznaczone do większych obiektów.

Rotor (określany także jako bęben lub koło cieplne) wykonywany jest z masy akumulacyjnej, tj. aluminium ukształtowanego w strukturę komórkową, dzięki czemu jego powierzchnia wymiany ciepła jest duża. Rotor obraca się między strumieniami powietrza zewnętrznego i wywiewanego. W trybie zimowym, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniu, powietrze wywiewane przepływa przez połowę masy akumulacyjnej, oddając do niej zawarte ciepło.

Podgrzana połowa obraca się i oddaje ciepło do napływającego powietrza zewnętrznego. Natomiast w trybie letnim przebieg procesu jest odwrotny.

Jeśli lamele wymiennika zostaną pokryte warstwą substancji higroskopijnej (np. zeolitu, który wyróżnia się wysoką selektywnością, zapewniając absorpcję i oddawanie tylko wody, a uniemożliwiając osiadanie i rozwój drobnoustrojów), występuje także proces odzysku wilgoci. Przyczynia się to zarówno do zachowania odpowiedniej wilgotności względnej powietrza wewnętrznego – zimą nie dochodzi do jego przesuszenia, a latem można ograniczyć dyskomfort związany ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza, jak i do bardziej efektywnego odzysku ciepła jawnego oraz utajonego.

W wymienniku obrotowym następują przecieki powietrza między strumieniem powietrza nawiewanego i wywiewanego. Przyjmuje się, że bezpieczeństwo higieniczne jest zachowane, jeśli wartość EATR (Exhaust Air Transfer Ratio – współczynnik przenikania powietrza wywiewanego) wynosi od 0,5 do 5%. Na wartość tę wpływa różnica ciśnienia powstająca na wymienniku między strumieniem powietrza nawiewanego i wywiewanego (zależna od warunków pracy) oraz prędkość obrotowa rotora [1]. Dlatego w przypadku centrali z wymiennikiem obrotowym bardzo ważne jest jej prawidłowe wyregulowanie.

Wymiennik taki pracuje w trybie ciągłym (całorocznym), co wymaga uwzględnienia mocy potrzebnej do zasilania jego napędu. Przykładowa wartość mocy pobieranej przez napęd wymiennika obrotowego dla central rekuperacyjnych wynosi 6 W.

Wymiennik obrotowy cechuje się stałą całoroczną sprawnością wynoszącą 80–85%, a jego dużą zaletą użytkową jest odporność na działanie niskiej temperatury powietrza zewnętrznego. Nie występuje w nim szronienie, nie wymaga więc dodatkowego zabezpieczenia antyzamrożeniowego, co przyczynia się do zwiększenia całorocznej sprawności odzysku energii centrali.

Wymienniki entalpiczne

Wymiennik entalpiczny to odmiana wymiennika przeciwprądowego. Oprócz wymiany ciepła jawnego zachodzi w nim także wymiana ciepła utajonego (przez przenoszenie pary wodnej z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego). Entalpię powietrza wilgotnego należy rozumieć jako jego potencjał termodynamiczny, będący miarą całkowitej energii zawartej w powietrzu w określonych warunkach. Dla powietrza wilgotnego entalpia stanowi sumę entalpii powietrza suchego i entalpii pary wodnej zawartej w tym powietrzu.

Wymiennik entalpiczny jest rozwiązaniem analogicznym do wymiennika przeciwprądowego, jednak zamiast typowych lameli stosuje się w tym wypadku selektywną membranę, przepuszczającą parę wodną, ale nie większe cząstki (np. zanieczyszczenia), wykonaną ze specjalnego kopolimeru. We wcześniejszych rozwiązaniach stosowano mniej higieniczne lamele celulozowe. Wymiennik może być także zabezpieczony materiałem biostatycznym, zapobiegającym rozwojowi mikroorganizmów.

W wymienniku entalpicznym nie występuje wykraplanie się wilgoci, a szronienie następuje w niższej temperaturze niż w przypadku klasycznego wymiennika, co ogranicza czas stosowania nagrzewnicy wstępnej. Latem wymiennik entalpiczny może odbierać ciepło jawne i wilgoć z powietrza zewnętrznego – zmniejsza to zapotrzebowanie na energię potrzebną do chłodzenia.

Sprawność temperaturowa wymiennika entalpicznego jest mniejsza niż klasycznego wymiennika (według danych jednego z producentów jest to odpowiednio 80–85% w porównaniu do 90–96%) – strumień powietrza nawiewanego uzyskuje temperaturę niższą niż w wymienniku przeciwprądowym, a ekoprojekt [2] i norma PN-EN 13141-7 [3] nie uwzględniają ciepła utajonego w pomiarach efektywności odzysku ciepła. Jednak powietrze o niższej temperaturze, ale wyższej wilgotności pełni funkcję „magazynu energii”, dzięki czemu utrzymanie w pomieszczeniu oczekiwanej temperatury może być tańsze niż w przypadku nawiewania powietrza cieplejszego, ale suchego.

Wymiennik entalpiczny można zastosować także w już zamontowanym urządzeniu, jeśli producent oferuje taki wymiennik dla danej centrali. Wymiany musi jednak dokonać autoryzowany serwisant.

Literatura

  1. „Limiting internal air leakages across the rotary heat exchanger”, REHVA, 2020, https://www.rehva.eu/fileadmin/user_upload/REHVA_COVID-19_specific_guidance_document_-_Limiting_internal_air_leakages_across_the_rotary_heat_exchanger_.pdf (dostęp: 1.06.2022).
  2. Rozporządzenie UE 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (Dz.Urz. UE L 337/8 z 25.11.2014).
  3. PN-EN 13141-7, „Wentylacja budynków. Badania właściwości użytkowych elementów/wyrobów do wentylacji mieszkań. Część 7: Badania właściwości użytkowych przewodowych urządzeń nawiewno-wywiewnych wentylacji mechanicznej (z odzyskiwaniem ciepła)”.
  4. Materiały techniczne firm: Alnor, Core, Frapol, Klingenburg, Komfovent, Pro-Vent, Ventia.

Komentarze

  • wietek78 wietek78, 18.03.2024r., 12:31:14 Ciekawe, jak wiele ciepła moglibyśmy zaoszczędzić, gdybyśmy bardziej wykorzystywali takie systemy.
  • Piotrekcki Piotrekcki, 18.03.2024r., 15:28:38 Mam nadzieję, że przyszłość przyniesie jeszcze bardziej efektywne technologie odzysku ciepła.

Powiązane

Redakcja Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne

Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne Jak samodzielnie wymienić gniazdko elektryczne

Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym, ale na przykład o innym wzornictwie. Przestrzegając kilku zasad, poradzi z nią sobie nawet początkujący...

Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym, ale na przykład o innym wzornictwie. Przestrzegając kilku zasad, poradzi z nią sobie nawet początkujący majsterkowicz, pod warunkiem jednak, że zachowa wszelkie zasady bezpieczeństwa i będzie miał pod ręką odpowiednio wyposażoną skrzynkę z narzędziami.

Redakcja Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków? Szambo ekologiczne czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze,...

Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne i ekologiczne są nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków o charakterze biologicznym.

Marta Stankiewicz Uzdatnianie wody w domu

Uzdatnianie wody w domu Uzdatnianie wody w domu

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM,...

Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM, filtrów mechanicznych, bądź zawierających aktywny węgiel, substancje odżelaziające, odmagniające, względnie zmiękczające.

Redakcja Co warto wiedzieć o magnezie?

Co warto wiedzieć o magnezie? Co warto wiedzieć o magnezie?

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie...

Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

Redakcja 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu 4 sprawdzone sposoby oszczędzania wody w domu

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.

Redakcja Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?

Redakcja Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne? Dlaczego czyszczenie klimatyzatorów jest tak ważne?

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.

Weronika Radzikowska Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie Filtry do wody - rodzaje i zastosowanie

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

Odpowiednio dobrane filtry do wody sprawią, że będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Będzie ona bowiem czysta, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń.

SCHIEDEL Sp. z o.o. Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S

Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S Król ognia - system kominowy Kingfire® Lineare S

Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność...

Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność oraz ekonomiczność i nagrodzono Złotym Medalem targów BUDMA 2019.

Krystyna Stankiewicz Woda na wagę złota

Woda na wagę złota Woda na wagę złota

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Redakcja Jak działają czujniki czadu?

Jak działają czujniki czadu? Jak działają czujniki czadu?

Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu...

Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom i często jest ostatnią szansą na ratunek. Niestety, statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną pokazują, że co roku kilkadziesiąt osób ginie wskutek zatrucia czadem, a aż kilkaset trafia do szpitala.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Kessel Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca Minilift S – komfortowy montaż i oszczędność miejsca

Na powtarzające się ulewne deszcze niestety nie możemy za wiele poradzić. Ale na ich dotkliwe skutki już tak. Jak właściwie zabezpieczyć się przed tzw. cofką kanalizacyjną, zanim będzie za późno? Z pomocą...

Na powtarzające się ulewne deszcze niestety nie możemy za wiele poradzić. Ale na ich dotkliwe skutki już tak. Jak właściwie zabezpieczyć się przed tzw. cofką kanalizacyjną, zanim będzie za późno? Z pomocą przychodzi nam kompaktowe urządzenie Minilift S, czyli niewielka przepompownia ze zintegrowaną funkcją wpustu w pokrywie, dobrana na potrzeby pomieszczeń ulokowanych poniżej poziomu zalewania.

WATERSPEC Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska,...

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska, definiowanego jako niższa od średniej dostępność wody w określonych warunkach naturalnych (IMGW-PIB).

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Redakcja Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków? Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków?

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska,...

Gdy podłączenie domu do kanalizacji jest drogie lub niemożliwe, warto rozważyć budowę własnej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie nie tylko wygodne i tanie w użytkowaniu, ale też przyjazne dla środowiska, ponieważ zanieczyszczenia w tych urządzeniach są usuwane za pomocą naturalnych metod.

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych...

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych kotłów na paliwo stałe. Kotły gazowe to głównie urządzenia wiszące, które dzięki niewielkim gabarytom zmieszczą się zarówno w małej kotłowni, jak i w wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o kotłach na gaz oraz na co zwrócić uwagę przy budowie kotłowni gazowej?

mgr inż. Damian Czernik Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać? Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym...

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym artykule omawiam te różnice oraz podpowiadam, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze powietrznej pompy ciepła do budynku jednorodzinnego.

Michał Marcinkowski, hydrolog, główny specjalista projektu Klimada 2.0 realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać? Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne...

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne opady deszczu, roztopy pokrywy śnieżnej, wystąpienie na rzece zatoru lodowego uniemożliwiającego lub znacząco ograniczającego możliwość przepływu wody w rzece. Występujące w warunkach naturalnych wezbrania są nierozerwalnie związane z okresowym wylewaniem wody poza granice koryta rzecznego, aczkolwiek...

Wiktor Janecki Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym

Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym Jak ochronić kanalizację przed przepływem zwrotnym

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków....

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków. Zabezpieczenie takie stanowią zawory zwrotne i pompownie ścieków.

ZMK SAS SP. Z O.O. Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.

PHU DAMBAT Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych? Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

dr inż. Ewa Kaznowska, dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk Jak oszczędzać wodę w domu

Jak oszczędzać wodę w domu Jak oszczędzać wodę w domu

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie,...

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120–130 l wody dziennie. Warto zastanowić się, jak w domowych warunkach zmniejszyć jej zużycie.

mgr inż. Karol Kuczyński Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia?

Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia? Zastosowanie zasilaczy UPS w instalacjach domowych – co jest ważne przy wyborze urządzenia?

Przy doborze systemu zasilania wziąć pod uwagę typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób połączenia odbiorników i ich grup. Należy uwzględnić znaczenie odbiorników i wymagany czas podtrzymania...

Przy doborze systemu zasilania wziąć pod uwagę typ zasilacza ze względu na jego niezawodność oraz sposób połączenia odbiorników i ich grup. Należy uwzględnić znaczenie odbiorników i wymagany czas podtrzymania zasilania. Praca niektórych odbiorników może być zakończona bezpośrednio po zaniku zasilania podstawowego. Wyłączenie części odbiorników powoduje oszczędność zgromadzonej w akumulatorach energii, która może być wykorzystana do wydłużenia czasu podtrzymania odbiorników wymagających zasilania...

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.