EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może być powszechnie stosowane zarówno w obiektach nowo wznoszonych, jak i remontowanych czy modernizowanych, fot.Opoczno
Ogrzewanie podłogowe może być powszechnie stosowane zarówno w obiektach nowo wznoszonych, jak i remontowanych czy modernizowanych, fot.Opoczno

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

Zobacz także

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację...

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację budynku, staje więc przed trudną decyzją, jaką jest wybór systemu ogrzewania.

Redakcja news Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną Większość Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

Aż 92% respondentów twierdzi, że oszczędza energię elektryczną, a 82% utrzymuje, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej....

Aż 92% respondentów twierdzi, że oszczędza energię elektryczną, a 82% utrzymuje, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Do oszczędzania prądu skłaniają Polaków przede wszystkim koszty (84% ankietowanych) oraz troska o stan środowiska naturalnego (80%).

OSPEL Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które...

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także dodają elegancji i nowoczesności pomieszczeniom.

W odróżnieniu od innych sposobów ogrzewania, polegających na konwekcyjnym rozchodzeniu się ciepła, ogrzewanie podłogowe oparte jest przede wszystkim na promieniowaniu. W rezultacie nie powstają ruchy powietrza powodujące podrywanie kurzu i jego propagację w pomieszczeniu, co jest bardzo korzystne dla dzieci, osób starszych i z alergią. Pewną niewygodą może być ograniczenie powierzchni zastawionej meblami.

WARTO WIEDZIEĆ

W budownictwie elektryczne ogrzewanie przewodowe rezystancyjne stosowane jest zwłaszcza do ogrzewania:

  • pomieszczeń (w postaci ogrzewania podłogowego),
  • podjazdów, chodników, schodów i tarasów,
  • dachów, rynien i rur spustowych,
  • rurociągów,
  • mechanizmów napędowych bram.

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje znaczna bezwładność cieplna ze względu na to, że warstwy izolacyjne w podłodze akumulują ciepło, przedłużając czas nagrzewania i stygnięcia. Powoduje to pewne trudności w szybkim obniżaniu lub podwyższaniu temperatury, np. w nocy.

Ogrzewanie podłogowe może być powszechnie stosowane zarówno w obiektach nowo wznoszonych, jak i remontowanych czy modernizowanych, w budynkach przemysłowych, mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Elektryczne rezystancyjne ogrzewanie podłogowe charakteryzuje:

  • brak produktów spalania,
  • łatwość regulacji i sterowania,
  • duża sprawność przemiany,
  • bezpieczeństwo eksploatacji,
  • swoboda projektowania kształtów i zastosowań,
  • niski koszt inwestycji,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • wysoki komfort cieplny,
  • brak czynności konserwacyjnych.

Ogrzewanie podłogowe najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, gdzie podłogi pokryte są terakotą, gresem lub kamieniem, które są naturalnie zimne. W pokojach dziecięcych zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.

Elektryczne rezystancyjne ogrzewanie podłogowe można wykorzystać jako ogrzewanie podstawowe w poszczególnych pomieszczeniach lub w całych budynkach albo jako ogrzewanie uzupełniające.

Ogrzewanie podłogowe daje przyjemne uczucie ciepłej podłogi, zwłaszcza w łazienkach, i stwarza bardzo korzystny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem ogrzewania pomieszczeń, zapewniającym odpowiednią temperaturę powietrza na każdej wysokości. Ciepło emitowane przez powierzchnię podłogi unosi się stopniowo, zapewniając optymalne warunki odpowiadające fizjologii człowieka.

Podłogowe systemy grzejne, oprócz wymienionych wcześniej właściwości ogrzewania elektrycznego, umożliwiają swobodną aranżację wnętrz, dzięki ukryciu elementów grzejnych w podłodze, oraz zwalniają z jakichkolwiek czynności obsługowych i konserwacyjnych z wyjątkiem ustawienia żądanej temperatury na regulatorze.

Ogrzewanie podłogowe może być realizowane przy użyciu:

  • przewodów grzejnych stałorezystancyjnych zatopionych w wylewce betonowej,
  • mat grzejnych instalowanych bezpośrednio w kleju pod terrakotą,
  • folii podłogowych instalowanych pod panelami podłogowymi.

Przewody grzejne przeznaczone do ogrzewania podłogowego produkowane są zazwyczaj w gotowych zestawach na napięcie zasilania 230 lub 400 V prądu przemiennego i mocach liniowych od 7 do 25 W/m, jednostronnie lub dwustronnie zasilane.

fot1 ogrzewanie
fot. Elektra

Ogrzewanie podłogowe wykonuje się w zasadzie jako bezpośrednie, chociaż niekiedy spotyka się ogrzewanie akumulacyjne. W takich przypadkach masa podłogi powinna być znacznie większa niż normalnie, a izolacja cieplna tak wykonana, aby zapewnić jednokierunkowy przepływ ciepła.

Jeżeli ogrzewane pomieszczenie i pomieszczenie poniżej należą do tego samego użytkownika, to nie jest potrzebna izolacja cieplna chroniąca przed przepływem ciepła do pomieszczenia poniżej i tworzy się wówczas ogrzewanie podłogowo-sufitowe.

Aby uzyskać optymalne warunki cieplne, trzeba brać pod uwagę parametry cieplne budynku i lokalne warunki klimatyczne. Zapotrzebowanie na moc wyjściową zależy od charakteru pomieszczeń, współczynnika izolacyjności ścian, stropów i okien oraz przede wszystkim materiałów wykończeniowych podłóg. Przewody grzejne instaluje się na siatce montażowej ułożonej na izolacji cieplnej i następnie zalewa się wylewką o grubości około 5 cm.

Ogrzewanie podłogowe a wykończenie podłogi

Płytki ceramiczne z gresu, terakoty itp. są najbardziej korzystne z punktu widzenia przewodzenia ciepła. W takim przypadku ogrzewanie może być zrealizowane w dwojaki sposób:

  • przez ułożenie przewodu grzejnego o mocy liniowej od 10 do 25 W/m w wylewce betonowej o grubości 4–6 cm.
    Moc zainstalowana powinna być w granicach od 100 do 170 W/m2 powierzchni grzejnej. Im moc zainstalowana będzie większa, tym szybciej podłoga uzyska oczekiwaną temperaturę.
    W łazienkach moc grzejna przewodów może być nieco większa, nawet do 200 W/m2;
  • przez ułożenie maty grzejnej w warstwie kleju pod płytkami.
    Maty grzejne produkowane są o stałych mocach jednostkowych od 120 do 170 W/m2. W pomieszczeniach mieszkalnych (w pokojach, kuchni czy przedpokoju) zwykle wystarczająca jest moc maty grzejnej 120 W/m2. W łazienkach, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest większe, zazwyczaj instaluje się maty o mocy do 170 W/m2. W szerokiej ofercie rynkowej znajdują się gotowe zestawy mat grzejnych z regulatorami temperatury do samodzielnego montażu.

Panele podłogowe należą do grupy materiałów słabo akumulujących ciepło i z zasady zimnych. Charakteryzuje je niewielka odporność na znaczne i szybkie wahania temperatury. Konieczne są w tym przypadku rozwiązania ogrzewania polegające na powolnym, równomiernym podnoszeniu temperatury na powierzchni podłogi.

fot3 ogrzewanie
Mata grzejna; fot. Elektra

Mata grzejna nie powinna osiągać temperatury wyższej niż 28 do 31°C, co zapewnia na powierzchni paneli temperaturę w granicach od 22 do 24°C. Takie temperatury utrzymują tzw. ciepło dotyku i powodują lepszy rozkład ciepła w całym pomieszczeniu.

Do ogrzewania podłóg panelowych można wykorzystać przewody grzejne zatopione w warstwie wylewki. Moc zainstalowana przewodów nie powinna przekraczać 100 W/m2. Odpowiedni rozkład ciepła zapewnią przewody o mocy liniowej 10 W/m.

Przy przewodach grzejnych zainstalowanych w wylewce należy między wylewką a panelami położyć warstwę z pianki amortyzująco-tłumiącej. Zarówno panele, jak i pianka powinny być atestowane do ogrzewania podłogowego.

Dobór odpowiedniego do funkcji sterowania ogrzewaniem podłogowym zapewnia optymalne, ekonomiczne i bezpieczne jego działanie z wykorzystaniem wszystkich jego walorów. Przed wyborem rodzaju sterowania należy określić funkcje i częstotliwość użytkowania ogrzewania podłogowego. Najczęściej ogrzewanie podłogowe ma zapewnić komfort cieplny podłogi, więc należy wybrać termostat (regulator) z czujnikiem podłogowym.

Jeżeli wylewka jest już zrobiona i nie można układać przewodów grzejnych, to pod panelami można zainstalować maty grzejne aluminiowe o mocy dobranej do ogrzewania podłóg panelowych i wynoszącej zazwyczaj 60 W/m2. Folia aluminiowa zapewnia równomierny rozkład ciepła i bardzo oszczędne zużycie energii elektrycznej. Do ogrzewania podłóg panelowych mogą być również wykorzystywane folie grzejne zamontowane bezpośrednio pod panelami.

Podłogi drewniane mogą być ogrzewane tylko wtedy, gdy producent dopuszcza ich montaż na elementach grzejnych. W przypadku podłóg drewnianych ogrzewanie podłogowe nie może być stosowane jako główne źródło ciepła do ogrzewania pomieszczenia, ale tylko do ogrzania podłogi w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi. Moc zainstalowana nie może w tym przypadku być większa niż 60–80 W/m2. Pod podłogą drewnianą temperatura nie powinna przekraczać 27°C.

Do ogrzewania podłóg drewnianych przystosowanych do ogrzewania zazwyczaj wykorzystuje się przewody grzejne o mocy liniowej 10 W/m ułożone na siatce metalowej między legarami. Siatka powinna być zainstalowana 2–3 cm nad warstwą izolacji cieplnej.

Sufity i lustra. Do ogrzewania sufitowego wykorzystuje się elektryczne folie grzejne zainstalowane nad płytą gipsowo-kartonową. Folie grzejne mogą być również wykorzystywane do ogrzewania podłogowego pod panelami laminowanymi i drewnianymi.

W łazience do ochrony luster przed zaparowaniem stosuje się gotowe folie grzejne samoprzylepne, które umieszcza się na tylnej powierzchni lustra. Folia chroni lustro przed zaparowaniem np. w czasie kąpieli. Folię najlepiej włączać wraz z oświetleniem lustra. Pracuje ona bez termostatu.

Sterowanie i regulacja

Jeżeli z ogrzewania korzysta się tylko w określonych godzinach, np. rano i wieczorem, to najkorzystniej będzie zastosować regulator programowalny. Termostaty programowalne zazwyczaj mają funkcję automatycznej korekcji czasu załączania i wyłączania, co umożliwia programowanie w czasie rzeczywistym. W praktyce powoduje to, że ogrzewanie jest załączane odpowiednio wcześniej, aby uzyskać wymaganą temperaturę o zaplanowanej godzinie.

Gdy ogrzewanie podłogowe pełni funkcję ogrzewania podstawowego całego pomieszczenia, zasadne jest wykorzystywanie termostatu z czujnikami powietrznym i podłogowym. Ze względu na znaczną bezwładność cieplną podłogi termostaty powinny mieć minimalną histerezę i być bardzo dokładne. Spełnienie tego wymagania zapewniają tylko termostaty elektroniczne.

W elektrycznym ogrzewaniu podłogowym rozróżnia się szereg typów sterowania (regulacji). Najpopularniejsze to:

  • grupowe względem temperatury otoczenia – polegające na samoczynnym załączaniu systemu grzejnego przy temperaturze otoczenia niższej od temperatury granicznej nastawionej na regulatorze zewnętrznym, np. 10°C,
  • pogodowe względem temperatury otoczenia i wilgotności – polegające na samoczynnym załączaniu systemu grzejnego przy temperaturze otoczenia niższej od temperatury granicznej nastawionej na regulatorze zewnętrznym, np. 5°C,
  • samoregulacji – przewodów grzejnych tak dobranych, że nie wymagają regulacji zewnętrznej.

Regulatory temperatury

Zadaniem regulatorów temperatury współpracujących z elementami grzejnymi i zabezpieczeniami nadprądowymi obwodów zasilających jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników, zabezpieczenie przed przegrzaniem i zapewnienie komfortu cieplnego przez stałe utrzymywanie nastawionej temperatury. Regulacja i sterowanie są również podstawowymi warunkami obniżenia kosztów eksploatacji systemów grzejnych.

Można wyróżnić następujące rodzaje regulatorów temperatury:

  • regulatory elektromechaniczne – stosowane głównie w pomieszczeniach, w których nie jest wymagana precyzyjna regulacja temperatury.
    Bezwładność tego rodzaju regulatorów zazwyczaj nie przekracza 5°C.
    Regulatory wyposażone w akceleratory termiczne mają zwiększoną dokładność pomiaru do 0,5°C. Wyposażone są tylko w czujniki powietrzne, przeznaczone są do montażu natynkowego;
  • regulatory elektroniczne, których zaletą jest duża dokładność regulacji temperatury (0,3 do 0,1°C). Wyposażone mogą być w czujnik powietrzny, podłogowy lub w obydwa jednocześnie. Zabezpiecza to podłogę przed przegrzaniem. Instalowane mogą być na tynku lub pod tynkiem. Ich obciążalność wynosi 3600 W. Mogą współpracować z zegarem sterującym;
  • regulatory programowalne – mają zalety regulatorów elektronicznych i inteligentnych układów sterujących. Mogą mieć programowaną temperaturę w cyklu dobowym lub tygodniowym. Na wyświetlaczu LCD odczytywane są wszystkie ważniejsze parametry. Mogą współpracować z zegarem sterującym. Ich obciążalność wynosi do 3600 W. Są instalowane na tynku lub pod tynkiem;
  • regulatory na szynę DIN – są to regulatory temperatury z regulowaną histerezą, współpracujące z detektorami wilgoci. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie – od kontroli temperatury w budynkach mieszkalnych, układów chroniących przed lodem i śniegiem (rynny, rury spustowe, zawory, podjazdy, bramy, schody) do systemów grzewczych instalacji technologicznych.

Inteligentne sterowniki

Do sterowania domowymi systemami ogrzewania elektrycznego podłogowego w bardzo wymagających aplikacjach przewidziane są inteligentne sterowniki. Sterownik tego rodzaju instalowany jest w centralnym punkcie budynku i steruje wszystkimi systemami ogrzewania elektrycznego na podstawie porównania zebranych danych z czujników i wartości zadanych, odpowiadających preferencjom użytkowników.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy...

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy poważnie myślą o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Przed decyzją warto pamiętać o kilku czynnikach wpływających na jego skuteczną i efektywną pracę.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Ferro Spółka Akcyjna Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO....

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO. Wyprodukowane w czeskiej fabryce Grupy FERRO w Znojmo, w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologii charakteryzują się wysoką jakością materiałów i precyzją wykonania. Ponadto rozdzielacze mosiężne (CW617N) i stalowe (AISI 304) są wyposażone w innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę instalatorom,...

Redakcja Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak...

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak i na klatce schodowej oraz w salonie.

Damian Żabicki Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku...

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Komfort cieplny jest osiągany przy niższych temperaturach powietrza wewnętrznego, co pozwala na redukcję zużycia energii o kilka procent.

ELEKTRA ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Redakcja Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe? Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi mieć mały opór cieplny (czyli podłoga powinna dobrze przewodzić...

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi mieć mały opór cieplny (czyli podłoga powinna dobrze przewodzić ciepło). Po drugie, materiał na podłodze powinien być odporny na częste wahania temperatury i wilgotności. Zastosowanie niewłaściwego materiału może sprawić, że podłoga szybko się zniszczy, a koszty za ogrzewanie będą bardzo wysokie.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Redakcja Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Jakie deski na ogrzewanie podłogowe Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze i montażu desek na ogrzewanie podłogowe.

Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze i montażu desek na ogrzewanie podłogowe.

Kamil Kowalczyk Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie...

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła. Chcemy ogrzewać taniej i efektywniej, a instalacja ogrzewania podłogowego pozwala osiągnąć taki efekt.

Jerzy Kosieradzki Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety to...

Redakcja Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym?

Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym? Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej jest instalowane nie tylko w łazienkach, lecz także w pozostałych pomieszczeniach domu. Według obiegowych opinii można je montować jedynie pod płytkami ceramicznymi,...

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej jest instalowane nie tylko w łazienkach, lecz także w pozostałych pomieszczeniach domu. Według obiegowych opinii można je montować jedynie pod płytkami ceramicznymi, które są odporne na długotrwałe działanie wysokiej temperatury. A jak jest naprawdę?

Redakcja Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać? Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia parteru jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd...

Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia parteru jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd oraz funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu.

Redakcja ABC Instalacji grzewczych. Poradnik

ABC Instalacji grzewczych. Poradnik ABC Instalacji grzewczych. Poradnik

Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Nie wiesz jaki system jest najbardziej efektywny?

Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Nie wiesz jaki system jest najbardziej efektywny?

Jacek Kowalski Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie? Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża...

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami o niższej temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzięki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie...

Waldemar Joniec Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego...

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego dostarczania ciepła do poszczególnych obiegów grzewczych. Rozdzielacze umożliwiają połączenie w jeden system poszczególnych obwodów i stref instalacyjnych oraz różnych grzejników.

Wiktor Janecki Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu...

Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu podłogowym ciepło rozchodzi się od dołu z dużej powierzchni, natomiast w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnym grzejnikiem najcieplej jest pod sufitem).

Redakcja Czy kleje do płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym muszą spełniać szczególne wymagania?

Czy kleje do płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym muszą spełniać szczególne wymagania? Czy kleje do płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym muszą spełniać szczególne wymagania?

Powierzchnie podłóg z ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej – terakotą, gresem czy kamieniem naturalnym. Należy przy tym pamiętać, że taka podłoga ulega w ciągu...

Powierzchnie podłóg z ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej – terakotą, gresem czy kamieniem naturalnym. Należy przy tym pamiętać, że taka podłoga ulega w ciągu doby zmiennym czynnikom termicznym...

Katarzyna Armatys-Wisniewska Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych?

Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych? Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych?

Czy klasa użyteczności i klasa ścieralności to to samo? Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych? Które deski sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych, a które w obiektach użyteczności...

Czy klasa użyteczności i klasa ścieralności to to samo? Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych? Które deski sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych, a które w obiektach użyteczności publicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na opakowaniach paneli podłogowych. Warto więc nauczyć się odczytywać zamieszczone tam symbole i oznaczenia.

Waldemar Joniec Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne...

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

Redakcja Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience? Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji...

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji producenta i stosować odpowiednie materiały. W artykule pokazujemy krok po kroku poszczególne etapy prac.

Jerzy Kosieradzki Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu,...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu, np. w łazience.

Redakcja Grzejniki łazienkowe

Grzejniki łazienkowe

Wybierając grzejnik do łazienki, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale zwracać także uwagę na jego parametry techniczne, a zwłaszcza moc grzewczą.

Wybierając grzejnik do łazienki, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale zwracać także uwagę na jego parametry techniczne, a zwłaszcza moc grzewczą.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.