EkspertBudowlany.pl

Jak wybrać generator prądu?

W ofercie producentów są generatory prądu zasilane silnikami benzynowymi dwu- i czterosuwowymi oraz silnikami diesla.;Fot. Aries Power Equipment

W ofercie producentów są generatory prądu zasilane silnikami benzynowymi dwu- i czterosuwowymi oraz silnikami diesla.;
Fot. Aries Power Equipment

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień –  21., czyli całkowity brak prądu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, letniskowego lub działki, musimy się liczyć z całkowitym brakiem zasilania. Warto więc przemyśleć zakup niewielkiego generatora prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak zadbać o jego kondycję, aby bezawaryjnie nam służyło, gdy zabraknie prądu.

Zobacz także

Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego

Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego Systemy przeciwoblodzeniowe - zima bezpieczna dla każdego

Przegląd rozwiązań z zakresu ochrony przeciwoblodzeniowej od firmy Elektra.

Przegląd rozwiązań z zakresu ochrony przeciwoblodzeniowej od firmy Elektra.

Sterowanie bezprzewodowe - postaw na rozwiązania dostępne dla każdego wnętrza

Sterowanie bezprzewodowe - postaw na rozwiązania dostępne dla każdego wnętrza Sterowanie bezprzewodowe - postaw na rozwiązania dostępne dla każdego wnętrza

Komfortowy dom, w którym żyje się wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie, jest marzeniem nas wszystkich. Inteligentne budynki wyręczają lub znacząco ułatwiają domownikom sterowanie różnymi urządzeniami i ich...

Komfortowy dom, w którym żyje się wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie, jest marzeniem nas wszystkich. Inteligentne budynki wyręczają lub znacząco ułatwiają domownikom sterowanie różnymi urządzeniami i ich funkcjami. Jeśli jednak na etapie budowy domu lub dużego remontu nie została podjęta decyzja o instalacji "systemu domu inteligentnego", to nic straconego - nowoczesne rozwiązania ułatwiają modernizację istniejącej instalacji.

LIVOLO - najwyższa jakość i wyszukany styl

LIVOLO - najwyższa jakość i wyszukany styl LIVOLO - najwyższa jakość i wyszukany styl

Włączniki dotykowe i gniazdka LIVOLO doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu, stając się jego szlachetną ozdobą. Zapewnią też wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.

Włączniki dotykowe i gniazdka LIVOLO doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu, stając się jego szlachetną ozdobą. Zapewnią też wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.

Wybór agregatu prądotwórczego

Zanim kupimy generator prądu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby wybrać właściwe urządzenie:

 1. Jednofazowy czy trójfazowy? Zależy to od tego, jakie urządzenia chcemy zasilać – jedno- czy trójfazowe.
 2. Jaki ma być rodzaj odbieranej mocy? Odbiorniki prądu możemy podzielić według rodzaju odbieranej mocy na: odbiorniki rezystancyjne, m.in. sprzęt AGD i RTV, oświetlenie, ogrzewanie elektryczne itp.; odbiorniki indukcyjne, m.in. silniki elektryczne jedno- i trójfazowe, elektronarzędzia, transformatory itp.; odbiorniki nieliniowe, np. zasilacze UPS, falowniki, sprzęt komputerowy.
 3. Jaka moc? Aby ją obliczyć,najprościej zsumować moc wszystkich odbiorników prądu, jakie mamy zamiar zasilać z agregatu prądotwórczego. Moc agregatu musi być większa od mocy pobieranej przez odbiorniki prądu. To o ile większa powinna być moc agregatu od mocy pobieranej przez urządzenia, zależy głównie od rodzaju zasilanych urządzeń. W celu prawidłowego doboru mocy agregatu najlepiej skonsultować się z dostawcą urządzenia oraz zapoznać się z instrukcją techniczną agregatu.
 4. Czy nasze urządzenia wymagają stabilizacji napięcia? Jeśli agregat przeznaczony jest do zasilania urządzeń elektronicznych, które cechują się dość wysokim stopniem czułości, jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być wybór takiego urządzenia, które wyposażone jest w stabilizator napięcia AVR.

Przed zakupem agregatu prądotwórczego powinniśmy się też zapoznać z  takimi parametrami, jak np. moc awaryjna, moc ciągła, AVR czy SZR / AZR.

Moc awaryjna/maksymalna – to moc zespołu używanego do awaryjnego zasilania, maksymalna moc dostępna przy zmiennym obciążeniu. Tu nie dopuszcza się przeciążeń i ograniczony jest roczny limit pracy urządzenia w godzinach.

Moc ciągła/nominalna – to moc przy pracy ciągłej, przy zmiennym obciążeniu dla nieograniczonego czasu pracy. Dopuszczalne jest tu 10% przeciążenie.

AVR – automatyczna stabilizacja napięcia.

SZR / AZR – Samoczynne / Automatyczne Załączanie Rezerwy – układ pozwalający na automatyczne załączenie agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączeniu po jego powrocie.

Pamiętajmy, że moc agregatu w kilowatach (kW) to 0,5 do 0,8 mocy agregatu podanej w kilovoltamperach (kVA).

Jakie paliwo?

W ofercie producentów są generatory prądu zasilane silnikami benzynowymi dwu- i czterosuwowymi oraz silnikami diesla. Te ostatnie wymagają szczególnej troski w czasie mrozów, ale paliwo do nich jest bezpieczniejsze w przechowywaniu. Zwróćmy też szczególną uwagę na podane przez producenta zużycie paliwa. Wielu podaje bowiem zużycie paliwa przy około 75% mocy. W przypadku, gdy będziemy wykorzystywać agregat z mocą 100%, zużycie paliwa będzie na pewno większe.

EKSPERT RADZI

Jak dbać o agregat prądotwórczy?

 • Ogranicz czas pracy urządzenia przy obciążeniu maksymalnym do 30 min.
 • W warunkach pracy ciągłej nie przekraczaj mocy znamionowej.
 • Dobieraj właściwie moc podłączonych urządzeń do mocy agregatu.
 • Nie przekraczaj maksymalnego natężenia prądu w każdym z gniazdek.
 • Nie podłączaj agregatu do domowej sieci energetycznej, może to spowodować uszkodzenie agregatu lub odbiorników prądu wpiętych w sieć.
 • Nie przerabiaj agregatu.
 • Wykorzystuj agregat zgodnie z przeznaczeniem, do jakiego został zaprojektowany.
 • Dbaj o właściwy poziom oleju (silniki czterosuwowe).
 • Dbaj o właściwy skład mieszanki paliwowej (silniki dwusuwowe).
 • Wymieniaj okresowo olej w silniku agregatu (silniki czterosuwowe). Terminy wymiany oleju powinny być podane w instrukcji eksploatacji.
 • Wymieniaj filtry powietrza i świece po określonej w instrukcji liczbie godzin pracy agregatu.
 • Nie włączaj silnika agregatu bez filtra powietrza.
 • Przy planowanej dłuższej bezczynności agregatu opróżnij urządzenie z paliwa. Benzyna traci swoje właściwości już po 30 dniach.
 • Przechowuj agregat w suchym miejscu w pozycji pionowej.

Komentarze

 • JareKraków JareKraków, 17.01.2014r., 11:37:44 W ostatnim czasie poszukiwałem agregatu, który pociągnie mi całe zasilanie mieszkania. W moim regionie często brakuje prądu, więc takie urządzenie było mi bardzo potrzebne. Przez długi okres zastanawiałem się co wybrać. W nowo wybudowanym domu zależało mi na agregacie z systemem ZSR. Znajomy polecił mi agregat firmy Barracuda. Zakupiony był na początku tego roku i jestem bardzo zadowolony. Elektryk podłączył mi całą instalacje pod system samostartu. Z mojej strony mogę tylko polecić te agregaty!
 • MArek77 MArek77, 25.04.2014r., 14:22:50 a jak myślicie coś takiego warto kupić - agregat prądotwórczy fogo fh 5001 - nie macie go w artykule więc nie wiem, a nigdzie nie spotkałem się z opiniami na jego temat.
 • tczewiak tczewiak, 26.05.2014r., 14:16:41 Całkiem niezły jest ten model ze zdjęcia ilustrującego artykuł. Dobry kolega go posiada i w rozmowie zachwalał. Jeśli chodzi o kruzery, to z tego co wiem, są stosunkowo ciche, co dla niektórych jest dość ważne.
 • Chantu Chantu, 12.06.2014r., 20:10:20 Jeszcze warto dodac, ze Kruzer wszystkie połacznie robi na meidzi i nie tylko mowimy tu o poloaczeniach eletrycznych ale takze stojan i wirnik prądnicy. powoli staje sie to rzadkoscia wsrod reszty producentow
 • jacekplacek jacekplacek, 15.06.2014r., 18:45:09 Potrzbuje pomocy w wyborze modelu - potrzebuję go na działkę, na sezon - jaką moc polecacie?
 • Adam Paśko Adam Paśko, 16.06.2014r., 12:42:55 Może TH5500? Najlepiej byłoby jakbyś sobie wyliczył zapotrzebowanie na energię i pod to dobrał moc agregatu.
 • Wiesio99 Wiesio99, 16.06.2014r., 14:20:26 Ja kupiłem ostatnio agregat. Dopiero posłużył mi co prawda dwa razy ale jest na razie ok. 
 • Grześ35 Grześ35, 20.09.2014r., 07:57:19 mi z kolei znajomy elektryk polecił agregat prądotwórczy ponieważ uzwojenie prądnicy jest w 100% miedziane, a nie powlekane aluminium, co ma duży wpływ na wydajność i żywotność.
 • Januszek Januszek, 30.09.2014r., 14:42:53 Też już muszę kupić agregat prądotwórczy i z informacji jakich dotąd zebrałem wnioskuję, że lepiej jest zainwestować w taki, który dłużej posłuży.
 • szefu szefu, 11.11.2014r., 11:45:34 Agregat się spisuje bardzo dobrze. Nie żadna masówka i rzeczywiście zwoje miedziane a nie tylko powlekane miedzią jak inne badziewie. Mnie służy już długi czas, oj a nie jedno przeszedł na niejednej budowie. No i są cichsze niż ich odpowiedniki z innych firm. godne polecenia
 • Klusek Klusek, 29.01.2015r., 20:27:44 wybrac po cenie, po potrzebach i po opiniach innych, wiec wydaje mi sie,ze ten tutaj wpsominany jest ok i zdaje egzamin na wszystkich pytaniach
 • Sista Sista, 31.01.2015r., 12:38:57 Klusku! Dokladnie, moge sie podpisac pod Twoim postem.
 • bartu bartu, 19.03.2015r., 14:03:29 Miedziane zwoje - nie trzeba być elektrykiem żeby wiedzieć, że to ma wpływ na działanie sprzętu. Ja nie lubie kupować dziadostwa, a agregat się kupuje po to żeby służył lata
 • Tomek Tomek, 27.03.2015r., 22:13:20 też mam agregat TH 3900, solidnie wykonany, jeszcze się nic nie popsuło, jest warty uwagi moim zdaniem
 • seba seba, 30.03.2015r., 23:10:29 agregat konkurencyjny do tych chińskich, ba, nawet lepszy o niebo.
 • andrzej_szopa andrzej_szopa, 09.04.2015r., 10:39:22 Dobrze mi doradzili w kwestii wyboru agregatu. Nie za bardzo się orientowałem w tematach bardziej technicznych – czyli jaką moc urządzenia potrzebuję tak naprawdę. Pomogli w doborze, zainstalowali, podłączyli system monitorowania. Jest okej.
 • Geydion Geydion, 07.05.2015r., 11:43:57 To dobrze Ci polecił :) moim zdaniem jedne z lepszych na rynku.
 • manhiek manhiek, 25.05.2015r., 10:38:26 Agregat jest świetny do zabrania na działkę lub wyjazd, można podłączyć do niego bez obaw każde urządzenie .
 • Anita Anita, 27.06.2015r., 16:20:43 Mój mąż ma agregat tej firmy. Z tego co wiem to jest u nas od roku i nigdy nie było z nim problemu
 • makowa makowa, 16.07.2015r., 14:19:23 U nas działał podczas budowy. Tauron robił problemy z przyłączem prądu. Generator zasilał wszystkie narzędzia plus betoniarke. Sprawdził sie bardzo dobrze. Nie było problemów z odpalaniem, trzymał napięcie. Polecam wszystkim budującym.
 • Janusz D. Janusz D., 26.01.2016r., 10:48:13 Kupiłem jednofazowego i moge napisać , że za te pieniądze to dobry wybór. Stary rzęch pił plaiwo jak smok. Nowy pracuje równiutko i jest cichy. Kierowałem sie też jakością serwisu.
 • Mapet_65 Mapet_65, 06.02.2016r., 21:59:12 Zauważyłem, że agregaty są coraz popularniejsze. Używam modelu 8000 na budowie, teraz już chyba trzeci rok będę miał. Troche dostaje w kość (wiertarka, spawarka młot wyburzeniowy) jak narazie jest OK. Z plusów to niskie spalanie około 1-1,4 litra. Z minusów to odkręciły mi się 2-3 śrubki. POzdr.
 • Bernado Bernado, 21.02.2016r., 08:39:11 Ja postawiłem na jednofazowego THT 6500E i moge powiedzieć, że wybór był trafny! :) W bebechach ma miedziane uzwojenia a kto wie jakie to ma znaczenie ten tez kupi z takim podzespołem. Praca bardzo kulturalna, cicha . Zużycie paliwa bardzo rozsądne.
 • Irek Irek, 31.03.2016r., 21:19:54 to kurzery nie mają nawet czujnika poziomu oleju? Czytałem, że czasami tanie chińskie agregaty takiej jak kraft welle czy kraft cośtam nie mają czujników ale myślałem że kruzer ma. Przecież czujnik odcina zapłon w przypadku zbyt niskiego stanu oleju i by Ci go nie wykończyli na budowie w ten sposób.
 • Irek Irek, 28.04.2016r., 18:33:40 super porady z tym kupnem agregatu. sam ostatnio szukam czegos dobrego ale niestety nie wiem co wybrać. jedni polecają kupno używanego, inni nowego. jedni polecają znane firmy inni z kolei jakieś mniej znane. co byście polecili? potrzebuję jakiś niezbyt duży agregat do domowego użytku
 • Jacko Jacko, 10.05.2016r., 10:09:18 Jednofazowe agregaty rulez! :) mam aż 3 i hulają aż miło.
 • Arturro Arturro, 31.05.2016r., 06:59:26 Miałem i volvo i honde. Teraz Kruzera i nie ma różnic. Może to , że Kruzer jest oszczedniejszy niz honda. No i kosztuje mniej:))))))))
 • Hanka budowlanka Hanka budowlanka, 31.05.2016r., 16:48:48 Olu, kupując agregat zawsze stoisz przed dokonaniem ostatecznego wyboru - kupujesz markowy lub no name, używkę lub nówkę, Hondę z najwyższej półki, Kruzera ze średniej lub marketowy wypust. To zawsze będzie tylko Twój wybór i to Ty ponosisz konsekwencje tego wyboru. Wszystko zależy od twoich preferencji i zasobności portfela.
 • Kotiek Kotiek, 09.06.2016r., 22:31:39 Ja słyszałem wiele dobrych opinie o Barracudach, szwagier ma model 3800 i sobie bardzo chwali. Ma małą firme ogólnobudowlaną, często uruchamia dużą szlifierkę makita bez wolnego startu i ten agregat daje rade. Wcześniej miał jakiś kraftwele i przy rozruchu agregat nie miał mocy. Sam będe kuppował barracude ale model wyższy 5500 bo chcę do niego spawarkę inwertorową podpinać.
 • Jarek Jarek, 29.06.2016r., 19:46:14 z doświadczenia wiem, ze nie jest łatwo wybrac generator. sam jestem w trakcie wybierania jeszcze odpowiedniej mocy - teraz muszę jednak zasięgnąć porady który będzie idealny na moją budowę
 • Anija Anija, 20.11.2016r., 19:49:26 hmm no wlasnie zastanawiam się. mam niewielki budżet ale chciałabym jak najlepiej zainwestować te pieniadze. a potrzebuję taki sprzęt do firmy! no i mam nadzieję ze to najlepsze wyjście :)
 • Józef Far Józef Far, 25.05.2017r., 23:46:27 Ja jako źródło awaryjnego zasilania mam agregat, Dla mnie to był oczywisty wybór, bo już miałem styczność z tą firmą. Jestem elektrykiem i znam różne marki. Ten wiem, że jest niezawodny i klienci, z którymi rozmawiałem na moich fuchach zauważyli to samo co ja - zaskakuje bez problemu i stosunkowo mało zużywa paliwa.
 • charlie charlie, 27.08.2017r., 17:28:32 a jak mam pilarkę stołową, której moc znamionowa to 1800 W, to 2 kw mocy agregatu wystarczy czy powinienem kupić mocniejszy?
 • ktoś ktoś, 16.04.2018r., 23:37:46 przydatne są takie artykuły ja na szczęście miałem możliwość poradzenia się fachowca. polecam w razie doraźnej pomocy w trakcie awarii prądu lub to prac przydomowych
 • ktoś ktoś, 25.04.2018r., 23:25:01 skontaktuj się z przedstawicielem, myślę że pomogą bez problemu dobrać odpowiedni model
 • Marek Marek, 18.09.2018r., 10:28:31 Świetny artykuł, agregaty prądotwórcze to bardzo przydatne urządzenia. Np ja pracuję w firmie budowlanej i nie wyobrażam sobie skutecznej pracy bez źródła prądu.

Powiązane

Migdałowiec

Migdałowiec Migdałowiec

Jeszcze niedawno migdałowiec w moim ogrodzie cieszył mnogością różowych kwiatów. Wygląda to naprawdę czarująco, zważywszy na to, że w okresie kwitnienia drzewo nie ma liści.

Jeszcze niedawno migdałowiec w moim ogrodzie cieszył mnogością różowych kwiatów. Wygląda to naprawdę czarująco, zważywszy na to, że w okresie kwitnienia drzewo nie ma liści.

Altanka vs Magnolia

Altanka vs Magnolia Altanka vs Magnolia

Szkielet altanki został postawiony. Jedyną przeszkodą w dalszej jej budowie była dwunastoletni piękny krzew magnolii, rosnący w świetle altanki. Czekaliśmy cierpliwie aż przekwitnie. W końcu przyszedł...

Szkielet altanki został postawiony. Jedyną przeszkodą w dalszej jej budowie była dwunastoletni piękny krzew magnolii, rosnący w świetle altanki. Czekaliśmy cierpliwie aż przekwitnie. W końcu przyszedł czas na przeprowadzkę krzewu, a właściwie małego prawie trzymetrowego drzewka.

Kwiaty o zmierzchu

Kwiaty o zmierzchu Kwiaty o zmierzchu

Maj przywitał nas letnimi temperaturami. Miło było posiedzieć o zmierzchu w ogrodzie, w wiosenno-letniej atmosferze.

Maj przywitał nas letnimi temperaturami. Miło było posiedzieć o zmierzchu w ogrodzie, w wiosenno-letniej atmosferze.

Budujemy altankę: Stawiamy konstrukcję altany

Budujemy altankę: Stawiamy konstrukcję altany Budujemy altankę: Stawiamy konstrukcję altany

Właśnie minął pracowity Pierwszy Maja. Postanowiliśmy uczcić Święto Pracy pracą.

Właśnie minął pracowity Pierwszy Maja. Postanowiliśmy uczcić Święto Pracy pracą.

Ogród to nie tylko kwiaty

Ogród to nie tylko kwiaty Ogród to nie tylko kwiaty

Własny ogródek to nie tylko piękne kwiaty. Przez ostatnie dni poznawałem tę bardziej przyziemną stronę ogródka.

Własny ogródek to nie tylko piękne kwiaty. Przez ostatnie dni poznawałem tę bardziej przyziemną stronę ogródka.

Wczesnowiosenne Tulipany

Wczesnowiosenne Tulipany Wczesnowiosenne Tulipany

W moim ogródku codziennie pojawiają się coraz to nowe kwiaty. Pięknie kwitną wczesnowiosenne tulipany botaniczne.

W moim ogródku codziennie pojawiają się coraz to nowe kwiaty. Pięknie kwitną wczesnowiosenne tulipany botaniczne.

Budujemy altankę

Budujemy altankę Budujemy altankę

Wiosna w pełni. Jesienią zeszłego roku narysowaliśmy pierwsze szkice naszej altany z grilo-wędzarnią, dokonaliśmy odpowiedniego zgłoszenia w urzędzie (starostwo) i zakupiliśmy deski. Zima to był czas gorących...

Wiosna w pełni. Jesienią zeszłego roku narysowaliśmy pierwsze szkice naszej altany z grilo-wędzarnią, dokonaliśmy odpowiedniego zgłoszenia w urzędzie (starostwo) i zakupiliśmy deski. Zima to był czas gorących dyskusji, jak i w jakim kształcie ma powstać nasza altana. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na altanę na planie sześcioboku, wyposażoną w murowany grill z funkcją wędzarni.

Żywopłot u fryzjera...

Żywopłot u fryzjera... Żywopłot u fryzjera...

Zbliża się kolejny weekend i ciąg dalszy wiosennych porządków w ogrodzie. Tym razem kolej przyszła na żywopłot.

Zbliża się kolejny weekend i ciąg dalszy wiosennych porządków w ogrodzie. Tym razem kolej przyszła na żywopłot.

Pierwsze kwiaty w ogrodzie

Pierwsze kwiaty w ogrodzie Pierwsze kwiaty w ogrodzie

Wreszcie możemy cieszyć się wiosennymi promieniami słońca. W ogrodzie zaczyna robić się kolorowo i wesoło. Już zakwitły tulipany, krokusy i cebulice. Są to rośliny cebulowe, zaczynające swoją wegetację...

Wreszcie możemy cieszyć się wiosennymi promieniami słońca. W ogrodzie zaczyna robić się kolorowo i wesoło. Już zakwitły tulipany, krokusy i cebulice. Są to rośliny cebulowe, zaczynające swoją wegetację wczesną wiosną i wprowadzające wiosenne ożywienie we wczesnowiosenną szarość ogrodu.

Goście w naszym ogrodzie

Goście w naszym ogrodzie Goście w naszym ogrodzie

Nasz ogród to przestrzeń, którą dzielimy z innymi mieszkańcami naszej planety Ziemi. Są wśród nich ci mile widziani, jak np. żaby, jeże, pszczoły... oraz ci mniej mile widziani, jak nornice i krety oraz...

Nasz ogród to przestrzeń, którą dzielimy z innymi mieszkańcami naszej planety Ziemi. Są wśród nich ci mile widziani, jak np. żaby, jeże, pszczoły... oraz ci mniej mile widziani, jak nornice i krety oraz cała armia szkodników owadzich. Dziś skupię się na trzech gościach często spotykanych w naszym ogrodzie: kretach, jeżach i żabach.

Dziś trochę o trawniku

Dziś trochę o trawniku Dziś trochę o trawniku

Dziś trochę o trawniku. Soczyście zielony, ładnie przystrzyżony trawnik, to ozdoba każdego ogrodu. Stworzenie ładnego i trwałego trawnika wymaga jednak czasu i pracy. Nie wystarczy zasiać trawę i od czasu...

Dziś trochę o trawniku. Soczyście zielony, ładnie przystrzyżony trawnik, to ozdoba każdego ogrodu. Stworzenie ładnego i trwałego trawnika wymaga jednak czasu i pracy. Nie wystarczy zasiać trawę i od czasu do czasu go kosić.

Wiosenne cięcie

Wiosenne cięcie Wiosenne cięcie

Cięcie drzew i krzewów to obowiązkowy punkt w zabiegach pielęgnacyjnych w ogrodzie. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga tych zabiegów, aby prawidłowo rosnąć, kwitnąć i owocować. Terminy i powody...

Cięcie drzew i krzewów to obowiązkowy punkt w zabiegach pielęgnacyjnych w ogrodzie. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga tych zabiegów, aby prawidłowo rosnąć, kwitnąć i owocować. Terminy i powody cięcia zależą są od gatunku drzew i krzewów.

Zwiastuny wiosny

Zwiastuny wiosny Zwiastuny wiosny

Zima ma się ku końcowi. Słońce mocniej grzeje i cała przyroda zaczyna się budzić do życia, a w raz z nią również nasz ogród. Warto teraz zastanowić się, jak pomóc roślinom w naszym ogrodzie nabrać sił...

Zima ma się ku końcowi. Słońce mocniej grzeje i cała przyroda zaczyna się budzić do życia, a w raz z nią również nasz ogród. Warto teraz zastanowić się, jak pomóc roślinom w naszym ogrodzie nabrać sił po zimie, jak sprawić, by wkrótce cieszyły nasze oczy wszystkimi kolorami tęczy.

Nadchodzi wiosna

Nadchodzi wiosna Nadchodzi wiosna

Dociera już forpoczta nadchodzącej wiosny.

Dociera już forpoczta nadchodzącej wiosny.

news 23. urodziny Leroy Merlin w Polsce

23. urodziny Leroy Merlin w Polsce 23. urodziny Leroy Merlin w Polsce

Od 23 lat Leroy Merlin wspiera swoich klientów w tworzeniu pięknych i wygodnych domów, mieszkań oraz ogrodów. Dzieli się fachową wiedzą, pomaga podejmować decyzje, służy pomocą na każdym etapie budowy,...

Od 23 lat Leroy Merlin wspiera swoich klientów w tworzeniu pięknych i wygodnych domów, mieszkań oraz ogrodów. Dzieli się fachową wiedzą, pomaga podejmować decyzje, służy pomocą na każdym etapie budowy, modernizacji, wyposażenia czy dekoracji wnętrz.

news Wszechstronny kosz

Wszechstronny kosz Wszechstronny kosz

Kosz Ergo Pop-up marki Fiskars to produkt do zbierania mokrych odpadów ogrodowych, jak np. wilgotne liście, chwasty, ścięta trawa czy śmieci.

Kosz Ergo Pop-up marki Fiskars to produkt do zbierania mokrych odpadów ogrodowych, jak np. wilgotne liście, chwasty, ścięta trawa czy śmieci.

news Betonowy murek inspirowany łupkiem skalnym

Betonowy murek inspirowany łupkiem skalnym Betonowy murek inspirowany łupkiem skalnym

Murki z łupków skalnych wracają do naszych ogrodów w nowej formie i funkcji. Przykładem tego klasycznego designu we współczesnej wersji jest nowy betonowy murek Polbruk Albero. Dzięki wykonanym w nim bruzdom...

Murki z łupków skalnych wracają do naszych ogrodów w nowej formie i funkcji. Przykładem tego klasycznego designu we współczesnej wersji jest nowy betonowy murek Polbruk Albero. Dzięki wykonanym w nim bruzdom oraz imitującej kamień fakturze przypomina on wyglądem historyczne konstrukcje, które wznoszono w średniowieczu, np. we włoskiej Toskanii. Na budowę murka nie trzeba jednak poświęcać jak dawniej dużo czasu, gdyż stawia sie go z gotowych modułów. Każdy z nich ma 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości...

news Przywróć blask nawierzchniom wokół domu

Przywróć blask nawierzchniom wokół domu Przywróć blask nawierzchniom wokół domu

Zaczął się już letni sezon urlopowy - ciepłe i słoneczne dni chętnie spędzamy na świeżym powietrzu, w przydomowym ogródku czy na działce. Aby w pełni cieszyć się ładnym i zadbanym ogrodem, warto odpowiednio...

Zaczął się już letni sezon urlopowy - ciepłe i słoneczne dni chętnie spędzamy na świeżym powietrzu, w przydomowym ogródku czy na działce. Aby w pełni cieszyć się ładnym i zadbanym ogrodem, warto odpowiednio go przygotować. Do odświeżenia wyblakłych okładzin z kostki czy płyt chodnikowych przyda się specjalistyczny produkt do renowacji nawierzchni wokół domu. Weź udział w naszej sondzie i wygraj.

news Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - listopad 2018 r.

Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - listopad 2018 r. Ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu - listopad 2018 r.

Grupa PSB śledzi ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów.

Grupa PSB śledzi ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów.

Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie

Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie Jak funkcjonalnie i estetycznie wykorzystać betonowe palisady w ogrodzie

Palisady przydadzą się w każdym niemal ogrodzie, szczególnie w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu. Jakie wybrać? Jaki efekt dzięki nim możemy osiągnąć? I czy warto postawić na palisady betonowe?

Palisady przydadzą się w każdym niemal ogrodzie, szczególnie w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu. Jakie wybrać? Jaki efekt dzięki nim możemy osiągnąć? I czy warto postawić na palisady betonowe?

Ogród dla leniwych lub zapracowanych

Ogród dla leniwych lub zapracowanych Ogród dla leniwych lub zapracowanych

Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, wygodnym, pełnym bujnej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Każdy też ma inną wizję idealnego...

Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, wygodnym, pełnym bujnej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Każdy też ma inną wizję idealnego ogrodu, jednak wszyscy wiemy, jak dużo pracy i wysiłku potrzeba, aby cieszyć się perfekcyjnym ogrodem. Na szczęście są gatunki roślin nie wymagające intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z pomocą zapracowanym właścicielom ogrodów przychodzą też nowoczesne rozwiązania i urządzenia ułatwiające prace...

Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych Mała architektura ogrodowa z elementów betonowych

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury,...

Tak jak do dopełnienia modowej stylizacji potrzebna jest biżuteria i stylowe dodatki, tak projektom architektonicznym charakteru dodają przykuwające oko detale. W ogrodzie są to np. elementy małej architektury, które stanowią zarówno użyteczne, jak i estetyczne uzupełnienie ogrodu. Można je wykonać z różnych materiałów, a jednym z nich może być beton, który sprawdzi się w każdej aranżacji.

Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę...

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę suchego i gorącego klimatu, z drugiej zaś gaje cytrusowe i zazielenione patia, w których Hiszpanie szukają oddechu i odpoczynku.

Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Najnowsze produkty i technologie

Maszyny i narzędzia budowlane dla fachowców

Maszyny i narzędzia budowlane dla fachowców Maszyny i narzędzia budowlane dla fachowców

Użytkownicy ciężkiego sprzętu z pewnością docenią profesjonalne akcesoria do koparek. Innowacyjna konstrukcja narzędzia sprawia, że praca przebiega szybko i sprawnie, dzięki czemu oszczędzamy czas i pieniądze.

Użytkownicy ciężkiego sprzętu z pewnością docenią profesjonalne akcesoria do koparek. Innowacyjna konstrukcja narzędzia sprawia, że praca przebiega szybko i sprawnie, dzięki czemu oszczędzamy czas i pieniądze.

GRZEJNIKI REGULUS®-system do instalacji niskotemperaturowych

GRZEJNIKI REGULUS®-system do instalacji niskotemperaturowych GRZEJNIKI REGULUS®-system do instalacji niskotemperaturowych

W bilansie cieplnym domów coraz większe znaczenie mają zyski ciepła. Oszczędzanie energii, jak również ograniczenie strat ciepła to główne warunki efektywnego działania instalacji grzewczych.

W bilansie cieplnym domów coraz większe znaczenie mają zyski ciepła. Oszczędzanie energii, jak również ograniczenie strat ciepła to główne warunki efektywnego działania instalacji grzewczych.

Dachy płaskie - odwodnienie i hydroizolacja

Dachy płaskie - odwodnienie i hydroizolacja Dachy płaskie - odwodnienie i hydroizolacja

System odprowadzania wody opadowej jest nieodłącznym elementem każdego dachu. Im większy kąt nachylenia połaci, tym łatwiej jest odprowadzić deszczówkę za pomocą rynien i rur spustowych do kanalizacji...

System odprowadzania wody opadowej jest nieodłącznym elementem każdego dachu. Im większy kąt nachylenia połaci, tym łatwiej jest odprowadzić deszczówkę za pomocą rynien i rur spustowych do kanalizacji lub gruntu. Jak jednak poradzić sobie z tym wyzwaniem, gdy projekt naszego domu zakłada budowę dachu płaskiego?

Elewacja pod niezawodną ochroną

Elewacja pod niezawodną ochroną Elewacja pod niezawodną ochroną

Wygląd elewacji ma wpływ na postrzeganie budynku, a także oddziałuje na obraz otoczenia, w którym budynek ten jest usytuowany. Obok koloru, decydującego o walorach estetycznych, równie istotnymi elementami...

Wygląd elewacji ma wpływ na postrzeganie budynku, a także oddziałuje na obraz otoczenia, w którym budynek ten jest usytuowany. Obok koloru, decydującego o walorach estetycznych, równie istotnymi elementami pięknej elewacji są jej trwałość i czystość.

Nowa kamera termowizyjna testo 883

Nowa kamera termowizyjna testo 883 Nowa kamera termowizyjna testo 883

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia...

Testo jako ekspert w dziedzinie technologii pomiarowej poszerza swoją ofertę o nową kamerę termowizyjną testo 883 dla audytorów energetycznych. Charakteryzuje się ona najlepszą jakością obrazu oraz umożliwia tworzenie profesjonalnych raportów pomiarowych, co znacznie ułatwia codzienną pracę przy jednoczesnym oszczędzaniu kosztów ogrzewania i energii.

Galeco BEZOKAPOWY

Galeco BEZOKAPOWY Galeco BEZOKAPOWY

Galeco BEZOKAPOWY to system rynnowy zaprojektowany zgodnie z rozwijającymi się trendami w budownictwie, czyli system dla dachów bez okapu. Jest idealnie dopasowany do nowoczesnego budownictwa tzw. „nowoczesnej...

Galeco BEZOKAPOWY to system rynnowy zaprojektowany zgodnie z rozwijającymi się trendami w budownictwie, czyli system dla dachów bez okapu. Jest idealnie dopasowany do nowoczesnego budownictwa tzw. „nowoczesnej stodoły”, geometrycznych kształtów budynków oraz dachów dwuspadowych.

RESET – montaż na dachach od 5° kąta nachylenia

RESET – montaż na dachach od 5° kąta nachylenia RESET – montaż na dachach od 5° kąta nachylenia

Okna dachowe, dostępne standardowo w ofercie wielu producentów, montuje się na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90º. Próżno szukać rozwiązań dla posiadaczy dachów o niższym spadzie, bez ponoszenia dodatkowych...

Okna dachowe, dostępne standardowo w ofercie wielu producentów, montuje się na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90º. Próżno szukać rozwiązań dla posiadaczy dachów o niższym spadzie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup specjalnych kołnierzy. W przypadku dachów płaskich (tj. od około 2º spadu) można zastosować okna, przeznaczone specjalnie do takich rozwiązań. Jednak wachlarz ich możliwości i rodzajów jest dość ograniczony.

Trwałe połączenia i sprawdzone wyroby na merXu

Trwałe połączenia i sprawdzone wyroby na merXu Trwałe połączenia i sprawdzone wyroby na merXu

Platforma merXu ułatwia producentom, hurtownikom, dystrybutorom i wykonawcom z branży budowlanej z terenu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi oraz wykończeniowymi, a także umożliwia...

Platforma merXu ułatwia producentom, hurtownikom, dystrybutorom i wykonawcom z branży budowlanej z terenu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi oraz wykończeniowymi, a także umożliwia poszerzenie grona kontrahentów.

Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.

Standard WT 2021: Nowe domy wyłącznie z wykorzystaniem OZE

Standard WT 2021: Nowe domy wyłącznie z wykorzystaniem OZE Standard WT 2021: Nowe domy wyłącznie z wykorzystaniem OZE

Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś...

Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś inwestycję w odnawialne źródła energii, to otrzymasz do tego dodatkową motywację. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy i co oznacza nowy standard WT 2021.

Nowa jakość w płaskim dachu

Nowa jakość w płaskim dachu Nowa jakość w płaskim dachu

Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość,...

Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość, izolacyjność oraz estetykę, dopasowaną do potrzeb domowników.

Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...

Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Budowa i wykończenie domu/mieszkania z merXu

Budowa i wykończenie domu/mieszkania z merXu Budowa i wykończenie domu/mieszkania z merXu

Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie...

Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie biznesu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Pomiar szczelności powietrznej budynków, badania akustyczne czy badania termowizyjne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Pomiar szczelności powietrznej budynków, badania akustyczne czy badania termowizyjne – kiedy warto się na nie zdecydować? Pomiar szczelności powietrznej budynków, badania akustyczne czy badania termowizyjne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu –...

Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu – to właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie termowizyjne, badanie akustyczne czy pomiar szczelności danego budynku.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.