Grzejnik to podstawowy element każdej instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli ma współpracować z kotłem kondensacyjnym, musi być przystosowany do pracy przy niskich parametrach instalacji grzewczej.
Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze myślimy o cechach i właściwościach źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze...
Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze myślimy o cechach i właściwościach źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze oraz długowieczne. Pojęcie wytrzymałości w odniesieniu do potrzeb wielu użytkowników jest więc czymś, co stanowi jedno z kryterium wyboru źródła ciepła. Odnosząc się do powyższych cech, w rozmowach z użytkownikami, słowo "żeliwo" wzbudza zainteresowanie i nierzadko przyciąga jak magnes. Dlaczego?
Nowy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek na przegląd systemu ogrzewania bądź ewentualną wymianę źródła ciepła. Szczególnie teraz ,w związku z wejściem w życie programu dofinansowań...
Nowy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek na przegląd systemu ogrzewania bądź ewentualną wymianę źródła ciepła. Szczególnie teraz ,w związku z wejściem w życie programu dofinansowań "Czyste Powietrze", może się ona bardzo opłacać.
Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe...
Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe składające się z dwóch urządzeń? Zazwyczaj działa to tak, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne.
Krótka charakterystyka kotłów gazowych
W tradycyjnym kotle gazowym z otwartą komorą spalania spaliny usuwane są przez komin, a ich temperatura wynosi 160–180°C. Natomiast w kotle kondensacyjnym z komorą zamkniętą spaliny przechodzą przez drugi wymiennik ciepła, gdzie są chłodzone do temperatury. Uzyskuje się w ten sposób więcej ciepła ze spalanego gazu niż wynosi jego wartość opałowa, do której odnoszona jest sprawność kotłów. Jeśli uzyskuje się więcej ciepła niż ta wartość, wtedy sprawność kotła wynosi więcej niż 100%. W kotłach kondensacyjnych może ona wynosić nawet 109%, a sprawność najlepszych kotłów tradycyjnych nie przekracza 95%.
Kocioł kondensacyjny jest więc bardziej ekonomiczny od kotła klasycznego, pod warunkiem, że pracuje z instalacją c.o. o odpowiednich dla niego parametrach pracy.
Parametry instalacji centralnego ogrzewania to temperatury zasilania i powrotu z instalacji. I tak parametry instalacji 70/55/20°C oznaczają, że z kotła powinna wychodzić woda o temperaturze 70°C, a powracająca do niego powinna mieć temperaturę 55°C. Wówczas temperatura powietrza w pomieszczeniach będzie wynosiła +20°C.
Rodzaje grzejników
Grzejniki można podzielić według różnych kryteriów: sposobu wymiany ciepła, materiału z jakiego są wykonane i konstrukcji.
Wymiana ciepła może odbywać się przez konwekcję (powietrze ogrzewa się od grzejnika i roznosi ciepło po pomieszczeniu) lub promieniowanie (wymiana ciepła następuje bezpośrednio między grzejnikiem a ogrzewanym ciałem). Przy czym przy wymianie ciepła konwekcja zawsze występuje łącznie z promieniowaniem. Udział zaś konwekcji w stosunku do promieniowania zależy od konstrukcji grzejnika i temperatury zasilania. Im wyższa temperatura zasilania, tym większy udział w wymianie ciepła ma konwekcja, a im niższa, tym większy jest udział promieniowania. Najłatwiej to zaobserwować w nowych konstrukcjach grzejników konwekcyjnych, których sporą ofertę można spotkać na naszym rynku.
Obecnie najpopularniejsze są grzejniki stalowe płytowe. Ich konstrukcja pozwoliła na znaczne zmniejszenie wagi grzejników w stosunku do żeliwnych. Ożebrowanie wewnętrzne zwiększyło ich moc cieplną, a specjalna armatura (tzw. zespół zintegrowany) umożliwia podłączenie grzejników do instalacji w sposób niewidoczny z zewnątrz. Grzejniki te mogą być poziome lub pionowe. Te ostatnie potrzebują mniej miejsca w długości ściany i są chętnie wykorzystywane jako grzejniki łazienkowe. A ponieważ można zamawiać je w dowolnym kolorze, stały się nie tylko źródłem ciepła, ale także elementem wystroju wnętrz. Tu jednak pojawia się pytanie, czy są one odpowiednie do systemu grzewczego z kotłami kondensacyjnymi, skoro muszą pracować przy niskich parametrach instalacji?
Moc cieplna grzejnika a parametry instalacji grzewczej
Popatrzmy na wykres, który wyjaśnia zależność temperatury zasilania i powrotu wody (są to tzw. krzywe grzania) od temperatury zewnętrznej (oś pozioma). Temperatura powrotu przy temperaturze zewnętrznej około –11°C wynosi około 57°C (granica kondensacji pary wodnej) i dopiero przy dalszym spadku temperatury zewnętrznej kocioł przestaje pracować jako kondensacyjny.
Ilość ciepła, jaka jest potrzebna do ogrzania budynków, liczona jest przy tzw. temperaturach obliczeniowych, zgodnych z polskimi normami. Nie oznacza to jednak, że takie temperatury rzeczywiście wystąpią. Na przykład dla Warszawy przyjmuje się temperaturę obliczeniową powietrza zewnętrznego –20°C, ponieważ taka może w stolicy wystąpić. Wtedy moc źródła ciepła i instalacji grzewczej powinna zapewnić w pomieszczeniach temperaturę minimum +20°C. W sezonie grzewczym przyjęte temperatury obliczeniowe pojawiają się jednak bardzo rzadko, a nawet jeśli wystąpią, to zaledwie przez kilka dni. Dlatego przyjmuje się wyższe parametry instalacji (a do nich dobiera się wielkość grzejników) niż temperatura kondensacji pary wodnej. Oznacza to, że bardzo popularne obecnie parametry instalacji przyjmowane dla grzejników stalowych płytowych 70/55/20°C są (lub mogą być) akceptowane nawet wtedy, gdy zamiast kotła gazowego klasycznego zainstalujemy kondensacyjny. W zależności od krzywej grzania, jaką ustawia się dla ogrzewanego budynku, kocioł kondensacyjny bardzo rzadko lub wcale nie będzie przestawał pracować jako kocioł kondensacyjny.
Dobierając grzejniki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich katalogowe moce cieplne. Jeszcze do niedawna moc cieplna grzejników była badana przy temperaturze 90/70/20°C, a obecnie przy temperaturze 75/65/20°C. Dlatego należy dokładnie sprawdzić tabele mocy grzejników dla różnych parametrów.
Wszyscy producenci grzejników podają w swoich katalogach ich moce cieplne dla parametrów instalacji grzewczej 70/55/20°C i 55/45/20°C, a czasem także 90/70/20°C i 75/65/20°C (odniesione do 1 m grzejnika).
Pamiętajmy, moc cieplna grzejnika, bez względu na jego rodzaj, musi być zgodna z parametrami instalacji grzewczej. Gdy zainstalujemy zbyt duże grzejniki, temperaturę pracy kotła można skorygować. Nie można jednak tego zrobić, jeżeli grzejniki są zbyt małe (np. mają moc cieplną dla parametrów 90/70°C, a kocioł kondensacyjny wymaga parametrów 55/45°C). Wtedy instalacja może nie zapewnić wymaganej temperatury w pomieszczeniach, gdy na zewnątrz zapanują temperatury minusowe.
max
max, 09.05.2013r., 12:28:38
Mu wybraliśmy po prostu kaloryfery Purmo - w sieci piszą, że to najsolidniejsza marka. Ceny ma znośne, do tego trafiliśmy na promocję w sklepie E-inclusive, więc skorzystaliśmy. Liczę na spokój z kaloryferami na przynajmniej kilka kolejnych lat.
ania
ania, 29.01.2014r., 12:45:55
Bardzo przydatny artykuł
Gientek
Gientek, 05.05.2015r., 17:00:31
Ja się w gazowe w ogole nie chce bawić nie uznaje tego typu ogrzewania, jest tradycjonalistą i preferuje kotły węglowe najlepiej z regulatorem ciągu i ruztem wodnym jak mają w Metalteres - najlepsze
derbi83
derbi83, 31.05.2015r., 13:33:27
Poszukuje firmy ktora zajmuje sie instalacjami gazowymi i elementami do nich - znalazlem oferte, kojarzycie ich? Podzielicie sie opinia?
Do niedawna węgiel był w Polsce najpopularniejszym paliwem. Jednak ze względu na emisję szkodliwych substancji podczas spalania oraz zmiany w ustawodawstwie zaczęło się to powoli zmieniać. Coraz częściej...
Do niedawna węgiel był w Polsce najpopularniejszym paliwem. Jednak ze względu na emisję szkodliwych substancji podczas spalania oraz zmiany w ustawodawstwie zaczęło się to powoli zmieniać. Coraz częściej rozglądamy się za alternatywnymi sposobami ogrzewania domu, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. Marka De Dietrich radzi, na co można zamienić kocioł starego typu.
Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...
Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.
Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe - takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki - sterowania...
Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe - takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki - sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.
Nowy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek na przegląd systemu ogrzewania bądź ewentualną wymianę źródła ciepła. Szczególnie teraz ,w związku z wejściem w życie programu dofinansowań...
Nowy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek na przegląd systemu ogrzewania bądź ewentualną wymianę źródła ciepła. Szczególnie teraz ,w związku z wejściem w życie programu dofinansowań "Czyste Powietrze", może się ona bardzo opłacać.
Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze myślimy o cechach i właściwościach źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze...
Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze myślimy o cechach i właściwościach źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze oraz długowieczne. Pojęcie wytrzymałości w odniesieniu do potrzeb wielu użytkowników jest więc czymś, co stanowi jedno z kryterium wyboru źródła ciepła. Odnosząc się do powyższych cech, w rozmowach z użytkownikami, słowo "żeliwo" wzbudza zainteresowanie i nierzadko przyciąga jak magnes. Dlaczego?
Od czego zależy stan powietrza i czy my też możemy poprawić jego jakość? Czy wiesz, jak walczyć ze smogiem? Poznaj odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań dotyczących smogu.
Od czego zależy stan powietrza i czy my też możemy poprawić jego jakość? Czy wiesz, jak walczyć ze smogiem? Poznaj odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań dotyczących smogu.
Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może...
Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może sprostać naszym oczekiwaniom, zapewnić komfort obsługi, a jednocześnie niskie koszty eksploatacji. Dlatego warto porównać różne konstrukcje urządzeń oraz związane z nimi wymagania dotyczące jakości paliw i uciążliwości obsługi.
Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego,...
Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego, który jest spalany w kotłach energetycznych), drewno jako szczapy, zrębki, pelet, brykiety oraz takie paliwa, jak wierzba energetyczna i zboża energetyczne. Na rynku można spotkać konstrukcje kotłów spalające każde z wymienionych paliw. Na co więc się zdecydować, gdy staniemy przed takim wyborem?...
Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość, wydajność...
Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość, wydajność oraz wytrzymałość.
Na dzisiejszym rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie projektowania. Oprogramowanie ZWCAD to nowoczesne narzędzie, które spełnia wymagania współczesnych projektantów i inżynierów.
Na dzisiejszym rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie projektowania. Oprogramowanie ZWCAD to nowoczesne narzędzie, które spełnia wymagania współczesnych projektantów i inżynierów.
Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed - czasem śmiertelnym w skutkach - zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie...
Czujniki czadu to najbardziej skuteczne urządzenia, chroniące przed - czasem śmiertelnym w skutkach - zatruciem tlenkiem węgla. To właśnie elektroniczny detektor czadu alarmuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom i często jest ostatnią szansą na ratunek. Niestety, statystyki prowadzone przez Państwową Straż Pożarną pokazują, że co roku kilkadziesiąt osób ginie wskutek zatrucia czadem, a aż kilkaset trafia do szpitala. Co warto...
Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...
Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.
Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...
Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.
Rozważając ogrzewanie budynku, szczególnie jednorodzinnego, inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła, pobierające darmową energię z otoczenia. Coraz ważniejsze miejsce wśród wybieranych urządzeń...
Rozważając ogrzewanie budynku, szczególnie jednorodzinnego, inwestorzy coraz częściej decydują się na pompy ciepła, pobierające darmową energię z otoczenia. Coraz ważniejsze miejsce wśród wybieranych urządzeń zajmują pompy ciepła wykorzystujące ciepło z powietrza zewnętrznego - proste i stosunkowo tanie, choć wymagające dobrego zaplanowania ich roli w systemie grzewczym.
Oferowane przez producentów nowoczesne urządzenia zużywają mało energii, a przy tym potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym komforcie obsługi oraz wysokiej jakości i...
Oferowane przez producentów nowoczesne urządzenia zużywają mało energii, a przy tym potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym komforcie obsługi oraz wysokiej jakości i wydajności.
Artykuł przybliża temat instalacji do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz instalacji, które wraz z przygotowywaniem c.w.u. wspomagają ogrzewanie. Przedstawiono kilka wariantów rozwiązań...
Artykuł przybliża temat instalacji do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz instalacji, które wraz z przygotowywaniem c.w.u. wspomagają ogrzewanie. Przedstawiono kilka wariantów rozwiązań technicznych ubogaconych o rysunki poglądowe.
Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując...
Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Dodatkowo mogą wykorzystać ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (wykorzystując potencjał do efektywniejszego wykorzystania energii) oraz gospodarstw domowych (np. wentylacyjne powietrze wyrzutowe).
Od czasów kiedy standardem w instalacji grzewczej były żeliwne grzejniki zmieniło się wiele. Obecnie producenci proponują estetyczne płytowe grzejniki w pełnej palecie kolorów, aby możliwie najlepiej skomponować...
Od czasów kiedy standardem w instalacji grzewczej były żeliwne grzejniki zmieniło się wiele. Obecnie producenci proponują estetyczne płytowe grzejniki w pełnej palecie kolorów, aby możliwie najlepiej skomponować je z wystrojem wnętrz. Nowoczesne grzejniki są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła i efektywnie oddawać ciepło przy temperaturze zasilania 50°C.
Powierzchnie podłóg z ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej – terakotą, gresem czy kamieniem naturalnym. Należy przy tym pamiętać, że taka podłoga ulega w ciągu...
Powierzchnie podłóg z ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej – terakotą, gresem czy kamieniem naturalnym. Należy przy tym pamiętać, że taka podłoga ulega w ciągu doby zmiennym czynnikom termicznym...
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem...
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.
Współczesne kominki elektryczne spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego kominka?
Współczesne kominki elektryczne spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego kominka?
Okna dachowe, dostępne standardowo w ofercie wielu producentów, montuje się na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Próżno szukać rozwiązań dla posiadaczy dachów o niższym spadzie, bez ponoszenia...
Okna dachowe, dostępne standardowo w ofercie wielu producentów, montuje się na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Próżno szukać rozwiązań dla posiadaczy dachów o niższym spadzie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup specjalnych kołnierzy. W przypadku dachów płaskich (tj. od około 2 stopni spadu) można zastosować, specjalnie przeznaczone do takich rozwiązań, okna. Jednak wachlarz ich możliwości i rodzajów jest dość ograniczony.
Platforma merXu ułatwia producentom, hurtownikom, dystrybutorom i wykonawcom z branży budowlanej z terenu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi oraz wykończeniowymi, a także umożliwia...
Platforma merXu ułatwia producentom, hurtownikom, dystrybutorom i wykonawcom z branży budowlanej z terenu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi oraz wykończeniowymi, a także umożliwia poszerzenie grona kontrahentów.
Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...
Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.
Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś...
Planujesz budowę domu w 2021 roku? W regulacjach dotyczących warunków technicznych zmieniło się wiele, a efektywność energetyczna będzie teraz jeszcze ważniejszym parametrem niż dotychczas. Jeśli rozważałeś inwestycję w odnawialne źródła energii, to otrzymasz do tego dodatkową motywację. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy i co oznacza nowy standard WT 2021.
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość,...
Oferta okien do płaskiego dachu VELUX to szeroki wybór wariantów oraz dodatkowego wyposażenia. Okna pozwalają doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, jednocześnie oferując najwyższą jakość, izolacyjność oraz estetykę, dopasowaną do potrzeb domowników.
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie...
Przy obecnym poziomie cen nośników energii i prognozowanym ich wzroście coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne - utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie...
Uruchomiona niedawno platforma merXu ułatwi firmom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej handel materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Poznaj funkcjonalności merXu i zobacz, jak łatwe może być prowadzenie biznesu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu –...
Hałas, przeciągi, niskie temperatury w danym budynku – to wbrew pozorom problemy, z którymi boryka się wielu Polaków. Można im jednak zaradzić, a kluczem do tego jest właściwe zdiagnozowanie problemu – to właśnie dlatego warto zdecydować się na badanie termowizyjne, badanie akustyczne czy pomiar szczelności danego budynku.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja...
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe Wytyczne Techniczne dla budownictwa energooszczędnego. Aktualizacja przepisów dotyczy energochłonności nowych i remontowanych budynków. Jest to kolejna wersja Wytycznych Technicznych, jaka jest wprowadzana, po 4 latach obowiązywania przepisów WT 2017.
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować...
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować we własnym domu lub w innej przestrzeni, w której chcemy usprawnić pracę okien. Mogą to być także okna trudno dostępne, umiejscowione zbyt wysoko, aby otwierać je za pomocą tradycyjnej klamki.
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom...
Kiedy kąpiel z pierwotnych funkcji mycia ciała zamienia się w czas relaksu i prywatnego komfortu odprężenia, wanny nabierają szczególnego znaczenia. To właśnie w jej objęciach możesz oddać się objęciom rozkoszy i odrobiny luksusu. Kaldewei oferuje jeszcze więcej niż może dać Ci zwykła wanna. Już najwyższy czas skorzystać z najnowszych rozwiązań!
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw...
Przy zakupie drzwi wejściowych do mieszkania warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe - powinny być odporne na uszkodzenia oraz wszelkie próby siłowego sforsowania. Postaw na funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w domu.
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie,...
Grzejniki już nie kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem, przy współczesnych ciepłych ścianach i oknach mogą być w dowolnym miejscu – obok okna, na filarze, pod ławką, w dowolnym kolorze i kształcie, wąskie, pionowe albo niskie na nóżkach. To element wystroju, który może być tak wkomponowany we wnętrzu, aby być jak najmniej widoczny lub stanowić ciekawy akcent aranżacji.
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających...
Wellisair to opatentowane urządzenie z innowacyjną technologią dezynfekcji opartej na rodnikach hydroksylowych – umożliwia oczyszczanie powietrza i powierzchni. Korzysta z naturalnych mechanizmów usuwających 99,9% wszystkich niebezpiecznych patogenów i może być wykorzystywane w wielu różnych sektorach budownictwa i przemysłu – bez przerwy. Jego zalety to bardzo niskie zużycie energii, intuicyjny panel sterowania ze wskaźnikami alarmu, a także funkcja cichej pracy w trybie nocnym.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.