EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać?

Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać? fot. Arbet

Ocieplenie domu – który styropian warto wybrać? fot. Arbet

Od wielu lat wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności budynków. Od stycznia 2017 r. norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. współczynnik Uc nie może przekraczać 0,20 W/(m²·K). W marcu br. Parlament Europejski przegłosował dyrektywę dotyczącą planu osiągnięcia zeroemisyjności budynków nowo budowanych od 2028 roku i pozostałych do 2050 roku.

treść sponsorowana
Zobacz także

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Modernizacja starego budownictwa – bezpłatny e-book

Modernizacja starego budownictwa – bezpłatny e-book Modernizacja starego budownictwa – bezpłatny e-book

Zobacz bezpłatny e-book i dowiedz się więcej o materiałach i technologiach stosowanych do renowacji i modernizacji istniejących budynków.

Zobacz bezpłatny e-book i dowiedz się więcej o materiałach i technologiach stosowanych do renowacji i modernizacji istniejących budynków.

Zielone budownictwo – ekologiczne projektowanie, nowoczesne technologie i energooszczędne materiały

Zielone budownictwo – ekologiczne projektowanie, nowoczesne technologie i energooszczędne materiały Zielone budownictwo – ekologiczne projektowanie, nowoczesne technologie i energooszczędne materiały

Zarówno Polska, jak i inne kraje UE, stoją przed koniecznością poszerzenia zakresu i przyspieszenia tempa modernizacji energetycznej, co oznacza dla branży konieczność zmiany w postrzeganiu budynku i jego...

Zarówno Polska, jak i inne kraje UE, stoją przed koniecznością poszerzenia zakresu i przyspieszenia tempa modernizacji energetycznej, co oznacza dla branży konieczność zmiany w postrzeganiu budynku i jego funkcjonalności. Natomiast rynek budowlany, chcąc sprostać nowym wyzwaniom środowiskowym i wpisać się w ideę zrównoważonego rozwoju, musi w procesie projektowania i wytwarzania materiałów budowlanych uwzględnić wymóg dekarbonizacji budownictwa. Jest to ważny krok w stronę osiągnięcia neutralności...

Obecnie nowo projektowane budynki muszą spełniać dwa wymagania. Po pierwsze, współczynnik Uc musi mieć wartość wymienioną wcześniej. Po drugie, maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną nie może przekraczać 70 kWh/(m²·rok).

Dlatego niezbędne jest zastępowanie energii pierwotnej nieodnawialnej energią odnawialną i zwiększanie izolacyjności poprzez obniżanie współczynnika przenikania ciepła. Odpowiednia izolacja budynku jest kluczowa w osiągnięciu zeroemisyjności.

Podczas izolacji ścian można używać styropianu o dowolnej grubości, ale warto zastanowić się nad estetyką takiego rozwiązania. Inwestor może wybierać spośród różnych rodzajów styropianu, które pozwalają na wykonanie stosunkowo cienkiej izolacji.

eugeniusz solarz arbet

Eugeniusz Solarz, kierownik ds inwestycji w Fabryce Styropianu ARBET, autor artykułu

Styropian – jaki wybrać

Na rynku dostępne są tradycyjne białe styropianowe płyty fasadowe o wartości lambda (λ) od 0,045 do 0,038 W/(m·K), oraz grafitowe płyty styropianowe o wartości lambda (λ) od 0,033 do 0,031 W/(m·K). W połączeniu z odpowiednią grubością płyt, można obliczyć współczynnik przenikania ciepła (U) lub opór cieplny (R). Styropian grafitowy pozwala na zmniejszenie grubości izolacji o około 20–30% w porównaniu z białym styropianem.

Podczas ocieplania budynku ważne jest kompleksowe podejście, uwzględniając izolację ścian zewnętrznych, fundamentów i dachu. Ponieważ większość osób buduje dom raz na całe życie, warto wybierać solidne materiały od renomowanych producentów i korzystać z usług doświadczonych wykonawców, aby uniknąć problemów i nie marnować pieniędzy na poprawki. Styropian jest materiałem łatwym w obróbce i aplikacji, a jednocześnie cechuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Sprawdź >>

Najlepszym sposobem na uniknięcie błędów podczas ocieplania domu jest zainwestowanie w projekt, który uwzględni odpowiedni rodzaj styropianu i jego grubość. Warto również zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi systemów ocieplania elewacji (ETICS).

Jeśli chodzi o sam proces ocieplania, należy zabezpieczyć budynek przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą negatywnie wpływać na styropian i inne materiały, m.in. promieniowaniem słonecznym, wiatrem i deszczem. Siatki osłonowe stanowią zabezpieczenie, a folie i taśmy klejące mogą pomóc w zabezpieczaniu okien i drzwi przed zabrudzeniem.

Ocieplanie elewacji

Przy ocieplaniu elewacji należy rozpocząć od przygotowania i gruntowania podłoża. Następnie, po zamontowaniu listew cokołowych, można przystąpić do klejenia płyt styropianowych za pomocą metody obwodowo-punktowej. Płyty powinny być układane na tzw. mijankę, a klej nie powinien znajdować się na powierzchni bocznych płyt. Aby uniknąć odchyleń, można rozciągnąć linki w pionie i poziomie. Po przyklejeniu płyt, należy pozostawić je do pełnego związania kleju, zgodnie z zaleceniami producenta.

Następnie powierzchnia powinna być tarowana, a na zewnętrznej powierzchni płyt należy nakładać masę klejącą i zatapiać w niej siatkę zbrojącą. Siatkę należy układać na zakładkę o szerokości co najmniej 10 cm. Uskoki na elewacji i wnęki okien można zabezpieczyć narożnikami z siatką. Naroża okien warto również zabezpieczyć siatką ułożoną pod kątem 45º. W przypadku systemu ETICS zaleca się kołkowanie styropianu, zwykle stosuje się od 4 do 8 kołków na 1 m². Talerzyki kołków należy wbić około 2 cm w materiał i zabezpieczyć zaślepką styropianową.

Pytanie, czy wybrać płyty białe czy grafitowe, zależy od preferencji. Styropian grafitowy jest dobrym wyborem do ocieplenia domu ze względu na swoją ekonomiczność, zarówno podczas realizacji, jak i w trakcie użytkowania obiektu. Pozwala on na zmniejszenie grubości zastosowanych płyt przy zachowaniu podobnej izolacyjności jak w przypadku styropianu białego. Wybierz odpowiedni styropian >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Andrzje Andrzje, 29.08.2023r., 11:08:10 Wybór izolacji to decyzja, która wpływa na komfort cieplny i oszczędności. Ważne, aby mieć dostęp do rzetelnych informacji na ten temat.

Powiązane

Płyty styropianowe Fasada EXPERT

Płyty styropianowe Fasada EXPERT Płyty styropianowe Fasada EXPERT

Płyty styropianowe PARKING EXPERT

Płyty styropianowe PARKING EXPERT Płyty styropianowe PARKING EXPERT

Hydropian EPS P 100

Hydropian EPS P 100 Hydropian EPS P 100

Płyty styropianowe Fasada CLASSIC

Płyty styropianowe Fasada CLASSIC Płyty styropianowe Fasada CLASSIC

Płyty styropianowe Fasada KOMFORT

Płyty styropianowe Fasada KOMFORT Płyty styropianowe Fasada KOMFORT

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT Płyty styropianowe Fasada GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe PARKING Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe TONOPIAN EPS T 4,0

Płyty styropianowe TONOPIAN EPS T 4,0 Płyty styropianowe TONOPIAN EPS T 4,0

HYDROPIAN EPS 150

HYDROPIAN EPS 150 HYDROPIAN EPS 150

HYDROPIAN EPS 100

HYDROPIAN EPS 100 HYDROPIAN EPS 100

Płyty styropianowe PARKING EXPERT

Płyty styropianowe PARKING EXPERT Płyty styropianowe PARKING EXPERT

Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe PARKING Płyty styropianowe PARKING

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH HYDRO GRAFIT

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH Płyty styropianowe EPS 100 PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH GRAFIT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EXPERT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EXPERT Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH EXPERT

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH

Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT Płyty styropianowe Fasada Eko GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada FS 15

Płyty styropianowe Fasada FS 15 Płyty styropianowe Fasada FS 15

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT Płyty styropianowe Fasada GRAFIT

Płyty styropianowe Fasada EXPERT

Płyty styropianowe Fasada EXPERT Płyty styropianowe Fasada EXPERT

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO

Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO to nowość w ofercie CREATON Polska. Cechuje się licznymi zaletami: doskonałymi parametrami technicznymi, elegancką estetyką, łatwością obsługi oraz ponadprzeciętną...

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO to nowość w ofercie CREATON Polska. Cechuje się licznymi zaletami: doskonałymi parametrami technicznymi, elegancką estetyką, łatwością obsługi oraz ponadprzeciętną trwałością i żywotnością. Zastosowane w ramach systemu innowacyjne technologie czynią z niego idealny wybór na dach domu jednorodzinnego.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu

Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu

W Purmo Group dbamy o to, by nasze produkty wyróżniały się wysoką jakością wykonania, efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką...

W Purmo Group dbamy o to, by nasze produkty wyróżniały się wysoką jakością wykonania, efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką płytą frontową, a także wielu innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Najnowszym w naszej ofercie produktem jest poziomy grzejnik dekoracyjny Tinos H.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

HighTech Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej? Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni...

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni dobór zabezpieczeń, przeszkolenie pracowników i przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu są kluczowe do zminimalizowania ryzyka wypadku przy pracy. Czym nazywamy systemy asekuracyjne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej? Czytaj dalej i dowiedz się...

Eko-Okna S.A. INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność...

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność zupełnie zmienia zasady gry.

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.