EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Fundamenty

Hanna Czerska | 2008-03-18
Fot. Atlas

Fot. Atlas

Fundament jest bazą budynku, ponieważ przenosi na grunt wszystkie obciążenia konstrukcji. Jego wielkość i rodzaj zależą od warunków gruntowo-wodnych na posesji oraz od wielkości i ciężaru domu.

Zobacz także

STYROPMIN Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem...

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem prac.

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów,...

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów, wznoszonych w czasach, kiedy obowiązywały mniej restrykcyjne normy. Warto wiedzieć, że termomodernizacja lub ocieplenie stropu betonowego to stosunkowo łatwa do zrealizowania inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji w sezonie grzewczym. Jakie są wymagania...

Warunki gruntowo-wodne

Rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych na działce jest bardzo ważne. Najlepiej zrobić to przed kupieniem posesji. Jeśli bowiem np. poziom wody zalegającej w gruncie jest bardzo wysoki, budowa odpowiednio zaizolowanych fundamentów może się okazać bardzo kosztowna, a często wręcz nieopłacalna.

Badania techniczne zleca się osobie z uprawnieniami, ale warto też popytać sąsiadów, jak izolowali swoje domy i czy zauważyli, jaki jest poziom wody gruntowej oraz jego wahania zależnie od pory roku, oraz jaki jest grunt. W zakres wspomnianego badania wchodzi nie tylko ustalenie, jakie grunty występują na działce, ale też, jak układają się ich warstwy. Poziom wody, rodzaj gruntu i układ warstw decydują o tym, na jakiej głębokości można posadowić dom.

Rodzaje gruntów

Grunt może być naturalny (inaczej rodzimy), powstały w wyniku procesów geologicznych oraz nasypowy utworzony w wyniku działalności człowieka. Do celów budowlanych najlepiej nadają się grunty rodzime, przy czym ważny jest nie tylko ich rodzaj, ale też wilgotność. Jest kilka rodzajów gruntów.

Grunty niespoiste - są sypkie, a stanowią je przede wszystkim żwiry, pospółki i piaski: grubo-, średnio-,  drobnoziarniste oraz piaski; najlepsze są wilgotne. Nie są korzystne grunty z dużą zawartością wody, ponieważ mają małą nośność i mogą zwiększać objętość, gdy woda zamarznie.

Grunty spoiste – ił: piaszczysty i pylasty, glina: piaszczysta, piaszczysta zwięzła, pylasta, pylasta zwięzła, zwięzła, piasek gliniasty, pył, pył piaszczysty. Do budowy nadają się grunty spoiste o stosunkowo małej zawartości wody.

Grunty organiczne rodzime - torfy, namuły, piaski, pyły próchnicze. Nie nadają się do celów budowlanych z powodu niedostatecznej nośności. Ponadto zamarzająca w nich woda może wypchnąć fundamenty do góry i narazić konstrukcję budynku na uszkodzenie. Grunty takie nazywa się wysadzinowymi.

Grunty nasypowe – wymagają szczególnie starannego przebadania, ponieważ niektóre bardzo dobrze nadają się właśnie pod budowę, ale trzeba określić ich zasięg.

ekspert budowlany fundamenty

Na trwałość fundamentów ogromny wpływ ma głębokość przemarzania gruntu. Na terenie Polski jest to od 0,8 do 1,4 m poniżej poziomu terenu. Ponieważ jednak głębokość ta nie jest wszędzie taka sama, opracowano mapę, na której zaznaczono zasięg poszczególnych – czterech – stref.

 

Jeśli grunt o potrzebnej nośności znajduje się poniżej założonego poziomu fundamentów, konieczne jest usunięcie warstwy nienośnej i zastąpienie jej grubym piaskiem lub pospółką, które następnie trzeba dokładnie ubić.

Fundament powinien sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntów w danym rejonie, ale np. na gruntach piaszczystych może być płytszy.

Rodzaje fundamentów

W budownictwie jednorodzinnym wykonuje się fundamenty betonowe lub żelbetowe wylewane w szalunkach, bądź murowane z bloczków. Zarówno konstrukcja fundamentów, jak i materiały muszą być dobrane do nośności gruntu.

Zazwyczaj mamy do czynienia z fundamentami w postaci ław fundamentowych, które mogą mieć przekrój poprzeczny prostokątny lub trapezowy. Wielkość ławy jest wyliczona w projekcie budowlanym, ale najczęściej jej wysokość wynosi 25-50 cm i wystaje ona na ok. 30 cm ponad poziom gruntu, zaś szerokość – 60-80 cm i jest dostosowana do obciążenia konstrukcją budynku. Ława niezbrojona musi mieć znacznie większe wymiary od zbrojonej. Na ławach fundamentowych mogą być wznoszone wszystkie rodzaje ścian murowanych.

Stopy fundamentowe – o przekroju prostokąta lub trapezu i podstawie kwadratowej lub prostokątnej. Ten sposób posadowienia jest charakterystyczny dla domów wznoszonych w technologii szkieletu drewnianego, ponieważ większość obciążeń jest przekazywana przez słupy, a nie ściany. Wykonuje się je też pod kominami i słupami. Stopy mogą być betonowe lub żelbetowe (bardziej wytrzymałe), a dobór materiału zależy od nośności gruntu i ciężaru budynku.

Na gruntach o małej nośności można wykonać fundament w formie płyty fundamentowej. Na gruncie wylewa się płytę, która jest zbrojona i pogrubiona w miejscach, w których znajdą się ściany. Płyta zapewnia równomierne osiadanie całej budowli i rozkłada jej obciążenia na dużą powierzchnię. Nie jest potrzebny wykop, usuwa się jedynie warstwę humusu. Aby zabezpieczyć budynek przed wysadzinami mrozowymi, konieczne jest zastąpienie gruntu rodzimego, znajdującego się w miejscu posadowienia budynku, dobrze zagęszczoną warstwą tłucznia lub żwiru.

Połączeniem dwóch funkcji jest fundament płytowy grzewczy – w płycie znajdują się rury, prze które przepływa ciepło, ogrzewając wylewkę podłogową. Taki fundament zastępuje ogrzewanie podłogowe.

Fundamenty palowe – w budownictwie jednorodzinnym są stosowane bardzo rzadko. Wykonuje się je przede wszystkim tam, gdzie nośne warstwy gruntu znajdują się na dużej głębokości, zaś na wierzchu jest grunt nienośny, np. namuły, torfy, luźne nasypy.

Studnie fundamentowe – także są robione, gdy grunt nośny znajduje się na bardzo dużej głębokości – zazwyczaj poniżej 8 m. Grunt musi być jednorodny, bez kamieni i głazów. Wykonanie takiego fundamentu polega na wydobywaniu ziemi ze środka betonowych kręgów, które w miarę pogłębiania wykopu dostawia się jedne na drugim. Na koniec kręgi zalewa się betonem lub wypełnia bloczkami z gazobetonu. Również ten rodzaj fundamentów stosuje się w budownictwie jednorodzinnym niezmiernie rzadko – po prostu jest bardzo kosztowny.

Z czego fundament?

Materiały, z których wykonuje się fundamenty, muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością i małą nasiąkliwością oraz odpornością na działanie mrozu, substancji chemicznych i biologicznych. Obecnie większość fundamentów wykonuje się z betonu i żelbetu, materiały te mają bowiem bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i mechaniczne. Ściany fundamentowe można też budować m.in. z bloczków betonu komórkowego o zwiększonej wytrzymałości, z bloków silikatowych lub bloczków keramzytowych. Konieczne jest odseparowanie materiału od bezpośredniego kontaktu z gruntem (o tym w artykule nt. ścian fundamentowych).

Fundament i ściany fundamentowe nie ulegną zniszczeniu i będą trwałym oparciem dla konstrukcji budynku tylko pod warunkiem, że zostaną prawidłowo zaizolowane termicznie i przed działaniem wody oraz wilgoci (o tym szerzej w artykule dotyczącym izolacji fundamentów).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Sposób posadowienia domu musi być opisany w projekcie budowlanym. Jeśli jednak kupujemy gotowy projekt, parametry dotyczą najczęściej spotykanych gruntów. W przypadku, gdy na naszej działce warunki gruntowe są inne, konieczne jest wprowadzenie korekty. Decyduje o tym inspektor nadzoru i on kontroluje prowadzenie prac. Wszystkie zmiany muszą znaleźć się w dzienniku budowy.

Na wylanie fundamentów zużywa się od kilku do kilkunastu metrów sześciennych betonu, a prace powinno się wykonywać bez przerw. Dlatego najkorzystniejsze jest kupienie gotowego betonu w betoniarni – na plac budowy dostarczany jest tzw. gruszką i bezpośrednio z niej wylewany. Ma to dodatkową zaletę: jakość betonu jest taka sama i zagwarantowana przez producenta.

Wykonanie fundamentu

Pierwszym krokiem jest dokładne wytyczenie przebiegu fundamentu w terenie. Powinien to zrobić geodeta. Następnie z wyznaczonego miejsca należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi, zazwyczaj o grubości ok. 20 cm. Nie powinna pozostać co najmniej z dwóch przyczyn. Po pierwsze zawiera materiał organiczny, który, rozkładając się, będzie wytwarzał kwasy sprzyjające korozji betonu. Po drugie warstwa ta jest żyzna i przyda się w ogrodzie.

Następnie wykonywany jest wykop - jego szerokość oraz głębokość, odpowiadające wymiarom fundamentu, są zawarte w projekcie budowlanym. Przy stosowaniu deskowania dolna część wykopu powinna być szersza o ok. 15 cm.

Wykop można wykonać ręcznie lub mechanicznie, ale w tym drugim przypadku i tak ostatnie 10 cm ziemi powinno być usunięte ręcznie, aby nie naruszono gruntu rodzimego.

UWAGA

Tuż przed betonowaniem powinno się szalunek zwilżyć wodą, aby łatwiej było go usunąć.

Dolna część fundamentu powinna być o ok. 5 cm szersza od przyszłej ławy i wykonuje się ją w oddzielnym szalunku z 10-centymetrowej warstwy tzw. chudego betonu (zawiera on tylko 1/3 cementu w porównaniu do zwykłego betonu, przez co jest mniej wytrzymały). Po wylaniu betonu i jego wstępnym stwardnieniu (ok. doby) ustawia się właściwe deskowanie ławy i zalewa ją. Nie zaleca się oszczędnej metody wylewania ław, w której deskowanie zastępuje się folią budowlaną (chroni beton przed zanieczyszczeniem gruntem), gdyż taki fundament jest gorszej jakości.

Ława fundamentowa powinna być zbrojona – najczęściej są to pręty stalowe średnicy 12 cm, blokowane na końcach strzemionami, by się nie przesuwały. Także sposób zbrojenia musi być zawarty w projekcie. Po odpowiednim umieszczeniu zbrojenia wylewa się beton, zazwyczaj klasy B25, tak aby dokładnie wypełnił przestrzeń wewnątrz szalunku, a następnie nakłuwa go, aby wydostało się zawarte w nim powietrze. Po lekkim związaniu masy powierzchnię wyrównuje się drewnianą łatą.

Do czasu całkowitego wyschnięcia betonu, co trwa ok. 28 dni, jego powierzchnia powinna być regularnie polewana wodą – w przeciwnym razie wysychający beton popęka - lub przykryta folią budowlaną, która ograniczy odparowywanie.

Zasypywanie fundamentów

Jest to ostatni etap wykonania fundamentu. Powinien nastąpić niezwłocznie po zakończeniu prac budowlanych, czyli usunięciu deskowania oraz wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej. Zazwyczaj fundament zasypuje się ziemią pozostałą z wykopu, przy czym musi być ona zagęszczana mechanicznie, warstwami grubości ok. 20 cm.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • alusik alusik, 22.03.2014r., 22:51:16 Ostatnio przeczytałam ciekawy artykuł na temat płyty fundamentowej i tak się właśnie zastanawiam, kiedy jest ona optymalnym rozwiązaniem, to znaczy - w jakim przypadku szczególnie warto się na nią zdecydować. A może ktoś z Was budował się w oparciu o płytę fundamentową? Może podzielicie się swoimi doświadczeniami? Zapraszam do dyskusji :).
  • darek darek, 30.03.2015r., 15:26:26 Materiały to jedno, a wyznaczenie odpowiedniego miejsca przed geodetę (<a href="http://www.geomapgeodezja.pl/" target="_blank">http://www.geomapgeodezja.pl/</a>) to drugie. Nie należy zapominać jak bardzo ważna w tym temacie jest jego ekspertyza.

Powiązane

Nasza Budowa Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? Projekt gotowy czy indywidualny?

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu...

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu gotowego czy na indywidualne zamówienie?

Nasza Budowa Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu

Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu

Jeśli udało nam się kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym celu należy udać...

Jeśli udało nam się kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym celu należy udać się do Urzędu Gminy i złożyć odpowiedni wniosek.

Nasza Budowa Najtrudniejszy pierwszy krok...

Najtrudniejszy pierwszy krok... Najtrudniejszy pierwszy krok...

„Gdzie mieszkać po ślubie?” oto jest pytanie. My wybraliśmy budowę własnego domu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej?

„Gdzie mieszkać po ślubie?” oto jest pytanie. My wybraliśmy budowę własnego domu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej?

Redakcja news Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej...

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej Polsce i będą okazją do rozwoju umiejętności montażowych, a także poszerzenia zakresu swoich usług.

Krystyna Stankiewicz news Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych?

Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych? Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych?

Według danych serwisu Gratka.pl, od stycznia do maja pojawia się ponad 55% wszystkich ofert sprzedaży działek w roku.

Według danych serwisu Gratka.pl, od stycznia do maja pojawia się ponad 55% wszystkich ofert sprzedaży działek w roku.

Krystyna Stankiewicz news Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane?

Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane? Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane?

W minionym roku średnie ceny ofertowe gruntu budowlanego w porównaniu z 2018 r. były generalnie wyższe - wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl. Wyjątek stanowiły...

W minionym roku średnie ceny ofertowe gruntu budowlanego w porównaniu z 2018 r. były generalnie wyższe - wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl. Wyjątek stanowiły niektóre miasta wojewódzkie oraz województwa, w których wystąpiły niewielkie spadki.

Redakcja news Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym...

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym dużego auta. Dzięki aplikacjom TrafiCar oraz CityBee można wynająć samochody transportowe na godziny spod wybranych sklepów sieci i łatwo przewieźć wielkogabarytowe zakupy.

Redakcja news Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały

Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały Nowy kolor w palecie EQUITONE - [natura] biały

W zainspirowanej przyrodą kolekcji płyt EQUITONE pojawiła się nowa barwa: najbielszy z odcieni włóknocementu z delikatnie odznaczającą się surową teksturą rdzenia materiału. Unikalna faktura w połączeniu...

W zainspirowanej przyrodą kolekcji płyt EQUITONE pojawiła się nowa barwa: najbielszy z odcieni włóknocementu z delikatnie odznaczającą się surową teksturą rdzenia materiału. Unikalna faktura w połączeniu z ponadczasowym kolorem pozwala stworzyć bogactwo różnych aranżacji, które pasują do każdego typu budynku.

Redakcja news Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku

Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku Zbuduj sam drewniany dom – montaż krok po kroku

Jesteś zainteresowany budową domu w technologii lekkiego szkieletu kanadyjskiego – taniego w budowie i eksploatacji, łatwego do wykonania, a przy tym ekonomicznego i energooszczędnego w użytkowaniu? Zobacz...

Jesteś zainteresowany budową domu w technologii lekkiego szkieletu kanadyjskiego – taniego w budowie i eksploatacji, łatwego do wykonania, a przy tym ekonomicznego i energooszczędnego w użytkowaniu? Zobacz pomocne informacje i fachowe porady.

Redakcja Wytyczenie budynku na działce

Wytyczenie budynku na działce Wytyczenie budynku na działce

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie....

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie. Powierzamy ją geodecie z uprawnieniami. Dobrze przeprowadzone wytyczenie ułatwi pracę kierownikowi budowy i ekipie wykonawczej, czyli w praktyce sprawi, że roboty będą przebiegały szybko i zgodnie z planem.

Redakcja Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego

Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego Z czego zbudować dom: bloczki z betonu komórkowego

Wybierając materiał na ściany, inwestorzy najczęściej kierują się parametrami technicznymi oraz ceną bloczków. Nie można jednak zapominać, że ważna jest również łatwość murowania z tych elementów. Ma to...

Wybierając materiał na ściany, inwestorzy najczęściej kierują się parametrami technicznymi oraz ceną bloczków. Nie można jednak zapominać, że ważna jest również łatwość murowania z tych elementów. Ma to znacznie nie tylko dla osób, które będą pracowały na budowie. Wpływa to również na tempo robót, czyli datę zakończenia inwestycji oraz ogólny koszt budowy. Dlaczego zatem warto zdecydować się na beton komórkowy?

Stilo Energy Jak wybudować samowystarczalny dom?

Jak wybudować samowystarczalny dom? Jak wybudować samowystarczalny dom?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Redakcja Ekspert Budowlany 2019

Ekspert Budowlany 2019 Ekspert Budowlany 2019

Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Redakcja Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej? Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Ceny działek rekreacyjnych są nawet kilkakrotnie niższe od działek budowlanych. Dlatego tego rodzaju grunty cieszą się sporym zainteresowaniem osób marzących o własnym domu. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim...

Ceny działek rekreacyjnych są nawet kilkakrotnie niższe od działek budowlanych. Dlatego tego rodzaju grunty cieszą się sporym zainteresowaniem osób marzących o własnym domu. Warto zatem przyjrzeć się wszystkim kwestiom formalnym związanym z budową domu na działkach rekreacyjnych.

Redakcja Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności Jak przygotować działkę pod budowę domu - najważniejsze formalności

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę,...

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę, oraz o czym należy pamiętać przy zlecaniu kolejnych prac.

Dobre Domy Flak & Abramowicz Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r. Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie....

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie. Poznaj wszystkie elementy wpływające na wartość działki i wybierz rozsądnie. W artykule znajdziesz też aktualne ceny działek.

Przemysław Gogojewicz Budowa nieruchomości na granicy działki

Budowa nieruchomości na granicy działki Budowa nieruchomości na granicy działki

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są...

W sytuacji, gdy dokumenty zbadane dla potrzeb sprawy o rozgraniczenie nie dają wystarczających podstaw do ustanowienia granicy według stanu prawnego nieruchomości, a oświadczenia stron postępowania są w tym zakresie sprzeczne, wówczas występuje spór graniczny. Jeżeli nie dojdzie do jej zawarcia, a brak jest podstaw do wydania decyzji merytorycznej w sprawie, organ w oparciu o art. 34 ust. 2 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, wydaje decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego i z urzędu...

ECO Comfort Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego? Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dopłat z myślą o osobach, które chcą wybudować dom energooszczędny bądź zakupić mieszkanie w energooszczędnym budynku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dopłat z myślą o osobach, które chcą wybudować dom energooszczędny bądź zakupić mieszkanie w energooszczędnym budynku.

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Agata Grudecka Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Czy Twój taras lub balkon przeciekają? Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów...

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów wykonawczych nie udało się uniknąć, należy je szybko i skutecznie naprawić. Co zrobić, by taras nas nie stresował?

Redakcja Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa"

Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa" Co oznaczają określenia: "reakcja na ogień" i "odporność ogniowa"

Wyjaśniamy, co oznaczają określenia: „reakcja na ogień” i „odporność ogniowa” materiałów budowlanych oraz jakie różnice występują miedzy tymi dwoma parametrami.

Wyjaśniamy, co oznaczają określenia: „reakcja na ogień” i „odporność ogniowa” materiałów budowlanych oraz jakie różnice występują miedzy tymi dwoma parametrami.

Redakcja Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu? Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc wprowadzić się do nowego domu?

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia...

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, trzeba najpierw spełnić kilka formalnych wymagań towarzyszących zakończeniu budowy. Procedury z tym związane obejmują konieczność zgromadzenia, a następnie złożenia do odpowiednich instytucji określonych dokumentów. Dopełnienie formalności przebiegnie sprawnie, jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o potrzebne dokumenty.

dr inż. Andrzej Konarzewski Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność?

Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność? Montażowe pianki budowlaneJak ocenić ich właściwości i określić wydajność?

Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem...

Podstawowym przeznaczeniem jednoskładnikowych pianek poliuretanowych, zwanych piankami montażowymi, jest zapewnienie szczelności przegrody budowlanej, tzn. zabezpieczenie jej przed niekontrolowanym przepływem wilgoci, ciepła, powietrza lub innych gazów. Głównymi obszarami wykorzystania tych pianek są wolne przestrzenie w obudowie budynku i na połaciach dachowych.

Redakcja Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu?

Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu? Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu?

Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować swój wymarzony dom, jednak kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Podpowiadamy,...

Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować swój wymarzony dom, jednak kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Podpowiadamy, kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.