EkspertBudowlany.pl

Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Magdalena Ćwikła | 2022-07-27
Podłoga drewniana o warstwowej konstrukcji z powodzeniem może być położona na ogrzewanie podłogowe; fot. DLH
Podłoga drewniana o warstwowej konstrukcji z powodzeniem może być położona na ogrzewanie podłogowe; fot. DLH

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy może być instalowane pod każdy rodzaj podłóg? Jakie kryteria musi spełniać taka posadzka?

Ogrzewanie podłogowe nie wymaga montażu grzejników, które nie zawsze prezentują się elegancko, poza tym zajmują w pomieszczeniu pewną przestrzeń.

fot1 podlogi
Posadzka kładziona na ogrzewanie podłogowe musi być odporna na działanie podwyższonej temperatury oraz dobrze znosić jej zmiany; fot. Wineo

Ogrzewanie podłogowe jest zupełnie niewidoczne. To rozsądna alternatywa dla tradycyjnych grzejników. Podłogi są przyjemnie ciepłe, miło więc stąpać po nich nawet boso. Następuje także korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc nie trzeba go rozgrzewać do wyższych temperatur. Zarówno temperatura podłogi (maks. 29–35°C), jak i czynnika grzejnego (systemu ogrzewania) zazwyczaj nie przekracza wartości 55°C. Sprzyja to komfortowi cieplnemu i jakości powietrza w pomieszczeniach.

Wymagane kryteria

Podłoga, która zostanie położona na takie ogrzewanie, musi spełniać pewne parametry techniczne. Powinna być wykonana z materiału, który dobrze przewodzi ciepło, aby mogło szybko przenieść się do pomieszczenia. W przeciwnym razie nie rozgrzeje wnętrza.

Ważnym parametrem jest także opór cieplny (R), który informuje o przenikaniu ciepła. Określa też zdolność konkretnego materiału do hamowania strat ciepła. Im opór cieplny jest niższy, tym lepiej, gdyż efektywność takiego ogrzewania wzrasta. Najmniejszy opór cieplny mają kamień i płytki ceramiczne (w tym gres).

fot3 podlogi 1
Płytki gresowe bardzo dobrze przewodzą ciepło. Mogą imitować inne materiały, np. kamień; fot. Tubądzin

Bardzo dobrymi parametrami charakteryzują się także wykładziny elastyczne i panele winylowe, a następnie panele laminowane. Największy opór cieplny wykazuje drewno.

Wpływ na szybkość rozgrzewania pomieszczenia ma także grubość zastosowanego materiału. Posadzka kładziona na ogrzewanie podłogowe musi być odporna na działanie podwyższonej temperatury oraz dobrze znosić jej zmiany. Powinna cechować ją elastyczność i powinna też dobrze znosić rozszerzanie i kurczenie się. Podłoga wykonana z nieodpowiedniego materiału nie będzie dobrze ogrzewała pomieszczenia, poza tym może nawet ulec uszkodzeniu.

Płytki ceramiczne i gres

Jednym z najbardziej polecanych materiałów do stosowania na ogrzewanie podłogowe są płytki ceramiczne i gresowe. Świetnie przewodzą ciepło i są odporne na wysokie temperatury, a także ich wahania. Same w sobie są zimne, dlatego połączenie ich z ogrzewaniem podłogowym stanowi doskonały duet. Dzięki ogrzewaniu stają się ciepłe w dotyku i miło po nich stąpać. Poza tym są łatwe w otrzymaniu czystości.

Podłoga kamienna

Jest dość rzadko stosowana ze względu na koszt surowca. Najczęściej stosowany jest marmur i trawertyn, choć do kuchni i łazienki, ze względu na mniejszą nasiąkliwość, bardzo polecany jest też granit. Kamień długo utrzymuje ciepło i równomiernie je rozprowadza. Odznacza się także najwyższym współczynnikiem przewodzenia cieplnego. Co więcej, taka posadzka umożliwia montaż przewodów i mat grzejnych w warstwie kleju mocującego tę podłogę, co daje krótszą drogę cieplną i szybsze nagrzewanie posadzki.

Panele winylowe

To materiał, który z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie. Bardzo dobrze sprawdza się do zastosowania na ogrzewanie podłogowe. Panele winylowe są bardzo cienkie i wykonane z polichlorku winylu – doskonale więc przewodzą ciepło i bardzo szybko się nagrzewają. Dzięki tym cechom mogą być stosowane jako zamiennik płytek ceramicznych. Ich atutem jest także całkowita wodoodporność i łatwość w montażu. Są również miłe i ciepłe w dotyku.

fot4 podlogi
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu w łazience płytki ceramiczne są ciepłe w dotyku i szybko schną; fot. Paradyż
fot6 podlogi 1
W przypadku podłóg laminowanych należy sprawdzić, czy producent dopuszcza stosowanie ich na ogrzewanie podłogowe; fot. Quick-Step

Panele laminowane

W przypadku paneli istotne znaczenie ma to, na jaki typ ogrzewania mają zostać położone. Jest to materiał, który nie lubi nagłych skoków temperatury. Dlatego w kontakcie z taką podłogą lepiej sprawdzi się ogrzewanie wodne, gdyż proces jego nagrzewania się jest wolniejszy od ogrzewania elektrycznego. Poza tym warto mieć na uwadze, że większość paneli słabo przewodzi ciepło.

Przed zakupem paneli należy koniecznie sprawdzić, czy producent dopuszcza położenie ich na ogrzewanie podłogowe, ponieważ nie wszystkie się do tego nadają. W przeciwnym przypadku, w razie jakichkolwiek uszkodzeń posadzki, producent odmówi naprawy gwarancyjnej.

Stałe podgrzewanie lepiej znoszą panele z zatrzaskami, gdyż ich krawędzie nie wymagają sklejania i podłoga może swobodnie pracować pod wpływem działania różnic temperatur. Zdecydowanie ciepło najlepiej będą oddawały panele, które zostaną przyklejone całą powierzchnią do podłoża.

fot5 podlogi
Płytki ceramiczne dają wiele możliwości aranżacyjnych i są łatwe w utrzymaniu czystości; fot. Paradyż

Podłogi drewniane

Drewno słabo przewodzi ciepło płynące z ogrzewania podłogowego i niszczy się pod wpływem jego działania. To materiał higroskopijny, czyli podatny na zmianę wymiarów pod wpływem warunków wilgotności powietrza, ponieważ wchłania parę wodną z powietrza i oddaje ją przy spadku wilgotności. Nieustannie pracuje – rozszerza się i kurczy. Może to doprowadzić do zniszczenia podłogi.

fot7 podlogi
Podłogi laminowane dobrze imitują deski drewniane; fot. Quick-Step

Dlatego, decydując się na podłogę drewnianą, zdecydowanie lepiej wybrać podłogi/deski o warstwowej konstrukcji. Składają się one z warstwy spodniej, przeciwprężnej, która ułożona jest poprzecznie w stosunku do warstwy wierzchniej. Dzięki temu łatwiej przebiega cyrkulacja powietrza. Taka podłoga cechuje się większą stabilnością i lepszą przenikalnością. Budowa warstwowa i prostopadłe ułożenie włókien zapobiega bowiem zmianom w strukturze czy nawet pękaniu drewna przy zmianach temperatury i wilgotności. Do zastosowania na ogrzewanie podłogowe należy wybierać takie gatunki drewna, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a niskim współczynnikiem skurczu oraz długim czasem wyrównywania poziomu higroskopijnego. Takie cechy ma zwłaszcza drewno egzotyczne, jak np. tek, merbau, iroko, wenge, doussie czy jatoba, natomiast z rodzimych gatunków – dąb i klon. Następnie należy zwrócić uwagę na grubość materiału oraz sposób jego układania. W przypadku litych desek występuje natomiast zdecydowanie większe ryzyko deformacji i zniszczenia podłogi. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy producent dopuszcza położenie danej posadzki na ogrzewanie podłogowe.

fot2 podlogi 1
Fot. Elektra

Kiedy uruchomić ogrzewanie?

Po ułożeniu podłogi należy odczekać z włączeniem ogrzewania tyle czasu, ile zaleca producent podłóg. Zazwyczaj jest to okres około 5 dni. W pierwszych dniach po jego włączeniu należy ustawić najniższą temperaturę i stopniowo zwiększać ją o około 3°C na dobę.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Krzysztof Kulig, Tubądzin Vademecum wykonawcy: płytki ceramiczne na ściany

Vademecum wykonawcy: płytki ceramiczne na ściany Vademecum wykonawcy: płytki ceramiczne na ściany

Płytki ścienne charakteryzują się mnogością rodzajów, kształtów, formatów i rodzajów wykończenia. Ich montaż nie jest jednak prosty i nie zawsze jest to związane z wielkością płytki. Płytki wielkoformatowe...

Płytki ścienne charakteryzują się mnogością rodzajów, kształtów, formatów i rodzajów wykończenia. Ich montaż nie jest jednak prosty i nie zawsze jest to związane z wielkością płytki. Płytki wielkoformatowe i ich montaż to zupełnie inna skala wyzwań logistycznych i organizacyjnych niż kładzenie klasycznych formatów. Nie każdy wykonawca chce pracować z tak kosztownym i często trudnym materiałem. Natomiast kładąc małe płytki, wykonawca pokazuje swój kunszt, ponieważ wykonanie skomplikowanej zabudowy...

Redakcja Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę

Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę Naturalne sposoby na lśniącą łazienkę

Czysty dom kojarzy się nie tylko z troskliwymi gospodarzami, dzisiaj staje się także sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i wirusami. Pokazujemy, że czyszczenie płytek ceramicznych i fug może być nie tylko...

Czysty dom kojarzy się nie tylko z troskliwymi gospodarzami, dzisiaj staje się także sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i wirusami. Pokazujemy, że czyszczenie płytek ceramicznych i fug może być nie tylko szybkie, ale też tanie i ekologiczne, zapewniając mieszkańcom niezbędny poziom higieny i komfortu.

Ogrodnik Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience

Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience

Przy każdorazowej zmianie wystroju łazienki stajemy wobec problemu Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience. Po zdjętych pólkach czy lustrach zostają dziury po hakach. Ładnie to nie wygląda...

Przy każdorazowej zmianie wystroju łazienki stajemy wobec problemu Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych w łazience. Po zdjętych pólkach czy lustrach zostają dziury po hakach. Ładnie to nie wygląda i trzeba coś z tym zrobić.

Redakcja news Haute couture w płytkach ceramicznych

Haute couture w płytkach ceramicznych Haute couture w płytkach ceramicznych

Kolekcja płytek ceramicznych Gleam to trzecia z czterech łazienkowych nowości Macieja Zienia, w formacie 33x90 cm, zaprojektowanych dla Ceramiki Tubądzin. Odnaleźć w niej można elegancki przepych, jest...

Kolekcja płytek ceramicznych Gleam to trzecia z czterech łazienkowych nowości Macieja Zienia, w formacie 33x90 cm, zaprojektowanych dla Ceramiki Tubądzin. Odnaleźć w niej można elegancki przepych, jest bowiem inspirowana białym marmurem Panda White, wydobywanym w Indiach, który charakteryzuje mocne czarne użylenie. Maciej Zień zaproponował jednak łagodniejszą wariację na temat tego pięknego kamienia. Wzory płytki ściennej mają o wiele bardziej rozmyte żyłki, przypominające płynące chmury.

Redakcja news Płytki Ombra - nowoczesna łazienka w stylu industrialnym

Płytki Ombra - nowoczesna łazienka w stylu industrialnym Płytki Ombra - nowoczesna łazienka w stylu industrialnym

Znane, lecz tajemnicze. Jasne, ale nieco zaskakujące. Te pozorne kontrasty można znaleźć w najnowszej kolekcji płytek ściennych Ombra Villeroy & Boch, która łączy w sobie dwa style - industrialny i naturalny.

Znane, lecz tajemnicze. Jasne, ale nieco zaskakujące. Te pozorne kontrasty można znaleźć w najnowszej kolekcji płytek ściennych Ombra Villeroy & Boch, która łączy w sobie dwa style - industrialny i naturalny.

Redakcja news Patchworkowe płytki

Patchworkowe płytki Patchworkowe płytki

Patchwork Concept to najnowsza propozycja marki Opoczno. W jej skład wchodzą cztery kolekcje płytek ceramicznych Vertigo, Kobe, Naomi oraz Clover, wykorzystujące różne motywy: geometryczne, roślinne oraz...

Patchwork Concept to najnowsza propozycja marki Opoczno. W jej skład wchodzą cztery kolekcje płytek ceramicznych Vertigo, Kobe, Naomi oraz Clover, wykorzystujące różne motywy: geometryczne, roślinne oraz inspirowane stylem vintage. Wszystkie utrzymane są w uniwersalnej kolorystyce - dominuje w nich biel, czerń i szarość.

Redakcja news Heksagonalne płytki ceramiczne i lustro w jednym

Heksagonalne płytki ceramiczne i lustro w jednym Heksagonalne płytki ceramiczne i lustro w jednym

Jednym z najmodniejszych kształtów od kilku sezonów jest heksagon. Sześciokątne płytki idealnie wkomponowują się w różne wnętrza - niezależnie, czy utrzymane w stylu industrialnym, czy skandynawskim.

Jednym z najmodniejszych kształtów od kilku sezonów jest heksagon. Sześciokątne płytki idealnie wkomponowują się w różne wnętrza - niezależnie, czy utrzymane w stylu industrialnym, czy skandynawskim.

Redakcja Architekt wnętrz radzi - jak wykorzystać cegłę we wnętrzu?

Architekt wnętrz radzi - jak wykorzystać cegłę we wnętrzu? Architekt wnętrz radzi - jak wykorzystać cegłę we wnętrzu?

Cegła od pewnego czasu przeżywa swój renesans i jest bardzo chętnie wybieranym materiałem do wykończenia wnętrz zarówno przez architektów, jak i inwestorów. Zapytaliśmy architekt Magdę Knappe, właścicielkę...

Cegła od pewnego czasu przeżywa swój renesans i jest bardzo chętnie wybieranym materiałem do wykończenia wnętrz zarówno przez architektów, jak i inwestorów. Zapytaliśmy architekt Magdę Knappe, właścicielkę pracowni MKdezere, jak efektownie wykorzystać cegłę we wnętrzach.

Redakcja Jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek ceramicznych?

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek ceramicznych? Jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek ceramicznych?

Podpowiadamy, jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek, aby przez pomyłkę zamiast na taras nie kupić płytek ściennych do łazienki.

Podpowiadamy, jak czytać oznaczenia na opakowaniach płytek, aby przez pomyłkę zamiast na taras nie kupić płytek ściennych do łazienki.

Redakcja Jak rozpoznać dobry klej do płytek?

Jak rozpoznać dobry klej do płytek? Jak rozpoznać dobry klej do płytek?

Oferta każdej dużej firmy produkującej kleje do płytek składa się z co najmniej kilkunastu różnych produktów tego typu, co zamiast ułatwić wybór, czyni go często trudniejszym. Informacje na temat przeznaczenia...

Oferta każdej dużej firmy produkującej kleje do płytek składa się z co najmniej kilkunastu różnych produktów tego typu, co zamiast ułatwić wybór, czyni go często trudniejszym. Informacje na temat przeznaczenia i właściwości konkretnego kleju można znaleźć w karcie technicznej wyrobu oraz na opakowaniu. Przeznaczenie i właściwości użytkowe kleju wynikają z jego parametrów, wśród których najważniejsze to przyczepność i elastyczność, czyli odkształcalność.

Michał Nowakowski Jakie płytki na podłogę?

Jakie płytki na podłogę? Jakie płytki na podłogę?

Dokonując zakupu płytek gresowych do wykończenia podłogi, należy wziąć pod uwagę walory estetyczne, ale również użytkowe. Wybierając więc wymarzone płytki, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które decydują...

Dokonując zakupu płytek gresowych do wykończenia podłogi, należy wziąć pod uwagę walory estetyczne, ale również użytkowe. Wybierając więc wymarzone płytki, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które decydują o ich przeznaczeniu.

Joanna Korpysz-Drzazga Jakie płytki do łazienki

Jakie płytki do łazienki Jakie płytki do łazienki

Najpopularniejszym materiałem do wykończenia zarówno ścian, jak i podłóg w łazience są płytki ceramiczne. Są bowiem łatwe do utrzymania czystości, trwałe i dają niemal nieograniczone możliwości aranżacji...

Najpopularniejszym materiałem do wykończenia zarówno ścian, jak i podłóg w łazience są płytki ceramiczne. Są bowiem łatwe do utrzymania czystości, trwałe i dają niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Przy zakupie płytek ceramicznych warto zwracać uwagę nie tylko na ich urodę, ale także na parametry techniczne.

Redakcja news Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry

Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry Złoty Laur Konsumenta 2022 dla Elektry

Złoty Laur Konsumenta 2022 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe trafił po raz kolejny w ręce firmy Elektra.

Złoty Laur Konsumenta 2022 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe trafił po raz kolejny w ręce firmy Elektra.

Redakcja news 30-lecie marki Purmo w Polsce

30-lecie marki Purmo w Polsce 30-lecie marki Purmo w Polsce

W czasach transformacji ustrojowej PRL-owski standard żeliwnych żeberek zmienili na lekkie, wydajne grzejniki płytowe. Od tego się zaczęło. Później pokazali Polakom, że ciepło w domu może zapewnić nie...

W czasach transformacji ustrojowej PRL-owski standard żeliwnych żeberek zmienili na lekkie, wydajne grzejniki płytowe. Od tego się zaczęło. Później pokazali Polakom, że ciepło w domu może zapewnić nie tylko prostokątny grzejnik pod oknem. Wreszcie zaoferowali kompleksowe systemy grzewcze. Purmo – niekwestionowany lider na rynku – w 2022 r. obchodzi 30-lecie swojej obecności w Polsce.

inż. Michał Świerżewski Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

v5group Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń? Płytki ceramiczne do małej łazienki – jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Mała łazienka stanowi wyzwanie dla projektantów oraz wykonawców – musi łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dzięki niewielkiemu metrażowi nabiera przytulności, co stanowi jej ogromną...

Mała łazienka stanowi wyzwanie dla projektantów oraz wykonawców – musi łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dzięki niewielkiemu metrażowi nabiera przytulności, co stanowi jej ogromną zaletę – przeznaczona jest nie tylko do higieny i pielęgnacji, ale również relaksu. Praktyczna łazienka, w której chętnie spędzamy czas, powinna łączyć się również ze stylową aranżacją, nawiązującą do charakteru całego domu czy mieszkania.

Fair Packaging Fair Underlay – polska marka podkładów podłogowych na światowym poziomie

Fair Underlay – polska marka podkładów podłogowych na światowym poziomie Fair Underlay – polska marka podkładów podłogowych na światowym poziomie

Choć podkłady podłogowe to często niezauważalny element po zakończeniu prac w naszym domu lub mieszkaniu, jego brak niesie ze sobą często niemiłe konsekwencje. Brak wyciszenia, zła izolacyjność cieplna...

Choć podkłady podłogowe to często niezauważalny element po zakończeniu prac w naszym domu lub mieszkaniu, jego brak niesie ze sobą często niemiłe konsekwencje. Brak wyciszenia, zła izolacyjność cieplna czy brak stabilności warstwy wykończeniowej to tylko niektóre ze skutków, jakie może powodować pominięcie warstwy podkładu podłogowego. Jak wybrać podkład, który spełni nasze oczekiwania?

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Tubądzin Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe? Jakie płytki nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Sposobów na ogrzewanie naszych domów i mieszkań jest wiele. Do najpopularniejszych należą grzejniki czy kominki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Dlaczego warto...

Sposobów na ogrzewanie naszych domów i mieszkań jest wiele. Do najpopularniejszych należą grzejniki czy kominki. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Dlaczego warto wybrać taką opcję? Jak fachowo podejść do tematu? A co najważniejsze, jakie okładziny podłogowe najlepiej sprawdzą się przy takim systemie grzewczym?

Joanna Ryńska Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu? Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu?

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego inwestorzy chętnie wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe – zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Łatwo bowiem uzyskać efekt ciepłej podłogi (bardzo...

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego inwestorzy chętnie wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe – zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Łatwo bowiem uzyskać efekt ciepłej podłogi (bardzo doceniany w łazienkach), sterowany niezależnie od innych pomieszczeń.

REGULUS®-system S.j. Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie?

Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie? Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie?

Nasze decyzje co do wyboru technologii budowy domu są ostateczne. Jedną z nich jest konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania. Czy komfort cieplny stanowi ważny element komfortu życia w naszym wymarzonym...

Nasze decyzje co do wyboru technologii budowy domu są ostateczne. Jedną z nich jest konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania. Czy komfort cieplny stanowi ważny element komfortu życia w naszym wymarzonym domu?

Redakcja news Elektra ze Złotym Laurem Konsumenta 2021

Elektra ze Złotym Laurem Konsumenta 2021 Elektra ze Złotym Laurem Konsumenta 2021

Elektra po raz kolejny zdobyła uznanie rynkowe otrzymując Laur Konsumenta 2021 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe.

Elektra po raz kolejny zdobyła uznanie rynkowe otrzymując Laur Konsumenta 2021 w kategorii Ogrzewanie Podłogowe.

Redakcja news Zestaw do elektrycznego grzewania podłogowego – promocja

Zestaw do elektrycznego grzewania podłogowego – promocja Zestaw do elektrycznego grzewania podłogowego – promocja

Od 1 marca ruszyła nowa promocja pakietów WoodTec2 Pack składających się z jednostronnie zasilanych folii grzejnych ELEKTRA WoodTec2 oraz programowalnych regulatorów temperatury ELEKTRA OCD2. W zestawie...

Od 1 marca ruszyła nowa promocja pakietów WoodTec2 Pack składających się z jednostronnie zasilanych folii grzejnych ELEKTRA WoodTec2 oraz programowalnych regulatorów temperatury ELEKTRA OCD2. W zestawie korzystniej!

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację...

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację budynku, staje więc przed trudną decyzją, jaką jest wybór systemu ogrzewania.

Najnowsze produkty i technologie

Högert Technik Poziomnice laserowe Högert Technik

Poziomnice laserowe Högert Technik Poziomnice laserowe Högert Technik

Marka Högert Technik, dostarczająca na rynek narzędzi produkty w takich kategoriach, jak mechaniczne, budowlane, motoryzacyjne czy pneumatyczne, powiększyła swoją ofertę w zakresie urządzeń pomiarowych.

Marka Högert Technik, dostarczająca na rynek narzędzi produkty w takich kategoriach, jak mechaniczne, budowlane, motoryzacyjne czy pneumatyczne, powiększyła swoją ofertę w zakresie urządzeń pomiarowych.

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

FERRO Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

merXu Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia...

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia w gotówce do 700 zł, darmowa dostawa do 1300 zł oraz atrakcyjny program poleceń.

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze!

Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze! Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze!

Wentylacja z rekuperacją to najpopularniejszy system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Centralne zintegrowane systemy wentylacyjne STIEBEL ELTRON zapewniają ciepłą wodę, ogrzewanie...

Wentylacja z rekuperacją to najpopularniejszy system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Centralne zintegrowane systemy wentylacyjne STIEBEL ELTRON zapewniają ciepłą wodę, ogrzewanie pomieszczeń, wentylację i chłodzenie w jednym, natomiast docentralne systemy wentylacyjne przeznaczone są do modernizacji i uzupełniania istniejących systemów.

ALLEMEN Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Samodzielne malowanie ścian w mieszkaniu czy w domu to bardzo dobry, a jednocześnie ekspresowy sposób na odświeżenie jego wyglądu. Jednak żeby rzeczywiście tak było, warto mieć pod ręką najważniejsze narzędzia,...

Samodzielne malowanie ścian w mieszkaniu czy w domu to bardzo dobry, a jednocześnie ekspresowy sposób na odświeżenie jego wyglądu. Jednak żeby rzeczywiście tak było, warto mieć pod ręką najważniejsze narzędzia, które na pewno przydadzą Ci się podczas pracy. O jakich akcesoriach mówimy? Co jest kompletnym must have, a co fajnym dodatkiem, który może się przydać, ale nie musi?

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania,...

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania, coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz programy dofinansowań do nowoczesnych źródeł ciepła powodują, że inwestorzy chętniej instalują pompy ciepła w swoich domach.

Urbanwind Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station

Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie globalne ocieplenie. Staramy się działać proekologicznie – nikogo nie dziwi segregacja śmieci czy recykling zużytych materiałów, ale wśród tych...

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie globalne ocieplenie. Staramy się działać proekologicznie – nikogo nie dziwi segregacja śmieci czy recykling zużytych materiałów, ale wśród tych działań pomijany jest recykling energii.

Viessmann To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann

To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann

Klimatyzacja w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych już od dawna nie kojarzy się z luksusem, a staje się wręcz standardem. Podstawową jej zaletą jest zapewnienie komfortu termicznego, który przekłada...

Klimatyzacja w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych już od dawna nie kojarzy się z luksusem, a staje się wręcz standardem. Podstawową jej zaletą jest zapewnienie komfortu termicznego, który przekłada się na wygodę życia mieszkańców. Poznaj zalety systemów klimatyzacji Vitoclima marki Viessmann.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.