EkspertBudowlany.pl

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda

Czy pompa ciepła powietrze-woda się opłaca?

Michał Zalewski | 2013-12-02
Pompa ciepła powietrze-woda - czy to się opłaca?
Fot. Viessmann

Pompa ciepła powietrze-woda - czy to się opłaca?


Fot. Viessmann

Nie istnieje jeden najlepszy system ogrzewania. Ogrzewanie domu jednorodzinnego można realizować na kilka różnych sposobów, a o ostatecznym wyborze decydują często indywidualne czynniki: lokalizacja i wielkość działki, powierzchnia domu, dostępność mediów, zasobność inwestora, gwarancja, dostępność i niezawodność serwisu, a także zaawansowanie techniczne użytkownika i możliwości zarządzania systemem, zaufanie do firmy, konsultanta czy doradcy albo referencje pochodzące od innych użytkowników.

Zobacz także

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm? Dlaczego warto stosować styropian marki Austrotherm?

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala...

Nieocieplony dach, ściany czy piwnica są elementami konstrukcyjnymi domu, przez które ucieka ciepło. Straty mogą dochodzić nawet do 70%. Zastosowanie wysokiej jakości styropianów marki Austrotherm pozwala je znacznie ograniczyć.

Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić...

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach

Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach

Konstrukcje prefabrykowane i szkieletowe, to zdecydowanie najlepiej rozwijające się gałęzie budownictwa energooszczędnego. Opierają się one w głównej mierze na systemach suchej zabudowy. Dotyczy to zarówno...

Konstrukcje prefabrykowane i szkieletowe, to zdecydowanie najlepiej rozwijające się gałęzie budownictwa energooszczędnego. Opierają się one w głównej mierze na systemach suchej zabudowy. Dotyczy to zarówno budownictwa jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego, a w ostatnim czasie także budynków publicznych.

Dom z pompą ciepła - studium przypadku

Poniżej przedstawiono taką właśnie referencję - przez około 16 miesięcy, od października 2011 r. do stycznia 2013 r., użytkownik domu jednorodzinnego zbierał dane dotyczące poboru energii oraz temperatur. Porównanie kosztów paliwa - energii elektrycznej w przypadku pompy ciepła powietrze-woda, nie wskaże idealnego źródła ciepła, ale może pomóc w podjęciu decyzji.

Proste podsumowanie kosztów energii na podstawie rachunków nie uwzględnia oczywiście dodatkowych czynników: zwyczajów domowników, podejmowania działań na rzecz energooszczędności (świadome wietrzenie pomieszczeń, regulacja temperatury za pomocą zaworów termostatycznych, nocne obniżanie temperatur itp.).

Analizowany obiekt to dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 250 m2 i całkowitej powierzchni ogrzewanej 290 m2 zlokalizowany w okolicach Białegostoku.

Do ogrzewania i przygotowania c.w.u. wykorzystano w nim pompę ciepła o mocy 16 kW (zasilanie trójfazowe, zakres pracy od -20 do 35°C). System grzewczy pracuje z regulacją pogodową, a instalacja wewnętrzna opiera się głównie na grzejnikach z elementami ogrzewania podłogowego (łazienki i podłogi pokryte płytkami ceramicznymi). Na rysunku pokazano roczny rozkład temperatur na podstawie wieloletnich pomiarów ze stacji pogodowej w Białymstoku.

Koszty ogrzewania pompą ciepła

Użytkownik budynku prowadził pomiary temperatur zewnętrznych i wewnętrznych, poboru energii elektrycznej oraz kosztów energii (tabela 1). Koszty oszacowano dla jednej taryfy i dwóch (w przypadku opcji dwutaryfowej koszt jest niższy o około 20%).

Ciekawie prezentuje się porównanie analizowanego budynku z domem ogrzewanym paliwem gazowym za pomocą kotła kondensacyjnego (tabela 2). Jest to obiekt o powierzchni około 250 m2, również zbudowany w pierwszej dekadzie XXI w., wyposażony w instalację grzejnikową z elementami ogrzewania gazowego. W analizowanym okresie koszty ogrzewania paliwem gazowym wyniosły 8055 zł, a w przypadku pompy ciepła powietrze-woda 5600 zł (licznik dwutaryfowy) i 6700 zł (jednotaryfowy).

Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że zastosowanie pompy ciepła powietrze-woda jest interesującym rozwiązaniem systemu ogrzewania. Przy wykorzystaniu odpowiednich taryf koszty takiego ogrzewania mogą być bardzo niskie. Przy szacowaniu kosztów eksploatacji warto jeszcze wspomnieć o jednym wskaźniku: wzroście cen paliw.

Z analiz własnych autora wynika, że średni koszt kWh wynosił w 2011 r. 0,59 zł, a w 2012 r. (zgodnie z tabelą 1) około 0,67 zł, zatem wzrósł o około 8%. W przypadku gazu w 2011 r. średni koszt wynosił 2,1 zł/m3, a w 2012 r. 2,3 zł/m3 - wzrost o około 9%.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • ymymkj ymymkj, 14.01.2015r., 12:51:33 pompa ciepla nie jest duzym wydatkiem ja kupilem i ciesze sie spoko ogrzewaniem w domu :)
 • Gientek Gientek, 20.02.2015r., 21:34:43 Zgadzam się pompy ciepła to nie jest jakiś ogromny wydatek, u mnie dobrze spisuje się pompa z MetalTeres i naprawdę daje rade, kupowałem u nich na miejscu
 • jkorz jkorz, 07.03.2015r., 22:53:14 Pompa ciepła to jednak nadal duża inwestycja i ekonomicznie nieopłacalna jak ktoś myśli tymi kryteriami. Pozatym w naszym klimacie trzeba mieć jeszcze jakieś dodatkowe źródło ciepła prócz pompy ciepła
 • maciejny maciejny, 14.04.2015r., 11:04:47 ja mam u siebie pompę ciepła powietrze woda wg mnie to rozwiązanie opłacalne, ceny za takie pompy też są coraz niższe
 • KlaBar KlaBar, 28.05.2015r., 18:20:44 Wszyscy mowia ze pompy ciepła są mega drogie. Ale moim zdaniem to inwestycja na przyszłość. No i placisz za komfort. Mam spectrę Galmetu i w sumie wszystko robi za mnie. Na poczatku raz zostala zaprogramowana i teraz nic nie trzba przy niej robić.
 • Maciej Maciej, 01.08.2015r., 13:36:13 Zamierzam montować pompe ciepła powietrze woda nibe F2040 16kw 220 m2 podłogówka + grzejniki bez dodatkowego ogrzewania czy ktoś taką już montował bądź zamierza lub ma inna jakie koszty jeśli byłby ktoś łaskawy prawdę napisać.
 • Grzegorz Grzegorz, 04.08.2015r., 15:01:18 Pompa ciepła ( powietrze -woda)nie jest w cale dużo droższa od ogrzewania np gazem . Często ludzie porównują koszt pompy z piecem kondensacyjnym . A trzeba wziąć pod uwagę że pompa nie wymaga komina - który kosztuje , nie wymaga przyłącza gazowego - które kosztuje , kotłownia nie wymaga specjalnej wentylacji . Wystarczy przyłącze elektryczne i to wszystko . Często jednostki wewnętrzne ( hydroboxy ) są wyposażone we własne pompy , naczynia wyrównawcze zawory itp . Oczywiście pompa powietrze woda nie wymaga także drogich wymienników gruntowych .
 • Pako Pako, 22.11.2015r., 16:37:44 W dzisiejszych czasach pompa ciepła typu powietrze/woda działa w systemie całorocznym. A dobrze dobrana pokrywa zapotrzebowanie na ciepło w 100%. Musimy pamietać, że dobór pompy powinien być zlecony instalatorowi d dosiadczeniem.
 • zły tomek zły tomek, 31.01.2016r., 22:05:37 a ja mam piec na pellet Lazar i przeklinam dzień kiedy go kupiłem
 • Krzysiek Krzysiek, 04.03.2016r., 13:54:36 Witam dlaczego przeklinać tego łaźnia sam się namnie zastanawiam alem ale opcja jest też pompą ciepła powietrze tylko to chyba droższe niż pięć na pelet myślę o tym za 14 tys
 • Pako Pako, 04.03.2016r., 13:57:28 Krzysiek jaka chcesz pompę ciepła? Powietrzne mam w dobrej cenie.
 • Krzysiek Krzysiek, 04.03.2016r., 13:57:29 Dlaczego przeklinasz lazara sam też się nad nim zastanawiam ten za 14 tys na pelet ale opcją jest też pompa powietrze woda tylko to jest raczej droższe słyszałem, no i koszty prądu
 • Krzysiek Krzysiek, 04.03.2016r., 13:59:17 Dlaczego przeklinasz lazara sam też się nad nim zastanawiam ten za 14 tys na pelet ale opcją jest też pompa powietrze woda tylko to jest raczej droższe słyszałem, no i koszty prądu
 • Krzysiek Krzysiek, 04.03.2016r., 14:12:15 Jakie są ceny pomp jestem z Dolnego śląska koło Zgorzelca czy może ma ktoś w pobliżu taka pompę i mozna by zobaczyć zuzycie i jak to pracuje, jakoś nie barodzo ludzie w to wierzą Ci co nie mają, ja cały czas czytam o palecie i to jakoś mnie inspirowało ale nię mówię nie, pompą bylem zainteresowany w ubiegłym roku bardziej.
 • Pako Pako, 04.03.2016r., 14:24:25 Podeślij mi e-maila do siebie.
 • Krzysiek Krzysiek, 04.03.2016r., 15:33:27 tomalawit@o2.pl pozdrawiam
 • Arek Arek, 14.04.2016r., 16:45:20 Pako proszę o kontakt w sprawie pompy powietrznej myszorek@interia.pl
 • samolubna samolubna, 28.04.2016r., 13:43:00 Według mnie opłaca się zainwestować w dobrej jakości urządzenie, to przecież inwestycja na lata. Poza tym koszt eksploatacji pomp ciepła jest znacznie niższy niż np. kotłów kondensacyjnych. Jakie są jeszcze plusy powietrznej pompy ciepła? Na pewno takie, że montaż jest bardzo sprawny i szybki, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie dla każdego, kto stoi przed wyborem ogrzewania do swojego domu. 
 • burial burial, 06.05.2016r., 09:14:10 Jest dokładnie tak jak napisała samolubna. Pompa ciepła jest najlepszym rozwiązaniem jeśli mówimy o ogrzewaniu domu. Sam mam taką od dwóch lat (montowała mi ją firma ecotherm) i korzyści są widoczne gołym okiem.
 • Paweł Paweł, 08.05.2016r., 23:58:54 Ostatnio montowałem w domu pompę ciepła i dzięki firmie Ecotechnik mogłem skorzystać z dofinansowania, co znacznie obniżyło mi koszty. Ofertę ich można znaleźć na stronie: www.ecotechnik.pl. Koszt montażu pompy ciepła może przerazić każdego, bo dla nas ludzi przeciętnie zarabiających jest to ogromny wydatek. Jednakże dobrze dobrana pompa z dobrej jakościowo firmy, może się zwrócić już po kilku latach - chodzi oczywiście o różnicę między innego rodzaju rozwiązaniem ogrzewania w domu.
 • Paweł Paweł, 09.05.2016r., 00:06:27 Dodam jeszcze, że firma Ecotechnik  zamontowała mi pompę ciepła (powietrze-woda) firmy FUJITSU. Jest to tzw.powietrzna pompa ciepła, która jako źródło ciepła pobiera energię zawartą w powietrzu atmosferycznym i wykorzystuje ją do ogrzewania pomieszczeń oraz do podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła typu powietrze/woda wyróżniają się stosunkowo wysokim współczynnikiem wydajności cieplnej COP>4 oraz charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą. Mogą współpracować z wieloma odbiornikami ciepła tzn. grzejnikami, klima-konwektorami, czy ogrzewaniem podłogowym. W swojej ofercie mają jeszcze oni pompy nisko i wysoko temperaturowe i te drugie uzyskują temperaturę czynnika roboczego w granicach 65 C, bez zastosowania grzałek. A co oznacza wspomniany już wcześniej współczynnik COP =4? W przypadku tej pompy oznacza to, że ponad 70% dostarczanego przez pompę ciepła pochodzi z energii odnawialnej, a resztę stanowi koszt zużytej energii elektrycznej. Zastosowanie pomp ciepła pozwala więc na znaczną redukcję kosztów ogrzewania.
 • Tomasz Tomasz, 01.08.2016r., 21:26:29 Jestem na etapie rozpatrywania ogrzewania do domu pasywnego, skłaniałbym sie do wyboru pompy ciepła powietrze-woda. Czy ktos moze kto użytkuje taka pompę w domu może coś polecić, doradzić...?
 • Dirtyloop Dirtyloop, 19.08.2016r., 11:10:40 Myślę że w domu pasywnym pompa powietrze-woda sprawdzi się znakomicie, tanio podgrzeje CWU i w razie potrzeby dogrzeje pomieszczenia. Przecież w domu pasywnym to są śladowe zapotrzebowania cieplne :)
 • miki789 miki789, 14.09.2016r., 16:08:11 Porządne parametry są w stanie uzyskać panowie z Krapkowic. Wiercą bardzo głęboko bo nawet do 200 metrów, co się potem przekłada na niższe koszty instalacji i eksploatacji samej pompy. W moim wypadku współpraca przebiegła bezproblemowo. 
 • filip filip, 24.11.2016r., 20:16:57 to zalezy, wg mnie lepiej zainwestowac na poczatku i pozniej miec taniej ogrzewanie, podłogówka na podczerwien, elektryczne z nowoczesnym systemem jak z Econovli jest bardzo oszczedne, nie trzeba grzac 3-4 godz wczesniej zeby nagrzac dom, maty grzewcze to swietne rozwiazanie
 • ALfred ALfred, 27.02.2017r., 03:37:10 Dlaczego okłamujecie czytelników? Artykuł napisany na zamówienie producenta pomp?
 • marek33 marek33, 10.03.2017r., 09:40:36 Przy hybrydowym ogrzewaniu dobrą ofertę ma Sunex. Dobrej klasy urządzenie, proste w instalacji i też potem w sterowaniu. Już od kilku lat ich rzeczy instalujemy dość regularnie i rzadko się zdarza, żeby ktoś potem wzywał na jakieś poprawki, czy żeby wyregulować, albo usterkę usunąć.
 • koniec z oszustem koniec z oszustem, 28.03.2017r., 05:39:32 Ludzie nie dajcie siebie oszukać. Pompa ciepła w naszym klimacie tylko gruntowa i tylko tam gdzie nie ma gazu.
 • obiektywny obiektywny, 15.06.2017r., 19:25:13 ŻAŁOSNA KRYPTOREKLAMA ŻAŁOSNYCH HANDLARZY Pompy PW działają cały rok tylko przy niskich temperaturach mają zazwyczaj mizerną sprawność i potrzebują drugiego źródła ciepła żeby ogrzać budynek (gaz, kominek itp) albo załączają grzałki elektryczne.... mega oszczędność.
 • Sla Sla, 28.09.2018r., 12:31:43 Ja używam pompy DeDietrich i jest bardzo zadowolony. Wydajność na najwyższym poziomie. Godne polecenia urządzenie. Świetnie wykonane.
 • Tomasz Tomasz, 13.05.2019r., 08:30:54 Proszę o usunięcie mojego adresu email z Państwa bazy oraz proszę o wyłączenie powiadomień dla mnie. Nie interesuje mnie już ten temat, a co jakiś czas przychodzą do mnie maile z powiadomieniem...
 • Redakcja Redakcja, 13.05.2019r., 09:23:12 Proszę napisać mail z prośbą o usuniecie adresu na adres redakcja@ekspertbudowlany.pl

Powiązane

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Poznaj trzy sposoby na odpowietrzanie grzejnika w mieszkaniu w bloku.

Poznaj trzy sposoby na odpowietrzanie grzejnika w mieszkaniu w bloku.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero...

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero potem transportowane do kaloryferów rozmieszczonych w całym mieszkaniu.

Wszystko o smogu - skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Wszystko o smogu - skąd się bierze i jak z nim walczyć? Wszystko o smogu - skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Od czego zależy stan powietrza i czy my też możemy poprawić jego jakość? Czy wiesz, jak walczyć ze smogiem? Poznaj odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań dotyczących smogu.

Od czego zależy stan powietrza i czy my też możemy poprawić jego jakość? Czy wiesz, jak walczyć ze smogiem? Poznaj odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań dotyczących smogu.

Powietrzne pompy ciepła - nowoczesne ogrzewanie domów

Powietrzne pompy ciepła - nowoczesne ogrzewanie domów Powietrzne pompy ciepła - nowoczesne ogrzewanie domów

Rozważając ogrzewanie budynku, szczególnie jednorodzinnego, inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła, pobierające darmową energię z otoczenia. Coraz ważniejsze miejsce wśród wybieranych urządzeń...

Rozważając ogrzewanie budynku, szczególnie jednorodzinnego, inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła, pobierające darmową energię z otoczenia. Coraz ważniejsze miejsce wśród wybieranych urządzeń zajmują pompy ciepła wykorzystujące ciepło z powietrza zewnętrznego - proste i stosunkowo tanie, choć wymagające dobrego zaplanowania ich roli w systemie grzewczym.

Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne?

Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne? Ogrzewanie ekonomiczne czy wygodne? Sprawdzone czy nowoczesne?

Wybór pompy ciepła to decyzja na długie lata, od której zależy nie tylko to, czy dom będzie przyjazny i ciepły, czy woda w kranie będzie miała odpowiednią temperaturę, ale również takie kwestie, jak: odpowiednia...

Wybór pompy ciepła to decyzja na długie lata, od której zależy nie tylko to, czy dom będzie przyjazny i ciepły, czy woda w kranie będzie miała odpowiednią temperaturę, ale również takie kwestie, jak: odpowiednia ilość miejsca na urządzenie, wysokość rachunków za energię, żywotność urządzenia, konieczność jego serwisowania, bezpieczeństwo domowników i gwarancja komfortu.

Jak prawidłowo wybudować komin systemowy

Jak prawidłowo wybudować komin systemowy Jak prawidłowo wybudować komin systemowy

Sezon budowlany w pełni, warto więc poznać podstawowe zasady budowy domu i jego poszczególnych elementów, np. komina. Odpowiada on między innymi za prawidłowe odprowadzanie produktów spalania ze wszystkich...

Sezon budowlany w pełni, warto więc poznać podstawowe zasady budowy domu i jego poszczególnych elementów, np. komina. Odpowiada on między innymi za prawidłowe odprowadzanie produktów spalania ze wszystkich kotłów, piecyków i kominków czy też za wentylację wewnątrz budynku. Niezwykle istotne jest zatem to, z jakich materiałów powstanie. Aby nieco przyspieszyć budowę i jednocześnie obniżyć jej koszty, można skorzystać z gotowych systemów kominowych. Ich montaż nie jest skomplikowany - wystarczy poznać...

Biokominek, czyli kominek bez komina

Biokominek, czyli kominek bez komina Biokominek, czyli kominek bez komina

Biokominki przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy ze względu na miejsce, w którym mieszkają, nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Pełnią one funkcję dekoracyjną i tworzą przytulny...

Biokominki przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy ze względu na miejsce, w którym mieszkają, nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Pełnią one funkcję dekoracyjną i tworzą przytulny klimat w pomieszczeniu, dlatego są preferowane wszędzie tam, gdzie wystrój wnętrza odgrywa bardzo ważną rolę, a więc nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w hotelach, restauracjach czy kawiarniach.

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Co warto wiedzieć o ciepłomierzach?

Co warto wiedzieć o ciepłomierzach? Co warto wiedzieć o ciepłomierzach?

W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.

W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.

Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną?

Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną? Jaka jest zasada działania grzejnika z grzałką elektryczną?

Grzałki elektryczne przeznaczone są do współpracy z grzejnikami c.o. jako dodatkowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym.

Grzałki elektryczne przeznaczone są do współpracy z grzejnikami c.o. jako dodatkowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym.

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Ogrzewanie w domu energooszczędnym Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Kominki elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Kominki elektryczne - co warto o nich wiedzieć Kominki elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Współczesne kominki elektryczne spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego kominka?

Współczesne kominki elektryczne spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego kominka?

Ogrzewanie płaszczyznowe Comap

Ogrzewanie płaszczyznowe Comap Ogrzewanie płaszczyznowe Comap

Dynamiczny rozwój rynku odnawialnych źródeł energii oraz szeroki dostęp techniki kondensacyjnej wykorzystywanej w kotłach gazowych, pociągnęły za sobą rozwój ogrzewania płaszczyznowego. W obecnym czasie...

Dynamiczny rozwój rynku odnawialnych źródeł energii oraz szeroki dostęp techniki kondensacyjnej wykorzystywanej w kotłach gazowych, pociągnęły za sobą rozwój ogrzewania płaszczyznowego. W obecnym czasie większość inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe w swoich domach. Jest to rozwiązanie już dobrze znane w budownictwie jednorodzinnym, a jego zalety są także szeroko doceniane w budynkach wielkokubaturowych t.j. kościoły, hale produkcyjne, baseny, obiekty handlowe itp.

Czy można dowolnie wymieniać grzejniki w budynkach wielorodzinnych?

Czy można dowolnie wymieniać grzejniki w budynkach wielorodzinnych? Czy można dowolnie wymieniać grzejniki w budynkach wielorodzinnych?

Na tak postawione pytanie, odpowiedź powinna brzmieć: tak, ale… I to właśnie „ale” jest w przypadku dużych instalacji centralnego ogrzewania bardzo ważne.

Na tak postawione pytanie, odpowiedź powinna brzmieć: tak, ale… I to właśnie „ale” jest w przypadku dużych instalacji centralnego ogrzewania bardzo ważne.

Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce...

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce domu, w którym przyjmuje się gości, oddaje lekturze czy pije poranną kawę. Ogród zimowy to spójna koncepcja architektoniczna, pełniąca wielorakie funkcje. Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego, uprawniającą do takiego właśnie nomenklaturowego odróżnienia od reszty domu, są jego ściany a najczęściej...

Grzejniki do łazienki

Grzejniki do łazienki Grzejniki do łazienki

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Kotły na węgiel i drewno

Kotły na węgiel i drewno Kotły na węgiel i drewno

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może...

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może sprostać naszym oczekiwaniom, zapewnić komfort obsługi, a jednocześnie niskie koszty eksploatacji. Dlatego warto porównać różne konstrukcje urządzeń oraz związane z nimi wymagania dotyczące jakości paliw i uciążliwości obsługi.

ABC kotłów kondensacyjnych

ABC kotłów kondensacyjnych ABC kotłów kondensacyjnych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu,...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu, np. w łazience.

Jak dobierać grzejniki c.o.

Jak dobierać grzejniki c.o. Jak dobierać grzejniki c.o.

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element...

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element wyposażenia wnętrza i wpływają na jego wystrój.

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe Kotły na paliwa stałe

Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego,...

Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego, który jest spalany w kotłach energetycznych), drewno jako szczapy, zrębki, pelet, brykiety oraz takie paliwa, jak wierzba energetyczna i zboża energetyczne. Na rynku można spotkać konstrukcje kotłów spalające każde z wymienionych paliw. Na co więc się zdecydować, gdy staniemy przed takim wyborem?...

Ekspert Budowlany 2/2018

Ekspert Budowlany 2/2018 Ekspert Budowlany 2/2018

REGULUS®-REVERS – grzejniki do pomp ciepła

REGULUS®-REVERS – grzejniki do pomp ciepła REGULUS®-REVERS – grzejniki do pomp ciepła

Współczesne budynki są coraz cieplejsze, dlatego też coraz częściej stosuje się w nich ogrzewanie niskotemperaturowymi źródłami ciepła. W takiej instalacji należy zastosować odpowiednie grzejniki. Które...

Współczesne budynki są coraz cieplejsze, dlatego też coraz częściej stosuje się w nich ogrzewanie niskotemperaturowymi źródłami ciepła. W takiej instalacji należy zastosować odpowiednie grzejniki. Które z nich są naprawdę niskotemperaturowe?

Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła? Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Najnowsze produkty i technologie

Jaki kominek wybrać do małego domu?

Jaki kominek wybrać do małego domu? Jaki kominek wybrać do małego domu?

Kominki z wkładem gazowym oraz gazowe piecyki wolno stojące to urządzenia, które idealnie sprawdzają się nie tylko w dużych domach i onieśmielających metrażem apartamentach. Polska marka Kratki, działająca...

Kominki z wkładem gazowym oraz gazowe piecyki wolno stojące to urządzenia, które idealnie sprawdzają się nie tylko w dużych domach i onieśmielających metrażem apartamentach. Polska marka Kratki, działająca na rynku od ponad 20 lat, w swej bogatej ofercie posiada również produkty zaprojektowane tak, aby spełniały oczekiwania właścicieli małych domów lub niewielkich mieszkań.

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości? Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe,...

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe, jak i obudowy metalowe. Materiał, z którego wykonana jest obudowa do elektroniki to jednak tylko jeden z istotnych parametrów. Pozostałe to kształt, wymiar, klasa szczelności, a czasem nawet kolor.

Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe F-Comfort Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące...

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące znaczenie mają aspekty użytkowe oraz parametry techniczne. W praktyce zawory te są jednak jednymi z najbardziej powszechnie stosowanych urządzeń armatury instalacyjnej, występując w wielu rodzajach i średnicach nominalnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w...

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w starszych kamienicach. Dzisiaj mieszkanie dwupoziomowe można kupić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Dla klientów deweloperów to możliwość zakupu dodatkowego piętra za nieco niższą cenę. W przypadku rynku wtórnego także można liczyć na atrakcyjne oferty. Przede wszystkim liczą się jednak...

Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Remont nieruchomości a kredyt firmowy Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu...

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu nieruchomości mieszkalnej? Jeśli nie, to skąd najlepiej jest wziąć środki na takie inwestycje?

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

Wapno - naturalne i zdrowe

Wapno - naturalne i zdrowe Wapno - naturalne i zdrowe

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych...

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych dań każdego dnia może być męczące. Osoby spędzające większość czasu poza domem, np. w pracy czy na uczelni, mogą też z trudem wygospodarować na to czas. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie większej ilości oraz schowanie do lodówki lub zamrożenie tego, co zostanie. Dzięki odpowiedniej kuchence...

Płyta warstwowa w roli głównej

Płyta warstwowa w roli głównej Płyta warstwowa w roli głównej

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa,...

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa, taka jak ta użyta do budowy zakładów Chipita w Tomaszowie Mazowieckim.

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV?

Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV? Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV?

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o środowisko i dostrzega korzyści płynące z montażu paneli PV. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak,...

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o środowisko i dostrzega korzyści płynące z montażu paneli PV. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak, że czasem trudno nam wybrać najwłaściwszy dla siebie produkt. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF? Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów...

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów warto kierować się więc nie tylko estetyką, ale również ich solidnością. Dzięki temu posłużą przez długi czas i dopełnią wystrój mieszkania.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.