EkspertBudowlany.pl

W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań, fot. MIWO

W termomodernizacji liczy się kolejność działań, fot. MIWO

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce dałaby możliwość ograniczenia emisji niektórych substancji tworzących smog o co najmniej 44 proc. w skali kraju (wg szacunków Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energetyką i Klimatem).

treść sponsorowana

Przyjęta przez Unię Europejską Strategia na rzecz Fali Renowacji jest szansą dla Polski. Gdybyśmy poddali termomodernizacji wszystkie domy w Polsce, które tego wymagają, zmniejszylibyśmy smog niemal o połowę, a roczne oszczędności wyniosłyby 180 PJ energii i 7,4 miliarda złotych. Szacuje się, że budynki po termomodernizacji zużywają nawet o 60 proc. mniej energii.

Od kilku lat działają rządowe i samorządowe programy oraz zachęty, które mają na celu poprawę jakości powietrza, jednak dotychczas te działania przede wszystkim skupiały się na wymianie kotłów grzewczych. Jak zgodnie twierdzą eksperci, ma to sens dopiero po termomodernizacji budynku.

Termomodernizacja krok po kroku

Efektem termomodernizacji jest komfort termiczny i oszczędności na ogrzewaniu domu. Aby to osiągnąć i nie popełnić błędów, trzeba być dobrze przygotowanym. I tu właśnie jest rola audytu energetycznego, wciąż jeszcze niedocenianego w procesie termomodernizacji domów jednorodzinnych. Kolejnym etapem powinna być termomodernizacja przegród zewnętrznych, czyli tzw. skorupy budynku, wymiana okien i drzwi, jeśli to jest konieczne, a następnie wybór źródła ciepła. Tylko taka kolejność działań, oprócz skutecznego ograniczenia smogu, gwarantuje również obniżenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych. Kolejność odwrotna oznacza przewymiarowanie źródła ciepła, a w konsekwencji wzrost kosztów samego urządzenia i ogrzewania. Dowiedz się więcej >>

Na prostym przykładzie pokażemy, że opłaca się najpierw wykonać termomodernizację domu, a dopiero później zamontować źródło ciepła. Dowodzi tego analiza porównawcza kosztów ogrzewania starego nieocieplonego domu o powierzchni 142 m2 w dwóch wariantach:

  1. gdy najpierw wymieniamy kocioł, a termomodernizację wykonujemy po 5 latach,
  2. gdy zaczynamy od ocieplenia „skorupy” budynku.

W tym przykładowym domu energia zużyta w ciągu roku (energia końcowa EK) wynosi 281 kWh/(m2·rok), a zużycie gazu 39 902 kWh/rok. Przy cenie gazu wynoszącej 0,2 zł/kWh roczny koszt ogrzewania wyniesie 7980 zł.

Gdy wymienimy tylko piec, roczny koszt ogrzewania tego domu zmniejszy się do 6783 zł (oszczędzamy zaledwie 1197 zł), a gdy przeprowadzimy samą termomodernizację, oszczędności wyniosą 5084 zł. Prawidłowa kolejność modernizacji, czyli najpierw ocieplenie przegród, wymiana okien i następnie wymiana kotła, pozwoli na roczne oszczędności w wysokości 5518 zł. Wyraźnie widać to na RYS. 1.

koszty ogrzewania

RYS. 1 Koszty ogrzewania rocznie przy różnych wariantach modernizacji domu

Oczywiście zarówno wymiana źródła ciepła, jak i ocieplenie przegród budynku czy wymiana okien to konkretna inwestycja. RYS. 2 pokazuje nam szacunkowe koszty jednostkowe dotyczące modernizacji przykładowego domu.

koszty jednostkowe

RYS. 2. Koszty jednostkowe modernizacji domu

Żeby wiedzieć, co się naprawdę opłaca, warto porównać wydatki i oszczędności dotyczące ogrzewania domu w perspektywie 10 lat. I tak, jeśli zdecydujemy się najpierw na wymianę kotła, a ściany i dach ocieplimy np. w szóstym roku, to kwota za ogrzewanie w ciągu 10 lat wyniesie około 150 tys. zł.

Natomiast termomodernizacja przeprowadzona we właściwej kolejności (najpierw ocieplenie przegród i wymiana okien, a następnie wymiana kotła) spowoduje, że za ogrzewanie zapłacimy 130 tys. zł. Oznacza to, że właśnie dzięki właściwej kolejności działań, w ciągu 10 lat możemy zaoszczędzić około 20 tys. zł. (RYS. 3–4). W każdym kolejnym roku oszczędzamy na ogrzewaniu prawie 2 tys. zł, a oprócz tych oszczędności mamy dodatkowe korzyści: poprawę komfortu użytkowania budynku, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz stanu technicznego i wizualnego. To też ma ogromne znaczenie. Sprawdź >>

symulacja kosztów

RYS. 3 Koszty ogrzewania w ciągu 10 lat przy różnej kolejności prac modernizacyjnych

symulacja kosztów

RYS. 4 Koszty ogrzewania skumulowane przez 10 lat

OZE tak, ale najpierw izolacja!

W nowobudowanych domach coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii – panele solarne i fotowoltaiczne, pompy ciepła i energię wiatrową. I tu kluczem do maksymalnego wykorzystania potencjału tych rozwiązań jest odpowiednia izolacja. Zmniejszone dzięki niej zapotrzebowanie na energię pozwoli na efektywniejsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii oraz zaspokojenie większej części zapotrzebowania na energię właśnie z OZE.

Na przykład, gdy zastosujemy połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej, to docieplony budynek będzie potrzebował kilkukrotnie mniejszej mocy grzewczej, a więc również mniejszej powierzchni zajmowanej przez moduły instalacji fotowoltaicznej. Wówczas staje się to bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Trzeba podkreślić, że właściwa kolejność działania w procesie termomodernizacji pozwala trzykrotnie zmniejszyć moc eksploatacji np. pompy ciepła i zapotrzebowanie na energię elektryczną z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych. To z kolei przekłada się na niższe koszty inwestycji oraz na szybszy czas jej zwrotu.

Czym izolować?

Do dachu, ścian, podłóg, instalacji – do każdej sytuacji i technologii można dobrać wyrób z wełny mineralnej.

Dzięki izolacji cieplnej z wełny mineralnej, szklanej lub skalnej, można zapewnić w mieszkaniach większy komfort cieplno-wilgotnościowy, lepszą akustykę i jednocześnie poprawić bezpieczeństwo pożarowe. Dwa pierwsze czynniki mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, ostatni może zadecydować o tym, czy będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.

Zdecydowana korzyść z ociepleń z wełny mineralnej to bezpieczeństwo pożarowe, ponieważ wełna jest niepalna. Wełny mineralne mają najwyższe klasy reakcji na ogień według europejskiej klasyfikacji ogniowej, co oznacza że takie materiały klasyfikowane są najczęściej jako niepalne i w odróżnieniu od izolacji palnych (choćby tzw. samogasnących np. o klasie reakcji na ogień E) w żadnej sytuacji nie wspomagają rozwoju pożaru i nie rozprzestrzeniają go. Klasyfikowane najczęściej jako A1, nie wytwarzają trującego dymu, który jest zagrożeniem dla ludzi podczas pożaru.

Wyroby z wełny mineralnej, dzięki swej trwałości, zachowują właściwości izolacyjne przez cały okres użytkowania. Takie ocieplenie jest odporne na starzenie i utratę własności z powodu reakcji z czynnikami chemicznymi lub biologicznymi. Dzięki swym właściwościom wełna mineralna szklana lub skalna zmniejsza ryzyko zatrzymywania wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów, co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Więcej na ten temat >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Anna Gil, Stowarzyszenie Komfort Ciszy, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu

Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu Dobra akustyka, czyli co zrobić, by dobrze czuć się we własnym domu

Dla zapewnienia komfortu akustycznego w domu lub mieszkaniu kluczowy jest zarówno etap projektowania, jak i wykonania. Poprawienie błędów dotyczących izolacyjności akustycznej przegród budynku jest trudne...

Dla zapewnienia komfortu akustycznego w domu lub mieszkaniu kluczowy jest zarówno etap projektowania, jak i wykonania. Poprawienie błędów dotyczących izolacyjności akustycznej przegród budynku jest trudne i bardzo kosztowne, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego kupując mieszkanie lub dom, koniecznie zainteresujmy się tym, czy zapewni nam komfort akustyczny i czy będziemy się w nim dobrze czuć.

Wybrane dla Ciebie

Wybierz płytę budowlaną i zgarnij nagrody »

Wybierz płytę budowlaną i zgarnij nagrody » Wybierz płytę budowlaną i zgarnij nagrody »

Lakierobejca czy impregnat – czego użyć? »

Lakierobejca czy impregnat – czego użyć? » Lakierobejca czy impregnat – czego użyć? »

Jak dobrze spoinować nawierzchnię brukową? »

Jak dobrze spoinować nawierzchnię brukową? » Jak dobrze spoinować nawierzchnię brukową? »

Gdzie znajdziesz niezawodne narzędzia? »

Gdzie znajdziesz niezawodne narzędzia? » Gdzie znajdziesz niezawodne narzędzia? »

Jeszcze łatwiejszy montaż i oszczędność czasu – zobacz jak »

Jeszcze łatwiejszy montaż i oszczędność czasu – zobacz jak » Jeszcze łatwiejszy montaż i oszczędność czasu – zobacz jak »

Szukasz ekologicznych rozwiązań dla Twojego domu? »

Szukasz ekologicznych rozwiązań dla Twojego domu? » Szukasz ekologicznych rozwiązań dla Twojego domu? »

Nowoczesne ogrodzenie współczesnego domu »

Nowoczesne ogrodzenie współczesnego domu » Nowoczesne ogrodzenie współczesnego domu »

Długotrwała termoizolacja dachu płaskiego »

Długotrwała termoizolacja dachu płaskiego » Długotrwała termoizolacja dachu płaskiego »

Czym się różni styropian biały od grafitowego? »

Czym się różni styropian biały od grafitowego? » Czym się różni styropian biały od grafitowego? »

Już jest! Nowa kolekcja instalacji łazienkowych »

Już jest! Nowa kolekcja instalacji łazienkowych » Już jest! Nowa kolekcja instalacji łazienkowych »

Jakie są rodzaje ogrodzeń? »

Jakie są rodzaje ogrodzeń? » Jakie są rodzaje ogrodzeń? »

Zalana piwnica? Sprawdź, jak temu zapobiec »

Zalana piwnica? Sprawdź, jak temu zapobiec » Zalana piwnica? Sprawdź, jak temu zapobiec »

Zabezpieczenie drewna na zewnątrz i w środku »

Zabezpieczenie drewna na zewnątrz i w środku » Zabezpieczenie drewna na zewnątrz i w środku »

Zabezpiecz siebie i swoją rodzinę przed ulatniającym się gazem »

Zabezpiecz siebie i swoją rodzinę przed ulatniającym się gazem » Zabezpiecz siebie i swoją rodzinę przed ulatniającym się gazem »

Które dodatki do czarnej łazienki? »

Które dodatki do czarnej łazienki? » Które dodatki do czarnej łazienki? »

Najnowsze produkty i technologie

RUCKZUCK BIZ SP. Z O.O Jaką podłogę wybrać do intensywnie użytkowanych wnętrz?

Jaką podłogę wybrać do intensywnie użytkowanych wnętrz? Jaką podłogę wybrać do intensywnie użytkowanych wnętrz?

Nie ze wszystkich pomieszczeń w naszych domach korzystamy w tym samym stopniu. Niektóre narażone są na mocniejszą eksploatację, przez co zwiększa się ryzyko uszkodzeń znajdujących się w nich elementów...

Nie ze wszystkich pomieszczeń w naszych domach korzystamy w tym samym stopniu. Niektóre narażone są na mocniejszą eksploatację, przez co zwiększa się ryzyko uszkodzeń znajdujących się w nich elementów wykończenia oraz wyposażenia. By wnętrza służyły nam jak najdłużej, warto postawić na wytrzymałe i trwałe rozwiązania. Co najlepiej sprawdzi się w przypadku podłóg?

direct.money.pl Kredyt hipoteczny na budowę domu - jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać?

Kredyt hipoteczny na budowę domu - jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać? Kredyt hipoteczny na budowę domu - jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać?

Kredyt hipoteczny na budowę domu jest dzisiaj jednym z najchętniej zaciąganych zobowiązań bankowych. Polacy uciekają z wielkich aglomeracji miejskich na rzecz mieszkania na przedmieściach albo terenach...

Kredyt hipoteczny na budowę domu jest dzisiaj jednym z najchętniej zaciąganych zobowiązań bankowych. Polacy uciekają z wielkich aglomeracji miejskich na rzecz mieszkania na przedmieściach albo terenach wiejskich.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

RECTOR Polska Sp. z o.o. Dom jednorodzinny – czas na stropy

Dom jednorodzinny – czas na stropy Dom jednorodzinny – czas na stropy

Decyzja o wyborze rodzaju stropu podejmowana jest najczęściej przez projektantów, którzy biorą pod uwagę wiele czynników. Kwestie dotyczące parametrów konstrukcyjnych, akustycznych czy odporności ogniowej...

Decyzja o wyborze rodzaju stropu podejmowana jest najczęściej przez projektantów, którzy biorą pod uwagę wiele czynników. Kwestie dotyczące parametrów konstrukcyjnych, akustycznych czy odporności ogniowej są oczywiste i nie podlegają dyskusji, natomiast pozostałe aspekty są nie mniej istotne i mają duży wpływ na wybór stropu.

GERARD AHI Roofing Kft. Oddział w Polsce Sp. z o.o. | RTG Roof Tile Group Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny

Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny

Czy chciałbyś mieć elegancki, nowoczesny dach, o niepowtarzalnym antracytowym kolorze, który zapewni Twojemu domowi najlepszą ochronę?

Czy chciałbyś mieć elegancki, nowoczesny dach, o niepowtarzalnym antracytowym kolorze, który zapewni Twojemu domowi najlepszą ochronę?

Swiss Krono sp. z o.o. Swiss Krono działa na rzecz pozyskania do produkcji drewna z recyklingu

Swiss Krono działa na rzecz pozyskania do produkcji drewna z recyklingu Swiss Krono działa na rzecz pozyskania do produkcji drewna z recyklingu

Nawet 100 tys. m3 drewna z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony,...

Nawet 100 tys. m3 drewna z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony, pozbawiony piasku czy gwoździ surowiec, z którego jedna z największych fabryk w Polsce wyprodukuje nowe płyty budowlane, meblowe czy podłogowe.

DIG-NET Sp. z o.o. sp. k. Salon z sypialnią – jak połączyć?

Salon z sypialnią – jak połączyć? Salon z sypialnią – jak połączyć?

Jedno pomieszczenie i dwie funkcje do spełnienia – pokój dzienny dla całej rodziny i sypialnia dla dwojga. Czy da się to fajnie połączyć tak, aby było stylowo, przytulnie i wygodnie dla każdego? Tak, da...

Jedno pomieszczenie i dwie funkcje do spełnienia – pokój dzienny dla całej rodziny i sypialnia dla dwojga. Czy da się to fajnie połączyć tak, aby było stylowo, przytulnie i wygodnie dla każdego? Tak, da się, ale potrzeba odrobinę kreatywności i kilku sprytnych rozwiązań oraz funkcjonalnych mebli. Przekonajcie się sami!

Blachy Pruszyński Jak wybrać system rynnowy dla domu?

Jak wybrać system rynnowy dla domu? Jak wybrać system rynnowy dla domu?

System rynnowy, stanowiący część systemu odwadniającego, jest często traktowany przez inwestorów po macoszemu, choć niesłusznie. Dobrze dobrane orynnowanie jest niezbędnym elementem sprawnie działającego...

System rynnowy, stanowiący część systemu odwadniającego, jest często traktowany przez inwestorów po macoszemu, choć niesłusznie. Dobrze dobrane orynnowanie jest niezbędnym elementem sprawnie działającego domu, a dodatkowo może być jego dyskretną ozdobą. Co brać pod uwagę i kiedy najlepiej podjąć decyzję o jego zakupie?

Modnie w Oknie Rolety screen na taras. Urządź swój zewnętrzny salon

Rolety screen na taras. Urządź swój zewnętrzny salon Rolety screen na taras. Urządź swój zewnętrzny salon

Posiadasz taras, który w okresie wiosenno-letnim możesz zmienić na miejsce wypoczynku? Możliwości aranżacyjnych jest wiele. Dzisiaj chcieliśmy przedstawić rozwiązanie, które sprawdza się świetnie w wielu...

Posiadasz taras, który w okresie wiosenno-letnim możesz zmienić na miejsce wypoczynku? Możliwości aranżacyjnych jest wiele. Dzisiaj chcieliśmy przedstawić rozwiązanie, które sprawdza się świetnie w wielu lokalizacjach. Rolety screen na taras - dlaczego warto zainteresować się akurat tym typem osłony?

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.