EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

mthermal | 2021-12-10
Efektywny energetycznie system w domu - pompa ciepła, fot. mthermal

Efektywny energetycznie system w domu - pompa ciepła, fot. mthermal

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

treść sponsorowana

Pompa ciepła a inne źródła ciepła

Po pierwsze: ekologia. Powietrzna pompa ciepła, w porównaniu do tradycyjnego pieca na paliwo stałe (węgiel, drewno), wyróżnia się niską emisją pyłów i szkodliwych gazów, dzięki czemu nie przyczyniamy się do zatruwania środowiska. Co ważne, energia dostarczana przez pompę ciepła może nawet w 75% pochodzić z otoczenia, a tylko w 25% z energii elektrycznej. Jak to wygląda w praktyce? Pompa ciepła, pobierając z energii elektrycznej np. 1 kW prądu, w procesie termodynamicznym potrafi zamienić go na 3, 4, a nawet 5 kW energii cieplnej, w zależności od tego, jakie warunki panują na zewnątrz. Jeśli temperatury są sprzyjające, można otrzymać nawet 4 albo 5 kW z 1 kW energii elektrycznej, z kolei przy -20 ℃ z 1 kW będzie to ok. 2 kW ciepła.

Po drugie: prosta obsługa. Pompa ciepła jest bezobsługowa, nie wymaga ciągłego „doglądania”. Wystarczy jedno kliknięcie i temperatura utrzymywana jest automatycznie. Pompy ciepła mogą mieć np. dwa obiegi grzewcze bez dodatkowo zainstalowanej automatyki (góra/dół lub osobno grzejniki i osobno podłogówka). Pompa samoistnie steruje zaworami, decyduje kiedy się włączyć i wyłączyć, bez dodatkowych kosztów. Urządzenia mogą być sterowane przez wbudowany w sterownik moduł WiFi, który pozwala np. na włączanie/wyłączanie obiegów, ustawianie temperatury, sprawdzenie kosztów ogrzewania oraz analizę przebiegu z kilku lat.

Po trzecie: oszczędność pieniędzy. Porównując działanie systemu pompy ciepła do ogrzewania na gaz, ogólny rozrachunek będzie porównywalny lub niższy. Cena przeglądu i serwisu w dwóch przypadkach waha się w granicach 300–600 zł/rocznie, w zależności od zaawansowania instalacji. Koszty eksploatacji również są zbliżone.

„Dla domu o powierzchni 120 m2 koszt gazu wynosi ok. 2,5–3 tys. zł. Rachunek za prąd będzie podobny. Natomiast zasadnicza różnica to brak możliwości oszczędzenia pieniędzy w przypadku pieca gazowego, bo jeśli zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, to nic nie zyskujemy. Z kolei przy pompie ciepła bilans roczny będzie niemalże zerowy. Wyprodukowany prąd w ciągu roku możemy zużyć na ogrzewanie domu. Jasne jest, że ponosimy koszty instalacji paneli, natomiast to wiąże się ze znikomymi oszczędnościami na rachunkach za prąd” – tłumaczy Tomasz Kurek, specjalista ds. pomp ciepła w firmie Nabilaton.

Po czwarte: dogodna instalacja i lokalizacja. Często zdarza się, że usytuowanie naszej nieruchomości nie pozwala na przyłącze gazowe lub jest bardzo kosztowne ze względu na jego długość. Pompa ciepła to rozwiązanie dla każdego domu. Pompy typu SPLIT to rozwiązanie dla domów z kotłownią – wówczas na ścianie zainstalowane jest urządzenie wielkości słynnego Junkersa, a także bufor na ok. 100 l i zasobnik ciepłej wody użytkowej. Najwęższym modułem hydraulicznym na rynku może pochwalić się marka Midea, ma zaledwie 27 cm głębokości. Na zewnątrz zaś znajduje się agregat, który musi mieć swobodny przepływ powietrza.

Dla gospodarstw bez kotłowni stworzono pompę typu MONO, gdzie umiejscowiony na zewnątrz agregat posiada wbudowany moduł hydrauliczny. W pomieszczeniu zaś musi znaleźć się jedynie bufor i zasobnik c.w.u. lub, w przypadku odpowiedniego zładu wody w instalacji, pompa może zostać podłączona bezpośrednio do niej, bez buforu. Warto zaznaczyć, że wersja MONO wymaga odpowiedniego dodatkowego do zainstalowania zabezpieczenia układu przed zamarznięciem. Niezbędne są tu zawory zrzutowe lub podtrzymanie zasilania przez UPS podłączony do pompy obiegowej, dzięki czemu utrzymany zostanie ciągły obieg wody. 

Jak dobrze dobrać pompę ciepła?

Pompa ciepła opiera swoją pracę na naszych oczekiwaniach. Kiedy temperatura w budynku spada poniżej zadanej temperatury, która została ustawiona na sterowniku (względem histerezy) pompa ciepła załącza się – uruchamiają się pompy obiegowe, ciepło płynie przez grzejniki, nagrzewa dom, a po uzyskaniu konkretnej temperatury pompa wyłącza się. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie pompy do danego budynku.

„System ma działać jak najdłużej, a nie włączać się co 5 minut. Proces rozruchu to największy zjadacz prądu. Pompa włączając się na godzinę, dostosowuje obroty, a to daje wzrost efektywności energetycznej. Pompa nie powinna być przewymiarowana” – podkreśla Tomasz Kurek. 

Jednak samo urządzenie o odpowiedniej wydajności to połowa sukcesu. Ważna jest też dobrze wykonana instalacja hydrauliczna i regulacja automatyki. Należy zwrócić uwagę, jak zachowuje się pompa w swoich pierwszych dniach pracy – jak często się włącza i wyłącza. Instalator może korygować działanie względem krzywej grzewczej lub też założyć termostaty na pewnych obiegach. To po jego stronie jest ustawienie pompy najbardziej optymalnie dla klienta.

Pompa ciepła a nowe i istniejące domy

Niezależnie od czasu istnienia nieruchomości, przy decyzji o zakupie pompy ciepła pierwsze skrzypce odgrywa odbiornik ciepła wewnątrz domu – czy są to grzejniki, klimakonwektory, czy ogrzewanie podłogowe, ścienne albo sufitowe. Najbardziej energooszczędne rozwiązanie to taki system grzewczy, gdzie temperatura na zasilaniu jest jak najniższa. W przypadku podłogówki, gdzie jest duża powierzchnia grzewcza w postaci podłogi, duży akumulator ciepła w postaci wylewki – która nagrzewa się i oddaje ciepło – potrzebna woda na zasilaniu może mieć temperaturę pomiędzy 30 a 35℃. W nowych domach, które są bardzo dobrze ocieplone, pompa może pracować na niskim parametrze, a to wpływa na jej pobór energii. Do tego niezbędny jest oczywiście odpowiednio dobrany bufor, rury, zawory regulacyjne, przekroje. Dlatego najlepiej jest planować rodzaj ogrzewania na etapie projektu domu.

„Zainteresowani wymianą pieca na pompę ciepła, często pytają, czy ich stare grzejniki dadzą radę. Otóż, nie ma obowiązku wymieniać grzejników starego typu, ponieważ mają bardzo dużą powierzchnię grzewczą, co przy pracy pompy jest dobre. Z kolei jeśli ktoś ma w domu grzejniki, które nie mają odpowiedniej powierzchni grzewczej, pompa musi produkować wyższy parametr, żeby taki grzejnik oddał odpowiednią ilość ciepła” – mówi Tomasz Kurek. 

Pompa ciepła a dofinansowanie

Koszt pompy 8 kW to ok. 25–30 tys. zł, a łącznie z panelami fotowoltaicznymi – licząc po najwyższych stawkach – ok. 60tys. zł. Przy czym koszt pompy z podwyższoną klasą to widełki 25–40 tys. zł, w zależności od producenta pompy. Trwający rządowy program „Czyste Powietrze” pozwala na otrzymanie 45% (nie więcej niż 13 500 zł) lub 60% (nie więcej niż 18 000 zł) dofinansowania w zależności od kwoty na fakturze. Aby starać się o wyższy próg dofinansowania, należy wybrać pompę ciepła o podwyższonej klasie energetycznej, np. M-Thermal II Generacji. Dodatkowo, przysługuje również tzw. ulga termomodernizacyjna, np. na wymianę grzejników, ocieplenie ścian czy zakup paneli fotowoltaicznych (łącznie nie więcej niż 53 tys. zł). Warto też zwrócić uwagę na regionalne pakiety dofinansowań, np. aktualnie w Małopolsce rozpoczyna się akcja „Powiat bez smogu”, gdzie mieszkańcy mogą otrzymać do 3000 zł na zakup wraz z montażem nowego źródła ciepła. Wszystkie powyższe możliwości dofinansowań pozwalają na otrzymanie znaczącego zwrotu kosztu, ale w przypadku istniejących budynków. Aktualnie trwają prace nad programem dofinansowań dla właścicieli nowych domów.

Więcej na: mthermal.pl

Komentarze

  • Mariusz Gaterski Mariusz Gaterski, 15.12.2021r., 12:37:28 Pompy ciepła już są technologią pierwszego wyboru. Ale połączenie z fotowoltaiką w sumie konieczne. Zastanawialiśmy się nad Mideą, Samsungami, LG i Defro. Wybraliśmy tę ostatnią i jesteśmy bardzo zadowoleni.
  • Renia Renia, 28.12.2021r., 14:57:39 agaton a jak sprawuje się ta pompa przy większych chłodach powiedzmy od -5 stopni???
  • Aśka Aśka, 28.12.2021r., 15:01:31 Defro z tego co się orientuje ma wbudowana dodatkową grzałkę więc przy tych niższych temperaturach ona się uruchamia i sama pompa świetnie sobie daje radę.
  • Zuza Zuza, 13.01.2022r., 11:08:59 W zeszłym roku instalowaliśmy pompę ciepła. Dostaliśmy dotację w programie. Do tego dojdzie jeszcze ulga termomodernizacyjna w PIT-ie.
  • Franciszek1977 Franciszek1977, 22.02.2022r., 09:29:09 i właśnie ekologia powinna być na pierwszym miejscu

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO

Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO to nowość w ofercie CREATON Polska. Cechuje się licznymi zaletami: doskonałymi parametrami technicznymi, elegancką estetyką, łatwością obsługi oraz ponadprzeciętną...

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO to nowość w ofercie CREATON Polska. Cechuje się licznymi zaletami: doskonałymi parametrami technicznymi, elegancką estetyką, łatwością obsługi oraz ponadprzeciętną trwałością i żywotnością. Zastosowane w ramach systemu innowacyjne technologie czynią z niego idealny wybór na dach domu jednorodzinnego.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu

Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu

W Purmo Group dbamy o to, by nasze produkty wyróżniały się wysoką jakością wykonania, efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką...

W Purmo Group dbamy o to, by nasze produkty wyróżniały się wysoką jakością wykonania, efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką płytą frontową, a także wielu innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Najnowszym w naszej ofercie produktem jest poziomy grzejnik dekoracyjny Tinos H.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

HighTech Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej? Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni...

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni dobór zabezpieczeń, przeszkolenie pracowników i przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu są kluczowe do zminimalizowania ryzyka wypadku przy pracy. Czym nazywamy systemy asekuracyjne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej? Czytaj dalej i dowiedz się...

Eko-Okna S.A. INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność...

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność zupełnie zmienia zasady gry.

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.