Materiały KÖSTER do naprawy i renowacji mokrych i wilgotnych konstrukcji murowych oraz do wykonywania przepon poziomych w murach
Sukiennice, Kraków – iniekcja ciśnieniowa uszczelniająca murów podziemi.
Obecność nadmiarowych ilości wilgoci w konstrukcjach murowych prowadzi na dłuższą metę do powstawania coraz większych i narastających szkód. Ich widoczną oznaką są wykwity solne na powierzchniach murów, odspajanie się tynków i ceramicznych okładzin ściennych, szkody mrozowe na powierzchniach zewnętrznych, butwiejące tapety i wreszcie najbardziej szkodliwe dla zdrowia porastanie ścian grzybami i pleśnią.
W przypadku szkód spowodowanych przez napierającą wodę, czy wilgoć wstępującą kapilarnie, mokre i uszkodzone tynki muszą zostać usunięte. Konieczne jest wtedy zastosowanie i wykonanie nowych wypraw z tynków renowacyjnych. Tynki renowacyjne pozwalają na wysychanie murów bez powstawania szkód i zniszczeń. Są wysoko dyfuzyjne dla wilgoci, pozwalają na swobodne jej oddawanie z głębszych warstw murów na zewnątrz, ponadto mają właściwości hydrofobowe. Sole migrujące wraz z wilgocią z głębszych warstw murów mogą się gromadzić i swobodnie krystalizować w bardzo porowatych strukturach tynku renowacyjnego nie powodując jego uszkodzeń, ani powstawania wykwitów soli, czy zniszczeń powłok malarskich na powierzchni.
Szeroka paleta tynków renowacyjnych KÖSTER
Tynki renowacyjne KÖSTER są do dyspozycji w wielu rodzajach i wariantach (szare, białe, szybkosprawne, lekkie, itp.). Podstawowym materiałem jest tynk renowacyjny KÖSTER Sanierputz szary nakładany jednowarstwowo na wcześniej wykonaną wstępną obrzutkę sczepną. Tynk renowacyjny KÖSTER Sanierputz weiss w kolorze białym jest stosowany często bez wierzchniej powłoki malarskiej. Gładź renowacyjna KÖSTER Feinputz daje filcowaną, gładką strukturę, jeśli takowa powierzchnia jest oczekiwana ze względów estetycznych jako wierzchnia, widoczna warstwa. Malowanie powierzchni tynków renowacyjnych należy wykonywać wyłącznie farbami tworzącymi powłoki o charakterze mineralnym, o bardzo wysokiej dyfuzyjności dla pary wodnej, np. farbami krzemianowymi lub farbami silikonowymi. Sprawdź >>
Szybko i efektywnie: przepony poziome materiałami KÖSTER wykonywane metodą iniekcji ciśnieniowej lub bezciśnieniowej.
W przypadku konieczności wykonania lub odtworzenia poziomej przepony zapobiegającej podciąganiu wilgoci z gruntu drogą kapilarną można posłużyć się metodą iniekcji niskociśnieniowej. Podczas jej stosowania w mur aplikowane są bardzo trwałe, wysoko elastyczne i hydrofobowe żywice tworzyw sztucznych, które tworzą wtórne hydroizolacje poziome w formie poziomych przepon eliminujących możliwości kapilarnego podciągania wilgoci.
Można też wykorzystać metodę iniekcji bezciśnieniowej z wykorzystaniem kremów iniekcyjnych. Substancje te penetrując wokół wcześniej wywierconych otworów tworzą ciągłe, poziome przepony skutecznie przecinające kapilarne drogi migracji wilgoci.
W przypadkach murów pozbawionych spękań i pustych przestrzeni można w nich wykonywać przepony poziome metodą iniekcji ciśnieniowej. Jeśli takie spękania bądź pustki występują należy je wcześniej wypełnić przez ciśnieniową iniekcję suspensją cementową KÖSTER Injektionsleim 1K. Wymaga to jednak ponownego wywiercenia nowych otworów iniekcyjnych pod właściwą przeponę hydroizolacyjną.
Jako płyny iniekcyjne należy stosować preparaty KÖSTER Mautrol 2K lub KÖSTER Mautrol Flex 2K. Obydwa preparaty są materiałami dwuskładnikowymi, wiążą bardzo szybko i powodują szczególnie skuteczne zamknięcie kapilar. KÖSTER Mautrol 2K jest preparatem na bazie krzemianowo-estrowej, można go stosować w murach o zawilgoceniu dochodzącym nawet do 95%. KÖSTER Mautrol Flex 2K jest preparatem na bazie akrylanów. Tymi preparatami wykonuje się przepony poziome w technice iniekcji niskociśnieniowej.
Przepona pozioma płynem iniekcyjnym KÖSTER Mautrol 2K przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci metodą iniekcji niskociśnieniowej w kombinacji z renowacją mokrych lub zawilgoconych murów – wykonywane od wewnątrz pomieszczeń.
Do iniekcji bezciśnieniowych stosować należy krem iniekcyjny KÖSTER Crisin Creme o innowacyjnej formule.
Przepona pozioma kremem iniekcyjnym KÖSTER Crisin Creme przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci metodą bezciśnieniową w kombinacji z renowacją mokrych lub zawilgoconych murów – wykonywane od wewnątrz pomieszczeń.
Wszystkie wyżej wymienione preparaty działają przez zawężanie lub nawet zamykanie światła kapilarów oraz przez jednoczesną hydrofobizację powierzchni ich ścianek, co łącznie z zastosowaniem tynków renowacyjnych stanowi kompleksowy i skuteczny sposób walki z wilgocią w murach.
W pracach renowacyjnych przy zawilgoconych murach mogą być też przydatne zaprawy do tamowania aktywnych przecieków, pęczniejące zaprawy wodoszczelne lub mikrokrystaliczne szlamy uszczelniające – również dostępne w naszej ofercie.

















