EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

PHU DAMBAT | 2021-01-28
fot. Dambat

fot. Dambat

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

treść sponsorowana

Co to jest falownik

Nazwa ta używana jest zamiennie dla przemienników częstotliwości, służących do przekształcania napięcia przemiennego prądu z sieci (o stałej częstotliwości) na prąd stały o regulowanej częstotliwości. Urządzenie to – zamontowane w silniku elektrycznym lub z nim zintegrowanym – umożliwia bowiem zmianę liczby jego obrotów. Dzięki temu prędkość obrotową silnika można dostosować do wymaganych parametrów instalacji wodnej. Dlatego też falowniki są szczególnie przydatne w domowych instalacjach wodnych i pompach głębinowych, gdzie konieczne jest utrzymanie stałego ciśnienia wody.

Warto również dodać, że określenie „falownik” pojawia się nie tylko w słownictwie potocznym, ale również w ofertach firm. Dowiedz się więcej >>

Dlaczego warto zainstalować falownik?

Powodów jest kilka, a najważniejszym z nich jest poprawa jakości działania instalacji wodnej – bez dokuczliwych awarii i przykrych niespodzianek. Falowniki bowiem skutecznie chronią układ elektryczny pompy przed przepięciami i zwarciami. Zapobiegają też zablokowaniu się wirników pompy.
Ponadto, te niewielkie urządzenia elektroniczne znakomicie przedłużają czas pracy pompy, co przekłada się na korzyści ekonomiczne. Przy mniejszej bowiem średniej prędkości obrotowej wał ściera się wolniej.

Dla użytkowników istotna jest jeszcze jedna cecha falowników, a mianowicie ich cicha praca. Nie ma więc obawy, że zainstalowane w domowej instalacji wodnej będą powodowały nadmierny hałas i zakłócały spokój.

Wymierne korzyści z montażu falowników w domowych instalacjach

Trudno sobie wyobrazić życie we współczesnym domu bez dobrze działającej instalacji wodnej. Sprawa się jednak nieco komplikuje w budynkach z własnym ujęciem wody i ogrzewaniem zasilanym z własnej sieci. Tu niezbędne są różnego rodzaju pompy, zapewniające dostarczanie wody do wszystkich wyznaczonych punktów i miejsc w domu. Aby jednak system działał sprawnie i na życzenie dostarczał zimną i ciepłą wodę do łazienki i kuchni oraz ciepło do grzejników, woda w instalacji musi mieć stałe ciśnienie. A zapewnią to tylko pompy uzbrojone w falowniki. Dzięki nim można cieszyć się komfortem swobodnego, bezawaryjnego korzystania z zimnej i ciepłej wody.

Pompy w instalacjach wodnych napędzane są energią elektryczną, która – jak wiadomo – będzie coraz droższa. Dlatego warto zadbać o jej oszczędzanie, a cel ten pozwolą zrealizować falowniki, przekształcające napięcie prądu z sieci o stałej częstotliwości na prąd o regulowanej częstotliwości. To zaś pozwoli zmniejszyć nawet o 60% energię zużywaną przez pompy, bo falowniki dostosują prędkość obrotową ich silników do warunków działania instalacji. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów >>

Falowniki do pomp głębinowych

Pompy głębinowe instaluje się w głęboko wydrążonych studniach na posesjach, na których nie ma dostępu do wodociągu, dostarczającego wodę do użytku domowego. Często też takie studnie stanowią dodatkowe źródło wody, wykorzystywane do podlewania ogrodu czy nawadniania upraw.
Jeśli pompy głębinowe nie są wyposażone w falownik, pracują na pełnych obrotach. A brak możliwości regulacji mocy powoduje większe zużycie energii i znacząco skraca żywot silnika.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli falowników, przeznaczonych do pomp głębinowych. Jedne są zintegrowane z pompami, inne montuje się na zewnętrz, np. w specjalnym pomieszczeniu. To drugie rozwiązanie ma tę zaletę, że pozwala na bieżąco kontrolować i regulować ciśnienie w pompie, bez konieczności zaglądania do studni.

Dobór i montaż falownika

Zadanie to tylko z pozoru jest trudne. Jednak zakup falownika do już działającej pompy zawsze trzeba poprzedzić sprawdzeniem, jaką moc ma jej silnik i ile pobiera prądu (mierzonego w amperach). Następnie do tych parametrów dobiera się odpowiedni falownik, a ułatwiają to dane zawarte w dołączonej instrukcji. W razie zaś jakichkolwiek wątpliwości nasze ustalenia możemy skonsultować ze sprzedawcą lub przedstawicielem wybranej firmy – telefonicznie lub drogą mailową. A na taką poradę można liczyć, kupując falownik firmy Dambat – polskiego producenta i dystrybutora, oferującego wiele serii pomp i falowników takich jak IVR-02M, IVR-09, IVR-10, IVR 11, IVR-400.

Sam montaż falownika do istniejącej już instalacji nie wymaga szczególnych umiejętności i może wykonać go praktycznie każdy, kierując się wskazówkami podanymi w instrukcji. Dużym ułatwieniem zaś jest to, że można też podłączyć falownik do pompy przewodem elektrycznym. Pompy głębinowej nie trzeba więc wyjmować ze studni. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na samodzielny dobór i montaż falownika, zadanie to możemy powierzyć instalatorowi pomp lub elektrykowi.

Gotowe rozwiązania

Na rynku dostępnych jest sporo modeli pomp do instalacji domowych i głębinowych, zintegrowanych z falownikiem. Budując, więc nową instalację lub decydując na wymianę starej pompy, lepiej zamontować bardziej nowoczesną, czyli zintegrowaną z falownikiem, pozwalającą utrzymać na stałym poziomie wartość ciśnienia w instalacji, niezależnie od zapotrzebowania na wodę. Unikniemy wówczas kłopotów z instalacją dodatkowego elementu, jakim jest falownik.

autoibo2

Autobio

Duży wybór pomp zintegrowanych z falownikiem ma w swojej ofercie firma Dambat. Są to serie pomp AUTOIBO i HOME1, niezwykle łatwych i prostych w obsłudze. Pozwalają też na bieżąco kontrolować i regulować wszystkie parametry pracy instalacji wodnej, w tym m.in. ciśnienie czy brak wody. A wszystkie informacje sygnalizowane są na wyświetlaczu, na którym można też samodzielnie ustawiać różne parametry, wpływające na prawidłową pracę instalacji – bez konieczności angażowania programisty.

Komentarze

Powiązane

PHU DAMBAT Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

PHU DAMBAT Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę? Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania...

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania toalety. Musi jednak mieć odpowiednią konstrukcję i parametry.

PHU DAMBAT Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej? Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

Pompa obiegowa MAGI

Pompa obiegowa MAGI Pompa obiegowa MAGI

Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Pompa powierzchniowa AJ 50/60 Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14 Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa głębinowa 3’’Ti Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa obiegowa BETA 2

Pompa obiegowa BETA 2 Pompa obiegowa BETA 2

Pompa SANIBO 5

Pompa SANIBO 5 Pompa SANIBO 5

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA

Pompy głębinowe 4’’SD

Pompy głębinowe 4’’SD Pompy głębinowe 4’’SD

Pompy głębinowe 6’’SD

Pompy głębinowe 6’’SD Pompy głębinowe 6’’SD

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8

Pompy powierzchniowe MHI

Pompy powierzchniowe MHI Pompy powierzchniowe MHI

Pompa CONIBO

Pompa CONIBO Pompa CONIBO

Pompa obiegowa MAGI

Pompa obiegowa MAGI Pompa obiegowa MAGI

Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Pompa powierzchniowa AJ 50/60 Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona

Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14 Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa głębinowa 3’’Ti Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.