EkspertBudowlany.pl

Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

PHU DAMBAT | 2021-05-26

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania toalety. Musi jednak mieć odpowiednią konstrukcję i parametry.

treść sponsorowana

Dlaczego warto zbierać wodę opadową?

Zbieranie deszczówki to coraz bardziej popularny sposób na ekologiczne i ekonomiczne gospodarowanie wodą, której na naszej planecie zaczyna brakować. Także w naszym kraju. A powodem takiego zjawiska są zmiany klimatyczne, które sprawiają, że coraz częściej nawiedzają nas wyniszczające susze.

Gromadzenie wody deszczowej nie wymaga drogich urządzeń. Nie jest też kłopotliwe w obsłudze. Po zamontowaniu instalacji wystarczy tylko czekać na opady, które – spływając rynną z dachu – napełnią zbiornik, a dzięki odpowiedniej pompie będziemy mogli wykorzystać deszczówkę do podlewania ogrodu, a także do różnych prac porządkowych na zewnątrz domu lub – po zamontowaniu odpowiedniej instalacji – również w domu, np. do prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu mamy szansę sporo zaoszczędzić na wydatkach za wodęę.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za instalacją systemu zbierania deszczówki są dotacje z ogólnopolskiego programu „Moja Woda”, którego celem nadrzędnym jest ochrona zasobów wodnych. O dotację z tego programu mogą ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której już znajduje się budynek mieszkalny lub jest w trakcie budowy, a nawet dopiero w planach. Program ten bowiem ma być realizowany do 2024 r. i przeznaczono na niego łącznie 100 mln zł.

Beneficjenci programu mogą liczyć na dofinansowanie w formie dotacji w wysokości do 5 tys. złotych, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych. Przy takich udogodnieniach finansowych tym bardziej warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu zbierania deszczówki, pamiętając jednocześnie o sporych korzyściach plynących z jej wykorzystywania. Dowiedz się więcej >>

Wybieramy odpowiednią pompę

Pompa do deszczówki to serce całego systemu zbierania i wykorzystywania wody opadowej. Zadaniem urządzenia jest zasysanie wody ze zbiornika, podniesienie jej na pożądany poziom i umożliwienie przy odpowiednim ciśnieniu wydobycia jej ze zbiornika.

Aby jednak pompa spełniła nasze oczekiwania, trzeba dobrać model do warunków, w jakich będzie pracować. Należy więc uwzględnić rodzaj i głębokość zbiornika oraz wysokość lustra wody. Ważny jest również sposób wykorzystywania wypompowanej deszczówki. Woda przeznaczana wyłącznie do podlewania roślin może zawierać trochę zanieczyszczeń (np. piasek), ale ta przesyłana do domu (np. do prania) powinna być ich pozbawiona.

Do wypompowywania deszczówki ze zbiorników zazwyczaj stosowane są powierzchniowe pompy samozasysające. Ich działanie polega na wykorzystaniu różnicy podciśnień, które wytwarza wirnik po zalaniu wodą korpusu pompy lub pompy zatapialne, przeznaczone do wody czystej lub brudnej, sterowane ręcznie lub automatycznie.

Pompy nawierzchniowe przeznaczone są do zbiorników, w których lustro wody znajduje się dość wysoko, a zatapialne – do wody czystej lub brudnej – poniżej 8 m. Te ostatnie umieszcza się pod powierzchnią lustra wody i dlatego muszą mieć hermetycznie zamkniętą konstrukcję. Ich pracą można sterować ręcznie za pomocą wyłącznika pływakowego lub automatycznie, jeśli są wyposażone w automat sterujący.
Pompy montowane w zbiornikach na deszczówkę są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, wydajne, pracują cicho, zapewniają odpowiednie ciśnienie tłoczonej wody i – co ważne – zużywają mało energii. A te dobrej jakości wyposażone są w zabezpieczenia przed pracą „na sucho”.

Sprawdźmy, jakie pompy do deszczówki oferuje rynek. Modelem godnym polecenia właścicielom domów jednorodzinnych jest z pewnością nowoczesna, zatapialna pompa z serii MULTI IP marki IBO, której produkcją i dystrybucją zajmuje się polska firma Dambat.
Pompa MULTI IP 1000 Auto o wielostopniowej hydraulice jest bezpieczna i łatwa w obsłudze. Jej korpus wykonano ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie ulega korozji. Aby włączyć urządzenie, wystarczy otworzyć zawór wylotowy. Po jego zamknięciu pompa przestaje działać, co zapobiega uszkodzeniom wynikającym z pracy „na sucho”.

Urządzenie to – dzięki małym rozmiarom i kompaktowej budowie – nadaje się również do montażu w ciasnych przestrzeniach. Bez problemu więc można umieścić je w niewielkim zbiorniku na deszczówkę, ale sprawdzi się też w oczku wodnym czy studni. Na wypompowywanie wody do poziomu 10 cm nawet przy częściowym zanurzeniu pozwala płaszcz chłodzący, w który pompa została wyposażona.

Pompa MULTI IP 1000 Auto osiąga wydajność ok. 100 l/min. Można więc z powodzeniem stosować ją zarówno do podlewania ręcznego (w komplecie jest wąż elastyczny i złączka redukcyjna), jak i do obsługi automatycznych systemów nawadniających.

Warto zainteresować się też nowością na rynku, a mianowicie modelem automatycznej pompy MULTI IP 1200 Auto. Największą jej zaletą jest duża moc i wytwarzanie wysokiego ciśnienia, dzięki czemu strumień wypompowanej wody może osiągać nawet ponad 40 m wysokości, co pozwala na jednoczesne włączenie czterech zraszaczy ogrodowych.

Pompa Multi IP 1200 Auto jest fabrycznie przystosowana do współpracy z elastycznymi wężami tłocznymi. Ma też nagwintowany wylot do podłączenia rury odpływowej. Natomiast obudowa pompy wykonana jest ze stali nierdzewnej i trwałego tworzywa, co daje gwarancję bezawaryjnego użytkowania przez długi okres. Przed pracą „na sucho” i przegrzaniem urządzenie chroni specjalne zabezpieczenie i pływak.
Podobne zabezpieczenia ma też kolejna nowość, automatyczna pompa MULTI IP 1200 RAIN, również oferowana przez firmę Dambat. Wyróżnia ją dołączony do urządzenia wąż ssący z koszem ssącym i pływakiem, które tworzą system pobierania wody z górnych partii zbiornika. Dzięki temu ograniczona zostaje możliwość przedostawania się zanieczyszczeń z dna zbiornika do wypompowywanej wody. Sprawdź >>

Montaż i konserwacja

Zainstalowanie pompy w zbiorniku na deszczówkę nie sprawi dużego kłopotu osobom dysponującym wiedzą i umiejętnościami technicznymi. Wystarczy dokładnie przeczytać załączoną instrukcję lub/i zwrócić się o pomoc do sprzedawcy albo doradcy w firmie Dambat. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tej czynności firmie montującej system zbierania deszczówki.

Nie należy jednak pozostawiać pompy w zbiorniku na deszczówkę na zimę. Przed nastaniem niskich temperatur koniecznie trzeba wyjąć ją ze zbiornika i umieścić w suchym miejscu, w którym temperatura nie spadnie poniżej zera. Przedłuży to żywotność pompy i elementów okablowania, które w minusowej temperaturze parcieją i szybko ulegają zużyciu.

Pompę po wyjęciu ze zbiornika na deszczówkę należy starannie oczyścić i osuszyć, a wszystkie kable luźno zwinąć. Tak przechowywana pompa długo nam posłuży.

Komentarze

Powiązane

PHU DAMBAT Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

PHU DAMBAT Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej? Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

PHU DAMBAT Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych? Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Pompa obiegowa MAGI

Pompa obiegowa MAGI Pompa obiegowa MAGI

Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Pompa powierzchniowa AJ 50/60 Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14 Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa głębinowa 3’’Ti Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa obiegowa BETA 2

Pompa obiegowa BETA 2 Pompa obiegowa BETA 2

Pompa SANIBO 5

Pompa SANIBO 5 Pompa SANIBO 5

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA

Pompy głębinowe 4’’SD

Pompy głębinowe 4’’SD Pompy głębinowe 4’’SD

Pompy głębinowe 6’’SD

Pompy głębinowe 6’’SD Pompy głębinowe 6’’SD

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8

Pompy powierzchniowe MHI

Pompy powierzchniowe MHI Pompy powierzchniowe MHI

Pompa CONIBO

Pompa CONIBO Pompa CONIBO

Pompa obiegowa MAGI

Pompa obiegowa MAGI Pompa obiegowa MAGI

Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Pompa powierzchniowa AJ 50/60 Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona

Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14 Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa głębinowa 3’’Ti Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Wybrane dla Ciebie

Nowa jakość w płaskim dachu »

Nowa jakość w płaskim dachu » Nowa jakość w płaskim dachu  »

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych »

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych » Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych »

Popraw klimat w swoim domu

Popraw klimat w swoim domu Popraw klimat w swoim domu

Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni

Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni Ciepłe posadzki żywiczne do salonów, łazienek i kuchni

Płyty, które oddychają

Płyty, które oddychają Płyty, które oddychają

Sprawdź czego szukają kupujący

Sprawdź czego szukają kupujący Sprawdź czego szukają kupujący

Kompleksowa realizacja drzwi i bram »

Kompleksowa realizacja drzwi i bram » Kompleksowa realizacja drzwi i bram  »

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania Ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych

Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych Łatwe fugowanie nawierzchni brukowych

Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Klimat i ciepło w pomieszczeniach Klimat i ciepło w pomieszczeniach

Ciche klimatyzatory ścienne »

Ciche klimatyzatory ścienne » Ciche klimatyzatory ścienne »

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Dlaczego warto zbudować sieć LPG? » Dlaczego warto zbudować sieć LPG? »

Termoizolacja dachów płaskich

Termoizolacja dachów płaskich Termoizolacja dachów płaskich

Zobacz problem, zanim będzie za późno »

Zobacz problem, zanim będzie za późno » Zobacz problem, zanim będzie za późno »

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Jak dobrze wykorzystać deszczówkę? Jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury

KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury KAPSTADT DURATOP PRO marki CREATON – dachówka doskonała dla nowoczesnej architektury

Dachówka KAPSTADT to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku. Na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się nowoczesną formą, doskonałymi parametrami technicznymi...

Dachówka KAPSTADT to niezmiennie jedna z najchętniej wybieranych płaskich dachówek cementowych na rynku. Na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się nowoczesną formą, doskonałymi parametrami technicznymi oraz atrakcyjnym wyglądem. Posiada liczne rozwiązania konstrukcyjne zapewniające znakomite parametry w zakresie trwałości dachu.

Euler Hermes Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok Perspektywy i wyzwania rynkowe branży budowlanej na 2021 rok

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić...

Budownictwo w ubiegłym, pandemicznym, roku nie ucierpiało tak bardzo, jak inne sektory gospodarki, na przykład usługi, ale efekty kryzysu dotrą do branży z pewnym opóźnieniem – trudno będzie bowiem zapełnić portfel zamówień na przyszłe prace. Eksperci Euler Hermes prezentują szanse i zagrożenia w branży budowlanej na najbliższy czas w kontekście jej kondycji finansowej i rozwoju, a także mogących się pojawić nowych wyzwań i możliwości.

Decoroom Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy! Jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Polacy chętnie kupują małe mieszkania, jednak ich urządzenie często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na niewielkim metrażu musimy pomieścić wiele funkcji, pamiętając o zachowaniu estetyki i komforcie użytkowania....

Polacy chętnie kupują małe mieszkania, jednak ich urządzenie często okazuje się nie lada wyzwaniem. Na niewielkim metrażu musimy pomieścić wiele funkcji, pamiętając o zachowaniu estetyki i komforcie użytkowania. Jak zatem funkcjonalnie zaaranżować taką przestrzeń? Eksperci z pracowni Decoroom doradzają.

merXu Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu

Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu Oświetlenie firmy Luxon dostępne na platformie merXu

Firma Luxon to szybko rozwijający się producent inteligentnego oświetlenia profesjonalnego. Jej produkty znajdziesz na internetowej platformie sprzedażowej merXu.

Firma Luxon to szybko rozwijający się producent inteligentnego oświetlenia profesjonalnego. Jej produkty znajdziesz na internetowej platformie sprzedażowej merXu.

AS ENERGY Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop Inwerter jak serce, data logger jak stetoskop

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję...

Gdyby instalację fotowoltaiczną porównywać z organizmem ludzkim, to panele są najważniejszymi organami, kable – naczyniami krwionośnymi, a inwerter – sercem. I dalej, trzymając się tej analogii, funkcję stetoskopu pełni data logger, urządzenie monitorujące pracę falownika.

Cosentino Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral

Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral Sunlit Days – premiera pierwszej kolekcji Silestone z certyfikatem Carbon Neutral

Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla kolekcję w segmencie konglomeratów kwarcowych i przemysłu kamieniarskiego. Wykonana według...

Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla kolekcję w segmencie konglomeratów kwarcowych i przemysłu kamieniarskiego. Wykonana według nowatorskiej technologii HybriQ+ dowodzi zaangażowania marki w zrównoważony rozwój i podkreśla wyjątkową dbałość o środowisko, z której Cosentino słynie od lat. Pięć nowych odcieni ma szansę, by nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Blachy Pruszyński Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać?

Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać? Wybór orynnowania – jak się do tego zabrać?

Niezbędnym uzupełnieniem dachu jest orynnowanie. Bardzo często traktowane jest ono po macoszemu. Jednak wybór odpowiednich rynien i rur spustowych należy dobrze przemyśleć (i przeliczyć), ponieważ nie...

Niezbędnym uzupełnieniem dachu jest orynnowanie. Bardzo często traktowane jest ono po macoszemu. Jednak wybór odpowiednich rynien i rur spustowych należy dobrze przemyśleć (i przeliczyć), ponieważ nie tylko muszą pasować do stylu domu, ale – co najważniejsze – efektywnie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z dachu.

Sto Sp.z o.o. Zabezpieczenie cokołu

Zabezpieczenie cokołu Zabezpieczenie cokołu

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie...

Podstawą prac ociepleniowych, które to decydują zarówno o funkcjonalności budynku, jak i jego wyglądzie jest opracowanie i prawidłowe wykonanie szczegółów. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie strefy cokołowej. Cokół to fragment ściany fundamentowej wystający powyżej terenu, zwykle ok. 70 cm. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniem, wilgocią i utratą ciepła. Cokół jest zwykle estetycznie odcięty od pozostałej fasady, tworząc niewielki uskok na elewacji. Do izolacji tego elementu...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

CREATON Polska sp. z o.o. Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON

Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON Magda i Piotr pod własnym dachem – cykl filmowy CREATON

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – jeden z najdroższych i mających często decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Aby ułatwić proces wyboru, zakupu i montażu produktów dachowych, które...

Dach to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – jeden z najdroższych i mających często decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Aby ułatwić proces wyboru, zakupu i montażu produktów dachowych, które będą najlepiej dopasowane do potrzeb przyszłych inwestorów, CREATON stworzył cykl 5 filmów poradnikowych „Magda i Piotr pod własnym dachem”.

www.eratoenergy.com Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę?

Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę? Dlaczego Polacy masowo instalują fotowoltaikę?

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? W Polsce w błyskawicznym tempie powiększa się ten sektor energetyki. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazuje, że tempo wzrostu mocy instalacji...

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? W Polsce w błyskawicznym tempie powiększa się ten sektor energetyki. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazuje, że tempo wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju plasuje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Panele fotowoltaiczne przestają być zaskakującym widokiem. Z czego to wynika? I jakie korzyści może Ci przynieść instalacja fotowoltaiczna?

Viessmann Pompa ciepła - serce Twojego domu

Pompa ciepła - serce Twojego domu Pompa ciepła - serce Twojego domu

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania...

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Nie powinien dziwić więc fakt, że popularność pomp ciepła rośnie z roku na rok.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających

Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających Nowoczesne klimatyzatory dla wymagających

Wybierając klimatyzator do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. sprawność energetyczną, głośność, wygląd i wiele innych. Bardzo ważne są także aspekty prawne dotyczące eksploatacji,...

Wybierając klimatyzator do domu czy biura, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. sprawność energetyczną, głośność, wygląd i wiele innych. Bardzo ważne są także aspekty prawne dotyczące eksploatacji, które są coraz bardziej restrykcyjne, oraz wymagania serwisowe różnych urządzeń. Warto więc przed ostatecznym wyborem zastanowić się, czy wybrać rozwiązania prostsze, czy zdecydować się na urządzenia nowoczesne, przyszłościowe i spełniające zaostrzające się przepisy unijne.

Daikin Europe NV Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca? Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła....

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, można śmiało stwierdzić, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zarówno dla domów jedno-, jak i wielorodzinnych są pompy ciepła. Gwarantują one bowiem najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła, przy czym można też zamontować fotowoltaiczny system solarny i zapewnić sobie niezależność energetyczną.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Dobrze nawodniony ogród

Dobrze nawodniony ogród Dobrze nawodniony ogród

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać...

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać ze zbiorników na deszczówkę lub ze studni głębinowej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.