EkspertBudowlany.pl

ABC wyboru pompy ciepła

Split, monoblock, a może all in one – eksperci Rotenso podpowiadają, jakie urządzenie wybrać

Thermosilesia | 2022-11-24
Pompa ciepła typu split, monoblock, a może all in one – eksperci Rotenso podpowiadają, jakie urządzenie wybrać

Pompa ciepła typu split, monoblock, a może all in one – eksperci Rotenso podpowiadają, jakie urządzenie wybrać

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje konsternację wśród klientów. Wyjaśniamy różnice pomiędzy typami urządzeń oraz podpowiadamy, czym się kierować wybierając pompę ciepła do konkretnych warunków.

treść sponsorowana

Rodzaje pomp ciepła: gruntowe i powietrzne

Pompy ciepła dzielimy ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła na gruntowe, tj. grunt-woda oraz najpopularniejsze w ostatnim czasie czyli powietrze-woda. Skąd bierze się popularność pomp ciepła powietrze-woda? Otóż nie wymagają one spełnienia żadnych szczególnych warunków związanych np. z powierzchnią działki, a instalacja jest szybka, bo nie wymaga wykonania prac geologicznych, co z kolei obniża koszty inwestycji.

Dzięki rozwojowi technologii tańsze pompy typu powietrze-woda nie ustępują już wydajnością pompom gruntowym. Jeżeli po przeanalizowaniu warunków i kosztów zdecydowaliśmy się właśnie na instalację pompy ciepła typu powietrze-woda, wciąż musimy podjąć decyzję, czy będzie to pompa typu monoblock, split, a może all in one. Czym się kierować dokonując wyboru konkretnego rozwiązania? Zdaniem ekspertów kluczowe są uwarunkowania budynku i nasze preferencje.

rotenso aquami split hydrobox

Hydrobox tj. moduł wewnętrzny pompy Rotenso Aquami Split

- Producenci topowych marek wprowadzają do oferty pompy ciepła, które odpowiadają indywidualnym potrzebom inwestorów, a także zmieniającym się trendom na rynku budownictwa mieszkaniowego. Wśród klientów Rotenso największą popularnością cieszyły się pompy Rotenso Aquami Split, ale widzimy, iż ten trend powoli zaczyna się odwracać na korzyść pomp typu monoblock. Rośnie także zainteresowanie pompami all in one, co wynika z tego, iż klienci są coraz lepiej wyedukowani, analizują parametry i szukają rozwiązań dopasowanych do swoich indywidualnych potrzeb. Skłania nas to do wprowadzania nowych modeli. Już niebawem na rynku pojawi się nowa seria pomp ciepła Rotenso typu monoblock WINDMI – wyjaśnia Krzysztof Burzyński dyrektor rozwoju Rotenso.

rotenso aquami split hydrobox jednostka wewnetrzna

Hydrobox tj. moduł wewnętrzny pompy Rotenso Aquami Split

Monoblock i split

Pompy ciepła powietrze-woda typu split i monoblock należą do najbardziej ekologicznych z dostępnych metod ogrzewania budynków. W wyniku ich pracy nie powstają szkodliwe substancje, nie przyczyniają się też do powstawania smogu, bo nie zachodzi w nich proces spalania. Dlaczego? Otóż te pompy ciepła nie wytwarzają energii, tylko wykorzystują ciepło występujące naturalnie w powietrzu.

W przypadku pomp ciepła Rotenso Aquami Split i Monoblock ok. 80 proc. energii pochodzi z powietrza, a zaledwie ok. 20 proc. to energia napędowa. Oznacza to, że ogrzewając dom o powierzchni 160 m2 i podgrzewając wodę użytkową dla 4-osobowej rodziny za pomocą pompy Rotenso Aquami Split lub Rotenso Aquami Monoblock o mocy 8 kW, stosunek energii pobranej do oddanej wynosi 1:5 w przypadku obu modeli!

Zasada działania i kluczowe parametry, a co za tym idzie efektywność energetyczna pomp split i monoblock, jest taka sama, różnica polega wyłącznie na budowie.

Pompy ciepła powietrze-woda, split i monoblock, a może all in one

Popularna pompa split składa się z jednostki zewnętrznej oraz modułu hydraulicznego, tzw. hydroboxu przeznaczonego do montażu wewnątrz budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest z jednej strony łatwy dostęp do modułu hydraulicznego zainstalowanego w domu, a z drugiej odporność na zamarzanie połączenia chłodniczego pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, nawet podczas długotrwałego braku zasilania. Jak jest w przypadku rozwiązania typu monoblock? Moduł chłodniczy oraz hydrauliczny jest zamknięty w jednej, zwartej obudowie urządzenia, które instaluje się za zewnątrz budynku, co ułatwia i przyspiesza montaż pompy.

- Takie rozwiązanie coraz chętniej wybierają zwolennicy prostych rozwiązań i liczni właściciele mniejszych domów, nieposiadających wydzielonego miejsca do montażu hydroboxu. W ostatnim czasie znaczenie miał także fakt, iż instalację pompy typu monoblock można zlecić firmie, która nie posiada certyfikatu f-gazowego. Większy wybór firm uprawnionych do instalacji gwarantował klientom szybszy montaż – dodaje Krzysztof Burzyński z Rotenso.

rotenso windmi wizualizacja

Pompa monoblock Rotenso WINDMI

Konstrukcja obudowy pompy monoblock zapewnia łatwy dostęp do wszystkich jej elementów. Czy pompa typu monoblock jest bardziej narażona na zamarzanie, skoro część układu hydraulicznego znajduje się na zewnątrz? Nie, gdyż dobrej klasy urządzenia tego typu, jak np. Rotenso Aquami Monoblock oraz Windmi Monoblock są wyposażone w system antyzamrożeniowy, który zadziała w momencie awarii urządzenia. W przypadku długotrwałego zaniku zasilania, najlepszym rozwiązaniem zabezpieczenia urządzenia przed zamarznięciem jest zastosowanie w instalacji płynu niezamarzającego, czyli roztworu wody z np. glikolem propylenowym.

rotenso windmi dom

Pompa monoblock Rotenso WINDMI

Czym są pompy all in one?

Kolejną nowością na rynku wśród pomp powietrze-woda są pompy ciepła all in one, np. Rotenso All in Split. Konstrukcja pompy jest związana z trendami w budownictwie mieszkaniowym, dotyczącymi np. coraz mniejszego metrażu budynków, w których nie ma już oddzielnej kotłowni.

Rotenso All in Split odpowiada idealnie potrzebie kompaktowych urządzeń, które można zaaranżować w kuchni, łazience czy przedpokoju. Podobnie jak standardowa pompa typu split składa się z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, czyli tzw. modułu hydraulicznego – hydroboxu, ten jednak jest zintegrowany ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (CWU). Całość zamknięta w jednej obudowie tworzy estetyczny moduł wewnętrzny, który użytkownik może zabudować w przedpokoju, ustawić w pralni czy kuchni w sąsiedztwie innych sprzętów AGD. W ten sposób Rotenso All in Split jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują wydzielonym pomieszczeniem pozwalającym na montaż osobno hydroboxu oraz zbiornika CWU.

rotenso aquami all in split 1

Hydrobox pompy Rotenso Aquami All in Split

rotenso aquami all in split

Hydrobox pompy Rotenso Aquami All in Split

Bezobsługowe źródło ciepła

Pompy ciepła to ekologiczne, tanie w eksploatacji, a przede wszystkim bezobsługowe źródła ciepła. Codzienna eksploatacja to komfort polegający na możliwości zdalnego sterowania pompami ciepła z poziomu sterownika przewodowego oraz aplikacji, nawet gdy użytkownik jest z dala od domu. Zdalne sterowanie to standard, ale producenci dążą do kolejnych udoskonaleń.

Wartą uwagi innowacją w przypadku pomp ciepła Rotenso WINDMI, które będą w sprzedaży pod koniec tego roku, jest możliwość zaprogramowania do 4 kontaktów „dry contact”. Połączone za pomocą styków bezprądowych, zamontowane niezależnie od sterownika w dowolnym miejscu na ścianie, kontakty „dry contact” przekażą konkretną, istotną w codziennym użytkowaniu informację do pompy ciepła. Użytkownik sam zdecyduje, z których funkcji będzie chciał korzystać, często bez konieczności szukania ich w sterowniku czy aplikacji.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Thermosilesia ABC wyboru pompy ciepła

ABC wyboru pompy ciepła ABC wyboru pompy ciepła

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje...

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje konsternację wśród klientów. Wyjaśniamy różnice pomiędzy typami urządzeń oraz podpowiadamy, czym się kierować wybierając pompę ciepła do konkretnych warunków.

neonet.pl Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków? Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie...

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie sprawdź najnowsze promocje w sklepach internetowych. Zbliżający się Czarny Piątek to świetna okazja, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy i kupić topowe produkty w najatrakcyjniejszych cenach!

mdm®NT Sp. z o.o. O czym pamiętać przy termoizolacji?

O czym pamiętać przy termoizolacji? O czym pamiętać przy termoizolacji?

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą...

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą istotne ryzyko – uwięzienia wody wewnątrz budynku. Wody, która, jeśli nie zostanie odprowadzona na zewnątrz, może znacząco obniżyć standard życia mieszkańców, a w ekstremalnych przypadkach zagrozić samemu budynkowi.

Bricoman Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd....

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

GASPOL S.A. Ogrzewanie gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym Ogrzewanie gazem płynnym

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu...

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości w...

AS ENERGY Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd...

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd z fotowoltaiki jest najtańszy, a ceny węgla kamiennego biją rekordy.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Pompa ciepła

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.