EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy ciepła

Waldemar Joniec | 2009-09-03

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku innych nośników energii, jak np. gaz ziemny, olej opałowy, węgiel czy biomasa.

Zobacz także

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

STYROPMIN Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach

Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach

Nowość od marki Styropmin, XPS 30 PRO, to specjalny materiał izolacyjny o podwyższonej wytrzymałości, zaprojektowany do skutecznego ocieplania różnych miejsc, takich jak fundamenty, dachy odwrócone czy...

Nowość od marki Styropmin, XPS 30 PRO, to specjalny materiał izolacyjny o podwyższonej wytrzymałości, zaprojektowany do skutecznego ocieplania różnych miejsc, takich jak fundamenty, dachy odwrócone czy parkingi, gdzie codziennie przemieszcza się duża liczba osób.

ZASADA DZIAŁANIA

Ulubionym porównaniem sposobu pracy pompy ciepła używanym przez producentów jest zasada działania lodówki. Pompa pobiera ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze i przekazuje je do pomieszczenia o wyższej temperaturze.

Ciepło do ogrzewania domu może być „pompowane” z gruntu, wody lub z powietrza. Lodówka natomiast wypompowuje ciepło (zostaje chłód) ze swojego wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. Pompa ciepła jest napędzana energią elektryczną. Jest ona potrzebna pompie do przeniesienia ciepła z dolnego źródła (powietrze, grunt lub woda) do górnego (instalacja ogrzewania).

O ile lodówka zużywa sporo energii na wytworzenie chłodu, to układ odwrócony, jakim jest sprężarkowa pompa ciepła potrafi z 1 kW energii elektrycznej wytworzyć w optymalnych warunkach cztero- i pięciokrotnie więcej energii cieplnej.

Jak to możliwe, że można zamienić energię na wartość pięciokrotnie większą? Pompa ciepła powoduje cykliczne zmiany stanu fizycznego czynnika chłodniczego, krążącego w instalacji pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła: sprężanie, skraplanie, rozprężanie i parowanie. Chłodny czynnik obiegu dolnego źródła (np. glikol), płynąc w wężownicy, odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody i następnie w parowniku oddaje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu (np. freon) obiegu wewnętrznego pompy ciepła.

Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem. Gaz ten zostaje sprężony przez sprężarkę. W wyniku sprężania powstaje ciepło, które jest przekazywane w skraplaczu do systemu instalacji centralnego ogrzewania budynku. Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie, ochładza się i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces ten powtarza się cyklicznie.

Podstawą działania pompy ciepła jest wzrost temperatury gazu przy jego sprężaniu i spadek temperatury przy rozprężaniu. Zjawiska te towarzyszą nam na co dzień, efekt ogrzewania przy sprężaniu powietrza zachodzi np. w pompce rowerowej, a przykładem chłodzenia wskutek rozprężania jest wylot gazu z puszki dezodorantu, która się oziębia.

Taka przemiana energii elektrycznej w pompie ciepła sprawia, że ogrzewanie takich samych budynków w przypadku zastosowania pompy ciepła powinno być przynajmniej cztero- lub nawet pięciokrotnie tańsze od ogrzewania grzejnikami elektrycznymi. Do scharakteryzowania pomp ciepła nie używa się typowego pojęcia sprawności, lecz współczynnika wydajności pompy ciepła, tzw. COP (Coefficient Of Performance), który jest równy stosunkowi uzyskanego w górnym źródle ciepła do włożonej pracy w pompach sprężarkowych. Jeżeli COP wynosi 5, to z 1 kW energii elektrycznej dostarczonej do pompy ciepła otrzymamy 5 kW energii cieplnej na potrzeby ogrzewania. Koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła jest porównywalny z kosztem ogrzewania budynku wysokosprawnym kotłem węglowym, czyli jest stosunkowo niski.

Skoro to takie tanie, to dlaczego nie jest stosowane powszechnie? Decydują o tym wysokie koszty inwestycyjne, które warto ponosić tylko w przypadku domów nowych lub poddanych gruntownej modernizacji i to tylko wtedy, gdy mają one niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, sprawną wentylację i dobrą izolację.

Aby stosować pompy ciepła, budynki muszą spełniać pewne warunki. Podstawowy to dobra izolacja przegród i niskie zapotrzebowanie na ciepło oraz zastosowanie niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, czyli np. podłogowego lub ściennego (temperatura w instalacji około 28–34°C). Uzyskanie wyższych temperatur adekwatnych do potrzeb ogrzewania grzejnikowego i podłogowo-grzejnikowego jest technicznie możliwe, ale nie zawsze opłacalne. Pompa nie osiągnie bowiem już tak wysokiego COP dla temperatury zasilania instalacji ogrzewczej ponad 50°C. Niska temperatura zasilania instalacji zawsze wymaga dużych powierzchni oddawania ciepła do pomieszczenia, a to zapewnia ogrzewanie płaszczyznowe. Ogrzewanie pompą ciepła nie zada więc egzaminu w starych budynkach o dużym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania i wyposażonych w grzejnikową instalację c.o.

ekspert merytoryk pompy ciepla bundesverband warmepumpe

Pompa ciepła zasilana przez poziomy kolektor gruntowy

System grzewczy oparty o pompę ciepła musi mieć dolne i górne źródło ciepła. Górnym jest instalacja ogrzewania (np. instalacja ogrzewania podłogowego), a dolnym – powietrze, woda lub grunt. Aby móc efektywnie korzystać z pompy ciepła, konieczne jest też zapewnienie jej dolnego źródła ciepła.

Powietrze. Dostęp do powietrza mamy wszędzie i bez ograniczeń, a inwestycja w pompę ciepła w tym układzie jest najtańsza – nie trzeba bowiem budować kosztownych kolektorów w ziemi albo studni. Taka inwestycja jest tańsza od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i nie wymaga posiadania odpowiedniej wielkości działki, w przeciwieństwie do pomp czerpiących ciepło z gruntu lub wody. Jednak im więcej ciepła do ogrzewania potrzebujemy, czyli zimą, to w powietrzu jest go coraz mniej. W temperaturach poniżej +5°C pompa nie ma już tak korzystnego współczynnika COP, a w temperaturach ujemnych jej praca przypomina raczej działanie grzejnika elektrycznego. Instalacja zasilana pompą ciepła wymaga w okresach mroźnych dodatkowego źródła ciepła; może to być grzałka elektryczna zamontowana w zasobniku wody lub kocioł c.o. Wprawdzie w ostatnich latach, dzięki ciepłym zimom, udział dodatkowej energii z grzałki lub kotła wynosił średnio około 10% całkowitego zużycia w instalacjach zasilanych pompami ciepła powietrze-woda, to jednak biorąc te dane producentów, trzeba mieć na uwadze duże różnice w temperaturach pomiędzy regionami kraju. Inne są bowiem w Zielonej Górze, a inne w Suwałkach. Coraz częściej pompy powietrze-woda wykorzystują gruntowe wymienniki ciepła, przez które w mroźne dni przechodzi powietrze i ogrzewa się o kilka stopni, do temperatury powyżej 0°C. Postęp techniczny w budowie pomp ciepła powietrze-woda sprawia, że charakteryzują się one coraz wyższym COP i możliwością efektywnej pracy w coraz niższych temperaturach.

ekspert merytoryk pompy ciepla bundesverband warmepumpe2

Pompa ciepła zasilana przez gruntowy kolektor pionowy – sondy

Grunt. Zdecydowaną większość instalowanych pomp ciepła stanowią w Polsce pompy z gruntowymi wymiennikami ciepła w różnych układach. Grunt jest najczęściej stosowanym źródłem ciepła, gdyż ma stabilną temperaturę. Z gruntu wykorzystujemy energię tzw. geotermii płytkiej. Jest to energia promieniowania słonecznego zmagazynowana w gruncie i wodach gruntowych. Stosuje się kilka rozwiązań i sposobów ułożenia kolektora gruntowego. Najczęściej wykonywane to układ kolektora spiralnego, płaskiego lub sond pionowych. Warunkiem zastosowania systemu gruntowego w układzie kolektora spiralnego lub płaskiego jest posiadanie odpowiedniej powierzchni gruntu do ułożenia rur kolektora. Można przyjąć, iż do ułożenia kolektorów w układzie poziomym potrzebujemy trzykrotnie, a niekiedy nawet pięciokrotnie większą powierzchnię niż powierzchnia ogrzewanego domu. Wymienniki takie, np. w postaci rur z polietylenu, układa się w ziemi poniżej strefy przemarzania. Projekt takiego wymiennika powinien być bardzo starannie przygotowany przez doświadczoną firmę i musi uwzględniać m.in. zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i podgrzewu c.w.u., a także rodzaj gruntu. Mokry i gliniasty daje bowiem więcej energii niż piaszczysty i suchy, a zatem potrzeba go mniej.

Stosuje się kolektory płaskie i próżniowe. Przy budowie kolektora płaskiego wykonuje się odkrywkę na całej jego powierzchni do wymaganej głębokości, a po ułożeniu instalacji zasypuje się ją. Spirale układa się w wykopach, np. szerokości 80 cm i odpowiedniej głębokości, zależnej od warunków miejscowych.

ekspert merytoryk pompy ciepla bundesverband warmepumpe3

Pompa ciepła zasilana przez studnie: do poboru wody i zrzutową

Różnica pomiędzy nimi jest taka, że wykopanie kilku rowów może być łatwiejsze niż zdjęcie np. dwumetrowej warstwy gruntu z dużej powierzchni działki. W obu przypadkach wymagana jest taka sama wielkość powierzchni działki. Jeśli działka jest za mała, można zastosować sondy pionowe, w których przepływający glikol lub solanka odbiera energię z gruntu w układzie zamkniętym. Wówczas stosuje się kilka sond oddalonych od siebie, z których każda stanowi oddzielny i zamknięty układ.

Woda. Bardzo dobrym nośnikiem ciepła są wody gruntowe. Na głębokości poniżej 6 m ich temperatura nie powinna spadać poniżej 7°C zimą; pompa może zatem pracować w optymalnych dla niej warunkach. Wody takie wykorzystuje się w układzie dwóch studni. Pierwsza do poboru wody, która jest pompowana na pompę ciepła, a następnie kierowana do studni zrzutowej. Jednak warunkiem zastosowana takiego systemu jest odpowiednia wydajność warstwy wodonośnej. Wody nie może zabraknąć, zwłaszcza w okresach największego zapotrzebowania na ciepło, czyli zimą, a ta pora jest sucha. Ponadto studnia zrzutowa musi mieć odpowiednią chłonność, tak aby przyjąć całkowitą ilość kierowanej do niej wody. Tu też potrzebna jest pewna minimalna wielkość działki. Studnie muszą być od siebie oddalone o około 15–20 m, tak aby zrzucana chłodna woda miała czas na pobranie ciepła, zanim ponownie zostanie zaczerpnięta i skierowana na pompę ciepła.

ekspert merytoryk pompy ciepla bundesverband warmepumpe4

Pompa ciepła, w której dolnym źródłem zasilania jest powietrze

Nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe i zależy od warunków gruntowo-wodnych, gdyż zbyt niski poziom wód wymaga więcej energii na pompowanie. Wody te nie powinny być twarde, mocno zmineralizowane i z wysoką zawartością żelaza lub manganu, gdyż mogą pokrywać wymiennik warstwą osadów, a to spowoduje spadek sprawności oddawania ciepła. Budowa studni głębokości ponad 30 m wymaga pozwolenia wodno-prawnego. Pozwolenie takie jest wymagane także na czerpanie wody w ilości powyżej 15 000 l na dobę.

OD CZEGO ZACZĄĆ

Na początek warto określić, jakie funkcje ma spełniać pompa ciepła. Z pewnością ma zapewnić ogrzewanie, ale może też dostarczać ciepłą wodę, a latem chłodzić. Drugi krok to dokładne rozpoznanie możliwości optymalnego wyboru dolnego źródła ciepła. Ta decyzja powinna być staranie przemyślana i skonsultowana z doświadczonymi fachowcami. W porównaniu z innymi instalacjami i urządzeniami grzewczymi wydatki inwestycyjne na instalacje z pompami ciepła są wysokie (30–70 tys. zł), dlatego warto poszukiwać możliwości pozyskania dotacji lub tanich kredytów. W Polsce nie ma specjalnego programu dla inwestycji w pompy ciepła. Warto jednak próbować pozyskiwać środki na zakup pomp ciepła od instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy finansowej dla rozwoju energetyki odnawialnej (WFOŚiGW, EkoFundusz). Pomoc ta to bezzwrotne dotacje i nisko oprocentowane kredyty. Preferowani są inwestorzy instytucjonalni. Dla inwestorów indywidualnych najlepszą drogą poszukiwania środków na inwestycje jest doradztwo firm wykonawczych mających doświadczenie w budowie tego typu instalacji. Na rynku pojawiają się także firmy współpracujące z projektantami i wykonawcami, które specjalizują się w pozyskiwaniu kredytów także dla inwestorów indywidualnych. Całą inwestycję najlepiej powierzyć jednej firmie, która jest w stanie przedstawić wiarygodne referencje lub takiej, która ma rekomendacje wiodących producentów pomp ciepła.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • rferfer rferfer, 14.01.2015r., 12:47:29 o pompach ciepla mozna tez duzo tutaj poczytac <a href="http://www.sunenergy.pl" target="_blank">http://www.sunenergy.pl</a> i po przeczytaniu zdecydowac sie na instalacje :) naprawde fajna sprawa jezeli chodzi o cene i forme ogrzewania
  • komandos komandos, 20.02.2015r., 11:16:21 Faktycznie dobry artykuł. Tylko przy montażu takiej pompy trzeba zwrócić uwagę na to, aby wszystko było wykonane z dobrych elementów. Firma witzenmann w tym zakresie to właśnie oferuje, np. węże elastyczne i przewody transportowe.
  • Malicki Malicki, 26.09.2018r., 11:41:34 Najlepsze pompy ciepła produkuje A-Pic Design. Bezdyskusyjnie najlepsze, bezawaryjne i w porównaniu do innych, w atrakcyjnej cenie.

Powiązane

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien? Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową...

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową likwidację bezklasowych źródeł ciepła i zastąpienie ich tymi, które spełniają normy emisji zanieczyszczeń. Z drugiej strony, ceny gazu ziemnego są stabilne, a ich eksploatacja jest praktycznie bezobsługowa. W poniższym artykule przybliżam temat ogrzewania domu gazowym kotłem kondensacyjnym oraz podpowiadam,...

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Columbus Energy Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala...

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala zastosowanych zabezpieczeń oraz używane materiały sprawiają, że ryzyko pożaru instalacji PV jest mało prawdopodobne. Niemniej, w ogólnej świadomości potencjalnych konsumentów jest wiele wątpliwości i mitów. Columbus przygotował poradnik na temat bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland,...

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland, dystrybutor urządzeń De Dietrich i Baxi, stworzyła więc Kodeks Dobrych Praktyk – dokument, który ma za zadanie upowszechnianie najwyższych standardów na rynku usług instalacyjno-serwisowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu...

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu kotłów gazowych, przyszedł czas na odnawialne źródła energii i technologię pomp ciepła.

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

Ferro Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

AS ENERGY Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna,...

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna, a prosumenci, którzy uruchomią ją do końca marca 2022 r., będą się rozliczać na dotychczasowych zasadach.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Bauder Polska Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza

Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza

Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.

Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.

Redakcja Domy przyszłości

Domy przyszłości Domy przyszłości

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja...

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja zrównoważonych budynków i społeczności Build for Life.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.