EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku

| 4/2024 | 2024-08-20
Materiał tynkarski rozprowadza się równomiernie metalową pacą, fot. SSO

Materiał tynkarski rozprowadza się równomiernie metalową pacą, fot. SSO

Z myślą o tych inwestorach, którzy chcą poznać technologię montażu systemu ociepleń, aby lepiej kontrolować i oceniać to, co dzieje się na ich placach budowy, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik, jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony proces ocieplania elewacji.

Zobacz także

mgr inż. Martyna Gregoriou-Szczepaniak Ocieplanie i termomodernizacja dachów i stropodachów

Ocieplanie i termomodernizacja dachów i stropodachów Ocieplanie i termomodernizacja dachów i stropodachów

Prawidłowy dobór sposobu ocieplenia dachu lub stropodachu jest możliwy tylko przy znajomości rodzajów i właściwości materiałów, z których zbudowany jest termomodernizowany element.

Prawidłowy dobór sposobu ocieplenia dachu lub stropodachu jest możliwy tylko przy znajomości rodzajów i właściwości materiałów, z których zbudowany jest termomodernizowany element.

Sławomir Chłądzyński Mocowanie izolacji w systemach ociepleń ETICS

Mocowanie izolacji w systemach ociepleń ETICS Mocowanie izolacji w systemach ociepleń ETICS

Na sukces prac ociepleniowych wpływa wiele elementów, w tym właściwy dobór materiałów i systemów ociepleń, a także fachowe, zgodne ze sztuką budowlaną, wykonawstwo. Prace ociepleniowe nie są zbyt skomplikowane,...

Na sukces prac ociepleniowych wpływa wiele elementów, w tym właściwy dobór materiałów i systemów ociepleń, a także fachowe, zgodne ze sztuką budowlaną, wykonawstwo. Prace ociepleniowe nie są zbyt skomplikowane, ale trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, jedną z nich jest m.in. właściwe mocowanie materiału termoizolacyjnego.

Krystyna Stankiewicz Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia? Jak i gdzie szukać profesjonalnego wykonawcy ocieplenia?

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna...

Ocieplenie budynku, nawet najwyższej jakości, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieumiejętnie wykonane. Dlatego zadanie to trzeba powierzyć doświadczonej i sprawdzonej ekipie. Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra firma wykonawcza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie, jakim jest ocieplenie domu?

Jak przygotować podłoże?

Pierwszy, bardzo ważny krok, to właściwa ocena oraz przygotowanie podłoża. Ocieplenia w systemie ETICS (dawniej BSO) mogą być stosowane na ścianach wykonanych z betonowych elementów prefabrykowanych, z betonu monolitycznego, na ścianach murowanych z cegły, gazobetonu, pustaków betonowych i ceramicznych. Konstrukcja ścian może być jedno- lub wielowarstwowa, a ich powierzchnia pokryta tynkiem lub surowa, nieotynkowana. Najlepiej, aby z ocieplaniem nowych ścian wystartować nie wcześniej niż po upływie miesiąca od ich wymurowania, po zakończeniu wewnętrznych prac mokrych, takich jak tynkowanie czy wylewanie posadzek.

Podłoże, które stanowi podstawę mocowania systemu, musi być przede wszystkim nośne, zwarte, suche i wolne od substancji zmniejszających przyczepność (takich jak tłuszcze, bitumy, pyły). Jeśli tynki są odspojone od podłoża, trzeba je odkuć. Ich przyczepność sprawdza się poprzez ostukiwanie. O odspojeniu świadczy charakterystyczny, głuchy dźwięk wydobywający się spod młotka. Dla takich tynków nie ma już ratunku, trzeba je po prostu skuć. Reparacji nie wymagają natomiast powierzchniowe rysy i pęknięcia, pod warunkiem, że powstały one na tynkach, które dobrze trzymają się ściany.

Zobacz też: ETICS – ocieplenie i estetyka elewacji

Niezwykle ważne jest, aby ściana była sucha. Miejsca zawilgocone, np. w wyniku uszkodzenia obróbki blacharskiej, mogą być siedliskiem dla mchów i glonów. Po usunięciu przyczyny zawilgocenia, miejsca te należy oczyścić na sucho szczotkami drucianymi, a następnie nasycić roztworem preparatu grzybobójczego.

Druciane szczotki przydadzą się także do usuwania zabrudzeń, resztek substancji zmniejszających przyczepność i powłok o niskiej przyczepności do podłoża. Zabrudzenia można również usunąć za pomocą skrobania lub myjki ciśnieniowej. Po oczyszczeniu podłoża, należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia.

Na etapie prac związanych z podłożem wykonawca powinien także rozważyć odkucie wyprawy na zewnętrznych ościeżach okien i drzwi, tak aby można było umieścić tam materiał izolacyjny o możliwie największej grubości. Miejsca, w których odkuty został tynk albo istnieją inne ubytki i nierówności podłoża przekraczające 10 mm, wypełnia się zaprawą naprawczą, tynkarską lub szpachlówką, z zachowaniem wymaganych okresów karencji (są one określane w kartach technicznych konkretnych produktów). Na ościeżach, na których odkuto tynki, materiał izolacyjny będzie mocowany bezpośrednio do muru.

Kolejny etap to demontaż istniejących obróbek blacharskich i innych elementów na elewacji utrudniających prace ociepleniowe. W miejsce rur spustowych instaluje się tymczasowe rzygacze.

Nawet takie podłoża, które nie wymagały naprawy, potrzebują dokładnego oczyszczenia: usunięcia kurzu i umycia ścian wodą pod ciśnieniem. Szczególnie starannie należy oczyścić nieotynkowane ceglane mury. Umyte podłoża muszą całkowicie wyschnąć, aby można było przejść do kolejnego etapu prac.

Podłoża bardzo nasiąkliwe, np. nieotynkowane mury z bloczków gazobetonowych czy silikatowych, należy zagruntować. Zaprawa mocująca płyty izolacyjne nie będzie wtedy zbyt szybko przesychać i osiągnie pełną wytrzymałość. Wymagana nośność podłoża wynosi min. 0,08 MPa. W przypadku wątpliwości dotyczących zachowania tego parametru, zaleca się przeprowadzenie testu przyczepności kostek styropianu do podłoża. W tym celu należy przykleić kilka kostek styropianowych, o wymiarach 10×10 cm, w różnych miejscach elewacji i przeprowadzić próbę ich oderwania po minimum 3 dobach. Rozerwanie w warstwie styropianu oznacza wystarczającą nośność podłoża.

Rozpoczęcie prac ociepleniowych

fot1 bso

Fot. 1 Mocowanie listew cokołowych (startowych) w strefie dolnej krawędzi ocieplenia przy pomocy kołków rozporowych; fot. SSO

fot2 bso

Fot. 2 Łączenie listwy cokołowej (startowej specjalnymi klipsami montażowymi pozwalającymi na wypoziomowanie profilu; fot. SSO

Dolną krawędź ocieplenia wyznacza się zazwyczaj za pomocą listew cokołowych (startowych). Muszą być one zamocowane kołkami rozporowymi, po trzy łączniki na 1 metr bieżący (fot. 1). Nierówności ścian wyrównuje się za pomocą podkładek dystansowych z tworzywa sztucznego. Zaleca się, aby listwy łączyć specjalnymi klipsami montażowymi, co usprawnia wypoziomowanie profilu (fot. 2). Między listwami powinno się pozostawić 2–3 mm dystansu.

Przygotowanie zaprawy klejącej jest dość proste. Zawartość opakowania wsypuje się do odmierzonej ilości czystej, chłodnej wody i miesza za pomocą wolnoobrotowego mieszadła, aż do uzyskania jednorodnej masy bez grudek.

Przyklejanie izolacji

Najpopularniejszą metodą nakładania kleju na płyty izolacji jest metoda obwodowo-punktowa. Polega ona na tym, że zaprawę nanosi się po obwodzie płyty pasmem szerokości 3–5 cm i dodatkowo, wewnątrz powstałej ramki, aplikuje się od 3 do 6 placków zaprawy (fot. 3).

Ilość nałożonego kleju powinna gwarantować minimum 40% efektywnej powierzchni przyklejenia płyty do podłoża. Płyty termoizolacyjne mocuje się ściśle jedna przy drugiej, od profilu cokołowego, aż po gzyms czy okap dachu, z zachowaniem przewiązania styków pionowych (czyli na tzw. mijankę). Wyjątkowe miejsca, w których płyty należy instalować tak, aby nie stykały się ze sobą, to naroża okien czy innych otworów w elewacji.

fot3 bso

Fot. 3 Metoda obwodowo-punktowa klejenia płyt ociepleniowych. Zaprawę nanosi się po obwodzie płyty pasmem szerokości 3–5 cm i dodatkowo, wewnątrz powstałej ramki, aplikuje się od 3 do 6 placków zaprawy; fot. SSO

fot4 bso

Fot. 4 Po nałożeniu zaprawy płytę należy bezzwłocznie przyłożyć do ściany i docisnąć uderzeniem długiej pacy, tak aby znalazła się w jednej płaszczyźnie z sąsiednimi płytami; fot. SSO

Po nałożeniu zaprawy płytę należy bezzwłocznie przyłożyć do ściany i docisnąć uderzeniem długiej pacy, tak aby znalazła się w jednej płaszczyźnie z sąsiednimi płytami (fot. 4). Jeśli zaprawa zostanie wyciśnięta poza obrys płyty, trzeba ją zebrać. Świeżo przyklejonych płyt nie wolno poruszać, gdyż spowoduje to zmniejszenie ich przyczepności. Jeśli płyta nie została dobrze przyklejona, należy ją oderwać, zebrać zaprawę klejącą, nałożyć nową zaprawę i ponownie przykleić do podłoża.

fot5 bso

Fot. 5 Klejenie wełny mineralnej wymaga wstępnego szpachlowania powierzchni płyty; fot. SSO

fot6 bso

Fot. 6 Sprawdzanie równości powierzchni przyklejanych płyt do lica ściany; fot. SSO

Klejenie wełny mineralnej wymaga wstępnego szpachlowania powierzchni płyty. Nie dotyczy to wełny powlekanej fabrycznie. Cienką warstwę gotowej zaprawy należy wetrzeć w powierzchnię płyty w miejscach, w których nakładana będzie właściwa warstwa zaprawy (fot. 5, 6, 7).

fot7 bso 1

Fot. 7 Obróbka strefy naroża okiennego; fot. SSO

fot8 bso 1

Fot. 8 Przycinanie płyt wystających poza naroża ścian możliwe jest dopiero po związaniu kleju. Na krawędziach ościeży należy zachować przesunięcie styków płyt względem tych krawędzi na szerokość minimum 10 cm; fot. SSO

Szczeliny między płytami należy wypełnić klinami z tej samej izolacji (wełny lub styropianu) lub, w systemie ze styropianem, uzupełnić przy użyciu niskorozprężnej piany poliuretanowej zalecanej przez producenta systemu. Jej nadmiar, po całkowitym stwardnieniu, ścinamy nożem.

Po upływie trzech dni od przyklejenia płyt styropianowych, powierzchnię powinno się wyrównać, przecierając ją pacą obłożoną grubym papierem ściernym. Jeśli na naszym placu budowy stosowane są łączniki mechaniczne z zaślepkami z materiału termoizolacyjnego, szlifowanie może odbywać się dopiero po ich zamocowaniu. W razie konieczności, przed przystąpieniem do klejenia, powierzchnię płyt należy odpylić.

Układając płyty, należy pamiętać o zachowaniu ich przewiązania. Przycinanie płyt wystających poza naroża ścian możliwe jest dopiero po związaniu kleju. Na krawędziach ościeży należy zachować przesunięcie styków płyt względem tych krawędzi na szerokość minimum 10 cm (fot. 8).

Łączniki mechaniczne

Do mocowania płyt izolacji używa się łączników mechanicznych, o ile projektant uzna, że są one w danej sytuacji i na tym właśnie budynku wymagane. Ich liczba, rodzaj, długość oraz rozmieszczenie powinny być szczegółowo określone w projekcie ocieplenia.

fot9 bso

Fot 9 Do mocowania płyt styropianowych można stosować łączniki z trzpieniem z tworzywa sztucznego lub ze stali; fot. SSO

fot10 bso

Fot. 10 Wełnę mineralną mocuje się wyłącznie łącznikami z trzpieniem metalowym; fot. SSO

Rodzaj łączników zależy od rodzaju podłoża, w którym mają być osadzone, oraz od zastosowanego materiału termoizolacyjnego. Warto pamiętać, że do mocowania płyt styropianowych można stosować łączniki z trzpieniem z tworzywa sztucznego (fot. 9) lub ze stali, natomiast wełnę mineralną mocuje się wyłącznie łącznikami z trzpieniem metalowym (fot. 10). W przypadku zastosowania płyt z wełny lamelowej, należy używać łączników mechanicznych z większymi talerzykami, przeznaczonymi specjalnie do tego rodzaju płyt.

Do osadzania łączników przystępujemy po stwardnieniu kleju. Należy dążyć do tego, aby umiejscowienie łączników mechanicznych pokrywało się z miejscami rozmieszczenia zaprawy klejowej pod płytą izolacji.
Jeśli zaś chodzi o liczbę, to zakłada się, że nie powinno ich być mniej niż 4 sztuki na 1 m2. Ponieważ największe siły wywołane wiatrem występują w narożach budynków, w pasmach szerokości około 2 m, w tych miejscach właśnie liczba łączników powinna być większa.

Montaż tych niewielkich, ale ważnych elementów rozpoczyna się od nawiercenia przebiegających przez płytę izolacyjną otworów w ścianie. Następnie osadza się je i trwale mocuje – za pomocą młotka w przypadku łączników wbijanych lub za pomocą wiertarki w przypadku łączników wkręcanych.

Dylatacje

Szczeliny dylatacyjne istniejące w elementach budynku (lub między nimi) powinny być przeniesione na ocieploną elewację. Służą do tego profile dylatacyjne. Ich montaż zapewnia szczelność układu przy ewentualnych przesunięciach elementów budynku. Profile dylatacyjne należy wklejać w szczeliny o szerokości około 15 mm przy użyciu zaprawy klejącej zalecanej przez systemodawcę. Do tego celu należy wykorzystywać profile wyposażone w paski siatki zbrojącej, które umożliwią uzyskanie wymaganego, zakładkowego połączenia siatki na styku z profilem (fot. 11a, 11b).

Montaż obróbek blacharskich podokienników należy wykonać przed instalacją warstwy zbrojonej.

fot11a bso

Fot. 11a Wklejanie warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego; fot. SSO

fot11b bso

Fot. 11b Wklejanie elementu dylatacyjnego systemu ociepleniowego; fot. SSO

Wykonanie warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego

Warstwa zbrojona stanowi ochronę izolacji termicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Siatka z włókna szklanego ogranicza odkształcenia termiczne warstwy zbrojonej, zwiększa jej wytrzymałość i zapobiega pęknięciom.

fot12 bso

Fot. 12 Nakładanie pasa siatki z włókna szklanego na świeżą zaprawę; fot. SSO

fot13 bso

Fot. 13 Siatka zbrojąca powinna być całkowicie zatopiona w warstwie materiału klejącego; fot. SSO

Warstwę zbrojoną wykonujemy najpierw w miejscach wymagających zwiększonego zabezpieczenia. Takie miejsca to wszystkie naroża otworów okiennych i drzwiowych. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią tu pasy siatki o wymiarach nie mniejszych niż 35×25 cm, wklejone pod kątem 45°. Zapobiega to powstawaniu ukośnych pęknięć w narożnikach otworów. Do wzmocnienia naroży służą profile narożnikowe z siatką. Stosowanie ich ułatwia kształtowanie naroży budynku i krawędzi ościeży.

fot14 bso

Fot. 14. Siatka powinna być wklejona bez sfałdowań, a sąsiednie pasy łączone na zakład; fot. SSO

Zaprawę nakłada się za pomocą metalowej pacy, warstwą o grubości zalecanej przez producenta, na powierzchni nieco większej niż szerokość siatki. Na świeżą zaprawę nakłada się pas siatki z włókna szklanego i zatapia go przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej (fot. 12–14). Siatka zbrojąca powinna być całkowicie zatopiona w warstwie materiału klejącego. Łączna grubość warstwy zbrojonej powinna być zgodna z zaleceniami producenta systemu. Ważne jest, aby siatka była wklejona bez sfałdowań, a sąsiednie pasy łączyły się na zakład około 10 cm. Dotyczy to wszelkich przypadków łączenia siatek. W niektórych sytuacjach, w miejscach szczególnie narażonych na uderzenia, stosuje się dodatkową warstwę zbrojącą.

Wykonanie warstwy elewacyjnej

Wykończenie powierzchni systemu ociepleniowego stanowi wyprawa tynkarska, mniej fachowo nazywana po prostu tynkiem. Zabezpiecza ona wszystkie położone niżej warstwy przed wpływem warunków atmosferycznych oraz zwiększa wytrzymałość całości na uderzenia. Cienkowarstwowe tynki można wykonywać po około trzech dniach od zakończenia prac z warstwą zbrojoną. System robót powinien być tak zorganizowany, aby ekipa pracowała bez przerw, jednocześnie na minimum 2–3 poziomach rusztowania.

W niektórych systemach zalecane jest, aby tynkowanie poprzedzić naniesieniem na wyschniętą warstwę zbrojoną preparatu gruntującego (techniką malarską).

Jeśli mamy do czynienia z zaprawami tynkarskimi dostarczanymi w workach, wówczas wsypuje się je do odmierzonej ilości chłodnej wody i miesza mieszadłem wolnoobrotowym aż do uzyskania jednorodnej masy. Gotowe masy tynkarskie w wiaderkach wystarczy przed użyciem jedynie przemieszać. Należy zwrócić uwagę na to, czy narzędzia do aplikacji tynku są czyste – właśnie takich powinniśmy wymagać od wykonawcy. Materiał tynkarski rozprowadza się równomiernie metalową pacą. Uziarnienie tynku umożliwia nakładanie warstwy o jednakowej grubości (fot. główne).

Powierzchni tynku można nadać jedną z kilku stosowanych na fasadach faktur, np. baranka. Faktury uzyskuje się za pomocą plastikowej packi. Możliwe jest także nakładanie tynku techniką maszynową, zgodnie z wytycznymi systemodawcy.

Zalecane jest, aby na jednej płaszczyźnie pracować w jednym etapie. Jako płaszczyznę należy w tym przypadku rozumieć pełną ścianę lub powierzchnię ograniczoną np. rurami spustowymi, dylatacjami, narożnikami itp. Powierzchnie o różnych kolorach i fakturach wykonuje się w odrębnych cyklach, wydzielając łączone fragmenty ściany za pomocą np. taśm malarskich.

Mineralne wyprawy tynkarskie należy pokrywać farbami elewacyjnymi, zgodnie z zaleceniami systemodawcy.

Opracowano na podstawie materiałów Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

Komentarze

Powiązane

Redakcja Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni? Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również...

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również może wymagać odpowiedniej termoizolacji. Kiedy tak się dzieje i jaki materiał termoizolacyjny będzie optymalnym wyborem?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Saint-Gobain Construction Products Polska / ISOVER Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny Nowość ISOVER! Płyty zespolone EasyTherm – więcej powierzchni użytkowej i doskonały komfort cieplny

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki...

W nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym nie brakuje wyzwań, a wśród nich ważna jest izolacja termiczna między ogrzewanymi i nieogrzewanymi częściami budynku, jak np. korytarze i klatki schodowe. Kolejną istotną kwestią są oczekiwania inwestorów dotyczące wytrzymałości na uszkodzenia ścian wewnętrznych oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. W odpowiedzi na te wszystkie potrzeby inżynierowie Saint-Gobain opracowali płyty zespolone EasyTherm.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć? Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

URSA Polska Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji? Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy...

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zastosujemy. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dowiedz się, dlaczego warto na nią postawić.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

URSA Polska Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia...

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia katastrofalnych zmian klimatu.

mgr inż. Maciej Rokiel Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie

Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie

W kolejnych odcinkach będziemy pisać o różnych rodzajach klejów do płytek ceramicznych. W niniejszym prezentujemy kleje żelowe.

W kolejnych odcinkach będziemy pisać o różnych rodzajach klejów do płytek ceramicznych. W niniejszym prezentujemy kleje żelowe.

Joanna Szot Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach

Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach

Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów...

Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów jest znikome. Ponadto producenci oferują kompletne systemy suchej zabudowy, w których wszystkie elementy są dokładnie do siebie dopasowane i ułatwiają pracę.

Redakcja Zastosowanie płyt włóknocementowych wewnątrz i na zewnątrz budynków

Zastosowanie płyt włóknocementowych wewnątrz i na zewnątrz budynków Zastosowanie płyt włóknocementowych wewnątrz i na zewnątrz budynków

Płyty włóknocementowe stosowane są zarówno do wykończeń budynków mieszkalnych, jak i dużych obiektów komercyjnych, także będących w fazie termomodernizacji.

Płyty włóknocementowe stosowane są zarówno do wykończeń budynków mieszkalnych, jak i dużych obiektów komercyjnych, także będących w fazie termomodernizacji.

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Ściany działowe murowane – materiały, parametry i sposób łączenia

Ściany działowe murowane – materiały, parametry i sposób łączenia Ściany działowe murowane – materiały, parametry i sposób łączenia

Ściany działowe można wykonać z różnych materiałów i chociaż nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, to wymagają uwagi przy ich projektowaniu i wykonywaniu. Jeśli przyjmie się niewłaściwe materiały...

Ściany działowe można wykonać z różnych materiałów i chociaż nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, to wymagają uwagi przy ich projektowaniu i wykonywaniu. Jeśli przyjmie się niewłaściwe materiały lub rozwiązania, to ze względu na to, że są to elementy wypełniające budynku, to mogą ulec uszkodzeniu.

dr inż. Artur Miszczuk Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami

Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami Ocieplanie podłóg na gruncie i stropów nad nieogrzewanymi piwnicami

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], określono między innymi maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła wszystkich przegród...

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], określono między innymi maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła wszystkich przegród zewnętrznych znajdujących się w budynku.

URSA Polska URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu!

URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu! URSA Pure Floc – zadbaj o jakość powietrza w swoim domu!

Czyste powietrze to jedno z głównych wyzwań branży budowlanej. Producent materiałów do izolacji URSA otrzymał właśnie certyfikat Indoor Air Comfort Gold za nowy produkt – wełnę wdmuchiwaną URSA Pure Floc.

Czyste powietrze to jedno z głównych wyzwań branży budowlanej. Producent materiałów do izolacji URSA otrzymał właśnie certyfikat Indoor Air Comfort Gold za nowy produkt – wełnę wdmuchiwaną URSA Pure Floc.

Joanna Szot Sucha zabudowa – montaż płyt gipsowo-kartonowych pod lupą

Sucha zabudowa – montaż płyt gipsowo-kartonowych pod lupą Sucha zabudowa – montaż płyt gipsowo-kartonowych pod lupą

Systemy suchej zabudowy znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Zazwyczaj wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe i wykańcza nimi skosy na poddaszu,...

Systemy suchej zabudowy znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Zazwyczaj wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe i wykańcza nimi skosy na poddaszu, wykonuje ściany działowe czy sufity podwieszane.

Redakcja Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań

Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań

Płyty cementowe mają różnorodne zastosowanie, można ich używać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, w aplikacjach zewnętrznych, a także w systemach wymagających użycia płyty konstrukcyjnej. Wyróżnia...

Płyty cementowe mają różnorodne zastosowanie, można ich używać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, w aplikacjach zewnętrznych, a także w systemach wymagających użycia płyty konstrukcyjnej. Wyróżnia je stabilność wymiarów, odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz bardzo wysoka wytrzymałość pod obciążeniem. Oprócz specjalnych systemów, płytę można stosować również w standardowych aplikacjach, takich jak ściany oraz podłogi.

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Wygoda i zdrowie przy pracy - regulowane blaty »

Wygoda i zdrowie przy pracy - regulowane blaty » Wygoda i zdrowie przy pracy - regulowane blaty »

Wybierz pompę odpowiednią do projektu »

Wybierz pompę odpowiednią do projektu » Wybierz pompę odpowiednią do projektu »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu »

Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu » Sprawdź cenę budowy Twojego energooszczędnego domu »

Szkolenie z mechaniczngo nakładania farb, szpachli i tynków

Szkolenie z mechaniczngo nakładania farb, szpachli i tynków Szkolenie z mechaniczngo nakładania farb, szpachli i tynków

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Najnowsze produkty i technologie

EcoFlow ARS EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom

EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom EcoFlow DELTA Pro 3 – generator stworzony, by zasilać każdy dom

EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej...

EcoFlow DELTA Pro 3 (dostępna od połowy września) to najnowsza generacja przenośnych stacji zasilania, która pozwala efektywnie magazynować energię i dostarczać ją wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dzięki imponującej mocy wyjściowej, pojemności 4 kWh i możliwości rozszerzenia jej do nawet 12 kWh sprosta każdemu wyzwaniu – sprawdzi się w domu, podczas podróży, w sytuacjach awaryjnych i nie tylko. Cicha, bezolejowa i bezdymna – zapewnia niezawodne źródło prądu w niemal każdych okolicznościach....

dom100.eu To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości

To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości To najlepszy moment na zakup mieszkania – prognozy rynku nieruchomości

Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment...

Eksperci ostrzegają, że nadchodzący program mieszkaniowy może spowodować wzrost cen nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Analiza rynku wskazuje, że teraz jest najlepszy moment na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie, szczególnie w rozwijających się miastach, takich jak Gliwice. Dowiedz się, dlaczego warto działać szybko i jakie korzyści może przynieść inwestycja w nieruchomość właśnie teraz.

HOMEKONCEPT Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem

Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem Funkcjonalność i nowoczesny design – poznaj projekty domów z płaskim dachem

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno...

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskują na popularności wśród współczesnych inwestorów, ceniących sobie minimalistyczne bryły i nowoczesną architekturę. Domy z płaskim dachem, zarówno parterowe, jak i piętrowe, oferują nietuzinkowy wygląd oraz szereg funkcjonalności, które odpowiadają na indywidualne potrzeby mieszkańców. Wybierając projekt domu z płaskim dachem, warto zwrócić uwagę na jego zalety, specyfikę konstrukcji oraz parametry, aby wymarzony dom spełniał wszystkie oczekiwania.

Blachy Pruszyński Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący

Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący Innowacje i projekty z wykorzystaniem blachy na rąbek stojący

Wśród popularnych materiałów pokrywających dachy blacha na rąbek stojący wyróżnia się wieloletnim stażem i tradycją. Kiedyś standardem były rąbki zaginane ręcznie, na placu budowy, a teraz producenci znajdują...

Wśród popularnych materiałów pokrywających dachy blacha na rąbek stojący wyróżnia się wieloletnim stażem i tradycją. Kiedyś standardem były rąbki zaginane ręcznie, na placu budowy, a teraz producenci znajdują nowe sposoby na szybsze i dokładniejsze wykonywanie tej pracy. Zagięcia tworzy się mechanicznie, dla standardowych wymiarów, nie oznacza to jednak, że nie ma w tej kwestii różnorodności. W ofertach firm budowlanych znajdziemy panele dachowe na rąbek w kilkunastu odmianach – różnych wysokościach...

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A. EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży!

EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży! EVOlucja w ofercie marki Beretta trwa! Nowy kocioł kondensacyjny Exclusive EVO-X o najlepszych parametrach już w sprzedaży!

Beretta, znana i ceniona marka z branży grzewczej, produkująca kotły kondensacyjne w fabryce w Toruniu wprowadza na rynek nowy kocioł Exclusive Evo-X, który stanowi kolejny krok w ewolucji technologii...

Beretta, znana i ceniona marka z branży grzewczej, produkująca kotły kondensacyjne w fabryce w Toruniu wprowadza na rynek nowy kocioł Exclusive Evo-X, który stanowi kolejny krok w ewolucji technologii z zakresu ogrzewania budynków. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają maksymalnej wydajności, niezawodności i komfortu w domowych instalacjach z gwarancją nawet do 8 lat ! Nowe modele Evo-X to synonim innowacji, zaawansowanego designu i inteligentnego zarządzania, a do tego o optymalnej...

KERAKOLL POLSKA Sp.z o.o. news Expert Event 2024 – spotkanie liderów branży budowlanej z Kerakoll

Expert Event 2024 – spotkanie liderów branży budowlanej z Kerakoll Expert Event 2024 – spotkanie liderów branży budowlanej z Kerakoll

Tego lata odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla profesjonalistów z branży budowlanej. Expert Event, zorganizowany przez firmę Kerakoll, zgromadził 80 wykonawców, którzy mieli okazję wymienić się doświadczeniami,...

Tego lata odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla profesjonalistów z branży budowlanej. Expert Event, zorganizowany przez firmę Kerakoll, zgromadził 80 wykonawców, którzy mieli okazję wymienić się doświadczeniami, przetestować różne konsystencje klejów oraz dyskutować o przyszłości technologii budowlanych. Wśród uczestników znaleźli się czołowi glazurnicy, inżynierowie budowlani oraz przedstawiciele firm wykonawczych, którzy na co dzień korzystają z innowacyjnych rozwiązań marki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.