EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Fot. Immergas

Fot. Immergas

Użytkownik, mimo że nie jest specjalistą, może w coraz większym stopniu wpływać na pracę instalacji. Wiele jednak zależy od prawidłowego zaprojektowania systemu automatyki i doboru odpowiednich rozwiązań regulacyjnych. Bez tego nawet najnowocześniejszy sterownik nie zapewni prawidłowej eksploatacji. O ile w przypadku ogrzewania konwekcyjnego użytkownik może ostatecznie sam odkręcić lub zakręcić głowicę zaworu termostatycznego na grzejniku, to przy ogrzewaniu podłogowym automatyka sterująca jest konieczna.

Zobacz także

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

REGULUS®-system Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy kanałowego ogrzewania podłogowego REGULUS®-System

Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy kanałowego ogrzewania podłogowego REGULUS®-System Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy kanałowego ogrzewania podłogowego REGULUS®-System

Zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS®-System są stosowane w nowoczesnych, energooszczędnych obiektach, zapewniając możliwość wyboru oraz zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb,...

Zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS®-System są stosowane w nowoczesnych, energooszczędnych obiektach, zapewniając możliwość wyboru oraz zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są dynamiczne, reagują niezwłocznie, co oznacza łatwe sterowanie – to gwarancja zachowania nie tylko komfortowej temperatury, ale i utrzymania niskich kosztów ogrzewania. Systemy ogrzewania kanałowego, dzięki wymiennikowi o miedziano-aluminiowej konstrukcji oraz małej...

STYROPMIN Oszczędność i komfort z INSTAL PANEL SYSTEM

Oszczędność i komfort z INSTAL PANEL SYSTEM Oszczędność i komfort z INSTAL PANEL SYSTEM

INSTAL PANEL SYSTEM to najnowsze, specjalistyczne płyty montażowe, do stosowania jako element systemu ogrzewania podłogowego. To efekt prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami prowadzonymi w specjalistycznych...

INSTAL PANEL SYSTEM to najnowsze, specjalistyczne płyty montażowe, do stosowania jako element systemu ogrzewania podłogowego. To efekt prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami prowadzonymi w specjalistycznych laboratoriach Styropmin. Są kontynuacją tak dobrze przejętej przez klientów linii Instal Panel.

Cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego jest jego duża bezwładność, przez co instalacja wolniej reaguje na żądane zmiany, np. temperatury w pomieszczeniu. Z tego względu instalacja wymaga nieco innej regulacji niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.

Dodatkowo, ze względu na specyfikę tego typu ogrzewania, należy uważać, by nie przekraczać 29°C temperatury powierzchni podłogi w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a w przypadku łazienki - 34°C, bo jest to związane z odczuwaniem komfortu - różnica temperatury pomiędzy głową a stopami osoby przebywającej w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 2 K.

Mogłoby się wydawać, że wykonywanie izolacji na rurach ogrzewania podłogowego nie ma sensu, ponieważ im więcej ciepła zostanie oddane, tym lepszy efekt grzewczy w pomieszczeniu.

Nic bardziej mylnego - unika się w ten sposób niepożądanej nadmiernej emisji ciepła tam, gdzie nie jest to potrzebne. Są to np. korytarze i pomieszczenia gospodarcze, a w ich podłodze występuje najczęściej duże zagęszczenie rur, co przy braku izolacji ciepło byłoby tracone tuż za źródłem ciepła i dochodziłoby do przegrzewania pomieszczenia, w którym z reguły nie ma nawet potrzeby montowania grzejnika.

Straty ciepła na początkowych odcinkach instalacji wpływają na zmniejszenie efektywności oddawania ciepła ze względu na spadek temperatury zasilania i tym samym tam, gdzie ogrzewanie jest pożądane, nie będzie ono takie, jak oczekiwał inwestor, generując dodatkowe koszty.

Należy tym samym zwrócić uwagę na odpowiednią izolację przewodów układanych w podłodze. Może być to pianka polietylenowa lub poliuretanowa.

Ogrzewanie podłogowe od innych instalacji odróżnia konieczność zwrócenia uwagi na wykorzystane materiały wykończenia powierzchni podłóg, które powinny mieć odpowiednie atesty dopuszczające do kontaktu z tym rodzajem ogrzewania.

Regulacja

Koniecznym elementem prawidłowego działania instalacji ogrzewania płaszczyznowego jest jej prawidłowe wyregulowanie wstępne oraz zastosowanie armatury, która zadziała i zapewni prawidłowy przepływ, chroniąc przed wahaniami ciśnienia.

Kolejną ważną kwestią jest to, że instalacja ogrzewania podłogowego pracuje na niskich parametrach, zatem jeżeli w jednym budynku są dwie instalacje - jedna podłogowa, a druga ogrzewania konwekcyjnego, to należy je rozdzielić i wyposażyć w odpowiednią armaturę oraz sterowanie.

Przykładem takiego rozwiązania jest wykonanie w kotłowni pomieszania wody powrotnej z instalacji grzejnikowej z zasileniem, a następnie skierowanie strumienia do rozdzielacza wyposażonego w zawory regulacyjne - najlepiej z siłownikami termoelektrycznymi na każdym obiegu, dzięki czemu minimalizuje się ilość koniecznego oprzyrządowania do wyregulowania instalacji.

Inną możliwością jest wykorzystanie rozdzielaczy z gotowymi układami mieszającymi, które są wyposażone w - zamontowane przed pompą mieszającą - zawory termostatyczne z czujnikami mierzącymi temperaturę zasilania podłogówki. Rozwiązanie takie jest bardziej efektywne od poprzedniego, jeżeli poszczególne pomieszczenia różnią się zadaną temperaturą wewnętrzną, ponieważ każdy obieg może być wtedy regulowany oddzielnie i dostosowywać się do indywidualnych potrzeb różnych stref w budynku.

WARTO WIEDZIEĆ

Instalując ogrzewanie podłogowe w łazience, należy przestrzegać kilku zasad. Pożądana temperatura podłogi w łazience z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym powinna wynosić 29-30°C i nie przekraczać 34-35ºC. Wyższa temperatura jest uciążliwa dla użytkowników i pociąga za sobą niepotrzebne zużycie energii.

Chcąc uzyskać komfortową temperaturę o konkretnej porze lub godzinie, ogrzewanie podłogowe musi zacząć działać z wyprzedzeniem, gdyż ma ono pewną bezwładność. Między innymi z tego powodu montuje się sterowniki.

Na przykład regulator z programatorem dobowym i tygodniowym pozwoli na samoczynne załączenie systemu i uzyskanie efektu ciepłej podłogi tylko w czasie ściśle określonym (np. tylko rano i wieczorem na czas kąpieli). Regulator sterujący pracą instalacji w łazience powinien mieć też czujnik podłogowy - pozwala on na utrzymanie pożądanej temperatury podłogi i unikanie jej przegrzania.

Ze względów bezpieczeństwa regulator należy umieścić na zewnątrz - na ścianie przy wejściu do łazienki. Są także regulatory o stopniu ochrony przeciwporażeniowej umożliwiającym ich montaż w łazienkach.

Przytoczone rozwiązanie zapewnia wysoki komfort ogrzewania, jednak przeznaczone jest raczej do większych budynków, w których potrzeby użytkowników są różnorodne. Instalator nie może zapominać o ustawieniu zaprojektowanych wcześniej nastaw wstępnych na zaworach regulacyjnych. Jest to element konieczny do prawidłowej i przede wszystkim ekonomicznej pracy całego systemu.

Sterowanie

Armatura regulująca będzie spełniać swoje zadanie pod warunkiem, że zostanie podłączona do sterownika. Jest to „mózg” całej instalacji i odpowiada za bezpieczną i efektywną pracę całego systemu. Zbiera on sygnały z urządzeń pomiarowych i generuje sygnały wyjściowe do urządzeń wykonawczych, np. pomp czy siłowników zaworów.

W przypadku ogrzewania podłogowego, gdy wyznacznikiem jest temperatura w pomieszczeniu, urządzeniami wysyłającymi sygnał do sterownika są regulatory temperatury mające wbudowany czujnik, który mierzy temperaturę powietrza, porównuje z zadaną i jeśli wystąpi odchylenie, urządzenie na podstawie wgranych danych lub krzywej regulacji ustalą nową temperaturę zasilania.

nowoczesne sterowanie s 60 2

Systemy ogrzewania płaszczyznowego ogrzewają ciepłem przekazywanym głównie przez promieniowanie. Powierzchnie grzewcze cechuje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Przewaga ogrzewania płaszczyznowego wodnego polega na możliwości grzania i chłodzenia poprzez zmianę temperatury wody w instalacji. System składa się z odpornej na warunki budowlane rury PE-Xa z warstwą antydyfuzyjną, płyt systemowych do montażu rur, rozdzielaczy i automatyki sterującej; fot. Rehau

Czujnik temperatury może też wysłać sygnał do silnika pomp mieszających na rozdzielaczu o zwiększenie lub zmniejszenie obrotów albo całkowite wyłączenie.

Przykładowo na regulatorze w ciągu dnia roboczego ustawiona jest temperatura 18°C, po godzinie 18, gdy domownicy wracają z pracy, programator ma ustawione 20°C.

W tej sytuacji, gdy czujnik zmierzy i porówna nastawioną temperaturę, to wygeneruje sygnał na podstawie wyliczonej odchyłki, sygnał o zwiększenie obrotów kierowany jest do silnika pompy. Dopóki temperatura zmierzona przez czujnik nie będzie zgodna z zadaną, instalacja będzie pracować.

Im więcej czujników, tym więcej możliwości. Wykorzystując czujnik temperatury na zasilaniu, możliwe jest wygenerowanie sygnału porównawczego sterującego zaworem termostatycznym na rozdzielaczu.

Szybciej wtedy będzie osiągnięta żądana przez użytkownika temperatura w pomieszczeniu. Znacznie łatwiej steruje się elektrycznym ogrzewaniem podłogowym - wystarczą czujnik podłogi i regulator.

Przy wyborze i ustawieniach regulatora warto zwrócić uwagę na możliwość wygodnego programowania temperatury oraz łatwość obsługi. Ekonomiczne oszczędności pozwala osiągnąć użytkownikowi opcja programatora, dzięki której wprowadza się zadaną temperaturę w pomieszczeniach w zależności od pory dnia czy tygodnia.

Dobrze jest też, gdy ma wygodny i łatwy w obsłudze interfejs, tak aby każdy mógł sobie poradzić z ustawianiem najbardziej interesującego go parametru, czyli temperatury wewnętrznej.

Należy pamiętać, że sterowanie ogrzewaniem podłogowym cechuje się pewnym opóźnieniem; nie można się spodziewać, że natychmiast po zmianie ustawionej temperatury w pomieszczeniu na programatorze, system od razu zareaguje. Owszem, tak się stanie, ale odczujemy to dopiero po dłuższej chwili. Najlepiej byłoby temperaturę tak ustawić, by system załączał się, ale możliwie jak najrzadziej.

W przypadku ogrzewania podłogowego należy pamiętać, żeby nie ustawiać temperatury na znacznie wyższą niż potrzebujemy, licząc na to, że pokój ogrzeje się szybciej. Tak się nie stanie, a zamiast tego niepotrzebnie można doprowadzić do rozregulowania systemu.

Nowoczesna automatyka daje szereg możliwości sterowania ogrzewaniem. W zależności od zasobności portfela można tworzyć różne układy, mniej lub bardziej skomplikowane, które pozwolą regulować system, tak by zapewnić jak najwyższy komfort, a użytkownik nie musi w żaden sposób w ten proces ingerować. Bardziej rozbudowane rozwiązania wymagają większej liczby urządzeń pomiarowych, przez co ich możliwości są znacznie większe.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • kasiadawidy kasiadawidy, 05.04.2016r., 11:46:20 Witam wszystko się zgadza jednak do tego potrzebny jest dobry hydraulik. 
  • Andrzej45 Andrzej45, 28.02.2019r., 12:16:30 Akurat ogrzewanie podłogowe mam zainstalowane w łazience, gdyż uważam, że najlepiej tam się sprawdza. Temperatura idzie od dołu równomiernie na stopy i od razu jest nam ciepło, dzięki temu w pomieszczeniu można obniżyć temperaturę nawet o 2°C w porównaniu do kaloryferowego, co przełoży się na niższe koszty ogrzewania. Podłogówka nie wysusza powietrza tak jak grzejnikowe. Jeszcze trzeba mieć odpowiednie sterownik do podłogówki, ja mam urządzenia TECH Sterowniki i efektywnie zarządzam ciepłem w swoim domu. Mam poinstalowane sterowniki, regularory wszystko działa sprawnie. Mogę też kontrolować temperaturę przez aplikacje z dowolnego miejsca, bardzo przydatna rzecz, pozdrawiam

Powiązane

Waldemar Joniec Jak dobierać grzejniki c.o.

Jak dobierać grzejniki c.o. Jak dobierać grzejniki c.o.

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element...

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element wyposażenia wnętrza i wpływają na jego wystrój.

Jerzy Kosieradzki Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe Kotły na paliwa stałe

Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego,...

Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego, który jest spalany w kotłach energetycznych), drewno jako szczapy, zrębki, pelet, brykiety oraz takie paliwa, jak wierzba energetyczna i zboża energetyczne. Na rynku można spotkać konstrukcje kotłów spalające każde z wymienionych paliw. Na co więc się zdecydować, gdy staniemy przed takim wyborem?...

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy Polaków zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła, także w istniejących budynkach. To energooszczędne źródło ciepła może drastycznie...

Szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy Polaków zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła, także w istniejących budynkach. To energooszczędne źródło ciepła może drastycznie obniżyć koszty ogrzewania, jednak… nie zawsze. Zapytaliśmy ekspertów Purmo w jakich sytuacjach pompa ciepła sprawdzi się w modernizowanych domach, co należy zrobić i jak się przygotować, by inwestycja nie była równoznaczna z kosztownym remontem generalnym.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać ten problem?

Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać ten problem? Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać ten problem?

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz więcej Polaków szuka energooszczędnych rozwiązań. Świadczą o tym liczby – szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy inwestorów zdecydowało...

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz więcej Polaków szuka energooszczędnych rozwiązań. Świadczą o tym liczby – szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy inwestorów zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła. Okazuje się jednak, że nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Na forach internetowych poświęconych budownictwu i instalacjom coraz częściej pojawiają się pytania inwestorów, dlaczego pomimo ekologicznej inwestycji koszty ogrzewania pozostają wysokie,...

Sander System Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na wartość rynkową nieruchomości?

Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na wartość rynkową nieruchomości? Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na wartość rynkową nieruchomości?

Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort mieszkańcom, ale jest też czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na wartość nieruchomości. Nowoczesne systemy ogrzewania wciąż zyskują popularność ze względu na...

Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort mieszkańcom, ale jest też czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na wartość nieruchomości. Nowoczesne systemy ogrzewania wciąż zyskują popularność ze względu na swoje liczne korzyści praktyczne i efektywność energetyczną. Z tego artykułu dowiesz się, jak wodne ogrzewanie podłogowe może zwiększyć atrakcyjność mieszkania lub domu na rynku nieruchomości oraz dlaczego inwestycja ta może być wyjątkowo opłacalna w dłuższej perspektywie czasu. Przekonaj się, jak...

STYROPMIN Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel

Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel

Zima jako okres, w którym prace budowlane przenoszą się do wnętrza domów, stanowi kluczowy moment dla wielu właścicieli. Niektórzy z nich z pewnością już oddychają z ulgą, przystępując do wykańczania długo...

Zima jako okres, w którym prace budowlane przenoszą się do wnętrza domów, stanowi kluczowy moment dla wielu właścicieli. Niektórzy z nich z pewnością już oddychają z ulgą, przystępując do wykańczania długo wyczekiwanego lokum. Jednak dla innych prace wciąż trwają, koncentrując się na elementach, które wpływają na trwałość domu, komfort jego mieszkańców na długie lata oraz, co nie mniej istotne, na ograniczenie kosztów energii w obliczu ciągłego wzrostu cen.

Redakcja news Gazela Biznesu 2023 dla ELEKTRY

Gazela Biznesu 2023 dla ELEKTRY Gazela Biznesu 2023 dla ELEKTRY

Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po raz kolejny znalazła się w elitarnym gronie laureatów organizowanego przez dziennik ekonomiczny „Puls Biznesu” oraz wywiadownię gospodarczą Coface rankingu,...

Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po raz kolejny znalazła się w elitarnym gronie laureatów organizowanego przez dziennik ekonomiczny „Puls Biznesu” oraz wywiadownię gospodarczą Coface rankingu, który od niemal ćwierć wieku prezentuje najbardziej dynamicznie rozwijające się małe i średnie przedsiębiorstwa.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Ogrzewanie podłogowe spod znaku eko

Ogrzewanie podłogowe spod znaku eko Ogrzewanie podłogowe spod znaku eko

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przez inwestorów w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia wysoki komfort użytkowania, przy efektywnej pracy i niższych kosztach...

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przez inwestorów w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia wysoki komfort użytkowania, przy efektywnej pracy i niższych kosztach eksploatacji. Musimy jednak pamiętać, że przypadku wyboru konkretnego systemu liczą się przede wszystkich detale techniczne, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z kluczowych elementów gwarantującym wysoką jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo całego rozwiązania jest jego niewidoczna część – rura....

REGULUS®-system Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy kanałowego ogrzewania podłogowego REGULUS®-System

Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy kanałowego ogrzewania podłogowego REGULUS®-System Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy kanałowego ogrzewania podłogowego REGULUS®-System

Zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS®-System są stosowane w nowoczesnych, energooszczędnych obiektach, zapewniając możliwość wyboru oraz zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb,...

Zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS®-System są stosowane w nowoczesnych, energooszczędnych obiektach, zapewniając możliwość wyboru oraz zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są dynamiczne, reagują niezwłocznie, co oznacza łatwe sterowanie – to gwarancja zachowania nie tylko komfortowej temperatury, ale i utrzymania niskich kosztów ogrzewania. Systemy ogrzewania kanałowego, dzięki wymiennikowi o miedziano-aluminiowej konstrukcji oraz małej...

STYROPMIN Oszczędność i komfort z INSTAL PANEL SYSTEM

Oszczędność i komfort z INSTAL PANEL SYSTEM Oszczędność i komfort z INSTAL PANEL SYSTEM

INSTAL PANEL SYSTEM to najnowsze, specjalistyczne płyty montażowe, do stosowania jako element systemu ogrzewania podłogowego. To efekt prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami prowadzonymi w specjalistycznych...

INSTAL PANEL SYSTEM to najnowsze, specjalistyczne płyty montażowe, do stosowania jako element systemu ogrzewania podłogowego. To efekt prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami prowadzonymi w specjalistycznych laboratoriach Styropmin. Są kontynuacją tak dobrze przejętej przez klientów linii Instal Panel.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Bezawaryjne i skuteczne ogrzewanie podłogowe

Bezawaryjne i skuteczne ogrzewanie podłogowe Bezawaryjne i skuteczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych jedno z najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych na polskim rynku. I nie bez przyczyny! Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zwiększymy komfort...

Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych jedno z najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych na polskim rynku. I nie bez przyczyny! Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zwiększymy komfort cieplny w pomieszczeniach, ale także znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania. Jednak aby ogrzewanie podłogowe działało bezawaryjnie i spełniało swoją rolę, musimy zadbać o detale. Jednym z najważniejszych elementów instalacji są rury, które muszą zapewnić wieloletnią, bezawaryjną eksploatację.

Thermoval Polska S.A. Elektryczne ogrzewanie podłogowe – najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu Elektryczne ogrzewanie podłogowe – najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu

To doskonały i nowoczesny sposób na zapewnienie ciepła w domu. Łatwy w montażu, przyjazny w użytkowaniu i pozwalający na dowolną aranżację wnętrz. Może być dodatkowym źródłem ciepła w wybranych pomieszczeniach,...

To doskonały i nowoczesny sposób na zapewnienie ciepła w domu. Łatwy w montażu, przyjazny w użytkowaniu i pozwalający na dowolną aranżację wnętrz. Może być dodatkowym źródłem ciepła w wybranych pomieszczeniach, ale też jedynym w całym domu.

Joanna Ryńska Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać ogrzewanie płaszczyznowe?

Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać ogrzewanie płaszczyznowe? Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać ogrzewanie płaszczyznowe?

Inwestorzy chętnie wybierają ogrzewanie płaszczyznowe ze względu na jego optymalną współpracę z niskotemperaturowym źródłem ciepła oraz walory użytkowe. Płaszczyznowe ogrzewanie wodne, szczególnie podłogowe,...

Inwestorzy chętnie wybierają ogrzewanie płaszczyznowe ze względu na jego optymalną współpracę z niskotemperaturowym źródłem ciepła oraz walory użytkowe. Płaszczyznowe ogrzewanie wodne, szczególnie podłogowe, wymaga jednak starannego projektu i wykonania, z uwzględnieniem licznych pozornie mało istotnych detali.

Redakcja news Uniwersalny klej do parkietu – WOOD H200

Uniwersalny klej do parkietu – WOOD H200 Uniwersalny klej do parkietu – WOOD H200

Przy wyborze drewna na parkiet uwzględniamy rodzaj drewna i wielkość desek, jednak bardzo często zapominamy o mało widocznym, ale istotnym elemencie całej układanki, czyli kleju do parkietu. Nowoczesny...

Przy wyborze drewna na parkiet uwzględniamy rodzaj drewna i wielkość desek, jednak bardzo często zapominamy o mało widocznym, ale istotnym elemencie całej układanki, czyli kleju do parkietu. Nowoczesny klej do podłóg drewnianych powinien być łatwy w aplikacji, wytrzymały i co bardzo ważne, wydajny. W końcu decydując się na solidną drewnianą podłogę, chcemy, by przetrwała wiele lat. Bostik Polska oferuje rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku większości powierzchni i rodzajów drewna. Poznajcie...

REGULUS®-system Wentylatorowy system wspomagania emisji ciepła – REGULUS®

Wentylatorowy system wspomagania emisji ciepła – REGULUS® Wentylatorowy system wspomagania emisji ciepła – REGULUS®

Ekonomiczne i komfortowe, całoroczne, elastycznie reagujące na wszelkie zmiany ogrzewanie domu nie jest możliwe bez posiadania łatwo sterowalnych grzejników o minimalnej bezwładności cieplnej. Inwestycja...

Ekonomiczne i komfortowe, całoroczne, elastycznie reagujące na wszelkie zmiany ogrzewanie domu nie jest możliwe bez posiadania łatwo sterowalnych grzejników o minimalnej bezwładności cieplnej. Inwestycja w związane z budynkiem centralne ogrzewanie jest inwestycją na długie lata, często na całe życie, stąd nowe modele regulusów, bazujące na sprawdzonej miedziano-aluminiowej konstrukcji o małej pojemności wodnej i dużej powierzchni grzewczej, wyposażone w wentylatorowy system wspomagania emisji ciepła.

Magdalena Ćwikła Remont małej łazienki

Remont małej łazienki Remont małej łazienki

Niewielka powierzchnia narzuca pewne rozwiązania, ale nie oznacza rezygnacji z wnętrzarskich pragnień. Na co należy zwrócić uwagę, remontując małą łazienkę? Czego nie może w niej zabraknąć, a z jakich...

Niewielka powierzchnia narzuca pewne rozwiązania, ale nie oznacza rezygnacji z wnętrzarskich pragnień. Na co należy zwrócić uwagę, remontując małą łazienkę? Czego nie może w niej zabraknąć, a z jakich elementów lepiej zrezygnować?

Magdalena Ćwikła Płytki na salony – jak wykorzystać ceramikę we wnętrzach?

Płytki na salony – jak wykorzystać ceramikę we wnętrzach? Płytki na salony – jak wykorzystać ceramikę we wnętrzach?

Płytki to materiał dość rzadko stosowany w pokojach dziennych, a na ścianach takich przestrzeni pojawia się sporadycznie. Najwyższy czas to zmienić i wprowadzić płytki na salony.

Płytki to materiał dość rzadko stosowany w pokojach dziennych, a na ścianach takich przestrzeni pojawia się sporadycznie. Najwyższy czas to zmienić i wprowadzić płytki na salony.

Magdalena Ćwikła Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Podłogi na ogrzewanie podłogowe Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy może być instalowane pod każdy rodzaj podłóg? Jakie kryteria musi spełniać taka posadzka?

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy może być instalowane pod każdy rodzaj podłóg? Jakie kryteria musi spełniać taka posadzka?

Redakcja news Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry

Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry

Złoty Laur Konsumenta 2022 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe trafił po raz kolejny w ręce firmy Elektra.

Złoty Laur Konsumenta 2022 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe trafił po raz kolejny w ręce firmy Elektra.

Redakcja news 30-lecie marki Purmo w Polsce

30-lecie marki Purmo w Polsce 30-lecie marki Purmo w Polsce

W czasach transformacji ustrojowej PRL-owski standard żeliwnych żeberek zmienili na lekkie, wydajne grzejniki płytowe. Od tego się zaczęło. Później pokazali Polakom, że ciepło w domu może zapewnić nie...

W czasach transformacji ustrojowej PRL-owski standard żeliwnych żeberek zmienili na lekkie, wydajne grzejniki płytowe. Od tego się zaczęło. Później pokazali Polakom, że ciepło w domu może zapewnić nie tylko prostokątny grzejnik pod oknem. Wreszcie zaoferowali kompleksowe systemy grzewcze. Purmo – niekwestionowany lider na rynku – w 2022 r. obchodzi 30-lecie swojej obecności w Polsce.

inż. Michał Świerżewski Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

v5group Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń? Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Mała łazienka stanowi wyzwanie dla projektantów oraz wykonawców – musi łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dzięki niewielkiemu metrażowi nabiera przytulności, co stanowi jej ogromną...

Mała łazienka stanowi wyzwanie dla projektantów oraz wykonawców – musi łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dzięki niewielkiemu metrażowi nabiera przytulności, co stanowi jej ogromną zaletę – przeznaczona jest nie tylko do higieny i pielęgnacji, ale również relaksu. Praktyczna łazienka, w której chętnie spędzamy czas, powinna łączyć się również ze stylową aranżacją, nawiązującą do charakteru całego domu czy mieszkania.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Tubądzin Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe? Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Sposobów na ogrzewanie naszych domów i mieszkań jest wiele. Do najpopularniejszych należą grzejniki czy kominki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Dlaczego warto...

Sposobów na ogrzewanie naszych domów i mieszkań jest wiele. Do najpopularniejszych należą grzejniki czy kominki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Dlaczego warto wybrać taką opcję? Jak fachowo podejść do tematu? A co najważniejsze, jakie okładziny podłogowe najlepiej sprawdzą się przy takim systemie grzewczym?

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.