EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Zmiany przepisów dotyczących energochłonności budynków, fot. Fabryka Styropianu ARBET 

Zmiany przepisów dotyczących energochłonności budynków, fot. Fabryka Styropianu ARBET 

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

treść sponsorowana

Nowo projektowane budynki muszą obecnie spełniać dwa wymagania – w zakresie maksymalnego rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (tzw. wskaźnik EP) oraz minimalnej izolacyjności termicznej przegród (określonej współczynnikiem UC). Wartość graniczna EPH+W, czyli cząstkowej maksymalnej wartości wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej dla budynku jednorodzinnego, wynosi aktualnie 70 kWh/(m2·rok). Natomiast wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła UC(max) jest zależna od rodzaju przegrody budynku.

Dla ścian zewnętrznych wynosi ona 0,20 W/(m2·K).

Obowiązujące wymagania pozwolą użytkownikom budynków zmniejszyć zużycie energii do ich ogrzewania.

Wiele budynków nadal wymaga termomodernizacji, obejmującej również ocieplenie lub docieplenie ścian zewnętrznych. Przy projektowaniu takiego ocieplenia również należy uwzględniać obowiązujący od 2021 r. współczynnik UC(max). Przy dociepleniach, np. budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, należy zwrócić szczególną uwagę na obliczenia wilgotnościowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy wykonywać przy projektowaniu termoizolacji każdej przegrody budynku. Zabezpieczy to budynek przed narastającym zawilgacaniem przegrody, uniemożliwiając powstanie zagrzybienia ścian.

W praktyce zmiana współczynnika przenikania ciepła UC(max) przekłada się na konieczność stosowania do ocieplania ścian zewnętrznych grubszych płyt styropianowych. Przykładowo, jeśli dotychczas (tj. w latach 2017–2020) używano do ocieplenia ściany płyt styropianowych o lambdzie 0,040 W/(m·K)  i grubości 15 cm, to aby spełnić dzisiejsze wymagania należałoby użyć tych samych płyt, lecz o grubości 18 cm. W takim przypadku przy użyciu płyt styropianowych Prawdziwy Styropian Fabryki Styropianu ARBET, aby wybrać płyty o odpowiedniej lambdzie, należałoby sięgnąć po płyty Fasada EXPERT.

Innym sposobem na spełnienie nowych wymagań jest stosowanie płyt o niższym niż dotychczas współczynniku przewodzenia ciepła Λ. Odnosząc się do przykładu z płytami Fasada EXPERT: taką samą izolacyjność przyjętych wyżej płyt, o grubości 18 cm, zapewnią płyty styropianowe odmiany Fasada GRAFIT, o deklarowanej lambdzie 0,031 W/(m·K) i grubości 14 cm.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze styropianu?

Przy wyborze odpowiednich płyt styropianowych zawsze należy zwracać uwagę na ich deklarowane parametry. Każda odmiana charakteryzuje się określoną lambdą, która dopiero w powiązaniu z grubością płyty decyduje o praktycznej izolacyjności cieplnej.

W projekcie termoizolacji budynku zawsze powinna być podana lambda oraz – jednocześnie - grubość płyt, które projektant przyjął do obliczeń cieplno-wilgotnościowych. Użycie płyt o grubości zgodnej z projektem, lecz wyższym współczynniku przewodzenia ciepła, wpłynie na pogorszenie izolacyjności cieplnej przegrody i spowoduje większe zużycie energii. Warto przypomnieć, że im NIŻSZA lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne płyt.

Stosowanie obowiązujących przepisów w zakresie izolacyjności cieplnej, wymagające stosowania grubszych płyt styropianowych lub płyt o niższym współczynniku przewodzenia ciepła, powinno przynieść korzyści nie tylko użytkownikom tych budynków. W połączeniu z zalecaną wymianą szkodliwych systemów grzewczych powinno pozwolić wszystkim oddychać czystszym powietrzem.

Skrótowo rzecz ujmując – prawidłowe ocieplenie  budynków wpływa na czystość środowiska i poprawienie jakości powietrza nie tylko w naszym najbliższym otoczeniu. Co za tym idzie – wpływa na zdrowie i jakość życia społeczności.

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j.

ul. Bohaterów Warszawy 32
75-211 Koszalin
tel. 943 422 076-9
e-mail: [email protected]
arbet.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Piotrek Piotrek, 10.08.2021r., 11:52:27 zaczynając budowę domu należy zrobić wylewkę betonową postawić bloczki betonowe i następnie przejść do ocieplania ścian wewnątrz jak na zewnątrz mały zrobione już połowę rzeczy i jeszcze warto ocieplić najlepszej jakości styropianem lub wełną szklaną i potem można dalej podnosić strop polecam market chemko bo mają mieszalnię farb tynków silikonów mają duży wybór farb wełn szklanych styropianów pędzli impregnatów do drewna metali i konserwacji łodzi lakiero bejcy basenów ogrodowych węży zraszaczy kompresorów dodatków do aranżacji wnętrz mają miłą i sprawną obsługę która zawsze doradzi bezpośredni transport stronę internetową
  • Jacek Jacek, 15.08.2021r., 16:20:44 Styropian najwygodniej w tych czasach kupować w hurtowni styropianu przez internet z dostawą do domu. Wtedy masz gwarancję najlepszej ceny, kupowałem tam na elewacje i podłogę.
  • Krasssen Krasssen, 15.02.2022r., 08:55:08 Będziemy w tym roku robić na naszym osiedlu docieplenie

Powiązane

Eugeniusz Solarz, kierownik ds. inwestycji w Fabryce Styropianu ARBET Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać?

Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać? Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać?

Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc...

Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc nie może przekraczać 0,20 W/(m²·K). W marcu 2023 r. Parlament Europejski przegłosował dyrektywę dotyczącą planu osiągnięcia zeroemisyjności budynków nowo budowanych od 2028 r. i pozostałych do 2050 r.

Płyty styropianowe Fasada EXPERT

Płyty styropianowe Fasada EXPERT Płyty styropianowe Fasada EXPERT

Płyty styropianowe PARKING EXPERT

Płyty styropianowe PARKING EXPERT Płyty styropianowe PARKING EXPERT

Hydropian EPS P 100

Hydropian EPS P 100 Hydropian EPS P 100

Płyty styropianowe Fasada CLASSIC

Płyty styropianowe Fasada CLASSIC Płyty styropianowe Fasada CLASSIC

Płyty styropianowe Fasada KOMFORT

Płyty styropianowe Fasada KOMFORT Płyty styropianowe Fasada KOMFORT

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT Płyty styropianowe Fasada GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe PARKING Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe TONOPIAN EPS T 4,0

Płyty styropianowe TONOPIAN EPS T 4,0 Płyty styropianowe TONOPIAN EPS T 4,0

HYDROPIAN EPS 150

HYDROPIAN EPS 150 HYDROPIAN EPS 150

HYDROPIAN EPS 100

HYDROPIAN EPS 100 HYDROPIAN EPS 100

Płyty styropianowe PARKING EXPERT

Płyty styropianowe PARKING EXPERT Płyty styropianowe PARKING EXPERT

Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe PARKING Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EXPERT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EXPERT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EXPERT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada FS 15

Płyty styropianowe Fasada FS 15 Płyty styropianowe Fasada FS 15

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT Płyty styropianowe Fasada GRAFIT

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.