Utrzymany w należytym stanie odpływ liniowy zapewnia suchą, a więc bezpieczną podłogę, a tym samym usuwa wilgoć stwarzającą warunki do rozwoju grzybów i pleśni, fot. Ferro
Eleganckie, nowoczesne łazienki zarówno w domach czy mieszkaniach prywatnych, jak i w miejscach publicznych, np. w strefach wellness czy basenach, przyciągają wzrok jakością zastosowanych rozwiązań i najwyższym poziomem designu. Szczególnie w obiektach publicznych łazienki powinny być ich wizytówką, miarą panującego w nich komfortu i luksusu. Dbałość o jakość powinna znajdować odzwierciedlenie nie tylko w drogim i efektownym wyposażeniu, ale również w najmniejszych detalach, takich jak systemy odprowadzania wody.
Woda, z której korzystamy w domu, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pobieramy ją z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia, ale nie zawsze mamy wpływ na jej jakość.
Woda, z której korzystamy w domu, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pobieramy ją z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia, ale nie zawsze mamy wpływ na jej jakość.
W ostatnich latach rośnie popularność tzw. małej retencji – rozwiązań do zatrzymywania wód opadowych w miejscu ich powstania, np. na posesjach inwestorów indywidualnych. Zainteresowaniu temu sprzyja nie...
W ostatnich latach rośnie popularność tzw. małej retencji – rozwiązań do zatrzymywania wód opadowych w miejscu ich powstania, np. na posesjach inwestorów indywidualnych. Zainteresowaniu temu sprzyja nie tylko coraz większa świadomość ekologiczna i chęć oszczędzania wody pitnej, ale także względy praktyczne.
Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...
Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.
Poza designem na wybór systemu odprowadzania wody w takich miejscach, jak obiekty SPA, wellness i baseny, wpływa szereg innych czynników, wynikających z warunków specyficznych dla tych miejsc. Niezbędne jest przede wszystkim zapewnienie higieny, szczególnie obecnie, gdy narażeni jesteśmy na działanie nowych wirusów, ale także towarzyszących nam od dawna grzybów i bakterii. Istotna jest zatem możliwość szybkiego i sprawnego czyszczenia odpływu, a także zapobiegania wydostawaniu się z niego nieczystości oraz nieprzyjemnych zapachów.
Dzięki płaskiej powierzchni podłogi wyposażonej w odpływ liniowy dużo łatwiej czyści się także kabinę, której ściana ogranicza się najczęściej do jednego szklanego panela; fot. Ferro
Odpływy liniowe – obok funkcji użytkowych – zapewniają eleganki wygląd łazienek i łatwość utrzymania ich w czystości; fot. FDESIGN
Odpowiednie odprowadzenie skutkuje także suchą, a zatem bezpieczną podłogą oraz brakiem wilgoci i warunków do rozwoju grzybów i pleśni. W przypadku dużej liczby osób jednocześnie korzystających z prysznica, aby odprowadzenie ścieków z kabin prysznicowych przebiegało bezawaryjnie, można je wspomóc, montując zbiornik podpodłogowy, np. o pojemności 240 l, który ustabilizuje odpływ.
WARTO WIEDZIEĆ
Najbardziej eleganckim i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są odpływy liniowe, a w miejscach, gdzie łazienka pełni funkcję reprezentacyjną, ich montaż jest wręcz koniecznością. Minimalistyczny charakter oraz duża liczba rozwiązań i wzorów takiego odwodnienia sprawiają, że znakomicie wpasowują się one w każdą łazienkę, niezależnie od jej stylu i wielkości.
Kratki łazienkowe
Standardowe kratki łazienkowe to nadal bardzo popularny element systemu odprowadzania wody. Mogą mieć kształt okrągły lub prostokątny. W nowoczesnych obiektach SPA zastosowanie znajdą takie, które wykonane zostały z tworzywa o gładkiej powierzchni z tzw. efektem samooczyszczenia. Aby stały się zgranym elementem nowoczesnej łazienki, powinny charakteryzować się płaską konstrukcją. Najniższe osiągają minimalną wysokość zabudowy około 60 mm łącznie z pokrywą.
Oczekiwanym rozwiązaniem jest tu również możliwość bezproblemowego wyjmowania i czyszczenia elementów systemu, takich jak ruszty, pokrywy i syfony. Często stosowany jest suchy syfon, który chroni przed przedostawaniem się pod prysznic nieprzyjemnych zapachów i insektów. W tym zakresie na uwagę zasługuje np. nowatorski mechaniczny syfon z zamknięciem wodnym, który zapewnia podwójne zabezpieczenie przed nieprzyjemnymi zapachami i jednocześnie ochronę przed przepływem zwrotnym, w połączeniu z ryglowanymi nasadami.
Ze względu na higienę, brak barier architektonicznych, a także estetykę, w nowoczesnych łazienkach królują obecnie prysznice bezbrodzikowe, tzw. walk-in. Zastosowanie znajdują w nich najczęściej odpływy liniowe, które podkreślają elegancję i minimalizm tego rozwiązania. W systemie tym woda spływa do zamontowanej w podłodze lub ścianie rynienki połączonej z syfonem, a następnie dostaje się do kanalizacji.
Jedynym widocznym elementem jest ruszt, który często pełni również funkcję dekoracyjną. Jego wykończenie zazwyczaj wykonane jest ze stali nierdzewnej w wersji matowej lub błyszczącej, w formie perforowanej lub pełnej.
Aranżacja prysznica bez brodzika lub z brodzikiem typu ultra slim montowanym na równi z posadzką; fot. Geberit
Producenci oferują również ruszty aluminiowe, mosiężne, wykonane z różnokolorowych tworzyw sztucznych, a także z drewna egzotycznego lub hartowanego szkła.
Ciekawą propozycją są ruszty, które można zabudować płytkami czy kamieniem. Można je zatem uzupełnić takim samym materiałem, z jakiego wykonana została podłoga, lub zastosować inny materiał tworzący interesujący kontrast. Aranżacja taka z pewnością zwiększy walory estetyczne prysznica, a tym samym całej łazienki.
Ważnym walorem odpływów liniowych jest brak zakamarków i załamań, w których może się gromadzić brud. Dzięki płaskiej powierzchni podłogi wyposażonej w odpływ liniowy dużo łatwiej czyści się także kabinę, której ściana ogranicza się najczęściej do jednego szklanego panelu. Mydło i szampon nie osadzają się w tym miejscu tak bardzo, jak w przypadku tradycyjnych pryszniców z brodzikiem.
Odpływy stosowane w użytkowanych intensywnie prysznicach publicznych powinny mieć większą przepustowość niż ta, której potrzebujemy w warunkach domowych. Dobrym wyborem będą zatem instalacje przyjmujące nawet 50 l/min.
Istotną ich cechą musi być również ułatwiony dostępu do syfonu, co pomoże zachować go w czystości. Niektóre odpływy dodatkowo sprzedawane są w komplecie z przyssawką, która jest pomocna w wygodnym zdejmowaniu pokrywy.
Odpływ liniowy z wkładką grzebieniową zapobiegającą zatykaniu się syfonu; fot. Geberit
Odpływ liniowy z wkładką grzebieniową zapobiegającą zatykaniu się syfonu. Ułatwiony dostęp do syfonu pozwoli utrzymać go w czystości; fot. Geberit
Odpływ liniowy z wkładką grzebieniową zapobiegającą zatykaniu się syfonu. Dodatkowa przyssawka pomoże wygodnym zdejmowaniu pokrywy; fot. Geberit
Odpływ liniowy z wkładką grzebieniową zapobiegającą zatykaniu się syfonu. Czyszczenie wkładki grzebieniowej; fot. Geberit
Najnowsze rozwiązania odpływów liniowych umożliwiają montaż systemu w dowolnym miejscu na powierzchni podłogi prysznica. Większość urządzeń tego typu można skracać lub łączyć, co daje jeszcze większe pole manewru podczas instalacji odpływu.
Na rynku dostępne są także odpływy liniowe w kształcie łuku lub kątowe, które można zamontować w rogu prysznica. Niektóre modele umożliwiają zamontowanie płytek wewnątrz maskownicy, dzięki czemu są niemal niewidoczne, a jednocześnie nie tracą swoich wyjątkowych możliwości. Ważnym elementem tych systemów jest ich izolacja, np. w postaci uszczelki wargowej.
Najnowsze odpływy wyposażone są w folię uszczelniającą lub przymocowaną fabrycznie do uchwytu matę uszczelniającą montowaną na zatrzaski w kołnierzu, która gwarantuje maksymalną szczelność podczas instalacji.
Projektanci kładą obecnie duży nacisk na wszelkie udogodnienia, wpływające na komfort użytkowników i zapewnienie najwyższego poziomu higieny; fot. Geberit
Odpływy ścienne
Wysoką higienę łazienek zapewniają również ścienne odpływy liniowe, które dodatkowo nadają pomieszczeniu nieco ekskluzywnego szlifu. Montowane są nie w podłodze, ale w ścianie, dzięki czemu pokryta kafelkami powierzchnia prysznica pozostaje równa i gładka. Tego typu rozwiązania występują w dwóch wariantach: jako montowane pod płytkę lub pełne.
Odpływy ścienne mają zazwyczaj bardzo minimalistyczny, a przy tym elegancki design. Ich pokrywy zbudowane są ze stali nierdzewnej, która przy odpowiedniej grubości jest materiałem bardzo odpornym na skręcanie i zginanie, dzięki czemu nie ulega odkształceniu.
Pokrywy odpływu mogą też emitować dyskretne i nastrojowe światło LED. W zależności od upodobań może ono mieć jeden dowolny kolor lub automatycznie zmieniać barwy.
Odpływy ścienne stosuje się najczęściej wówczas, gdy w podłodze kabiny prysznicowej przewidziany jest montaż ogrzewania podłogowego lub po prostu dla lepszego efektu estetycznego.
Studzienki ściekowe z pompą
Nie w każdym budynku można zamontować prysznice bezbrodzikowe. Problem z instalacją może się pojawić zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie często wysokość konstrukcji stropu jest zbyt mała i brakuje miejsca na prawidłowe grawitacyjne odprowadzenie wody spod prysznica.
Kratka ściekowa z pompą odprowadzi wodę spod każdego prysznica, nawet przy braku spadku do kanalizacji; fot. Pentair
Rozwiązaniem dla takich miejsc są pompy do odwadniania posadzek. Pozwalają one na instalację dowolnie zaaranżowanych pryszniców, w tym również bezprogowych lub brodzików niskoprogowych, nawet tam, gdzie brak grawitacyjnego odprowadzania ścieków uniemożliwiał wcześniej montaż takiego rozwiązania.
Kratka ściekowa z pompą jest w takim przypadku osadzona w jastrychu, gdzie tworzy odpływ podłogowy w prysznicach wyłożonych płytkami ceramicznymi.
Woda z prysznica wpływa do studzienki, na którą składają się odpływ i pompa, a następnie pompowana jest przez króciec tłoczny o średnicy 1 cala do najbliższego przewodu odprowadzającego ścieki grawitacyjnie. Urządzenie pompuje do 30 l wody na minutę i świetnie sprawdza się także w przypadku natrysków o dużym natężeniu przepływu.
Co istotne, obudowę pompy można łatwo oczyścić z wszelkich typowych dla prysznica zanieczyszczeń. Pompę hydrauliczną można bez problemu zdjąć od góry, a następnie przepłukać czystą wodą.
W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.
W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.
Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...
Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.
Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas...
Psujący się sprzęt AGD, biały osad na naczyniach czy przesuszona skóra - to tylko niektóre z negatywnych skutków używania zbyt twardej wody. Wszystkiemu winne są dwa pierwiastki - wapń oraz magnez. Podczas gdy za większość problemów z wodą odpowiedzialna jest działalność człowieka i jego ingerencja w naturalne środowisko, przyczyna nadmiernej twardości wody jest pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie się z nią uporać.
Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld...
Dziś w Polsce nikt nie może narzekać na brak wody pitnej. Jednak gdy na problem spojrzymy globalnie, dane są alarmujące. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.
Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35...
Wraz z rozwojem technologii w nowoczesnych sprzętach AGD, nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny – 35 proc. na mycie, a kolejne 30 proc. na spłukiwanie toalet. Warto więc i tu szukać oszczędności.
Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy...
Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Na temat tej metody jest jednak wiele różnych opinii, postanowiliśmy więc sprawdzić, które z nich są prawdziwe.
Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża...
Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami o niższej temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzięki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie...
Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania...
Są mieszkania i domy, w których względy techniczne i ekonomiczne przesądzają o zastosowaniu gazowych podgrzewaczy przepływowych. Wybór podgrzewacza zależy od oczekiwań, jakie mamy względem komfortu zasilania w ciepłą wodę, od wielkości zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz rodzaju i wielkości pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany.
Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować swój wymarzony dom, jednak kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Podpowiadamy,...
Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować swój wymarzony dom, jednak kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Podpowiadamy, kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne.
Bardzo upraszczając zagadnienie, pompy ciepła można podzielić na urządzenia przeznaczone tylko do produkcji ciepłej wody oraz na urządzenia stanowiące kompleksowe źródło ciepła w domu, produkujące ciepło...
Bardzo upraszczając zagadnienie, pompy ciepła można podzielić na urządzenia przeznaczone tylko do produkcji ciepłej wody oraz na urządzenia stanowiące kompleksowe źródło ciepła w domu, produkujące ciepło zarówno na potrzeby ogrzewania, jak i ciepłej wody.
Robiąc porządki, mimochodem przecieramy armaturę, nie zastanawiając się, czy wymaga ona specjalnej pielęgnacji. I najczęściej, niestety nieświadomie, czyścimy ją źle. Kiedy na bateriach powstają odbarwienia...
Robiąc porządki, mimochodem przecieramy armaturę, nie zastanawiając się, czy wymaga ona specjalnej pielęgnacji. I najczęściej, niestety nieświadomie, czyścimy ją źle. Kiedy na bateriach powstają odbarwienia albo zadrapania, jest to proces nieodwracalny. Co zrobić, żeby nie zniszczyć armatury niewłaściwym czyszczeniem?
Kiedy zostanie już podjęta decyzja o instalacji pompy ciepła, warto zadać wykonawcy kilka ważnych pytań. Pozwolą one rozwiać wszystkie wątpliwości i w pełni cieszyć się z komfortu cieplnego, jaki daje...
Kiedy zostanie już podjęta decyzja o instalacji pompy ciepła, warto zadać wykonawcy kilka ważnych pytań. Pozwolą one rozwiać wszystkie wątpliwości i w pełni cieszyć się z komfortu cieplnego, jaki daje urządzenie.
Kapanie i przeciekanie wody z wylewki, skrzypienie i blokowanie dźwigni uchwytu – te z pozoru błahe awarie armatury łazienkowej mogą utrudniać jej użytkowanie i doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Podpowiadamy,...
Kapanie i przeciekanie wody z wylewki, skrzypienie i blokowanie dźwigni uchwytu – te z pozoru błahe awarie armatury łazienkowej mogą utrudniać jej użytkowanie i doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Podpowiadamy, jak samodzielnie poradzić z najczęściej występującymi usterkami.
Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym, ale na przykład o innym wzornictwie. Przestrzegając kilku zasad, poradzi z nią sobie nawet początkujący...
Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym, ale na przykład o innym wzornictwie. Przestrzegając kilku zasad, poradzi z nią sobie nawet początkujący majsterkowicz, pod warunkiem jednak, że zachowa wszelkie zasady bezpieczeństwa i będzie miał pod ręką odpowiednio wyposażoną skrzynkę z narzędziami.
Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze,...
Właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć odpowiedni system utylizacji ścieków. Może to być zbiornik bezodpływowy, czyli szambo, lub oczyszczalnie ekologiczne albo drenażowe. Jednakże najskuteczniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne i ekologiczne są nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków o charakterze biologicznym.
Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM,...
Publikacja traktuje o możliwościach korzystania z uzdatnionej wody dla celów spożywczych. Autorka wymienia kilka sposobów pozyskiwania takiej wody: w urządzeniach Grandera, z wykorzystaniem ceramiki EM, filtrów mechanicznych, bądź zawierających aktywny węgiel, substancje odżelaziające, odmagniające, względnie zmiękczające.
Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie...
Określany jest mianem pierwiastka życia. Bierze udział w wytwarzaniu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Ile go potrzebujemy, jak go dawkować i jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?
W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.
W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.
Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...
Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?
Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.
Klimatyzator jest urządzeniem, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Często jest jednak dla nas nowością, nie zawsze więc wiemy, jak należy o niego dbać i dlaczego jest to takie ważne.
Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność...
Kingfire® Lineare S - innowacyjny unikalny modułowy system kominkowy o wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie z możliwością swobodnej aranżacji. Produkt doceniono za innowacyjność, funkcjonalność oraz ekonomiczność i nagrodzono Złotym Medalem targów BUDMA 2019.
Kredyt hipoteczny na budowę domu jest dzisiaj jednym z najchętniej zaciąganych zobowiązań bankowych. Polacy uciekają z wielkich aglomeracji miejskich na rzecz mieszkania na przedmieściach albo terenach...
Kredyt hipoteczny na budowę domu jest dzisiaj jednym z najchętniej zaciąganych zobowiązań bankowych. Polacy uciekają z wielkich aglomeracji miejskich na rzecz mieszkania na przedmieściach albo terenach wiejskich.
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.
Decyzja o wyborze rodzaju stropu podejmowana jest najczęściej przez projektantów, którzy biorą pod uwagę wiele czynników. Kwestie dotyczące parametrów konstrukcyjnych, akustycznych czy odporności ogniowej...
Decyzja o wyborze rodzaju stropu podejmowana jest najczęściej przez projektantów, którzy biorą pod uwagę wiele czynników. Kwestie dotyczące parametrów konstrukcyjnych, akustycznych czy odporności ogniowej są oczywiste i nie podlegają dyskusji, natomiast pozostałe aspekty są nie mniej istotne i mają duży wpływ na wybór stropu.
Nawet 100 tys. m3 drewna z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony,...
Nawet 100 tys. m3 drewna z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony, pozbawiony piasku czy gwoździ surowiec, z którego jedna z największych fabryk w Polsce wyprodukuje nowe płyty budowlane, meblowe czy podłogowe.
Jedno pomieszczenie i dwie funkcje do spełnienia – pokój dzienny dla całej rodziny i sypialnia dla dwojga. Czy da się to fajnie połączyć tak, aby było stylowo, przytulnie i wygodnie dla każdego? Tak, da...
Jedno pomieszczenie i dwie funkcje do spełnienia – pokój dzienny dla całej rodziny i sypialnia dla dwojga. Czy da się to fajnie połączyć tak, aby było stylowo, przytulnie i wygodnie dla każdego? Tak, da się, ale potrzeba odrobinę kreatywności i kilku sprytnych rozwiązań oraz funkcjonalnych mebli. Przekonajcie się sami!
System rynnowy, stanowiący część systemu odwadniającego, jest często traktowany przez inwestorów po macoszemu, choć niesłusznie. Dobrze dobrane orynnowanie jest niezbędnym elementem sprawnie działającego...
System rynnowy, stanowiący część systemu odwadniającego, jest często traktowany przez inwestorów po macoszemu, choć niesłusznie. Dobrze dobrane orynnowanie jest niezbędnym elementem sprawnie działającego domu, a dodatkowo może być jego dyskretną ozdobą. Co brać pod uwagę i kiedy najlepiej podjąć decyzję o jego zakupie?
Posiadasz taras, który w okresie wiosenno-letnim możesz zmienić na miejsce wypoczynku? Możliwości aranżacyjnych jest wiele. Dzisiaj chcieliśmy przedstawić rozwiązanie, które sprawdza się świetnie w wielu...
Posiadasz taras, który w okresie wiosenno-letnim możesz zmienić na miejsce wypoczynku? Możliwości aranżacyjnych jest wiele. Dzisiaj chcieliśmy przedstawić rozwiązanie, które sprawdza się świetnie w wielu lokalizacjach. Rolety screen na taras - dlaczego warto zainteresować się akurat tym typem osłony?
Realizując inwestycję budowlaną, chcemy używać sprawdzonych rozwiązań, które spełnią wymagania inwestora dotyczące użytkowania pomieszczeń. O wyborze rozwiązania decydować będzie głównie klasa odporności...
Realizując inwestycję budowlaną, chcemy używać sprawdzonych rozwiązań, które spełnią wymagania inwestora dotyczące użytkowania pomieszczeń. O wyborze rozwiązania decydować będzie głównie klasa odporności ogniowej przegrody. W łazienkach potrzebujemy rozwiązań odpornych na wilgoć, a w sypialniach odpowiedniego wyciszenia. Czasem zachodzi konieczność zamaskowania instalacji podstropowych. Może też powstać potrzeba „obniżenia” pomieszczenia w celu poprawy jego warunków termicznych, dzięki czemu można...
Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.
Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.
Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu. Przeczytaj regulamin
Prywatność
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.