EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Joanna Ryńska | 2020-11-25
Fot. BVF

Fot. BVF

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca sprawia, że prąd używany w domach może być tańszy i „czystszy”. Przybywa więc zwolenników domowych systemów grzewczych, opartych o układ pompa ciepła do c.w.u. plus ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie z zastosowaniem energii elektrycznej postrzegane jest jako kosztowne w eksploatacji (wysokie ceny prądu) i mało ekologiczne (wytwarzanie energii elektrycznej z węgla). Jednak europejski trend środowiskowy coraz intensywniejszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) sprawia, że się to zmienia.

Produkcja prądu na cele grzewcze

Prąd może być w coraz większym stopniu wytwarzany miejscowo, na dachu domu, z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych (PV). W polskich warunkach panel o mocy szczytowej 1 kW (skierowany na południe) produkuje w ciągu roku około 900–1100 kWh energii elektrycznej. Można ją wykorzystać bezpośrednio do zasilania grzewczych urządzeń elektrycznych, magazynować i użyć w odpowiednim momencie albo odprowadzić do sieci elektroenergetycznej.

Dwie ostatnie możliwości są o tyle istotne, że najwięcej prądu „słonecznego” wytwarza się poza okresem grzewczym – okresy największego nasłonecznienia nie zbiegają się z czasem ogrzewania (rano, po południu i wieczorem).

Magazynowanie prądu wciąż pozostaje rozwiązaniem kosztownym i choć jest technicznie możliwe, zwykle nie jest zalecane dla inwestorów indywidualnych. Dlatego trzeba mieć umowę z zakładem energetycznym i zainstalować licznik dwustronny. Wskazuje on nie tylko, ile zużywa się prądu z sieci, ale też ile prądu wyprodukowano i oddano do sieci. Zgodnie z przepisami zakłady energetyczne obniżają dzięki temu opłatę zmienną za rzeczywiście zużyty prąd, uwzględniając, że „dostały” 80% tej ilości prądu, którą wskazał licznik. Wówczas całkowite roczne rachunki za prąd są wyraźnie niższe.

Pompa ciepła do przygotowania c.w.u.

Najbardziej ekonomicznym urządzeniem na prąd wykorzystywanym do celów grzewczych jest pompa ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ponieważ c.w.u. produkuje się przez cały rok, nie tylko w okresie grzewczym, taka pompa ciepła najczęściej korzysta bezpośrednio z prądu solarnego. Dzięki temu ma największą sprawność i najbardziej energooszczędny charakter. Inwestorzy zwykle decydują się na monoblokową pompę ciepła powietrze/woda. Jest to małe urządzenie, w którym wszystkie podzespoły znajdują się w jednej obudowie i oprócz zasilania prądem (sieciowym lub solarnym) czerpie energię z otaczającego ją powietrza. Dzięki temu zużywa stosunkowo mało prądu na przygotowanie c.w.u. Pompa ciepła monoblokowa nie wymaga też dodatkowych prac instalacyjnych – musi być tylko połączona przez hydraulika z instalacją c.w.u.

EKSPERT RADZI

Odprowadzanie nadwyżki prądu do sieci elektroenergetycznej jest wymogiem, który trzeba spełnić przed uzyskaniem rządowego dofinansowania z programu „Mój Prąd” (obecny nabór w tym programie potrwa do 18 grudnia 2020 r.). Można uzyskać zwrot części kosztów (do 5 tys. zł), składając po wykonaniu instalacji wniosek uzupełniony o następujące dokumenty:

  • kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej
  • dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe, głównie podłogowe, cieszy się zainteresowaniem inwestorów ze względu na brak grzejników, zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego oraz korzystnego rozkładu temperatury, a także większą czystość. Zalety użytkowe wynikają z ogrzewania przez promieniowanie (a nie konwekcję), które wpływa zarówno na komfort cieplny, jak i brak unoszenia kurzu.

Wśród rozwiązań dostępnych na rynku (niskotemperaturowe ogrzewanie wodne oraz ogrzewanie elektryczne) inwestorzy, ze względu na trendy „elektryfikacji”, coraz chętniej wybierają ogrzewanie elektryczne.

Zasadniczym wyzwaniem jest tu zależność od prądu.

  • Po pierwsze, trudne do przewidzenia są zmiany cen prądu.
  • Po drugie, występuje ryzyko związane ze stosowaniem ogrzewania elektrycznego jako jedynego źródła ciepła w tych lokalizacjach, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawie prądu.
EKSPERT RADZI
Ogrzewanie jest instalacją elektryczną, musi więc być podłączone i sprawdzone przez uprawnionego elektryka. Wykonanie przez osobę nieuprawnioną powoduje wygaśnięcie gwarancji producenta! Instalację trzeba zabezpieczyć wyłącznikiem nadmiarowym i wyłącznikiem różnicowo-prądowym, a w pomieszczeniach wilgotnych (np. kuchniach lub łazienkach) zapewnić ochronę przeciwporażeniową.

Dodatkowymi korzyściami natomiast, stanowiącymi o przewadze podłogowego ogrzewania elektrycznego nad wodnych, są:

  • dostosowanie do etapu inwestycji – na rynku dostępne są rozwiązania umożliwiające wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego nie tylko na etapie wylewania posadzek w nowym domu, ale też podczas remontu czy wtedy, kiedy ogrzewania podłogowego nie uwzględniono w konstrukcji podłogi (późniejsza decyzja o jego zastosowaniu);
  • łatwiejszy montaż i mniejsza podatność na błędy montażowe – rozwiązania elektryczne często mają charakter modułowy (np. maty lub folie), więc łatwiej układać ją bez popełnienia błędów związanych z rozmieszczeniem pętli grzewczych;
  • mniejsza bezwładność cieplna – rozwiązania elektryczne nagrzewają się szybciej niż przewody wodne i łatwiej oddają ciepło. Dodatkowo rozwiązania montowane bezpośrednio pod posadzką nagrzewają nie wylewkę betonową, tylko od razu posadzkę, dzięki czemu pomieszczenie nagrzewa się szybciej;
  • łatwiejsza regulacja związana z mniejszą bezwładnością cieplną. Zwykle stosowane są termostaty pokojowe (regulatory temperatury), które utrzymują zadaną powietrza.

Ogrzewanie jako instalacja elektryczna

Ogrzewanie podłogowe, niezależnie od tego, czy ma być rozwiązaniem samodzielnym, czy tylko zapewnić komfort ciepłej podłogi w wybranych pomieszczeniach, powinno być zaplanowane już na etapie projektu domu.
Potrzebna moc grzewcza (wydajność) zależy od izolacyjności cieplnej budynku. Zatem wszelkie zmiany w konstrukcji (np. zastosowanie innej grubości ścian, dodanie okna dachowego itp.) wpłyną na rzeczywistą wydajność grzewczą ogrzewania.

Wyznaczona w projekcie wydajność grzewcza ogrzewania jest bardzo ważna. Na jej podstawie zakład energetyczny przydziela odpowiednią moc elektryczną. Stąd decyzje o ogrzewaniu elektrycznym podejmowane później niż na etapie projektu powodują, że trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o przydzielenie dodatkowej mocy.

Rozwiązania techniczne w podłogowym ogrzewaniu elektrycznym

Ogrzewanie podłogowe w nowym domu zwykle wykonywane jest z przewodów (kabli) grzewczych. Układa się je w odpowiednio zaizolowanej wylewce, najlepiej w jastrychu, z zastosowaniem warstwy izolacji cieplnej i zachowaniem szczelin dylatacyjnych.

Przewody układa się w równoległe pętle, z zachowaniem odpowiednich odległości, i mocuje do podłoża specjalną taśmą. Ważne jest wykończenie podłogi.

  • Po pierwsze, wpływa na maksymalną moc grzewczą kabla (W/m2).
  • Po drugie, musi być przystosowane do ogrzewania podłogowego.

Na rynku występują przewody stałooporowe, pracujące zawsze z pełną mocą (włączane/wyłączane przy regulacji termostatem) oraz samoregulujące, pracujące ze zmienną mocą. Moc kabla zależy wówczas od temperatury otoczenia, takie podejście pozwala nie przegrzać podłogi oraz dopasować ilość oddawanego ciepła do potrzeb (większa energooszczędność).

Jeśli ogrzewanie układane jest podczas remontu lub na późniejszym etapie budowy, dostępnymi rozwiązaniami są maty grzewcze, folie grzewcze oraz cieńsze przewody, które można układać bez ingerencji w posadzkę.

Maty grzewcze mają postać samoprzylepnej siatki z tworzywa sztucznego o grubości 2–4 mm, z wplecionymi przewodami. Ułatwia to układanie i montaż. Mata może mieć różne maksymalne moce grzewcze (np. 90 i 160 W/m2). Układa się ją na etapie prac wykończeniowych (można w wylewce samopoziomującej), przed wykończeniem posadzki.

W przypadku remontu nie wymagają podnoszenia poziomu podłogi. Współpracują z posadzką wykonaną z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.

Folie grzewcze z tworzyw sztucznych z naniesionymi elementami grzejnymi mają zwykle niewielką grubość (0,2–0,4 mm). Ich maksymalna moc grzewcza zwykle wynosi 110–120 W/m2. Układa się je na etapie prac wykończeniowych. Nadają się pod każdy rodzaj powierzchni, ale szczególnie polecane są do zastosowania pod podłogami drewnianymi lub z paneli. Dlatego wydają się optymalnym rozwiązaniem w przypadkach, kiedy ogrzewanie podłogowe ma uzupełnić ogrzewanie wybranych pomieszczeń (np. pokoju dziecięcego).

elektryczna instalacja fot2 1

Folie grzewcze z tworzyw sztucznych z naniesionymi elementami grzejnymi mają zwykle niewielką grubość (0,2–0,4 mm). Ich maksymalna moc grzewcza zwykle wynosi 110–120 W/m2. Układa się je na etapie prac wykończeniowych. Nadają się pod każdy rodzaj powierzchni, ale szczególnie polecane są do zastosowania pod podłogami drewnianymi lub z paneli. Fot. Caleo

Ciekawym rozwiązaniem są folie akumulacyjne, które nagrzewają się np. nocą i po południu (kiedy taryfa za energię elektryczną jest tańsza), a ciepło oddają w kolejnych godzinach. Muszą być one ułożone w wylewce o grubości około 4–6 cm (najlepiej jastrych), aby uzyskać „efekt akumulacyjny”. Wówczas folia nagrzewa wylewkę i magazynuje oraz oddaje ciepło przez kilka godzin po wyłączeniu cyklu grzania.

Mówiąc o ekonomizacji ogrzewania elektrycznego, warto także wspomnieć o wpływie regulacji.

  • Po pierwsze, do regulacji można użyć rozwiązania termostatu mierzącego temperaturę i powietrza, i podłogi. Takie rozwiązanie, obok oszczędzania energii elektrycznej, chroni także podłogę przed przegrzaniem.
  • Termostaty mogą być też włączone do układu sterowania (zdalnego lub przewodowego). Można wówczas zastosować programowanie czasowe, ustawiając zmienną temperaturę zależnie od przewidywanej obecności domowników.

Dobrą funkcją jest tzw. otwarte okno – wyłączanie ogrzewania w okresach wietrzenia pomieszczenia. Jeśli ogrzewanie podłogowe ma dogrzewać wybrane pomieszczenia, nie musi działać cały czas. Może być uruchamiane tylko na kilka godzin (np. podczas wieczornego i porannego korzystania z łazienek).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

5/2020

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg

Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg

Nową kolekcję podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet wyróżniają indywidualizm i zabawa detalem. Każdy dekor składa się z elementów wykończonych na trzy różne sposoby.

Nową kolekcję podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet wyróżniają indywidualizm i zabawa detalem. Każdy dekor składa się z elementów wykończonych na trzy różne sposoby.

mgr inż. Maciej Rokiel Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia

Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia

Od pewnego czasu daje się zauważyć trend związany z pojawianiem się coraz większych formatów płytek czy wręcz płyt ceramicznych. Często zapomina się jednak, że poprawność wykonania prac jest zależna nie...

Od pewnego czasu daje się zauważyć trend związany z pojawianiem się coraz większych formatów płytek czy wręcz płyt ceramicznych. Często zapomina się jednak, że poprawność wykonania prac jest zależna nie tylko od ułożenia płytek.

Recticel Izolacje Podłoga, która zatrzyma ciepło

Podłoga, która zatrzyma ciepło Podłoga, która zatrzyma ciepło

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Joanna Ryńska Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy...

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy poważnie myślą o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Przed decyzją warto pamiętać o kilku czynnikach wpływających na jego skuteczną i efektywną pracę.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Ferro Spółka Akcyjna Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO....

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO. Wyprodukowane w czeskiej fabryce Grupy FERRO w Znojmo, w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologii charakteryzują się wysoką jakością materiałów i precyzją wykonania. Ponadto rozdzielacze mosiężne (CW617N) i stalowe (AISI 304) są wyposażone w innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę instalatorom,...

Redakcja Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak...

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak i na klatce schodowej oraz w salonie.

Damian Żabicki Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku...

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Komfort cieplny jest osiągany przy niższych temperaturach powietrza wewnętrznego, co pozwala na redukcję zużycia energii o kilka procent.

ELEKTRA ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Redakcja Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe? Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi mieć mały opór cieplny (czyli podłoga powinna dobrze przewodzić...

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi mieć mały opór cieplny (czyli podłoga powinna dobrze przewodzić ciepło). Po drugie, materiał na podłodze powinien być odporny na częste wahania temperatury i wilgotności. Zastosowanie niewłaściwego materiału może sprawić, że podłoga szybko się zniszczy, a koszty za ogrzewanie będą bardzo wysokie.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Redakcja Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Jakie deski na ogrzewanie podłogowe Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze i montażu desek na ogrzewanie podłogowe.

Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze i montażu desek na ogrzewanie podłogowe.

Kamil Kowalczyk Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie...

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła. Chcemy ogrzewać taniej i efektywniej, a instalacja ogrzewania podłogowego pozwala osiągnąć taki efekt.

Jerzy Kosieradzki Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety to...

Redakcja Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym?

Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym? Czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej jest instalowane nie tylko w łazienkach, lecz także w pozostałych pomieszczeniach domu. Według obiegowych opinii można je montować jedynie pod płytkami ceramicznymi,...

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej jest instalowane nie tylko w łazienkach, lecz także w pozostałych pomieszczeniach domu. Według obiegowych opinii można je montować jedynie pod płytkami ceramicznymi, które są odporne na długotrwałe działanie wysokiej temperatury. A jak jest naprawdę?

Redakcja Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać? Grzejniki kanałowe i wodne ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia parteru jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd...

Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia parteru jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd oraz funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu.

Redakcja ABC Instalacji grzewczych. Poradnik

ABC Instalacji grzewczych. Poradnik ABC Instalacji grzewczych. Poradnik

Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Nie wiesz jaki system jest najbardziej efektywny?

Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Nie wiesz jaki system jest najbardziej efektywny?

Jacek Kowalski Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie? Ogrzewanie podłogowe - jak uniknąć błędów w projektowaniu i wykonawstwie?

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża...

Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi, wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami o niższej temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzięki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie...

Waldemar Joniec Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć Rozdzielacze – co warto o nich wiedzieć

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego...

W budynkach wielorodzinnych znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego dostarczania ciepła do poszczególnych obiegów grzewczych. Rozdzielacze umożliwiają połączenie w jeden system poszczególnych obwodów i stref instalacyjnych oraz różnych grzejników.

Wiktor Janecki Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu...

Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu podłogowym ciepło rozchodzi się od dołu z dużej powierzchni, natomiast w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnym grzejnikiem najcieplej jest pod sufitem).

Redakcja Czy kleje do płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym muszą spełniać szczególne wymagania?

Czy kleje do płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym muszą spełniać szczególne wymagania? Czy kleje do płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym muszą spełniać szczególne wymagania?

Powierzchnie podłóg z ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej – terakotą, gresem czy kamieniem naturalnym. Należy przy tym pamiętać, że taka podłoga ulega w ciągu...

Powierzchnie podłóg z ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej – terakotą, gresem czy kamieniem naturalnym. Należy przy tym pamiętać, że taka podłoga ulega w ciągu doby zmiennym czynnikom termicznym...

Katarzyna Armatys-Wisniewska Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych?

Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych? Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych?

Czy klasa użyteczności i klasa ścieralności to to samo? Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych? Które deski sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych, a które w obiektach użyteczności...

Czy klasa użyteczności i klasa ścieralności to to samo? Co oznaczają symbole na opakowaniach paneli podłogowych? Które deski sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych, a które w obiektach użyteczności publicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na opakowaniach paneli podłogowych. Warto więc nauczyć się odczytywać zamieszczone tam symbole i oznaczenia.

Waldemar Joniec Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne...

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.