EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawiewniki okienne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Brevis | 2022-01-31

Nie od dziś wiadomo, że należy zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza w każdym pomieszczeniu, w którym przebywamy. Brak wystarczającej ilości świeżego powietrza z zewnątrz może w dłuższej perspektywie skutkować wieloma dolegliwościami układu oddechowego (np. tzw. syndromem chorego budynku, czyli SBS), nie mówiąc już o gorszym samopoczuciu i nawracających bólach głowy. Jedną z metod zapewnienia stałej wymiany powietrza w budynkach, w których wykorzystywana jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna wywiewna lub hybrydowa (połączenie dwóch poprzednich), są nawiewniki okienne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat, które powinien znać każdy z nas.

treść sponsorowana

Nawiewnik okienny – co to takiego?

Zacznijmy od podstaw, czyli do tego, czym właściwie są nawiewniki okienne. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia nawiewne umieszczane w górnej części okien lub drzwi balkonowych, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie stałego, kontrolowanego napływu powietrza zewnętrznego. Oznacza to, że do pracy nie wymagają zasilania. Nawiewniki cechują się bardzo prostą budową – na ogół składają się jedynie z zewnętrznej czerpni i wewnętrznego regulatora. Większość dostępnych obecnie na rynku nawiewników działa całkowicie automatycznie i wymaga jedynie sporadycznej konserwacji. Urządzenia te mogą też być wyposażone w specjalne filtry antysmogowe i tłumiki akustyczne znacznie zwiększające ich funkcjonalność.

Montaż nawiewników okiennych eliminuje potrzebę otwierania okien i zwalcza problemy w działaniu wentylacji grawitacyjnej – po pewnym czasie są w stanie ustabilizować ciąg, a nawet cofnąć skutki nieprawidłowej wentylacji, np. nadmiernej wilgotności powietrza (objawiającej się osiadaniem pary wodnej na szybach) czy zalegających nieprzyjemnych zapachów.

Ich dodatkową zaletą jest szybka instalacja – pojedynczy nawiewnik będzie gotowy do działania w mniej niż 40 minut (wliczając w to modele wymagające wycięcia otworu w ramie okiennej). Proces ten można jeszcze bardziej uprościć, kupując okna fabrycznie przygotowane do ich instalacji (w przypadku okien aluminiowych jest to nawet konieczne).

Czym różnią się od siebie nawiewniki okienne? Rodzaje nawiewników okiennych

Nawiewniki okienne mogą różnić się od siebie na podstawie dwóch cech – rodzaju sterowania i sposobu montażu. Ta druga cecha ma odzwierciedlenie w ich wyglądzie.

Sterowanie

Biorąc pod uwagę tę cechę, można podzielić nawiewniki na ręczne i automatyczne. Nawiewniki automatyczne dzielą się na kolejne podgrupy, z których obecnie dostępne są nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe i hybrydowe.

Nawiewniki ręczne

Nawiewniki okienne sterowane ręcznie wyposażone są w pokrętła lub niewielkie dźwignie (starsze modele) pozwalające na ręczną regulację stopnia otwarcia ich przesłony – to najprostszy możliwy rodzaj nawiewnika.

Wygrywają pod względem ceny, ale bezsprzecznie zajmują ostatnie miejsce, jeśli chodzi o wygodę obsługi. Łatwo zapomnieć o regulacji takiego nawiewnika, zwłaszcza gdy jest się pochłoniętym codziennymi zajęciami. Przykładowo, gdy zostawi się go w pełni otwartym przy zimowym wyjściu z domu, może to prowadzić do wychłodzenia pomieszczenia przy dłuższej nieobecności. Poza tym spora część nawiewników automatycznych ma wbudowaną opcję ręcznego sterowania, więc urządzenia tego typu są już dość rzadko oferowane.

Nawiewniki higrosterowane

Nawiewniki okienne higrosterowane działają na podstawie aktualnego poziomu wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia – elementem sterującym jest tutaj umieszczony w regulatorze higrometr. Im wyższa jest wilgotność, tym szerzej otwiera się klapa nawiewnika i zacznie się ona zamykać, gdy poziom wilgotności spadnie.

Standardowy zakres wilgotności, w jakim działają tego typu nawiewniki, przypada na 35–70% (wartości te odpowiadają minimalnemu i maksymalnemu otwarciu). Część z nich ma też podstawowy mechanizm sterowania ręcznego.

Nawiewniki ciśnieniowe

Nawiewniki okienne ciśnieniowe regulują dopływ powietrza zewnętrznego na podstawie różnicy ciśnienia między pomieszczeniem a zewnętrzem. Elementem sterującym jest tutaj umieszczony w czerpni aerodynamiczny płat aluminium. Unosi się on bezpośrednio w strumieniu powietrza i reaguje na zmiany szybkości jego przepływu wynikające z różnicy ciśnień, przymykając lub otwierając nawiewnik.

Wysokość nie wpływa w istotnym stopniu na efektywność pracy takiego nawiewnika, przez co jest to idealne rozwiązanie w przypadku wysokich budynków, np. bloków mieszkalnych. Warto też pamiętać, że przepływ powietrza przez nawiewnik ciśnieniowy nie jest zależny od pogody, dzięki czemu nie ma ryzyka wyziębienia pomieszczenia. Nawiewniki tego typu mogą też być wyposażone w dodatkowe sterowanie ręczne.

Nawiewniki hybrydowe

W przypadku nawiewników okiennych nazwą hybrydowe (lub dwusystemowe) określa się modele łączące czerpnię ciśnieniową z higrosterowanym regulatorem. Pozwala to korzystać z najlepszych cech obu typów nawiewników w jednym urządzeniu. Trzeba jednak pamiętać, że ten typ urządzeń nawiewnych jest wyraźnie droższy od standardowych nawiewników jednosystemowych.

Montaż

Jeśli chodzi o sposób montażu, nawiewniki okienne dzielą się na trzy grupy – szczelinowe, wrębowe i montowane na ramie. Różnice między nimi wynikają ze stopnia ingerencji w konstrukcję okna podczas ich instalacji.

Nawiewniki szczelinowe

Typ montażu z najdłuższym stażem. Wymaga wycięcia frezarką specjalnego otworu w przylgach skrzydła i ościeżnicy (w oknach PVC) lub tylko skrzydła/ościeżnicy (w oknach drewnianych). W oknach aluminiowych takie otwory wykonuje się tylko na etapie produkcji. Jest to zatem najbardziej inwazyjna metoda wymagająca pewnej wprawy – źle wycięty otwór może naruszyć komorę zbrojeniową okna. Powinien się tym zatem zająć wykwalifikowany fachowiec.

Wymiary otworu przelotowego są ściśle związane z danym modelem nawiewnika okiennego – trzeba więc przestrzegać wytycznych producenta. Nawiewniki szczelinowe zakłada się na ogół poziomo w górnej ramie okna, ale część modeli umożliwia również montaż pionowy w bocznej ramie.

Nawiewniki wrębowe

W ich przypadku kwestia montażu jest znacznie prostsza – wystarczy wyciąć i wymienić łącznie trzy fragmenty uszczelek (dwa w ramie i jeden w skrzydle) oraz przykręcić nawiewnik we właściwym miejscu. Nawiewniki wrębowe są znacznie mniejsze od innych typów nawiewników, przez co wciąż trwają dyskusje na temat ich wydajności.

Umiejscowienie wycinanych kawałków uszczelek oraz ich dokładne wymiary są podawane przez producenta danego modelu nawiewnika. Zawsze jednak nawiewnik powinien znaleźć między okuciami górnej części ramy okna – dokładne położenie powinno dobrać się tak, żeby nie przeszkadzał w zamykaniu okna. Urządzenia tego typu można montować w dowolnym rodzaju okien standardowego typu.

Nawiewniki montowane na ramie

Montaż nawiewnika tego typu w ogóle nie ingeruje w konstrukcję okna – kanały przelotowe lokuje się w przestrzeni między górną częścią ramy a nadprożem. Ma to jednak jedną wadę – nawiewników tego typu nie da się założyć na już zamontowanych oknach, gdyż ich instalacja musi przebiegać w momencie wprawiania okien.

Pomijając tę jedną niedogodność, nawiewniki montowane na ramie można zakładać na dowolnych oknach, wliczając w to modele podnoszono-przesuwne typu HS oraz te, na których będą założone rolety zewnętrzne. Warto też pamiętać, że taki nawiewnik będzie niemal niewidoczny – większość urządzenia znajdować się będzie w warstwie tynku nad oknem.

Jak rozmieścić nawiewniki okienne?

Według ogólnych zaleceń swobodny przepływ powietrza i sprawność wentylacji będą możliwe, gdy każdy pokój i kuchnia z oknem wyposażona w kuchenkę gazową lub kocioł dwufunkcyjny będzie mieć przynajmniej jeden nawiewnik. Natomiast łazienkę/kuchnię z kuchenką elektryczną powinno się wentylować pośrednio przez otwory w dole drzwi.

Dokładną ilość nawiewników można określić na podstawie informacji zawartych w Polskiej Normie PN-83/B-03430 – wystarczy zsumować strumienie powietrza dla poszczególnych pomieszczeń i podzielić wynik przez wydajność pojedynczego urządzenia.

Podstawowe informacje o nawiewnikach okiennych – podsumowanie

Nawiewniki okienne są niewielkimi urządzeniami mechanicznymi przeznaczonymi do wykorzystania w systemach wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej i hybrydowej. Zapewniają stały, regulowany dopływ świeżego powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, utrzymując tym samym sprawne działanie systemu wentylacji. Dostępne są różne typy tych urządzeń, dzięki czemu można łatwo dobrać awiewniki odpowiadające naszym potrzebom i preferencjom.

Komentarze

  • gianni gianni, 23.09.2022r., 10:24:52 Nawiewniki to must have! Zapewniają cyrkulację powietrza w domu, co jest mega ważne. My nie mamy w domu rekuperacji, nie chciałem tego. Zdecydowaliśmy się za to, na nawiewniki effiAir, jak zamawialiśmy okna w Oknoplast i okazało się to strzałem w 10. Pomyślcie o tym przy wyborze stolarki.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.