EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

ABC wyboru pompy ciepła

Split, monoblock, a może all in one – eksperci Rotenso podpowiadają, jakie urządzenie wybrać

Thermosilesia | 2022-11-24
Pompa ciepła typu split, monoblock, a może all in one – eksperci Rotenso podpowiadają, jakie urządzenie wybrać

Pompa ciepła typu split, monoblock, a może all in one – eksperci Rotenso podpowiadają, jakie urządzenie wybrać

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje konsternację wśród klientów. Wyjaśniamy różnice pomiędzy typami urządzeń oraz podpowiadamy, czym się kierować wybierając pompę ciepła do konkretnych warunków.

treść sponsorowana

Rodzaje pomp ciepła: gruntowe i powietrzne

Pompy ciepła dzielimy ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła na gruntowe, tj. grunt-woda oraz najpopularniejsze w ostatnim czasie czyli powietrze-woda. Skąd bierze się popularność pomp ciepła powietrze-woda? Otóż nie wymagają one spełnienia żadnych szczególnych warunków związanych np. z powierzchnią działki, a instalacja jest szybka, bo nie wymaga wykonania prac geologicznych, co z kolei obniża koszty inwestycji.

Dzięki rozwojowi technologii tańsze pompy typu powietrze-woda nie ustępują już wydajnością pompom gruntowym. Jeżeli po przeanalizowaniu warunków i kosztów zdecydowaliśmy się właśnie na instalację pompy ciepła typu powietrze-woda, wciąż musimy podjąć decyzję, czy będzie to pompa typu monoblock, split, a może all in one. Czym się kierować dokonując wyboru konkretnego rozwiązania? Zdaniem ekspertów kluczowe są uwarunkowania budynku i nasze preferencje.

rotenso aquami split hydrobox

Hydrobox tj. moduł wewnętrzny pompy Rotenso Aquami Split

- Producenci topowych marek wprowadzają do oferty pompy ciepła, które odpowiadają indywidualnym potrzebom inwestorów, a także zmieniającym się trendom na rynku budownictwa mieszkaniowego. Wśród klientów Rotenso największą popularnością cieszyły się pompy Rotenso Aquami Split, ale widzimy, iż ten trend powoli zaczyna się odwracać na korzyść pomp typu monoblock. Rośnie także zainteresowanie pompami all in one, co wynika z tego, iż klienci są coraz lepiej wyedukowani, analizują parametry i szukają rozwiązań dopasowanych do swoich indywidualnych potrzeb. Skłania nas to do wprowadzania nowych modeli. Już niebawem na rynku pojawi się nowa seria pomp ciepła Rotenso typu monoblock WINDMI – wyjaśnia Krzysztof Burzyński dyrektor rozwoju Rotenso.

rotenso aquami split hydrobox jednostka wewnetrzna

Hydrobox tj. moduł wewnętrzny pompy Rotenso Aquami Split

Monoblock i split

Pompy ciepła powietrze-woda typu split i monoblock należą do najbardziej ekologicznych z dostępnych metod ogrzewania budynków. W wyniku ich pracy nie powstają szkodliwe substancje, nie przyczyniają się też do powstawania smogu, bo nie zachodzi w nich proces spalania. Dlaczego? Otóż te pompy ciepła nie wytwarzają energii, tylko wykorzystują ciepło występujące naturalnie w powietrzu.

W przypadku pomp ciepła Rotenso Aquami Split i Monoblock ok. 80 proc. energii pochodzi z powietrza, a zaledwie ok. 20 proc. to energia napędowa. Oznacza to, że ogrzewając dom o powierzchni 160 m2 i podgrzewając wodę użytkową dla 4-osobowej rodziny za pomocą pompy Rotenso Aquami Split lub Rotenso Aquami Monoblock o mocy 8 kW, stosunek energii pobranej do oddanej wynosi 1:5 w przypadku obu modeli!

Zasada działania i kluczowe parametry, a co za tym idzie efektywność energetyczna pomp split i monoblock, jest taka sama, różnica polega wyłącznie na budowie.

Pompy ciepła powietrze-woda, split i monoblock, a może all in one

Popularna pompa split składa się z jednostki zewnętrznej oraz modułu hydraulicznego, tzw. hydroboxu przeznaczonego do montażu wewnątrz budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest z jednej strony łatwy dostęp do modułu hydraulicznego zainstalowanego w domu, a z drugiej odporność na zamarzanie połączenia chłodniczego pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, nawet podczas długotrwałego braku zasilania. Jak jest w przypadku rozwiązania typu monoblock? Moduł chłodniczy oraz hydrauliczny jest zamknięty w jednej, zwartej obudowie urządzenia, które instaluje się za zewnątrz budynku, co ułatwia i przyspiesza montaż pompy.

- Takie rozwiązanie coraz chętniej wybierają zwolennicy prostych rozwiązań i liczni właściciele mniejszych domów, nieposiadających wydzielonego miejsca do montażu hydroboxu. W ostatnim czasie znaczenie miał także fakt, iż instalację pompy typu monoblock można zlecić firmie, która nie posiada certyfikatu f-gazowego. Większy wybór firm uprawnionych do instalacji gwarantował klientom szybszy montaż – dodaje Krzysztof Burzyński z Rotenso.

rotenso windmi wizualizacja

Pompa monoblock Rotenso WINDMI

Konstrukcja obudowy pompy monoblock zapewnia łatwy dostęp do wszystkich jej elementów. Czy pompa typu monoblock jest bardziej narażona na zamarzanie, skoro część układu hydraulicznego znajduje się na zewnątrz? Nie, gdyż dobrej klasy urządzenia tego typu, jak np. Rotenso Aquami Monoblock oraz Windmi Monoblock są wyposażone w system antyzamrożeniowy, który zadziała w momencie awarii urządzenia. W przypadku długotrwałego zaniku zasilania, najlepszym rozwiązaniem zabezpieczenia urządzenia przed zamarznięciem jest zastosowanie w instalacji płynu niezamarzającego, czyli roztworu wody z np. glikolem propylenowym.

rotenso windmi dom

Pompa monoblock Rotenso WINDMI

Czym są pompy all in one?

Kolejną nowością na rynku wśród pomp powietrze-woda są pompy ciepła all in one, np. Rotenso All in Split. Konstrukcja pompy jest związana z trendami w budownictwie mieszkaniowym, dotyczącymi np. coraz mniejszego metrażu budynków, w których nie ma już oddzielnej kotłowni.

Rotenso All in Split odpowiada idealnie potrzebie kompaktowych urządzeń, które można zaaranżować w kuchni, łazience czy przedpokoju. Podobnie jak standardowa pompa typu split składa się z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, czyli tzw. modułu hydraulicznego – hydroboxu, ten jednak jest zintegrowany ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (CWU). Całość zamknięta w jednej obudowie tworzy estetyczny moduł wewnętrzny, który użytkownik może zabudować w przedpokoju, ustawić w pralni czy kuchni w sąsiedztwie innych sprzętów AGD. W ten sposób Rotenso All in Split jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują wydzielonym pomieszczeniem pozwalającym na montaż osobno hydroboxu oraz zbiornika CWU.

rotenso aquami all in split 1

Hydrobox pompy Rotenso Aquami All in Split

rotenso aquami all in split

Hydrobox pompy Rotenso Aquami All in Split

Bezobsługowe źródło ciepła

Pompy ciepła to ekologiczne, tanie w eksploatacji, a przede wszystkim bezobsługowe źródła ciepła. Codzienna eksploatacja to komfort polegający na możliwości zdalnego sterowania pompami ciepła z poziomu sterownika przewodowego oraz aplikacji, nawet gdy użytkownik jest z dala od domu. Zdalne sterowanie to standard, ale producenci dążą do kolejnych udoskonaleń.

Wartą uwagi innowacją w przypadku pomp ciepła Rotenso WINDMI, które będą w sprzedaży pod koniec tego roku, jest możliwość zaprogramowania do 4 kontaktów „dry contact”. Połączone za pomocą styków bezprądowych, zamontowane niezależnie od sterownika w dowolnym miejscu na ścianie, kontakty „dry contact” przekażą konkretną, istotną w codziennym użytkowaniu informację do pompy ciepła. Użytkownik sam zdecyduje, z których funkcji będzie chciał korzystać, często bez konieczności szukania ich w sterowniku czy aplikacji.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Thermosilesia Klimatyzator Rotenso Teta Mirror

Klimatyzator Rotenso Teta Mirror Klimatyzator Rotenso Teta Mirror

Nowy klimatyzator Teta Mirror marki Rotenso to nowoczesne, całoroczne urządzenie do chłodzenia i grzania. Głęboka czerń matowej obudowy w połączeniu z czarnym lustrzanym czołem składają się na nowoczesny...

Nowy klimatyzator Teta Mirror marki Rotenso to nowoczesne, całoroczne urządzenie do chłodzenia i grzania. Głęboka czerń matowej obudowy w połączeniu z czarnym lustrzanym czołem składają się na nowoczesny i uniwersalny wygląd klimatyzatora, który sprawdzi się we wnętrzach o różnym stylu.

Najnowsze produkty i technologie

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.