Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.
treść sponsorowana
Wybór pompy ciepła to jednak nie lada wyzwanie dla inwestora. Na rynku jest wiele urządzeń różniących się konstrukcją, parametrami i oczywiście ceną. Coraz częściej wybierane są także do remontowanych domów. Pompa ciepła będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą podnieść komfort mieszkania i przestać martwic się składowaniem i noszeniem opału czy usuwaniem popiołu z kotłowni. Z kolei osoby, które do tej pory korzystały ze źródeł ogrzewania takich jak prąd, olej opałowy czy gaz ze zbiornika, docenia ją za niskie koszty eksploatacji. Wprawdzie pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera prąd do działania, ale jest to nawet 4 razy mniej niż w przypadku kotła elektrycznego. Nie da się też nie wspomnieć o chyba najważniejszymi argumencie – tym ekologicznym. Korzystając z pompy ciepła nie obciążamy środowiska, nie przyczyniamy się do powstawania niskiej emisji – a co za tym idzie smogu. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę decydując się na konkretny model powietrznej pompy ciepła?
Konstrukcja typu monoblok
Powietrzne pompy ciepła mogą występować w wersji monoblok lub split. Monoblok charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednej zamkniętej obudowie. Taką pompę stawiamy przy budynku, a między nią a instalacją grzewczą prowadzone są rury z wodą bądź cieczą niezamarzającą oraz przewody elektryczne. Montaż takiej pompy jest prosty i szybki, ponieważ jest ona fabrycznie napełniona czynnikiem roboczym przez producenta i w pełni hermetyczna.
Konstrukcja typu split
W wersjach split (dwuczęściowych) montaż jest bardziej skomplikowany względem rozwiązań monoblok oraz wymaga od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie F-gazów, gdyż konieczne jest samodzielne napełnienie układu chłodniczego czynnikiem oraz sprawdzenie szczelności układu chłodniczego na miejscu montażu urządzenia. Przekłada się to na wyższe koszty montażu takiej pompy ciepła. Dowiedz się więcej >>
Vesta – monoblokowa pompa ciepła na czynnik R290
Czynnik chłodniczy
Propan R290 - naturalny czynnik chłodniczy
W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się naturalny czynnik chłodzący niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Jest to propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości. Stosowany jest m.in. w lodówkach, a z biegiem czasu będzie prawdopodobnie jedynym czynnikiem dopuszczonym dla pomp ciepła. Wyróżnia go bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego – im jest niższy, tym mniejszy ma na niego wpływ.
Decydując się na pompę ciepła z propanem R290 jako czynnikiem chłodzącym, nie trzeba dokonywać płatnych obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej. Nie ma również konieczności jej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) ani jej instalacji przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gaz. Pompy ciepła z R290 wpisują się w strategię Komisji Europejskiej w sprawie zeroemisyjności lub niskoemisyjności.
Czynniki fluorowane podlegające ustawie SZWO
Dla porównania – inny czynnik często stosowany w pompach ciepła – R410 – ma GWP równe aż 2088! Jeśli kupimy pompę ciepła pracującą na czynniku, który zostanie zabroniony w ich produkcji, to później będziemy mieć duży problem z uzupełnieniem czynnika. W niektórych krajach UE kary za brak aktualnego przeglądu F-gaz sięgają już 10 000 euro. Wkrótce może być także wprowadzony dodatkowy podatek od czynnika z grupy F-gaz, tak jak jest to np. w Danii. Ponadto, w przypadku niezgłoszenia urządzenia kwalifikującego się do CRO, ustawa o SZWO przewiduje nałożenie kary na właściciela urządzenia w wysokości 15 000 zł.
Współczynnik COP, SCOP
Współczynnik COP do 4.2 dla A2W35 SCOP = 3,3 i klasa A ++ dla klimatu umiarkowanego
Pompy ciepła SAS VESTA charakteryzują się jednymi z najwyższych współczynników COP i SCOP w swojej klasie pomp ciepła (ON/OFF z naturalnym czynnikiem chłodniczym R290). Wartości COP i SCOP zgodnie z normami PN-EN 14511 i PN-EN 14825 zostały potwierdzone przez badania w niezależnych laboratoriach.
Im wyższe OP tym zawsze wyższa sprawność pompy ciepła? Niekoniecznie.
Porównując pompy ciepła zwrócić szczególną uwagę na wartości COP i SCOP. W przypadku parametru COP zawsze należy sprawdzić dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) i W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Niektórzy podają COP np. dla takich parametrów jak A7W35 lub nawet A10W35, co mija się z celem. Dla A7W35 współczynnik COP może być wyższy o kilkanaście procent w porównaniu do A2W35. W przypadku SCOP należy zwrócić uwagę, dla jakiego klimatu i trybu pracy podawane są wartości. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwoli wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne. W innym wypadku inwestor może błędnie założyć, że wybiera lepszą, czyli bardziej sprawną pompę ciepła.
Complete to install – wszystko w standardzie
Nasza pompa ciepła sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Nie zaniżamy sztucznie ceny naszego urządzenia zmuszając do zakupu wyposażenia dodatkowego.
Dodatkowe koszty zakupu niezbędnych podzespołów?
Sprawdź czy pompa ciepła, którą chcesz kupić jest kompletna. Inwestor często nie jest świadomy, że kupuje tylko z pozoru tanie urządzenie, a czekają go dodatkowe koszty. Jeśli pompa ciepła nie jest w standardzie wyposażona w pompę obiegową górnego źródła lub zawór przełączający pomiędzy ogrzewaniem wody c.o., a c.w.u. lub inne niezbędne akcesoria, to należy się liczyć z ukrytymi kosztami sięgającym 3500 zł lub wyższymi. Często nawet sterownik okazuje się „wyposażeniem dodatkowym”. Zanim więc skusimy się na „okazję”, warto sprawdzić czy dostajemy urządzenie gotowe do montażu, w pełni kompletne i skonfigurowane. Postaw na sprawdzone rozwiązania >>
Budowa monoblokowej pompy ciepła Vesta
Co dalej z pompami ciepła? Polski producent – polski produkt
Jako producent pomp ciepła gwarantujemy nasze wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od doradztwa, poprzez montaż, codzienną eksploatację oraz serwis naszych urządzeń. Oferujemy pompę ciepła, która będzie służyć przez długie lata i spełnia najbardziej restrykcyjne normy i standardy. Bez obaw o jej wycofanie z rynku – jak to może mieć miejsce w przypadku pomp ciepła wykorzystujących gazy fluorowane (np. R410A).
Niepewna przyszłość pomp ciepła zagranicznych producentów
Zagraniczni producenci pomp ciepła zalewają polski rynek produktami, które w innych krajach są wycofywane z obrotu lub obarczone dodatkowymi kosztami użytkowania spowodowanymi wykorzystaniem syntetycznych czynników chłodniczych o GWP większym od 750. Z biegiem czasu również w Polsce urządzenia te staną się problematyczne ze względu na nowe regulacje prawne, m.in. ustawę o SZWO lub strategie zeroemisyjności wprowadzane przez Komisję Europejską. A w przypadku rozszczelnienia układu chłodzenia może okazać się, że czynnik, na którym pracuje pompa ciepła jest bardzo drogi lub niedostępny, dalsze serwisowanie i naprawa stają się niemożliwe, a urządzenie nadaje się tylko do utylizacji.
Układ monoenergetyczny czy biwalentny?
Pompa ciepła może stanowić jedyne żródło ciepła w instalacji albo może pracować w układzie biwalentnym np. z kotłem peletowym. Po co właściwie stosować układy hybrydowe składające się z większej liczby urządzeń? Upraszczając, zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne. Układy hybrydowe są szczególnie polecane do modernizowanych budynków, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ten model do nowo budowanych domów. W starszych obiektach instalacje grzejnikowe mogą nie być dostosowane do ogrzewania jedynie pompą ciepła – wtedy lepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe. Kolejnym nieco prozaicznym aspektem jest fakt, iż w modernizowanym obiekcie jakieś źródło ciepła już istnieje. Dlaczego więc nie wspomóc go pompą ciepła zapewniając sobie komfort i oszczędności finansowe?
Podsumowanie:
Sprawdź, czy typ konstrukcji odpowiada Twoim oczekiwaniom
Sprawdź, na jakim czynniku chłodniczym urządzenie pracuje oraz czy podlega zgłoszeniu do CRO
Upewnij się, że porównujesz sprawność pompy ciepła dla takich samych warunków
Sprawdź, czy cena urządzenia obejmuje wszystkie niezbędne podzespoły
Zweryfikuj, jak może wyglądać eksploatacja i serwis Twojego urządzenia w perspektywie lat
Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe...
Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe składające się z dwóch urządzeń? Zazwyczaj działa to tak, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne.
Nowy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek na przegląd systemu ogrzewania bądź ewentualną wymianę źródła ciepła. Szczególnie teraz ,w związku z wejściem w życie programu dofinansowań...
Nowy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek na przegląd systemu ogrzewania bądź ewentualną wymianę źródła ciepła. Szczególnie teraz ,w związku z wejściem w życie programu dofinansowań "Czyste Powietrze", może się ona bardzo opłacać.
Firma MILWAUKEE®, znana z produkcji profesjonalnych systemów bezprzewodowych do przemysłu, energetyki, rzemiosła i firm wykonawczych oraz kompletnego programu akcesoriów, prezentuje nową serię akumulatorowych...
Firma MILWAUKEE®, znana z produkcji profesjonalnych systemów bezprzewodowych do przemysłu, energetyki, rzemiosła i firm wykonawczych oraz kompletnego programu akcesoriów, prezentuje nową serię akumulatorowych zielonych laserów krzyżowych REDLITHIUM™.
W projektach domów i mieszkań coraz to częściej skupia się uwagę na pomieszczeniu, jakim jest garderoba. Nie ma ona już być tylko miejscem składowania ubrań, ale ma sprawiać, że będziemy się w niej dobrze...
W projektach domów i mieszkań coraz to częściej skupia się uwagę na pomieszczeniu, jakim jest garderoba. Nie ma ona już być tylko miejscem składowania ubrań, ale ma sprawiać, że będziemy się w niej dobrze czuć i przyjemnie spędzać czas. Niezwykle istotne jest, aby wnętrze to było dla nas atrakcyjne wizualnie, a na to wpływ może mieć dobór odpowiedniego oświetlenia.
Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu?
Korzystanie z paneli fotowoltaicznych to doskonałe alternatywne źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Obecnie jest ono dostępne niemal dla każdego....
Audyt fotowoltaiczny – po co go robimy i co ma na celu?
Korzystanie z paneli fotowoltaicznych to doskonałe alternatywne źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Obecnie jest ono dostępne niemal dla każdego. Wielu inwestorów jest przekonanych, że jedynym ograniczeniem dla instalacji paneli PV jest zaplecze finansowe. Natomiast o możliwości posiadania własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej decyduje też szereg innych aspektów, które powinny zostać poddane szczegółowej analizie w ramach audytu fotowoltaicznego.
Żeby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, musimy przygotować na ten cel wkład własny. Jego wysokość od lat się zmienia i zależy też od banku. Jak wyliczyć potrzebną kwotę?
Żeby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, musimy przygotować na ten cel wkład własny. Jego wysokość od lat się zmienia i zależy też od banku. Jak wyliczyć potrzebną kwotę?
Liniowa detekcja wycieku pozwala dokładnie określić miejsce wycieku, z dokładnością do 1 metra, a co za tym idzie szybko i łatwo usunąć usterkę przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów naprawy awarii.
Liniowa detekcja wycieku pozwala dokładnie określić miejsce wycieku, z dokładnością do 1 metra, a co za tym idzie szybko i łatwo usunąć usterkę przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów naprawy awarii.
Popularne tapety w kwiaty pojawiają się też w innych przestrzeniach. Świetnie będą prezentować się w sypialni, jadalni, gabinecie czy też w kawiarni. W każdym z wariantów niewątpliwie podkreślać będą kobiecą...
Popularne tapety w kwiaty pojawiają się też w innych przestrzeniach. Świetnie będą prezentować się w sypialni, jadalni, gabinecie czy też w kawiarni. W każdym z wariantów niewątpliwie podkreślać będą kobiecą stronę aranżacji i wprowadzą romantyczny, subtelny klimat. Z drugiej strony tapety na ścianę kwiaty świetnie wpisują się w nowoczesne i tradycyjne aranżacje, a ilość kolorów wzorów oraz wykończeń jest tak duża, że można się poczuć jak w prawdziwym ogrodzie.
Na świecie znane są już od prawie 60 lat. Do Polski zawitały dopiero w latach 90., podobnie jak wiele innych nowinek i technologii z Zachodu. Podtynkowe spłuczki do toalet, bo o nich mowa, to dziś już...
Na świecie znane są już od prawie 60 lat. Do Polski zawitały dopiero w latach 90., podobnie jak wiele innych nowinek i technologii z Zachodu. Podtynkowe spłuczki do toalet, bo o nich mowa, to dziś już standard. Warto wiedzieć, że to rewolucyjne rozwiązanie techniczne, podobnie jak znakomitą czekoladę i najwyższej jakości zegarki, zawdzięczamy Szwajcarom.
Rozwiązania akustyczne stosowane w szpitalach pełnią bardzo użyteczne funkcje: wspierają pacjentów w komfortowym i bezpiecznym powrocie do zdrowia oraz zapewniają personelowi medycznemu odpowiednie warunki...
Rozwiązania akustyczne stosowane w szpitalach pełnią bardzo użyteczne funkcje: wspierają pacjentów w komfortowym i bezpiecznym powrocie do zdrowia oraz zapewniają personelowi medycznemu odpowiednie warunki do ratowania życia.
Nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu działalności i pozwalają firmom pozostać konkurencyjnym na rynku budowlanym. Platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami...
Nowoczesne narzędzia pomagają w prowadzeniu działalności i pozwalają firmom pozostać konkurencyjnym na rynku budowlanym. Platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi.
Komfort to równowaga pomiędzy środowiskiem otaczającym a wrażeniami psychofizycznymi. Warto o tym pamiętać przy budowie domu, hotelu czy biura. Nawet najpiękniejsze wizualnie otoczenie (wyposażenie, kolorystyka,...
Komfort to równowaga pomiędzy środowiskiem otaczającym a wrażeniami psychofizycznymi. Warto o tym pamiętać przy budowie domu, hotelu czy biura. Nawet najpiękniejsze wizualnie otoczenie (wyposażenie, kolorystyka, oświetlenie) może stracić cały swój blask, jeśli nie zostanie zapewniony odpowiedni komfort cieplny i akustyczny.
Szukasz niestandardowych produktów i rozwiązań? Zobacz szeroką ofertę wyrobów z kategorii budownictwa, instalacji, elektrotechniki oraz bezpieczeństwa. Poznaj możliwości internetowej platformy MerXu i...
Szukasz niestandardowych produktów i rozwiązań? Zobacz szeroką ofertę wyrobów z kategorii budownictwa, instalacji, elektrotechniki oraz bezpieczeństwa. Poznaj możliwości internetowej platformy MerXu i złóż zapytanie ofertowe.
Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu. O ile w projekcie indywidualnym mamy wpływ na wybór technologii, w jakiej wykonywane będą poszczególne elementy konstrukcyjne,...
Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad technologią wykonania stropu. O ile w projekcie indywidualnym mamy wpływ na wybór technologii, w jakiej wykonywane będą poszczególne elementy konstrukcyjne, tak w przypadku gotowych projektów najczęściej stosowane jest rozwiązanie uniwersalne.
Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....
Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...
W tym roku zima rozpieszcza nas wyjątkowo. Z okazji sporych opadów śniegu, na fora poświęcone fotowoltaice znowu wrócił temat dbania o instalacje w okresie zimowym. Czy panele należy odśnieżać? Czy fotowoltaika...
W tym roku zima rozpieszcza nas wyjątkowo. Z okazji sporych opadów śniegu, na fora poświęcone fotowoltaice znowu wrócił temat dbania o instalacje w okresie zimowym. Czy panele należy odśnieżać? Czy fotowoltaika działa zimą? Czy jest sens instalowania systemu w okresie o znacznej redukcji światła słonecznego? Te pytania co roku wracają. Warto wyjaśnić więc podstawowe zagadnienia o działaniu fotowoltaiki podczas miesięcy zimowych.
merXu to internetowa platforma handlowa dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej działających w sektorze B2B , skierowana zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów. Tworzy...
merXu to internetowa platforma handlowa dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej działających w sektorze B2B , skierowana zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów. Tworzy bezpieczne środowisko biznesowe, łączące zweryfikowanych kupujących i sprzedających, umożliwiając im realizowanie transakcji bezpośrednich lub poprzez zapytania ofertowe.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.