Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact
Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact, fot. Lindab
Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?
Rekuperacja to po prostu wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Technologia ta opiera się na procesie wentylacji mechanicznej, czyli wymianie powietrza z pomieszczeń z zastosowaniem wentylatorów, która zapewnia w wentylowanych pomieszczeniach czyste, wolne od kurzu i pleśni powietrze. Rekuperacja umożliwia odzyskanie ciepła z wydmuchiwanego powietrza i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego powietrza wpuszczanego do pomieszczeń. Oszczędzamy dzięki temu energię, ponieważ napływające powietrze jest już wstępnie ogrzane przez powietrze wywiewane.
Za wymianę ciepła odpowiada wymiennik ciepła, a od jego sprawności zależy skuteczność odzysku ciepła. Strumienie powietrza – nawiewanego i wywiewanego przepływają blisko siebie, jednak nie mieszają się, dzięki czemu powietrze nawiewane ogrzewa się, ale nie zostaje zanieczyszczone.
Rekuperację stosuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach komercyjnych oraz użyteczności publicznej. Aby działała efektywnie, do konkretnego obiektu – jego potrzeb oraz warunków klimatycznych – trzeba dobrać odpowiedni system rekuperacji. Dobierz odpowiedni system >>
Nowoczesne centrale wentylacyjne AmberAir Compact
Szukasz rozwiązania z zakresu wentylacji czy klimatyzacji, które pozwoli Ci stworzyć komfortowe warunki w Twoim biurze dla pracowników i gości? Poznaj nowoczesne centrale wentylacyjne AmberAir Compact przeznaczone do dużych obiektów publicznych, komercyjnych lub przemysłowych.
Ich solidna i hermetyczna konstrukcja minimalizuje ryzyko wystąpienia zewnętrznego oraz wewnętrznego wycieku powietrza, a odpowiednie parametry techniczne gwarantują bezawaryjne działanie przez długie lata.
Cicha praca
Nowoczesne wentylatory EC nowej generacji z przeciwprądowym lub obrotowym wymiennikiem ciepła, z kompozytowymi lub metalowymi wirnikami, zapewniają odpowiednią wydajność energetyczną, a przy tym nie powodują nadmiernego hałasu.
Zintegrowana automatyka
Dzięki automatyce umieszczonej wewnątrz obudowy jednostki zewnętrzne są wygodne w serwisowaniu – przy konserwacji urządzeń nie trzeba demontować zadaszenia.
Zintegrowana nagrzewnica
Zintegrowane nagrzewnice minimalizują dodatkowe koszty instalacji i zmniejszają zapotrzebowanie na dodatkową przestrzeń niezbędną do montażu akcesoriów zewnętrznych.
Nowoczesne sterowanie obejściem BY-PASS 0-10 V
Większa wydajność zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego wymiennika ciepła umożliwia mniejsze zużycie energii zimą.
Wytrzymała obudowa
Centrale wyróżnia bardzo dobra izolacyjność termiczna oraz szczelność obudowy. Urządzenie zmieści się w wąskim przejściu, dzięki możliwości demontażu drzwiczek. Łatwe serwisowanie jest zapewnione nawet w ciasnych pomieszczeniach.
Skuteczne filtry
Kolejna zaleta urządzeń to efektywne działanie filtrów nawiewnych i wyciągowych. Wbudowany system monitorowania urządzeń kontroluje jego prace, mierząc spadek ciśnienia w filtrze.
Niezawodna płyta sterująca MCB oferuje dodatkowe funkcje oraz możliwość sterowania w technologii Plug&Play.
Kompaktowe wymiary rekuperatorów ułatwiają transport oraz instalację w już istniejących budynkach. Jednocześnie szerokie możliwości doboru wielkości centrali pozwalają dostosować rozmiar do rodzaju obiektu oraz potrzeb użytkowników, przy czym większe urządzenia są zaprojektowane tak, by można je było zmieścić w drzwiach o standardowym wymiarze 890 mm – większe jednostki są powiem podzielone na mniejsze elementy. Dodatkowo, montaż ułatwia dostępność modeli do instalacji w pozycji pionowej lub poziomej. Urządzenia mogą być stosowane w szkołach, biurach, sklepach, hotelach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Sprawdź >>
Zalety rekuperacji:
- Oszczędność energii
Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z rekuperacji jest oszczędność energii. Dzięki odzyskowi ciepła z wydmuchiwanego powietrza system grzewczy nie musi pracować tak intensywnie, co oznacza mniejsze zużycie paliw kopalnych lub energii elektrycznej.
- Lepsza jakość powietrza
Rekuperacja znacząco poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Usuwanie zanieczyszczeń i alergenów sprawia, że użytkownicy budynków mogą oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem.
- Komfort cieplny
Rekuperacja pozwala utrzymać stabilną temperaturę w pomieszczeniach, bez nagłych skoków temperatury, co poprawia komfort cieplny przebywających w nich osób.
- Ochrona środowiska
Dzięki redukcji zużycia energii i efektywniejszej wymianie powietrza, rekuperacja przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Rekuperacja to innowacyjna technologia, która przynosi korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Innowacyjne urządzenia można łatwo zintegrować z infrastrukturą budynku, a użytkownicy mogą cieszyć się czystym powietrzem i oszczędzać energię – to działanie zgodne z ideą zrównoważonego, ekologicznego budownictwa.
Wyłącznym dystrybutorem w Polsce rodziny central wentylacyjnych litewskiej marki Salda jest firma Lindab.