EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Redakcja | 2008-01-15
Fot. Aereco

Fot. Aereco

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Zobacz także

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują, że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

Lindab Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie...

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?

Fot. Aereko Wentylacja

Fot. Aereko Wentylacja

Podstawowe zasady działania wentylacji są niezwykle proste, a jednak często zdarza się, że nie są przestrzegane. Do budynku należy doprowadzić tyle świeżego powietrza, aby zrównoważyć ilość powietrza usuwanego wraz z zanieczyszczeniami. Ponadto, należy zadbać o swobodny przepływ powietrza przez pomieszczenia oraz o sprawne działanie kanałów wywiewnych. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych zasad, wentylacja nie będzie działała prawidłowo, czego skutkiem będzie zła jakość powietrza w budynku – ze zbyt dużą ilością dwutlenku węgla i innych substancji chemicznych ulatniających się w każdym pomieszczeniu. Gdy wentylacja jest nieskuteczna, wzrasta również wilgotność powietrza, czego objawem są zaparowane okna i skraplanie się pary wodnej na zimnych fragmentach ścian – najczęściej w narożach pokoi lub wokół okien. Zawilgocenia stwarzają korzystne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, wnikają także w konstrukcję budynku, niszcząc ją. 

DOPROWADZENIE POWIETRZA

Warunkiem działania każdego typu wentylacji jest doprowadzenie niezbędnej ilości powietrza do budynku. Gdy świeżego powietrza jest za mało, wentylacja nie będzie działać skutecznie, nawet jeżeli kanały wywiewne są rozmieszczone i wykonane prawidłowo.

Fot. Aereco Wentylacja

Fot. Aereco Wentylacja

W przypadku wentylacji naturalnej (stosowanej w Polsce najczęściej, a zwanej potocznie grawitacyjną) zakłada się naturalny, swobodny napływ powietrza do budynku poprzez nieszczelności okien i drzwi zewnętrznych oraz nieszczelności w ścianach.

Jeszcze kilkanaście lat temu większość okien była tak nieszczelna, że o doprowadzeniu powietrza na potrzeby wentylacji nikt nie myślał. Wręcz przeciwnie – starano się uszczelniać okna, przez które mimo to przedostawała się do wnętrza duża ilość powietrza. Taki sposób doprowadzenia powietrza sprawdzał się do czasu, gdy zaczęto stosować nowoczesne okna, wyposażone w uszczelki. Szczelne okna odcinają jedyną drogę, którą powietrze może się dostać do budynku i dlatego wentylacja przestaje działać prawidłowo.

Aby temu zapobiec stosowane są trzy rozwiązania. Najprostszym i jednocześnie najmniej skutecznym jest usunięcie fragmentu uszczelki w oknie. Wprawdzie powstała w ten sposób szczelina zapewnia dopływ pewnej ilości powietrza, ale w praktyce okazuje się, że jednak jest ona za mała. Nie ma też żadnej możliwości regulacji przepływu.

Lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie okna w okucia z funkcją rozszczelniania, potocznie zwaną mikrowentylacją. Warto wspomnieć, że okuć takich nie zakłada się w oknach już zamontowanych. Rozszczelnienie okna następuje po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji (pod kątem 45°, między pozycjami uchylone – rozwarte). Aby powietrze dopływało do wnętrza budynku, okna powinny być cały czas rozszczelnione. Praktyka pokazuje, że bardzo często funkcja ta nie jest wykorzystywana, mimo że użytkownicy skarżą się na złe działanie wentylacji. Niestety, często okazuje się też, że ilość powietrza, jaka dostaje się do wnętrza przez rozszczelnione okno jest niewystarczająca.

Najskuteczniejszym sposobem doprowadzenia powietrza na potrzeby wentylacji jest stosowanie specjalnych nawiewników. Są to niewielkie, najczęściej nieskomplikowane urządzenia przeznaczone do montażu w oknach lub w ścianach budynku. Ich podstawową zaletą jest to, że znana jest ich wydajność (podaje ją producent), czyli ilość powietrza, jaką mogą doprowadzić do pomieszczenia w ciągu godziny. W ten sposób można łatwo określić, czy spełnią wymagania dla konkretnego pomieszczenia. Ważne jest również, że wielkość strumienia powietrza przepływającego przez nawiewnik można z reguły regulować oraz to, że nawiewników nie można zamknąć.

RODZAJE NAWIEWNIKÓW

Ze względu na sposób regulacji przepływu powietrza, wyróżniamy nawiewniki

  • nieregulowanym przepływie powietrza,
  • o regulowanym przepływie powietrza.

W nawiewnikach o nieregulowanym przypływie powietrze przedostaje się przez otwór o stałej wielkości. Intensywność napływu powietrza zależy jedynie od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, a więc od zmieniających się stale warunków atmosferycznych. Niektóre nawiewniki tego typu są wyposażone w przepustnicę, którą można zamknąć, aby radykalnie ograniczyć przepływ. Sposób działania tych najprostszych nawiewników przypomina najbardziej doprowadzanie powietrza przez duże nieszczelności w oknie.

Lepszym rozwiązaniem są nawiewniki o regulowanym przepływie powietrza. Dają one bowiem możliwość dostosowania strumienia powietrza do zmieniających się potrzeb i warunków. Jeśli na przykład w pomieszczeniu przebywa mniej osób niż zwykle, mniejsze jest wtedy stężenie CO2 i wilgotność powietrza, a więc można ograniczyć napływ powietrza wentylacyjnego. Możliwe jest także reagowanie nawiewnika na wiatr wiejący w okna.

Ze względu na sposób regulacji przepływu powietrza, dzielimy nawiewniki na:

  • regulowane ręcznie,
  • regulowane samoczynnie i automatycznie – reagujące na różnicę ciśnień lub wilgotności powietrza, rzadziej na temperaturę powietrza zewnętrznego.

Regulacja ręczna polega na ustawianiu specjalnej przesłony w wybranym położeniu. Z reguły przesłonę można ustawić w jednej z kilku określonych pozycji. Ilość powietrza dostarczanego do budynku zależy więc od świadomego działania użytkownika, a także od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.Regulacja samoczynna i automatyczna uniezależnia działanie nawiewników, a więc napływ powietrza, od ingerencji użytkowników pomieszczeń. Jest zatem najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia właściwej wentylacji.

Nawiewniki samoczynne i automatyczne są skonstruowane tak, że umożliwiają płynną zmianę wielkości otworu doprowadzającego powietrze. Dostępne na rynku nawiewniki regulowane samoczynnie mogą reagować na różnicę ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia lub na temperaturę powietrza zewnętrznego. Nawiewniki mogą być także regulowane automatycznie, reagując na wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach.

Nawiewniki sterowane różnicą ciśnień działają samoczynnie pod wpływem zmian różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Doprowadzają do pomieszczenia taką ilość powietrza, jaka wynika z różnicy ciśnienia. Do pewnej granicznej wartości różnicy ciśnienia otwór doprowadzający powietrze jest maksymalnie otwarty. Gdy różnica ciśnienia nadal rośnie, na przykład na skutek podmuchów wiatru, przepustnica w nawiewniku przymyka się, zapobiegając nadmiernemu napływowi powietrza. Jednocześnie użytkownik ma możliwość ręcznego przymknięcia przepustnicy, aby zmniejszyć przepływ do minimum. W takim przypadku po przymknięciu przysłony możliwy jest przepływ minimalnej ilości powietrza.

Nawiewniki termostatyczne – działają samoczynnie, pod wpływem zmiany temperatury zewnętrznej. Gdy temperatura spada poniżej określonej wartości (zwykle poniżej zera), przepustnica zmniejsza wielkość otworu nawiewnego i ogranicza dopływ powietrza zewnętrznego. Ilość nawiewanego powietrza zależy od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz oraz od wielkości otworu, ustalonej przez termostat. Ze względu na budowę mechanizmu sterującego przepustnicą, nawiewniki tego typu mają stosunkowo duże wymiary, są więc przeznaczone do montażu w ścianie budynku.

Nawiewniki higrosterowane – działają automatycznie, w sposób uzależniony od wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia. Są wyposażone w czujnik z taśmy poliamidowej, który otwiera przesłonę nawiewnika i zwiększa strumień powietrza dopływającego do pomieszczenia, gdy wilgotność wzrasta, oraz przymyka ją, gdy wilgotność spada poniżej określonego poziomu. Wielkość szczeliny zmienia się proporcjonalnie do zmiany wilgotności względnej w przedziale od 35 do 70%. Poniżej 35% wilgotności względnej szczelina w nawiewniku jest minimalna, powyżej 70% nawiewnik jest maksymalnie otwarty. Dzięki nawiewnikom sterowanym poziomem wilgotności, intensywność wymiany powietrza zwiększa się w pomieszczeniach, w których powstaje najwięcej wilgoci, na przykład nocą w sypialniach.

SPOSÓB MONTAŻU

Nawiewniki montuje się najczęściej w oknach. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie, możliwe zarówno w oknach nowych, jak również już użytkowanych. Można je zainstalować także w obudowie rolet zewnętrznych lub w górnej części ścian zewnętrznych.

Zaleca się umieszczanie nawiewników na wysokości powyżej 2 m od posadzki. W praktyce najczęściej montuje się je w górnym fragmencie okna. Jest to uzasadnione potrzebą zapewnienia komfortu użytkownikom – zimą chłodne powietrze wpadające do wnętrza przez nawiewnik „ogrzewa się” najpierw od ciepłego powietrza gromadzącego się w górnej części pomieszczenia. W ten sposób nie powstają przeciągi.

Nawiewniki mogą być zamontowane w oknach w różny sposób, zależnie od ich konstrukcji:

Pomiędzy górną krawędzią szyby zespolonej a profilem skrzydła. Nawiewnik tego typu przypomina listwę wypełniającą część przeszklenia okiennego. Trudno zainstalować go w oknie już wbudowanym, gdyż konieczna jest wtedy wymiana szyby na odpowiednio mniejszą. Dlatego decydując się na tego typu rozwiązanie, warto o nim pomyśleć przed zamówieniem okien. Należy także pamiętać, że nawiewnik ma kilka centymetrów wysokości, a więc o tyle zmniejszy się wysokość szyby w oknie. Gdy okno jest wysokie, nie stanowi to większego mankamentu, ale w oknach niskich nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Na profilu skrzydła okiennego lub ościeżnicy. Taki nawiewnik nie zmniejsza rozmiarów szyby. Można go zainstalować zarówno w oknach drewnianych, z PVC, jak i aluminiowych (jeśli przewiduje to aprobata techniczna danego urządzenia). Należy przy tym pamiętać, że w profilu skrzydła można zamontować nawiewnik w każdym typie okien, natomiast w ościeżnicy – jedynie w oknach drewnianych i aluminiowych. Montażysta musi wyfrezować w profilu otwór, zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie przykręcić nawiewnik i założyć osłony.

Wewnątrz profilu okiennego. Nawiewniki takie montowane są na etapie produkcji okna. Działają one, wykorzystując różnicę ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Mogą mieć różną budowę, jednak wszystkie są w podstawowym położeniu maksymalnie otwarte, ale gdy wiatr wiejący w okno przybiera na sile, przymykają się, ograniczając dopływ powietrza.

W ścianach montuje się specjalne typy nawiewników – wyposażone w tuleję transportującą powietrze, łączącą zewnętrzną i wewnętrzną stronę ściany. Aby zamontować tuleję, należy wykonać w ścianie dosyć duży otwór. Z tego powodu takie nawiewniki o wiele łatwiej instalować podczas wznoszenia budynku niż w gotowym domu.

ILE NAWIEWNIKÓW I GDZIE

Zgodnie z podstawową zasadą wentylacji, świeże powietrze powinno napływać do pomieszczeń najmniej zanieczyszczonych i przepływać przez mieszkanie w kierunku kanałów wywiewnych, zbierając po drodze zanieczyszczenia. Dlatego nawiewniki w mieszkaniu powinny zapewnić dopływ powietrza do pokoi. Można je także założyć w kuchni z oknem, lecz równie skuteczne może się okazać doprowadzenie powietrza do kuchni jedynie pośrednio, czyli przez pokoje. Niewskazane jest montowanie nawiewników w łazienkach, ponieważ zimą, w czasie silnych mrozów, para wodna mogłaby zamarzać na nawiewniku.

Przyjmuje się, że nawiewniki powinny być umieszczone we wszystkich pokojach. W typowych mieszkaniach wystarcza po jednym nawiewniku w pokoju. Liczbę nawiewników można jednak określić precyzyjnie, biorąc pod uwagę wielkość mieszkania, przewidywany sposób jego użytkowania i wydajność samych urządzeń. Powinny one zapewnić tyle powietrza, ile mają usuwać kanały wentylacyjne. Należy pamiętać, że na jednego mieszkańca (lub użytkownika pomieszczenia) powinno przypadać co najmniej 20 m3 powietrza na godzinę. Zakłada się także, że w całym mieszkaniu w ciągu godziny powinna nastąpić całkowita wymiana powietrza.

Są to podstawowe wytyczne, które służą do wstępnego doboru nawiewników. W szczegółach warto skonsultować się z doradcą technicznym producenta.

WARTO WIEDZIEĆ!

Przepisy dotyczące nawiewników

Nawiewniki należy stosować wtedy, gdy w domu są zamontowane szczelne okna, o współczynniku infiltracji mniejszym niż 0,3 m³/(mhdaPa²/³). Wyjątek stanowią budynki wyposażone w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.

Przepisy określają dopuszczalną wielkość przepływu powietrza przez nawiewniki. Przy całkowitym otwarciu otworu nawiewnego powinny one zapewniać przepływ od 20 do 50 m³ powietrza – gdy w budynku jest zastosowana wentylacja grawitacyjna oraz od 15 do 30 m³ – gdy jest wentylacja mechaniczna wywiewna. Na tej podstawie powinno się dobierać ilość nawiewników w mieszkaniu.

Aby nawiewniki przy całkowitym zamknięciu umożliwiały minimalny dopływ powietrza, powinny zapewnić przepływ 20–30% strumienia maksymalnego, co daje wielkość porównywalną z oknem o współczynniku infiltracji a = 0,5–1,0 m³/(mhdaPa²/³), a więc typowym oknem.

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec ABC kotłów kondensacyjnych

ABC kotłów kondensacyjnych ABC kotłów kondensacyjnych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Jerzy Kosieradzki Jak dobierać kolektory słoneczne

Jak dobierać kolektory słoneczne Jak dobierać kolektory słoneczne

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane...

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane korzyści, parametry kolektorów muszą być właściwie dobrane.

mgr inż. Janusz Strzyżewski Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych

Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

Redakcja Prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika Prysznic bez brodzika

Bardzo modne jest ostatnio minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Jednak podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy...

Bardzo modne jest ostatnio minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Jednak podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy zastanowić się, czy nasza łazienka jest gotowa na takie rozwiązanie.

Waldemar Joniec Pompy ciepła od A do Z

Pompy ciepła od A do Z Pompy ciepła od A do Z

Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o ogrzewaniu domu pompą ciepłą? Jak ona działa? Na co trzeba zwracać uwagę, aby instalacja i eksploatacja nie pociągały za sobą niepotrzebnych kosztów?

Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o ogrzewaniu domu pompą ciepłą? Jak ona działa? Na co trzeba zwracać uwagę, aby instalacja i eksploatacja nie pociągały za sobą niepotrzebnych kosztów?

Redakcja Wanna w podłodze

Wanna w podłodze Wanna w podłodze

Wanna wpuszczana w podłogę to niemal basen w domu. Kiedyś niedościgły przedmiot marzeń, kojarzący się z hollywoodzkim luksusem. Dziś - rozwiązanie w zasięgu ręki, do tego z brokatową fugą, mieniącą się...

Wanna wpuszczana w podłogę to niemal basen w domu. Kiedyś niedościgły przedmiot marzeń, kojarzący się z hollywoodzkim luksusem. Dziś - rozwiązanie w zasięgu ręki, do tego z brokatową fugą, mieniącą się niczym szlachetne kamienie. Żeby nie przysporzyć sobie zbędnych kłopotów budowlanych, trzeba tylko ten pomysł uwzględnić odpowiednio wcześnie.

Waldemar Joniec Pompy ciepła

Pompy ciepła Pompy ciepła

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku...

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku innych nośników energii, jak np. gaz ziemny, olej opałowy, węgiel czy biomasa.

Jerzy Kosieradzki Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne Kotły kondensacyjne

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Hanna Czerska Istotny szczegół

Istotny szczegół Istotny szczegół

Dla jednych są nic nie znaczącym detalem, dla innych zaś ciekawym i ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza, zachowując jednocześnie swoje podstawowe funkcje. Mowa o włącznikach,...

Dla jednych są nic nie znaczącym detalem, dla innych zaś ciekawym i ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza, zachowując jednocześnie swoje podstawowe funkcje. Mowa o włącznikach, fachowo nazywanych łącznikami, które włączają i wyłączają światło, ale pełnią także wiele dodatkowych funkcji.

mgr inż. Karol Kuczyński Bezpieczne instalacje elektryczne

Bezpieczne instalacje elektryczne Bezpieczne instalacje elektryczne

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo...

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

mgr inż. Karol Kuczyński Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Jerzy Kosieradzki Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu,...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu, np. w łazience.

Redakcja Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rekuperatory w domach jednorodzinnych Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na...

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem...

Redakcja Ochrona odgromowa budynków jednorodzinnych

Ochrona odgromowa budynków jednorodzinnych Ochrona odgromowa budynków jednorodzinnych

Wyładowania atmosferyczne stanowią realne zagrożenie. Aby zminimalizować skutki ich uderzeń, należy stosować odpowiednią ochronę odgromową – zewnętrzną i wewnętrzną.

Wyładowania atmosferyczne stanowią realne zagrożenie. Aby zminimalizować skutki ich uderzeń, należy stosować odpowiednią ochronę odgromową – zewnętrzną i wewnętrzną.

Waldemar Joniec Jak dobierać grzejniki c.o.

Jak dobierać grzejniki c.o. Jak dobierać grzejniki c.o.

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element...

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element wyposażenia wnętrza i wpływają na jego wystrój.

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Redakcja Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

To, czy pompa ciepła (biorąc pod uwagę relację kosztów eksploatacji do ceny zakupu) jest opłacalna w porównaniu z kotłem na takie lub inne paliwo jest zawsze zależne od obecnych cen danego paliwa i zmienia...

To, czy pompa ciepła (biorąc pod uwagę relację kosztów eksploatacji do ceny zakupu) jest opłacalna w porównaniu z kotłem na takie lub inne paliwo jest zawsze zależne od obecnych cen danego paliwa i zmienia się z każdym dniem.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Tomasz Trusewicz Wentylacja łazienki

Wentylacja łazienki Wentylacja łazienki

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego...

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Waldemar Joniec O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Redakcja Rodzaje kominków dachowych

Rodzaje kominków dachowych Rodzaje kominków dachowych

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik...

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik po kominkach dachowych.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.