W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.
Komfortowy dom, w którym żyje się wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie, jest marzeniem nas wszystkich. Inteligentne budynki wyręczają lub znacząco ułatwiają domownikom sterowanie różnymi urządzeniami i ich...
Komfortowy dom, w którym żyje się wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie, jest marzeniem nas wszystkich. Inteligentne budynki wyręczają lub znacząco ułatwiają domownikom sterowanie różnymi urządzeniami i ich funkcjami. Jeśli jednak na etapie budowy domu lub dużego remontu nie została podjęta decyzja o instalacji "systemu domu inteligentnego", to nic straconego - nowoczesne rozwiązania ułatwiają modernizację istniejącej instalacji.
Włączniki dotykowe i gniazdka LIVOLO doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu, stając się jego szlachetną ozdobą. Zapewnią też wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.
Włączniki dotykowe i gniazdka LIVOLO doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu, stając się jego szlachetną ozdobą. Zapewnią też wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.
W instalacji ułożonej w rurkach pod tynkiem, a także wykonanej płaskimi przewodami kabelkowymi ułożonymi w tynku, stosuje się osprzęt podtynkowy umieszczony w puszkach osadzonych w ścianie. Jeżeli instalacja ułożona jest na wierzchu ścian w rurkach lub przy zastosowaniu kabelków, wówczas odpowiedni jest osprzęt natynkowy. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku może to być osprzęt bez specjalnych zabezpieczeń lub osprzęt odporny na zanieczyszczenia stałe i wodę. W instalacjach układanych w listwach i kanałach stosowany jest osprzęt w wykonaniu specjalnym.
Gniazda wtyczkowe
Podstawową funkcją gniazda wtyczkowego jest umożliwienie przyłączenia odbiornika wyposażonego w giętki przewód i wtyczkę. Przy czym wtyczka musi być dopasowana do gniazdka. W instalacjach domowych i biurowych w gniazdach przyłączonych do obwodów jednofazowych 230 V zwykle nie ma z tym problemu. Większość gniazd i wtyczek jest tak skonstruowana, że pasują do siebie bez względu na to, od jakiego producenta pochodzą. W obiektach przemysłowych występują gniazda oraz wtyczki o różnej konstrukcji. Podłączenie odbiornika może w pewnych sytuacjach wymagać wymiany wtyczki lub gniazdka. W budynkach biurowych i mieszkalnych większość gniazd wtyczkowych jest instalowana pod tynkiem. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w nowych lub zmodernizowanych instalacjach, wszystkie gniazda wtyczkowe muszą mieć styk ochronny (w sprzedaży są jeszcze gniazda bez styku ochronnego). W gniazdach jednofazowych dwubiegunowych (230 V) występują dwa rodzaje styków ochronnych. Może to być styk w postaci bolca lub zespół dwóch styków typu „schuko” umieszczonych po bokach gniazda. Większość produkowanych obecnie sprzętów ma wtyczki uniwersalne, pasujące do obu tych typów gniazdek. Także wtyczki urządzeń z podwójną izolacją, mimo że nie mają styku ochronnego, pasują do gniazd ze stykiem ochronnym. Są to wtyczki płaskie lub ze specjalnymi wycięciami.
W pomieszczeniach wilgotnych i na zewnątrz budynków niezbędne jest instalowanie gniazd wtyczkowych w obudowie odpornej na wpływy zewnętrzne: zanieczyszczenia stałe i kurz oraz wodę. W zależności od potrzeb mogą to być gniazda instalowane w puszkach podtynkowych lub na wierzchu ścian. Odporność obudowy określa się wg normy PN-EN 60529:2003 – kod IP. Oznaczenie składa się z dwóch liter IP i następujących po nich dwóch cyfr. Pierwsza z nich określa stopień ochrony przed dostępem ciał stałych, w skali od 0 do 6, a druga – stopień ochrony przed wodą, w skali od 0 do 8. I tak gniazdo wtyczkowe, na którego obudowie podano oznaczenie IP44 jest chronione przed dostępem ciał stałych o średnicy 1 mm i większej oraz przed bryzgami wody, czyli, mówiąc potocznie, jest to gniazdo bryzgoszczelne. Zaleca się instalowanie gniazd jednofazowych podwójnych lub w pewnych przypadkach także potrójnych. Eliminuje to potrzebę stosowania rozgałęziaczy. Gniazda w pokojach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach o charakterze biurowym instaluje się zwykle na wysokości 30 cm nad podłogą. W kuchni gniazda umieszcza się nad powierzchnią blatów, czyli na wysokości około 1,2 m. Rozmieszczenie gniazd w łazience również zależy od ich przeznaczenia – gniazdo do podłączenia golarki czy suszarki do włosów powinno być zainstalowane w pobliżu lustra, a więc zwykle na wysokości około 1,4 m, a do podłączenia pralki może być umieszczone nisko nad podłogą, tak jak w pokojach, lub powyżej górnej powierzchni obudowy pralki, czyli na wysokości około 80 cm. Należy przy tym pamiętać, że gniazda wtyczkowe w łazience muszą być instalowane poza strefą zwiększonego zagrożenia, a więc w odległości nie mniejszej niż 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika. Rozmieszczenie gniazd w pomieszczeniach przemysłowych dostosowuje się do wyposażenia technologicznego.
Oprócz gniazd standardowych ogólnego przeznaczenia, stosowane są gniazda służące do przyłączania telefonów oraz urządzeń audiowizualnych, a także gniazda antenowe.
Łączniki
Podobnie jak gniazda, także łączniki muszą być dostosowane do charakteru pomieszczenia i do sposobu wykonania instalacji. Wśród łączników rozróżniamy łączniki o stabilnym położeniu w stanie załączenia lub wyłączenia, a także łączniki chwilowe (zwierne), np. przyciski dzwonkowe. W zależności od funkcji, jaką pełnią łączniki, dzielimy je na: jednobiegunowe, świecznikowe, schodowe, krzyżowe, zwierne „światło”, zwierne „dzwonek”, żaluzjowe itp. Odrębną grupę stanowią ściemniacze z pokrętłem i dotykowe. Te ostatnie mogą być sterowane także pilotem. Zwykłe łączniki stosowane w instalacjach podtynkowych w suchych pomieszczeniach mają stopień ochrony IP20 (przed dostępem ciał stałych większych niż 2,5 mm, np. przypadkowy dotyk palcem). Natomiast aparaty instalowane w pomieszczeniach o zwiększonym zagrożeniu porażeniem, np. w piwnicy muszą mieć obudowę o stopniu ochrony IP 44, zaś umieszczone na zewnątrz budynku – IP65. Podobny stopień ochrony mają łączniki instalowane w budynkach przemysłowych. Łączniki jednobiegunowe służą do załączania pojedynczych opraw oświetleniowych, zwykle wyposażonych w pojedyncze źródło światła. Łączniki dwubiegunowe umieszcza się w obwodach zasilających grupę opraw, które chcemy włączać wybiórczo lub żyrandol zawierający kilka źródeł światła. Łącznik schodowy pozwala włączać światło z dwóch miejsc, a krzyżowy, współpracując z łącznikami schodowymi, daje możliwość sterowania oświetleniem z kilku miejsc. Łączniki zwierne służą do uruchamiania sygnalizacji dzwonkowej i oświetlenia na przykład klatki schodowej (współpraca z wyłącznikiem czasowym). Łączniki żaluzjowe służą do sterowania napędami podnoszącymi i opuszczającymi żaluzje.
Ściemniacze wyposażone w podzespoły elektroniczne pozwalają regulować poziom natężenia oświetlenia, przy czym po wyłączeniu i ponownym włączeniu powracają (dzięki funkcji pamięci) do takiego poziomu, jaki był w chwili wyłączenia. W ostatnich latach coraz powszechniej stosowane są także wielofunkcyjne przyciski jako elementy tzw. inteligentnych instalacji. Tego typu aparaty umożliwiają sterowanie wieloma urządzeniami z jednego miejsca. Można sterować nie tylko oprawami oświetleniowymi, ale także np. żaluzjami i grzejnikami. Oferowane są wersje stacjonarne, montowane na ścianie w miejsce zwykłego łącznika, lub takie, które działają podobnie do pilota, ale mają formę breloczka do kluczy. Standardowe łączniki umieszcza się zwykle na wysokości około 1,4 m nad poziomem podłogi, przy czym te, które służą do załączania oświetlenia instaluje się wewnątrz pomieszczenia od strony klamki, w odległości około 15 cm od ościeżnicy. Wyjątek stanowią łazienka, WC oraz małe pomieszczenia pozbawione światła dziennego. W łazience lepiej umieścić łącznik na zewnątrz, może być wtedy w normalnym wykonaniu, umieszczony wewnątrz powinien mieć szczelną obudowę. W przypadku WC i innych małych pomieszczeń wygodniej jest włączyć oświetlenie przed wejściem do wnętrza.
Kamill
Kamill, 30.09.2014r., 19:51:50
Według mnie seria Karo z ospela idealnie nadaje się do zamontowania zarówno w kuchni jak i włazience
tym bardziej , że przeznaczona jest do zamontowania w pomieszczeniach o duzym stopniu wilgotności
Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity...
Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity brak prądu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, letniskowego lub działki, musimy się liczyć z całkowitym brakiem zasilania. Warto więc przemyśleć zakup niewielkiego generatora prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak zadbać o jego kondycję, aby bezawaryjnie...
Inwestorzy, którzy wykańczają i remontują swoje domy lub mieszkania, coraz częściej wybierają osprzęt elektryczny o wyszukanym wzornictwie, dopasowując go do koloru ścian, podłóg, a nawet mebli, a więc...
Inwestorzy, którzy wykańczają i remontują swoje domy lub mieszkania, coraz częściej wybierają osprzęt elektryczny o wyszukanym wzornictwie, dopasowując go do koloru ścian, podłóg, a nawet mebli, a więc do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. A jest w czym wybierać, ponieważ producenci stale wprowadzają nowe kolekcje, odpowiadające najnowszym trendom wzorniczym.
W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.
W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.
Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo...
Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.
Wyładowania atmosferyczne stanowią realne zagrożenie. Aby zminimalizować skutki ich uderzeń, należy stosować odpowiednią ochronę odgromową – zewnętrzną i wewnętrzną.
Wyładowania atmosferyczne stanowią realne zagrożenie. Aby zminimalizować skutki ich uderzeń, należy stosować odpowiednią ochronę odgromową – zewnętrzną i wewnętrzną.
Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość, wydajność...
Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość, wydajność oraz wytrzymałość.
Na dzisiejszym rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie projektowania. Oprogramowanie ZWCAD to nowoczesne narzędzie, które spełnia wymagania współczesnych projektantów i inżynierów.
Na dzisiejszym rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie projektowania. Oprogramowanie ZWCAD to nowoczesne narzędzie, które spełnia wymagania współczesnych projektantów i inżynierów.
Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed - czasem śmiertelnym w skutkach - zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie...
Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed - czasem śmiertelnym w skutkach - zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom i często jest ostatnią szansą na ratunek. Niestety, statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną pokazują, że co roku kilkadziesiąt osób ginie wskutek zatrucia czadem, a aż kilkaset trafia do szpitala. Co warto...
Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe - takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki - sterowania...
Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe - takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki - sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.
Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...
Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.
Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...
Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.
Rozważając ogrzewanie budynku, szczególnie jednorodzinnego, inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła, pobierające darmową energię z otoczenia. Coraz ważniejsze miejsce wśród wybieranych urządzeń...
Rozważając ogrzewanie budynku, szczególnie jednorodzinnego, inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła, pobierające darmową energię z otoczenia. Coraz ważniejsze miejsce wśród wybieranych urządzeń zajmują pompy ciepła wykorzystujące ciepło z powietrza zewnętrznego - proste i stosunkowo tanie, choć wymagające dobrego zaplanowania ich roli w systemie grzewczym.
Oferowane przez producentów nowoczesne urządzenia zużywają mało energii, a przy tym potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym komforcie obsługi oraz wysokiej jakości i...
Oferowane przez producentów nowoczesne urządzenia zużywają mało energii, a przy tym potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym komforcie obsługi oraz wysokiej jakości i wydajności.
Artykuł przybliża temat instalacji do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz instalacji, które wraz z przygotowywaniem c.w.u. wspomagają ogrzewanie. Przedstawiono kilka wariantów rozwiązań...
Artykuł przybliża temat instalacji do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz instalacji, które wraz z przygotowywaniem c.w.u. wspomagają ogrzewanie. Przedstawiono kilka wariantów rozwiązań technicznych ubogaconych o rysunki poglądowe.
Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując...
Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując potencjał do efektywniejszego wykorzystania energii) oraz gospodarstw domowych (np. wentylacyjne powietrze wyrzutowe).
Od czasów kiedy standardem w instalacji grzewczej były żeliwne grzejniki zmieniło się wiele. Obecnie producenci proponują estetyczne płytowe grzejniki w pełnej palecie kolorów, aby możliwie najlepiej skomponować...
Od czasów kiedy standardem w instalacji grzewczej były żeliwne grzejniki zmieniło się wiele. Obecnie producenci proponują estetyczne płytowe grzejniki w pełnej palecie kolorów, aby możliwie najlepiej skomponować je z wystrojem wnętrz. Nowoczesne grzejniki są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła i efektywnie oddawać ciepło przy temperaturze zasilania 50°C.
Powierzchnie podłóg z ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej – terakotą, gresem czy kamieniem naturalnym. Należy przy tym pamiętać, że taka podłoga ulega w ciągu...
Powierzchnie podłóg z ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej – terakotą, gresem czy kamieniem naturalnym. Należy przy tym pamiętać, że taka podłoga ulega w ciągu doby zmiennym czynnikom termicznym...
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem...
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.
Współczesne kominki elektryczne spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego kominka?
Współczesne kominki elektryczne spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego kominka?
Czytelniczka „Eksperta Budowlanego” zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o poradę. Problem dotyczył stukających grzejników w instalacji c.o. w domu wielorodzinnym. Wyjaśniamy przyczyny hałasujących...
Czytelniczka „Eksperta Budowlanego” zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o poradę. Problem dotyczył stukających grzejników w instalacji c.o. w domu wielorodzinnym. Wyjaśniamy przyczyny hałasujących zaworów grzejnikowych oraz radzimy, jak zapobiegać temu zjawisku.
O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...
O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość,...
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość, izolacyjność oraz estetykę, dopasowaną do potrzeb domowników.
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie...
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie biznesu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu –...
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu – to właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie termowizyjne, badanie akustyczne czy pomiar szczelności danego budynku.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja...
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja Wytycznych Technicznych, jaka jest wprowadzana, po 4 latach obowiązywania przepisów WT 2017.
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować...
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować we własnym domu lub w innej przestrzeni, w której chcemy usprawnić pracę okien. Mogą to być także okna trudno dostępne, umiejscowione zbyt wysoko, aby otwierać je za pomocą tradycyjnej klamki.
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom...
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom rozkoszy i odrobiny luksusu. Kaldewei oferuje jeszcze więcej niż może dać Ci zwykła wanna. Już najwyższy czas skorzystać z najnowszych rozwiązań!
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw...
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw na funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w domu.
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie,...
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie, wąskie, pionowe albo niskie na nóżkach. To element wystroju, który może być tak wkomponowany we wnętrzu, aby być jak najmniej widoczny lub stanowić ciekawy akcent aranżacji.
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających...
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających 99,9% wszystkich niebezpiecznych patogenów i może być wykorzystywane w wielu różnych sektorach budownictwa i przemysłu – bez przerwy. Jego zalety to bardzo niskie zużycie energii, intuicyjny panel sterowania ze wskaźnikami alarmu, a także funkcja cichej pracy w trybie nocnym.
Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji....
Na każdym etapie budowy domu szukamy optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Te trudne wybory decydują zarówno o kosztach budowy, jak i późniejszym komforcie życia i kosztach eksploatacji. Szczególnie dotyczy to izolacji, której podczas budowy poświęca się szczególną uwagę.
Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie...
Dlaczego warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii? Czym się charakteryzują i co sprawia, że w ostatnich latach tak bardzo zyskują na popularności? Wyjaśniamy zalety „zielonej” energii i nie pomijamy tematu jej wad. Sprawdź, które cechy przeważają.
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa...
Grzejniki różnią się między sobą powierzchnią czynną oraz masą. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje temperaturę pracy niezbędną dla jego efektywnej pracy, natomiast jego masa istotnie wpływa na czas dostępu do pożądanej ilości ciepła. Mała masa całkowita grzejnika umożliwia łatwe sterowanie procesem grzania (w tym również zaprzestanie grzania) – grzanie precyzyjne i efektywne.
Płyty perlitowe to naturalny materiał do izolacji wewnętrznej, zapewniający przyjemny klimat w pomieszczeniach, który reguluje wilgotność i chroni przed powstawaniem pleśni.
Płyty perlitowe to naturalny materiał do izolacji wewnętrznej, zapewniający przyjemny klimat w pomieszczeniach, który reguluje wilgotność i chroni przed powstawaniem pleśni.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.