Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie
Rys. 1. Centrale kompaktowe SupraBox COMFORT; fot. Grupa Rosenberg
Komfort to równowaga pomiędzy środowiskiem otaczającym a wrażeniami psychofizycznymi. Warto o tym pamiętać przy budowie domu, hotelu czy biura. Nawet najpiękniejsze wizualnie otoczenie (wyposażenie, kolorystyka, oświetlenie) może stracić cały swój blask, jeśli nie zostanie zapewniony odpowiedni komfort cieplny i akustyczny.
Priorytetem musi być jednak zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach, przy zastosowaniu w pełni kontrolowanej wentylacji mechanicznej - w dobie coraz bardziej szczelnych budynków na efektywną wentylację grawitacyjną nie ma już szans. Tylko takie rozwiązanie daje możliwość uniknięcia strat energii cieplnej, pozwalając jednocześnie na skuteczne odprowadzenie zużytego powietrza z pomieszczeń oraz oczyszczanie coraz mocniej zanieczyszczonego powietrza zewnętrznego.
Wysoka jakość powietrza, równowaga termiczna ciała, brak lokalnego dyskomfortu (np. odczuwalny strumień powietrza) oraz hałasu to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Mimo dużych zdolności aklimatyzacyjnych człowieka, długotrwały brak komfortu niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, jakość życia i efektywność wykonywanych zadań.
Nie można zapomnieć również o komforcie psychicznym, na który wpływa z pewnością wysokość płaconych rachunków za ogrzewanie i zużycie energii elektrycznej. Dlatego przy wyborze rozwiązania warto zwrócić uwagę na energochłonność rekuperatora i wentylatorów. Urządzenia energooszczędne są wyższej jakości, a tym samym niższej awaryjności, co dodatkowo zapewnia komfort użytkowania, eliminując naprawy w okresie eksploatacyjnym. Nieco wyższy koszt inwestycyjny z pewnością jest tego wart!
Oferowane przez Grupę Rosenberg energooszczędne centrale kompaktowe nie bez powodu noszą nazwę SupraBox COMFORT. Decyzja o ich wyborze to gwarancja pełnej satysfakcji.
Jednostki wyróżniają się przede wszystkich wysoką efektywnością energetyczną. Zastosowane przeciwprądowe wymienniki ciepła pozwalają osiągnąć ponad 90% sprawności odzysku ciepła oraz zapewniają szczelne odseparowanie strumienia powietrza świeżego od zużytego, uniemożliwiając przedostawanie się zapachów. Izolacja płyt wymiennika zapobiega kondensacji pary wodnej przy dużej różnicy temperatur przepływających strumieni powietrza.
Wymiennik przeciwprądowy ma również tę zaletę, że nie wymaga doprowadzenia energii elektrycznej. Nie posiada też części ruchomych, które zwiększają awaryjność urządzenia oraz generowany hałas. Jedyną wadą wymiennika wydaje się być brak odzysku wilgoci. W przypadkach, gdy odzysk wilgoci traktowany jest priorytetowo, na specjalne zamówienie dostępne są modele SupraBox COMFORT z wymiennikiem obrotowym, o nieco niższej sprawności, ale zapewniającym tę funkcjonalność.Skuteczne oczyszczanie powietrza realizowane jest za pomocą łatwo wymiennych (mechanizm zatrzaskowy) filtrów klasy F7 (nawiew)/M5 (wywiew).
Wysokowydajne wentylatory napędzane są nowoczesnymi silnikami EC (komutowanymi elektronicznie), które zapewniają cichą i energooszczędną pracę zarówno przy pełnym, jak i częściowym obciążeniu (rys. 2).
Tak wysoki poziom efektywności energetycznej zapewnia niskie koszty eksploatacji przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji CO2.
Centrale SupraBox COMFORT dostępne są w trzech wersjach:
- D - do montażu w suficie podwieszanym (rys. 3),
- H - stojące, z przyłączem poziomym (w wykonaniu wewnętrznym i zewnętrznym) (rys. 4)
- i V - stojącej z przyłączem pionowym (rys. 5).
Centrale SupraBox COMFORT spełniają wszystkie aktualne higieniczne wymagania normalizacyjne. Powierzchnie ścianek urządzenia są całkowicie gładkie (wewnątrz i na zewnątrz lakierowane proszkowo na kolor RAL 7035) i łatwe do czyszczenia.
Obudowa urządzenia jest bezramowa. Ścianki boczne wykonane są z podwójnych paneli z ocynkowanej blachy stalowej, o grubości 1 mm. Przestrzeń pomiędzy panelami wypełnia warstwa izolacyjna z wełny mineralnej, o gęstości 33 kg/m3. Wełna jest niepalna i odpowiada klasie ochrony przeciwpożarowej A1, według DIN 4102. Grubość izolacji wynosi 40 mm dla jednostek podwieszanych (modele D) i 60 mm dla stojących (modele H i V). Własności mechaniczne i termiczne obudowy są zgodne z normą PN-EN 1886 [L1; D1/D2; 60 mm: T2/TB2; 40 mm: T3/TB3].
Wymiary przyłączy są zgodne ze standardowymi wymaganiami branżowymi i zapewniają prędkość przepływu około 2.5 ÷ 5 m/s.
Jednostki mogą zostać opcjonalnie wyposażone w zewnętrzną, wodną nagrzewnicę lub chłodnicę, aby podnieść lub obniżyć temperaturę pomieszczenia. W ofercie producenta dostępne są również elektryczne nagrzewnice wstępne lub końcowe.
Gotowa do podłączenia inteligentna automatyka (Plug&Play) zapewnia wygodną i łatwą obsługę urządzenia (z opcją sterowania przez internet). Oprogramowanie sterownika zawiera wiele funkcji sterowania, które w każdej chwili mogą zostać aktywowane. Panel do zdalnego sterowania jednostką dostarczany jest w standardzie z urządzeniem.
Dowiedz się więcej z naszego katalogu produktów >>
Niezbędne dokumenty i informacje techniczne znajdują się na stronie producenta >>
Rosenberg Polska sp. z o.o. Aleje Jerozolimskie 200 e-mail: [email protected] |