EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – kwestie ważne dla inwestora

fot. D. Czernik

fot. D. Czernik

Ogrzewanie gazem ziemnym z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa bezobsługowej pracy kotłów gazowych, stabilnych cen gazu ziemnego oraz polityki antysmogowej, która wymusza wymianę bezklasowych kotłów na paliwo stałe. Kotły gazowe to głównie urządzenia wiszące, które dzięki niewielkim gabarytom zmieszczą się zarówno w małej kotłowni, jak i w wydzielonym pomieszczeniu technicznym. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o kotłach na gaz oraz na co zwrócić uwagę przy budowie kotłowni gazowej?

Zobacz także

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

Cieplo24.pl Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów...

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów na ciepło w domu. Aby zmaksymalizować tę efektywność i ograniczyć koszt ogrzewania, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, czyli inaczej mówiąc dobrej jakości sprzęty użyte w instalacji grzewczej. Najważniejszym zaś urządzeniem jest wysokiej klasy kocioł gazowy, wyposażony w energooszczędne rozwiązania...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Decydując się na wykonanie ogrzewania kotłem gazowym, zyskujemy bezobsługową i wydajną pracę instalacji grzewczej, ceny gazu ziemnego są bowiem stabilne, a jego spalanie nie emituje uciążliwych zanieczyszczeń – nie mamy do czynienia z popiołem i pyłem węglowym. Ponadto użytkowanie kotła gazowego nie jest uciążliwe, zajmuje on niewiele miejsca, dlatego możemy go zamontować w pomieszczeniach użytkowych (np. w kuchni czy w łazience).

Aby ogrzewanie gazowe było brane pod uwagę, np. na etapie realizacji projektu budowlanego, musimy mieć dostęp do lokalnej sieci gazowej. Na tym etapie należy wystąpić do najbliższego zakładu gazowniczego o wydanie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci gazowej. Jeśli w okolicy nie występuje gaz ziemny i dostaniemy odmowę wydania warunków, możemy zdecydować się na ogrzewanie domu gazem płynnym, czyli skroplonym propanem, magazynowanym w specjalnym zbiorniku zewnętrznym.

Wymagania stawiane kotłowniom gazowym

Zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi [1] oraz normami branżowymi [2] zakres wymagań uzależniony jest od mocy grzewczej urządzenia. Zgodnie z nimi kotłownie dzielone są na dwie grupy:

  • kotłownie o mocy do 60 kW,
  • kotłownie o mocy od 60 do 2000 kW.

W grupie kotłowni o łącznej mocy cieplnej do 60 kW wyróżnia się wymagania dla pomieszczeń z kotłami do 30 kW i od 30 do 60 kW. W budownictwie jednorodzinnym dominują urządzenia grzewcze o mocy 30 kW, zgodnie z wymogami – kotłownia o mocy do 30 kW może być umieszczona w piwnicy lub na dowolnej kondygnacji. Najlepiej, jeżeli będzie to wydzielone pomieszczenie w budynku, do którego wprowadza się przyłącze gazowe (np. z zewnętrznej skrzynki gazowej). Wysokość pomieszczenia powinna być taka, aby zapewnić możliwość obsługi, ale nie mniejsza niż 2,2 m – w istniejących budynkach wymóg ten został obniżony do 1,9 m.

Ważne, aby był spełniony warunek minimalnej kubatury kotłowni, która nie powinna być mniejsza niż 6,5 m3 dla kotłów z zamkniętą komorą spalania (te są obecnie standardem rynkowym).

W przepisach znajdziemy również odniesienie do wentylacji:

  • Kotłownia gazowa powinna mieć niezamykany otwór nawiewny o minimalnej powierzchni 200 cm2, umieszczony do 30 cm nam podłogą.
  • Pod stropem powinien się znaleźć niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o minimalnej powierzchni 200 cm2, wyprowadzony ponad dach.
  • Jeśli z kotła gazowego zostanie wyprowadzony komin koncentryczny powietrzno-spalinowy, wentylację nawiewną kotłowni mogą spełnić otwory w drzwiach wejściowych do kotłowni (o powierzchni otworów 200 cm2).

Kominy spalinowe do kotłów gazowych

Jeszcze nie tak dawno na rynku dominowały kotły gazowe z otwartą komora spalania, co oznacza, że powietrze potrzebne do spalania kocioł czerpie z pomieszczenia. Z uwagi na wprowadzoną przez Komisję Europejską dyrektywę ErP odnośnie ekoprojektu i etykiet energetycznych, zostały one wycofane z rynku i zastąpione kotłami z zamkniętą komorą spalania. Urządzenia te pracują z wyższą sprawnością, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Efekt pracy kotłów kondensacyjnych najlepiej widać po temperaturze spalin. W tradycyjnych kotłach spaliny mają temperaturę ponad 100ºC, a w kondensacyjnych wynosi ona tylko 45–60ºC.

Do odprowadzania spalin z kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania wykorzystuje się kominy ze stali kwasoodpornej, te z kolei mogą być wykonane jako przewody koncentryczne lub jako samodzielny przewód spalinowy. Przewody koncentryczne powietrzno-spalinowe są standardowym rozwiązaniem w kotłach z zamkniętą komorą spalania. Składają się one z wewnętrznej rury spalinowej ze stali kwasoodpornej (np. Ø 60 mm) i zewnętrznej rury osłonowej ze stali nierdzewnej lub aluminium (np. Ø 100 mm), którą zasysane jest powietrze do komory spalania.

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Gazowe kotły kondensacyjne produkowane są w wersjach jednofunkcyjnych i dwufunkcyjnych. Różnica między nimi polega na sposobie przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Kocioł jednofunkcyjny dostarcza wodę jedynie do celów grzewczych, ta z kolei zasila instalację grzewczą w budynku (np. grzejniki) oraz ogrzewa wodę użytkową w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym. Taki podgrzew c.w.u. może być realizowany w funkcji pracy priorytetu lub równolegle, za pośrednictwem wydzielonego obiegu grzewczego na rozdzielaczu stalowym.

W wariancie dwufunkcyjnym – kocioł ma dodatkowo wbudowany przepływowy podgrzewacz wody użytkowej, który uruchamia się w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą. To znaczy w momencie jej poboru – po odkręceniu kranu zimna woda wodociągowa przepływa przez wymiennik, gdzie jest ogrzewana do wymaganej temperatury, a następnie płynie do kranów.

Komin gazowy koncentryczny

Komin gazowy koncentryczny z blachy stalowej, wyprowadzony ponad dach; fot.schutterstock.com

Kotły dwufunkcyjne są znacznie tańsze od kotłów z zasobnikiem i zajmują niewiele miejsca, jednak sprawdzają się w małych instalacjach, w których kocioł znajduje się blisko poboru ciepłej wody, np. w kuchni lub w łazience, w przeciwnym razie czeka nas długie oczekiwanie na ciepłą wodę. Co ważne, po odkręceniu dwóch i większej liczby punktów poboru wody temperatura ciepłej wody wyraźnie spada. Podczas korzystania z prysznica na pewno będzie to duży dyskomfort.

Takie rozwiązanie sprawdzi się w mieszkaniach, domkach letniskowych, gdzie nie ma możliwości wykonania kotłowni gazowej oraz nie ma dużej liczby punktów wodnych z ciepłą wodą. W przypadku instalacji domowych z kilkoma łazienkami, biorąc pod uwagę komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej, powinniśmy wybrać jednofunkcyjny kocioł gazowy.

Uproszczony schemat instalacji gazowej

Uproszczony schemat instalacji gazowej z kotłem gazowym jednofunkcyjnym: 1 – kocioł gazowy typu system z wbudowaną pompą i zaworem przełączającym, 2 – zawór bezpieczeństwa, 3 – zasilanie gazowe, 4 – zasilanie elektryczne, 5 – naczynie wzbiorcze, 6 – zawór odcinający, 7 – termostatyczny zawór grzejnikowy, 8 – pomieszczenie mieszkalne, 9 – czujnik temperatury zewnętrznej, 10 – automatyka sterująca, 11 – podgrzewacz wody użytkowej, 12 – czujnik temperatury c.w.u.; rys. D. Czernik

Alternatywa dla kotłów gazowych?

Decydując się na ogrzewanie domu kotłem gazowym, należy zadbać o dostęp do takiego nośnika paliwa. Można to zrobić poprzez wykonanie przyłącza gazowego lub wykonanie przydomowej instalacji zbiornikowej na gaz płynny. Pod względem eksploatacyjnym lepiej wypada ogrzewanie domu gazem ziemnym. Jednak, gdy nie ma możliwości wykonania przyłącza bądź koszt jego wykonania jest stosunkowo duży, warto wziąć pod uwagę wariant grzewczy z wykorzystaniem gazu płynnego (nazywany skrótowo LPG).

Budowa instalacji zbiornikowej może być również brana pod uwagę w przypadkach, gdy spodziewamy się przyłączenia do sieci w ciągu najbliższych lat (planowana rozbudowa sieci gazowej). W takim rozwiązaniu instalacja gazowa składa się z jednego bądź kilku zbiorników magazynujących gaz płynny, wraz z armaturą, osprzętem i przyłączem gazowym. Do zaopatrzenia domu jednorodzinnego zwykle wystarcza zbiornik na gaz płynny o pojemności 2700 litrów, który trzeba napełniać średnio dwa razy w roku. Alternatywą są zbiorniki o pojemnościach 4850 i 6700 litrów. Zbiornik może być wykonany jako naziemny lub podziemny – to, jaki wybrać zależy od sposobu zagospodarowania działki. Chodzi o graniczne odległości od newralgicznych elementów uzbrojenia terenu zgodnie z przepisami [1].

Ważne kwestie dotyczą kotłowni na gaz płynny. Takie pomieszczenie wraz w kotłem na gaz płynny powinno się znaleźć powyżej poziomu terenu (nie może to być piwnica lub suterena). Wynika to z faktu, że gaz płynny jest cięższy od powietrza – w przypadku awarii będzie zbierał się przy podłodze, skąd powinien być usunięty. Dlatego pomieszczenie musi być wyposażone w niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm², umieszczony tuż przy podłodze. Warto dodać, że każdy projekt instalacji zbiornikowej na gaz płynny wymaga dodatkowego uzgodnienia z rzeczoznawcą pożarowym na etapie sporządzania projektu budowlanego.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  2. PN-B-02431-1, „Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1”.

Używasz kotła kondensacyjnego? Opisz nam swoje doświadczenie w komentarzu!

Porady budowlane oraz aranżacja wnętrz – dwa razy w tygodniu! Zapisz się na newsletter »

Komentarze

Powiązane

REGULUS®-system Wentylatorowy system wspomagania emisji ciepła – REGULUS®

Wentylatorowy system wspomagania emisji ciepła – REGULUS® Wentylatorowy system wspomagania emisji ciepła – REGULUS®

Ekonomiczne i komfortowe, całoroczne, elastycznie reagujące na wszelkie zmiany ogrzewanie domu nie jest możliwe bez posiadania łatwo sterowalnych grzejników o minimalnej bezwładności cieplnej. Inwestycja...

Ekonomiczne i komfortowe, całoroczne, elastycznie reagujące na wszelkie zmiany ogrzewanie domu nie jest możliwe bez posiadania łatwo sterowalnych grzejników o minimalnej bezwładności cieplnej. Inwestycja w związane z budynkiem centralne ogrzewanie jest inwestycją na długie lata, często na całe życie, stąd nowe modele regulusów, bazujące na sprawdzonej miedziano-aluminiowej konstrukcji o małej pojemności wodnej i dużej powierzchni grzewczej, wyposażone w wentylatorowy system wspomagania emisji ciepła.

Redakcja news Webinar: Układ hybrydowy lub ogrzewanie podczerwienią – czy to się opłaca?

Webinar: Układ hybrydowy lub ogrzewanie podczerwienią – czy to się opłaca? Webinar: Układ hybrydowy lub ogrzewanie podczerwienią – czy to się opłaca?

W środę, 28 września br., o godz. 10:00 odbędzie się webinar „Układ hybrydowy lub ogrzewanie podczerwienią – czy to się opłaca?”

W środę, 28 września br., o godz. 10:00 odbędzie się webinar „Układ hybrydowy lub ogrzewanie podczerwienią – czy to się opłaca?”

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

REGULUS®-system REGULUSY – grzejniki o wszechstronnym zastosowaniu

REGULUSY – grzejniki o wszechstronnym zastosowaniu REGULUSY – grzejniki o wszechstronnym zastosowaniu

Gdy w przeszłości zadano pytanie doradcom pracującym w firmie REGULUS®-system, co stanowiło największą przeszkodę w ich pracy, odpowiedź brzmiała: walka z mitami i przekłamaniami. Mitami były bezrefleksyjnie...

Gdy w przeszłości zadano pytanie doradcom pracującym w firmie REGULUS®-system, co stanowiło największą przeszkodę w ich pracy, odpowiedź brzmiała: walka z mitami i przekłamaniami. Mitami były bezrefleksyjnie powtarzane opinie, mające swoje źródła w niekatualnych już informacjach, wynikające z niepełnej lub zbyt jednostronnej wiedzy.

Krystyna Stankiewicz news Utrzymanie mieszkania coraz droższe

Utrzymanie mieszkania coraz droższe Utrzymanie mieszkania coraz droższe

W kwietniu br. wydatki statystycznej rodziny na utrzymanie mieszkania przekroczyły 1000 złotych miesięcznie – oszacował HRE Investments na podstawie danych GUS.

W kwietniu br. wydatki statystycznej rodziny na utrzymanie mieszkania przekroczyły 1000 złotych miesięcznie – oszacował HRE Investments na podstawie danych GUS.

REGULUS®-system Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać? Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska...

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

Redakcja news Kotły na paliwa stałe pod kontrolą

Kotły na paliwa stałe pod kontrolą Kotły na paliwa stałe pod kontrolą

UOKiK sprawdza, czy kotły na paliwo stałe spełniają określone w przepisach wymagania. Do tej pory wyeliminowano 6,4 tys. ofert internetowych, wobec 11 przedsiębiorców prowadzone są postępowania.

UOKiK sprawdza, czy kotły na paliwo stałe spełniają określone w przepisach wymagania. Do tej pory wyeliminowano 6,4 tys. ofert internetowych, wobec 11 przedsiębiorców prowadzone są postępowania.

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu? Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jak wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzania domu?

Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać? Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać?

Jaki kocioł wybrać?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy? Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Krystyna Stankiewicz Czyste Powietrze po nowemu

Czyste Powietrze po nowemu Czyste Powietrze po nowemu

Mniej biurokracji i szybsze rozpatrywanie wniosków – to zasadnicze zmiany w programie „Czyste Powietrze”, ogłoszone przez rząd.

Mniej biurokracji i szybsze rozpatrywanie wniosków – to zasadnicze zmiany w programie „Czyste Powietrze”, ogłoszone przez rząd.

Domy do kochania Mieszkanie z przepięknymi kaflowymi piecami

Mieszkanie z przepięknymi kaflowymi piecami Mieszkanie z przepięknymi kaflowymi piecami

Takie mieszkania można spotkać już tylko w starych kamienicach. Pełno takich w centralnych częściach Warszawy, czy innych miastach. Ta, którą tutaj prezentuję jest ze Sztokholmu. Mieszkanie jest duże,...

Takie mieszkania można spotkać już tylko w starych kamienicach. Pełno takich w centralnych częściach Warszawy, czy innych miastach. Ta, którą tutaj prezentuję jest ze Sztokholmu. Mieszkanie jest duże, pięknie przyozdobione gipsową sztukaterią, z fantastycznymi wysokimi dwuskrzydłowymi drzwiami. Nic tylko się w nim zakochać.

Redakcja Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Jakie są korzyści z termomodernizacji? Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a...

Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a zwłaszcza domy jednorodzinne. Skutecznym sposobem walki z tym zjawiskiem jest kompleksowa termomodernizacja budynków.

Redakcja Co Polacy wiedzą o smogu?

Co Polacy wiedzą o smogu? Co Polacy wiedzą o smogu?

Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?

Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) - to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu. Jak możemy z nim wygrać?

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe - takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki - sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe - takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki - sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

Redakcja Po czym poznać dobry pellet? Jak czytać certyfikaty i normy?

Po czym poznać dobry pellet? Jak czytać certyfikaty i normy? Po czym poznać dobry pellet? Jak czytać certyfikaty i normy?

Znaczenie pelletu drzewnego jako paliwa wyraźnie wzrosło, co przyczyniło się do zaostrzenia kontroli procesu jego produkcji. Ustalono normy stanowiące zbiór, który określa m.in. wartości krytyczne dla...

Znaczenie pelletu drzewnego jako paliwa wyraźnie wzrosło, co przyczyniło się do zaostrzenia kontroli procesu jego produkcji. Ustalono normy stanowiące zbiór, który określa m.in. wartości krytyczne dla poszczególnych właściwości pelletów.

Michał Zalewski Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda

Nie istnieje jeden najlepszy system ogrzewania. Ogrzewanie domu jednorodzinnego można realizować na kilka różnych sposobów.

Nie istnieje jeden najlepszy system ogrzewania. Ogrzewanie domu jednorodzinnego można realizować na kilka różnych sposobów.

Redakcja Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać? Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia parteru jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd...

Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia parteru jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd oraz funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu.

Jacek Kowalski Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie? Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża...

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami o niższej temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzięki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie...

Jerzy Kosieradzki Co warto wiedzieć o ciepłomierzach?

Co warto wiedzieć o ciepłomierzach? Co warto wiedzieć o ciepłomierzach?

W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.

W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.

Redakcja Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną?

Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną? Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną?

Grzałki elektryczne przeznaczone są do współpracy z grzejnikami c.o. jako dodatkowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym.

Grzałki elektryczne przeznaczone są do współpracy z grzejnikami c.o. jako dodatkowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym.

Waldemar Joniec Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego...

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego dostarczania ciepła do poszczególnych obiegów grzewczych. Rozdzielacze umożliwiają połączenie w jeden system poszczególnych obwodów i stref instalacyjnych oraz różnych grzejników.

Wiktor Janecki Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu...

Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu podłogowym ciepło rozchodzi się od dołu z dużej powierzchni, natomiast w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnym grzejnikiem najcieplej jest pod sufitem).

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.