EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Szafki łazienkowe – jak je wybrać?

Łazienkaplus.pl S.A. | 2022-09-21
Szafki łazienkowe – jak je wybrać?

Szafki łazienkowe – jak je wybrać?

Remont łazienki to duże wyzwanie. Lista decyzji do podjęcia nieustannie się wydłuża, przyprawiając o zawroty głowy. Jaki wybrać kolor armatury? Co lepiej się sprawdzi – brodzik czy prysznic walk-in? Lepszy będzie sedes podwieszany czy klasyczny? Gdy uporasz się już z tymi kwestiami, czas na najprzyjemniejsze – wybór mebli. Jakie klasyczne oraz nietypowe szafki łazienkowe można znaleźć w sklepach? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu.

treść sponsorowana

Co wziąć pod uwagę, wybierając meble łazienkowe?

Choć urządzanie łazienki spędza wielu osobom sen z powiek, wcale nie musi być takie straszne. Wystarczy tylko dobrze się do tego przygotować i postępować według zaleceń profesjonalistów w tej dziedzinie.

Wybierając szafki łazienkowe, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Dzięki temu można uniknąć kosztownych i nieprzyjemnych wpadek.

  1. Po pierwsze, należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Określanie długości ścian czy powierzchni podłogi „na oko” to naprawdę kiepski pomysł. Podczas dokonywania pomiarów trzeba pamiętać o zaznaczeniu na planie najważniejszych elementów: okien, drzwi, umiejscowienia rur i odpływów oraz oświetlenia. Kartkę z tymi danymi dobrze jest mieć zawsze przy sobie podczas zakupów czy rozmów z fachowcami. To znacznie ułatwia pracę.
  2. Po drugie, trzeba pamiętać, że łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności oraz często używane. Dlatego też zabudowa meblowa powinna być dostosowana do tych warunków, a jakość materiałów jest kluczowa. Chęć zyskania oszczędności może bowiem skutkować szybkim zużywaniem się mebli i koniecznością ich wymiany.
  3. Po trzecie, dobrze jest określić, kto będzie korzystał z danej łazienki. Czy jest to salon kąpielowy przy sypialni właścicieli, a może łazienka dla gości albo najmłodszych członków rodziny? W zależności od tego, kto stanie się głównym użytkownikiem, trzeba dobrać odpowiednie – bezpieczne i praktyczne – szafki.
  4. Po czwarte, styl łazienki nie jest bez znaczenia. Przed zakupem mebli trzeba dokładnie określić efekt, do którego się dąży. Czy pomieszczenie ma nawiązywać do surowych, pofabrycznych hal? A może być eleganckie i ponadczasowe? Bez tego w łazience zapanuje stylistyczny chaos.

Szafki w łazience – z czego mogą być zrobione?

Meble w łazience to temat rzeka. Nic w tym dziwnego – jest tyle ciekawych materiałów, które można zastosować w aranżacji tego pomieszczenia. Jakie są te najpopularniejsze?

  • Drewno

To materiał wykorzystywany od tysiącleci w produkcji mebli. Jest naturalne i dodaje ciepła każdej aranżacji. Bywa jednak, że szybko traci swój urok w kontakcie z łazienkową wilgocią. Aby przetrwało długi czas, należy porządnie je zabezpieczyć, np. dobrym lakierem.

  • Płyta MDF

Jest znacznie tańsza niż drewno, a przez to bardziej dostępna finansowo. Podstawą mebli tego typu jest płyta pilśniowa wyprodukowana z drobno zmielonych kawałków drewnianych, poddanych procesowi prasowania w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu, że jej struktura jest jednolita, świetnie sprawdza się jako materiał do produkcji dobrych mebli łazienkowych. Płyta MDF jest trwała i niezwykle łatwa w obróbce. Jest też prosta w czyszczeniu. Aby była odporna na działanie wilgoci, musi być dodatkowo zabezpieczona. Łatwo ją także zarysować.

  • HPL

To kuzynka płyty MDF. Jest od niej jednak znacznie bardziej odporna na uszkodzenia. Wykonana jest z termoutwardzalnego tworzywa – wielu warstw papieru rdzeniowego oraz żywicy fenolowej i papieru dekoracyjnego. Wybór wykończenia płyty HPL może przyprawić o zawrót głowy, a możliwości są niemal nieograniczone.

  • Stal nierdzewna

Szafki łazienkowe ze stali nierdzewnej to rozwiązanie nieoczywiste. Warto jednak je rozważyć, np. w stylizacji industrialnej. Są one odporne na działanie wilgoci, łatwe w czyszczeniu i wyjątkowo niepodatne na mechaniczne uszkodzenia.

  • Szkło hartowane

Rzadko bywa podstawą mebli łazienkowych, lecz niezwykle często stosowane jest jako wykończenie szafek. Jego atutem jest z pewnością dosyć duża odporność na uszkodzenia, w porównaniu ze zwykłym szkłem, oraz ciekawy efekt dekoracyjny. Zastosowanie szkła hartowanego oznacza jednak konieczność częstszego mycia mebla, ponieważ pozostają na nim nieestetyczne odciski palców użytkowników.

Fornir, lakier czy laminat? Najpopularniejsze wykończenia mebli łazienkowych

Gdy już znamy materiały, z których najczęściej wykonywane są szafki łazienkowe, przejdźmy do ich wykończenia. To przecież właśnie one odpowiadają za efekt wizualny.

Co najczęściej stosuje się jako materiał wykończeniowy do zabudowy łazienkowej?

  • fornir – cienkie plastry naturalnego drewna, które powstają dzięki obróbce skrawaniem,
  • akryl – podstawa mebli na wysoki połysk, jest odporny na działanie promieni UV i prosty w czyszczeniu,
  • laminat – wzór, który pokrywa się żywicą i wprasowuje w płytę meblową, by uzyskać gładką i odporną na uszkodzenia powierzchnię (niestraszna jest mu nawet domowa chemia),
  • lakier – łatwe rozwiązanie w przypadku mebli drewnianych; tworzy odporną na wilgoć powłokę, która chroni szafkę przez absorbcją wody i uszkodzeniami mechanicznymi,
  • folia PVC – najtańszy i najmniej odporny wariant wykończenia; ma formę naklejki, którą po prostu przykleja się na mebel.

Jak dopasować meble do stylu łazienki?

Urządzanie wnętrz to świetna zabawa. Pozwala na dopasowanie stylu pomieszczenia do preferencji i potrzeb jej właściciela. Aby jednak skrojone na wymiar wnętrze było spójne, warto wiedzieć, jakie meble dobrać do poszczególnych trendów. W ten sposób można chronić się przed wizualnym bałaganem.

Jakie style królują w polskich łazienkach?

Aranżacja nowoczesna świeci w naszym kraju prawdziwe triumfy. Proste linie zabudowy, srebrna i oszczędna w formie armatura oraz stonowane barwy z jednym akcentem kolorystycznym – to właśnie charakterystyczne cechy tego stylu. Aby podkreślić nowoczesny charakter wnętrza, dobrze jest wybrać meble z frontami na wysoki połysk i bez dodatkowych ozdób. W celu przełamania stonowanej aranżacji w szarościach czy bieli można dodać jedną bądź dwie szafki w soczystej barwie: pomarańczy albo trawiastej zieleni.

Innym mocnym trendem jest aranżacja boho. Czym się charakteryzuje? To niezwykle stylowe połączenie naturalnych materiałów, z plecionymi dodatkami, pięknymi, dużymi roślinami i punktowym oświetleniem w formie, np. girland. Najczęściej stosowane kolory w aranżacjach tego typu to złamana biel o ciepłym odcieniu, kremowy i beż, z dodatkiem ciemnej, butelkowej zieleni. Zabudowa meblowa do łazienki w stylu boho powinna być wykonana z naturalnego, jasnego drewna bądź rattanu. Ciekawym akcentem jest natomiast plecionka wiedeńska, która może zdobić fronty szafek. To bardzo modne rozwiązanie.

Stylem zupełnie odmiennym od boho jest industrialny. Dominują w nim ciemne barwy: antracyt, czerń, granat, szarość z dodatkiem bieli. Nawiązanie do przemysłowych wnętrz sprawia, że w łazience mogą pojawić się akcenty w odcieniach miedzi. Baterie wannowe i prysznicowe bywają w aranżacjach industrialnych celowo postarzane. Dobre meble łazienkowe w tym stylu to najczęściej modele:

  • metalowe,
  • ciemne,
  • podświetlane, np. listwą LED.

Bez względu na to, który ze stylów wnętrzarskich preferujesz, pamiętaj, by zaopatrzyć się w meble dobrej jakości, od sprawdzonych dostawców. W sklepie lazienkaplus.pl znajdziesz nie tylko modne i doskonale wykonane szafki, lecz również inne produkty niezbędne w aranżacji łazienki, np. kabiny prysznicowe, umywalki, baterie czy ogrzewanie podłogowe.

Jakie meble wybrać do małej łazienki?

Mała łazienka to często prawdziwe aranżacyjne wyzwanie. Nie jest łatwo zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty na niedużym metrażu tak, by pomieszczenie było nie tylko funkcjonalne, lecz także ładne. Na szczęście istnieje wiele możliwości, by urządzić ciekawą i wygodną przestrzeń, dzięki kilku trikom.

Jakie szafki do małej łazienki warto kupić?

  1. Meble podwieszane. W ostatnim czasie jest to niezwykle modne rozwiązanie, zarówno do małych, jak i nieco większych przestrzeni. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wizualną lekkość. Umiejscowienie szafki kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt centymetrów nad podłogą optycznie powiększa przestrzeń i znacznie ułatwia utrzymanie czystości.
  2. Jednolita zabudowa. To sposób, by ukryć nawet duże ilości szafek do przechowywania łazienkowych akcesoriów. Jeżeli meble sięgają od podłogi do sufitu i mają jeden kolor, wizualnie wtapiają się w ściany pomieszczenia. W ten sposób nie przytłaczają niedużej łazienki, choć mieszczą pokaźne ilości środków czystości, kosmetyków czy nawet pralkę.
  3. Meble wykonane na wymiar. Choć pozornie rozwiązanie to wydaje się droższe, opłaca się znacznie bardziej niż szafki o uniwersalnych gabarytach. Możliwość dostosowania mebli do każdego zakamarka w łazience sprawia, że nie traci się tak potrzebnej przestrzeni.
  4. Połyskujące. Szafki o frontach lustrzanych albo na wysoki połysk pięknie powiększają przestrzeń. Stwarzają wrażenie głębi i odbijają świetlne refleksy.
  5. Umywalki z szafką. To znacznie lepsze rozwiązanie niż te wolnostojące. Tak cenna przestrzeń jest bowiem lepiej zagospodarowana. Mnogość modeli mebli tego typu sprawia, że każdy bez trudu znajdzie idealne rozwiązanie do swojej niedużej łazienki.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.