EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

THERMANO DECK na dachy płaskie

Balex Metal | 2024-04-22
THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

treść sponsorowana

Czym jest THERMANO DECK?

THERAMANO to izolacja znana i sprawdzona na rynku, w wersji DECK – przeznaczona na dachy płaskie. Współczynnik przewodzenia ciepła 0,022 [W/(m·K)] – dla grubości płyty powyżej 90 mm mówi o tym materiale bardzo dużo. Z punktu widzenia właściwości termoizolacyjnych THERMANO jest izolatorem prawie dwa razy skuteczniej zatrzymującym ciepło niż inne popularne na rynku izolatory. W sposób naturalny przekłada się to na prawie dwukrotnie mniejszą grubość termoizolacji wykonanej z THERMANO, w porównaniu np. z wełną czy styropianem. Sprawdź >>

Płyta THERMANO DECK jest bezpieczna i nienasiąkliwa, co czyni z niej materiał termoizolacyjny służący przez długie lata.

Małe obciążenie konstrukcji

Łatwo się domyślić, że dla dachów płaskich będzie brany również pod uwagę wpływ na obciążenia mechaniczne połaci dachowych. Ze względu na nieporównywalnie mniejszą gęstość THERMANO DECK w porównaniu ze stosowaną w dachowych instalacjach wełną, różnice te będą istotne nawet z punktu widzenia wytrzymałości konstrukcji, co może mieć wpływ na obniżenie kosztów związanych z możliwym „odchudzeniem” stali blach trapezowych czy kształtowych elementów konstrukcji. 

Znaczna wytrzymałość na ściskania 

Instalacja THERMANO DECK jest prosta także z punktu widzenia swobodnego poruszania się po nich. Normatywna wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym [kPa] to poziom ok. 150 kPa. Inaczej to obrazując, ażeby ścisnąć 10 cm płytę THERMANO do grubości 9 cm, należałoby obciążyć 1 m2 tej płyty masą aż 15 ton. To istotny parametr służący współczesnym dachom płaskim, których funkcja zmieniła się na przestrzeni lat.

Dzisiaj dachy to coraz częściej miejsce instalacji urządzeń służących usprawnieniu funkcjonowania budynku. Instalacje PV, klimatyzacje i temu podobne urządzenia wymagają stałego dostępu do nich w celu naprawy czy serwisowania, i wymagają wytrzymałych ciągów komunikacyjnych do wykonania tych czynności, że nie wspomnieć o odśnieżaniu połaci dachowych. THERMANO DECK ze swoją mechaniczną wytrzymałością na ściskanie, niezależną od temperatury, zadanie to wypełniać może bez zmiany swojej geometrii i właściwości termoizolacyjnych bezawaryjnie przez długie lata. 

Nienasiąkliwy i bezpieczny 

Duży opór na transport pary wodnej jakim charakteryzuje się THERMANO DECK, bywa w wielu przypadkach niezwykle cenną zaletą. Na dachach płaskich podstawowym niebezpieczeństwem konstrukcji jest realna możliwość intensywnej dyfuzji pary wodnej z ogrzewanych przestrzeni pod dachem w kierunku chłodnych warstw zewnętrznych poszycia. Zastosowanie z natury silnie osłabiającego strumień pary wodnej materiału, jakim jest THERMANO niebezpieczeństwo to znacznie redukuje. Folia paroizolacyjna nie musi już być tak wysoce paroizolacyjna, a i drobne wykonawcze niedoskonałości nie będą grozić pewną katastrofą. Zalecana w tym miejscu folia paroizolacyjna ma działać jako dodatkowy bezpiecznik obniżający strumień pary wodnej transportowanej przez szczeliny między płytami ocieplenia, co jest naturalne z punktu widzenia termicznej pracy materiału płyt. 

Z badań THERMANO również wynika, że nasiąkliwość wodą po 24 godzinach pełnego zanurzenia wynosi nie więcej niż 2%. Dodatkowo badania pianek PIR w niemieckich pracowniach (Forschungsinstitut für Wärmeschutz e. V.) wykazują, że zwiększenie przewodności cieplnej sztywnej pianki poliuretanowej po 28 dni zanurzenie w wodzie jest znikoma i wynosi ok. 0,0018 W/(m·K). W praktyce oznacza to, że nawet w najbardziej dramatycznej sytuacji pojawienia się już awarii na dachu, przecieków i nieszczelności THERMANO daje czas na mało nerwową reakcję na te przykre fakty.

THERMANO DECK ma wiele zalet, jak chociażby zakres stosowania od  -70 do +140°C, co bywa niezwykle korzystne zwłaszcza w kontekście dachów płaskich, gdzie zakres zmian temperatur jest duży. Płyty THERMANO DECK są przede wszystkim polecane do pokryć lżejszych, dachów płaskich, zielonych, ale mogą być montowane zarówno na posadzkach, jak i na ścianach trójwarstwowych.    

Płyty THERMANO DECK cechuje: 

  • niska lambda 0,022-0,023 [W/(m·K)] 
  • wysoka wytrzymałość na ściskanie (15 t/m2), 
  • trwałość – płyty z upływem lat nie tracą swoich właściwości termoizolacyjnych, 
  • lekkość – mniejsza grubość izolacji w połączeniu z niską waga produktu. 

THERMANO ROOF – dachy płaskie, skośne 

Szukając rozwiązań do izolacji pokryć ciężkich nie należy zapominać o możliwościach, które niesie ze sobą THERMANO ROOF. To produkt, który z powodzeniem można stosować na dachach płaskich i zielonych. Na dachach skośnych można go montować aż na trzy różne sposoby: w systemie nakrokwiowym, podkrokwiowym oraz mieszanym. Daje to pełne spektrum rozwiązań dociepleń zarówno dla dachów nowych, jak i remontowanych. Dodatkowo układ podkrokwiowy pozwala na docieplenie poddasza bez ingerencji w jego poszycie, a prace mogą być wykonywane również w okresie zimowym. Wyjątkowa gładkość okładziny tworzy idealną powierzchnię pod dachy klejone. 

Płyty THERMANO ROOF cechuje: 

  • niska lambda 0,023 [W/(m·K)] 
  • wysoka wytrzymałość na ściskanie (20 t/m2), 
  • wyjątkowa gładkość okładziny, idealna powierzchnia pod dachy klejone.
  • trwałość – płyty z upływem lat nie tracą swoich właściwości termoizolacyjnych, 
  • lekkość – mniejsza grubość izolacji w połączeniu z niską waga produktu.

Więcej informacji o płytach termoizolacyjnych PIR THERMANO DECK >>

Komentarze

Powiązane

Balex Metal Jak stworzyć trwały i funkcjonalny dach?

Jak stworzyć trwały i funkcjonalny dach? Jak stworzyć trwały i funkcjonalny dach?

Dach zabezpiecza wnętrze budynku przed wpływem czynników pogodowych i środowiskowych. Dachowa, warstwowa przegroda budynku chroni także wnętrze domu przed ucieczką ciepła oraz dostępem wody i wilgoci.

Dach zabezpiecza wnętrze budynku przed wpływem czynników pogodowych i środowiskowych. Dachowa, warstwowa przegroda budynku chroni także wnętrze domu przed ucieczką ciepła oraz dostępem wody i wilgoci.

Balex Metal Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność? Blacha trapezowa – na czym polega jej wszechstronność?

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w...

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych, wykorzystywany zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, jak i rolniczych. Jest ceniona za swoje liczne zalety, w tym trwałość, łatwość montażu i doskonałą wydajność energetyczną.

Balex Metal Thermano – technologia z kosmosu w budownictwie

Thermano – technologia z kosmosu w budownictwie Thermano – technologia z kosmosu w budownictwie

Żyjemy w czasach, kiedy technologie kosmiczne możemy spotkać na co dzień w naszym otoczeniu. Brzmi to dość tajemniczo, ale tak jest w naprawdę. Przykłady można mnożyć - wynalezione czy zaadaptowane na...

Żyjemy w czasach, kiedy technologie kosmiczne możemy spotkać na co dzień w naszym otoczeniu. Brzmi to dość tajemniczo, ale tak jest w naprawdę. Przykłady można mnożyć - wynalezione czy zaadaptowane na potrzeby NASA materiały i technologie są potem wykorzystywane w wielu miejscach.

Balex Metal Blacha trapezowa bije rekordy popularności

Blacha trapezowa bije rekordy popularności Blacha trapezowa bije rekordy popularności

Spośród wszystkich czynników, które mają wpływ na wybór pokrycia dachowego, najbardziej istotną rolę odgrywają cena, a także trwałość. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że rosnącą popularnością cieszy...

Spośród wszystkich czynników, które mają wpływ na wybór pokrycia dachowego, najbardziej istotną rolę odgrywają cena, a także trwałość. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że rosnącą popularnością cieszy się blacha trapezowa.

Wybrane dla Ciebie

CREATON Polska sp. z o.o. Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej? Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać...

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Inwestorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykładają dużej wagi do doboru taśm podgąsiorowych, nie wspominając już o tym, że część z nich nawet nie wie o istnieniu takich...

CREATON Polska sp. z o.o. Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci...

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci zachwycającego, niepowtarzalnego arcydzieła. Daje praktycznie nieograniczone możliwości kreacji, dzięki którym dach staje się wyjątkową i niebanalną ozdobą budynku.

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Najnowsze produkty i technologie

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź? Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych...

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb, domy piętrowe oferują komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla rodzin, par, a także inwestorów szukających optymalnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy, zalety oraz możliwości domów piętrowych.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

MyBed Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę....

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę. W obecnych czasach solidne łóżka tapicerowane, np. łóżka kontynentalne, młodzieżowe czy dziecięce, można z powodzeniem kupić w stacjonarnych salonach meblowych, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka przez Internet. Znajdziemy tam z pewnością niejedno łóżko małżeńskie czy kontynentalne,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.