EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Gładkie ściany w siedmiu krokach

Redakcja | 2011-07-02
Gładkie ściany w siedmiu krokachFot. Kreisel

Gładkie ściany w siedmiu krokach
Fot. Kreisel

Równe i gładkie powierzchnie to obecnie standard wykończenia ścian i sufitów w naszych domach i mieszkaniach. W nowo budowanych i remontowanych budynkach stosuje się tynki cementowo-wapienne z odpowiednią przecierką lub tynki gipsowe, a także gładzie gipsowe. Gips ze względu na swoje właściwości i łatwą obróbkę jest bowiem doskonałym materiałem do wykończeniowych prac budowlanych.

Zobacz także

Bostik BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji

BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji BOSTIK – supermocne kleje naprawcze nowej generacji

Uniwersalny charakter, szeroki wachlarz zastosowań i wytrzymałość łączenia to cechy, które sprawiają, że kleje naprawcze Bostik sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach, domowych naprawach czy pracach...

Uniwersalny charakter, szeroki wachlarz zastosowań i wytrzymałość łączenia to cechy, które sprawiają, że kleje naprawcze Bostik sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach, domowych naprawach czy pracach dekoracyjnych. Wystarczy odrobina kleju, by nadać ulubionym przedmiotom drugie życie. Mistrzem napraw w tej kategorii jest klej FIX&GLUE ŻEL.

Michał Leszczyński Przegląd dachu – dlaczego należy go robić?

Przegląd dachu – dlaczego należy go robić? Przegląd dachu – dlaczego należy go robić?

Bez względu na rodzaj pokrycia i jego wiek, przegląd dachu należy przeprowadzać regularnie, najlepiej jesienią i wiosną, a wszelkie uszkodzenia należy usuwać jak najszybciej.

Bez względu na rodzaj pokrycia i jego wiek, przegląd dachu należy przeprowadzać regularnie, najlepiej jesienią i wiosną, a wszelkie uszkodzenia należy usuwać jak najszybciej.

Michał Leszczyński Przygotowanie okien do zimy

Przygotowanie okien do zimy Przygotowanie okien do zimy

Przez nieszczelną stolarkę okienną możemy tracić nawet 25% ciepła. Warto więc zadbać o okna przed nadejściem mrozów. Przygotowanie okien do zimy to czynność, która nie powinna być bagatelizowana.

Przez nieszczelną stolarkę okienną możemy tracić nawet 25% ciepła. Warto więc zadbać o okna przed nadejściem mrozów. Przygotowanie okien do zimy to czynność, która nie powinna być bagatelizowana.

Oferta materiałów przeznaczonych do wykonania gładzi jest bardzo szeroka. W każdej hurtowni, sklepie czy markecie budowlanym znajdziemy co najmniej kilka wyrobów przeznaczonych do tego celu. Jednak dopiero stojąc przed wyborem konkretnego materiału, można sobie zadać pytanie, czym różnią się te produkty oraz, co najważniejsze, który z nich będzie dla nas najlepszy. Jak zatem dokonać właściwego wyboru, jak przygotować podłoże i na co zwracać uwagę przy kolejnych etapach prac wykończeniowych.

Krok 1. GŁADŹ CZY SZPACHLA

W sklepach możemy znaleźć zarówno gładzie, jak i gładzie szpachlowe, które sprzedawcy również polecają do wykańczania ścian. Nie jest to do końca słuszne podejście, gdyż zakres stosowania tych materiałów nie jest taki sam.

Gładzie szpachlowe służą przede wszystkim do korygowania większych nierówności oraz precyzyjnego wyprowadzania kątów i płaszczyzn ścian lub sufitów. Grubość jednokrotnie nakładanej warstwy szpachli to zazwyczaj około 5–6 mm.

czernik gladkie sciany fot1

Wypełnianie ubytków w ścianie

Tymczasem gładź gipsowa przeznaczona jest do wykonywani najcieńszej warstwy wykończeniowej, decydującej o ostatecznej gładkości i wyglądzie powierzchni. Z tego względu gładzie stosuje się w warstwie nie większej niż 2 mm. Gładzie szpachlowe sprawdzą się przede wszystkim podczas remontów domów ze starymi, zniszczonymi tynkami oraz mieszkań, szczególnie w blokach wykonanych w technologii wielkiej płyty. W tych ostatnich, aby uzyskać zadowalający efekt, trzeba czasami nałożyć kilka warstw szpachli, które zatuszują niedokładności i odchylenia płaszczyzn powstałe jeszcze podczas budowy (ściany w takich blokach są betonowe i zazwyczaj nie były dodatkowo tynkowane).

Krok 2. JAKA GŁADŹ

Utarło się przekonanie że jeśli gładź, to oczywiście mamy do czynienia z gipsem. Na rynku możemy jednak znaleźć nie tylko gładzie gipsowe, ale też cementowe, wapienne i polimerowe. Na to również trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego materiału. Najbardziej rozpowszechnione są oczywiście gładzie gipsowe. Różnica w rodzaju gipsu, na bazie którego zostały wyprodukowane gładzie (syntetyczny lub naturalny), może, ale wcale nie musi, przekładać się na kolor gotowego wyrobu. W przypadku gipsu syntetycznego kolor może być kremowy lub lekko żółtawy, natomiast w przypadku gipsu naturalnego – biały lub jasnoszary. Gładź gipsowa jest łatwa do nakładania i wygładzania oraz miękka w obróbce i szlifowaniu. Można ją stosować na wszystkich podłożach mineralnych wewnątrz budynków, w pomieszczeniach mieszkalnych.

Gładzie cementowe są mniej popularne z tego względu, że ich powierzchnia jest znacznie twardsza i trudniejsza do szlifowania. Wykonanie gładzi cementowej na dużej powierzchni wiąże się zatem z wydłużeniem czasu remontu i sporym wysiłkiem. Dlatego też radziłbym, aby ten rodzaj gładzi stosować tylko w określonych sytuacjach, np. w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (łazienkach, pralniach, suszarniach), a także w miejscach, w których gładź jest narażona na uszkodzenia, np. na klatkach schodowych. Gładzie cementowe produkowane są na bazie białego cementu, dlatego ich powierzchni do złudzenia przypomina gładź gipsową. Mogą być jednak stosowane również na zewnątrz.

Gładzie wapienne są rzadko stosowane, dlatego trudno je znaleźć w naszych sklepach. Przeznaczone są do wykonywania gładzi szczególnie w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach sanitarnych, np. w kuchniach czy spiżarniach. Właściwości wapna sprawiają, że gładź ma wysoką odporność na skażenia biologiczne i pojawienie się np. grzyba na jej powierzchni.

Gładzie polimerowe to stosunkowo nowe rozwiązanie. Spoiwem w tego typu gładziach jest żywica, zaś wypełniaczem biała mączka dolomitowa. Gładzie polimerowe są bardzo elastyczne, mają wysoką przyczepność do podłoża i można je nakładać w bardzo cienkiej warstwie, do 2 mm. Najlepiej stosować nakłaje do poprawy jakości już wykonanych gładzi lub całopowierzchniowego wygładzania powierzchni płyt gipsowo-kartonowych.

Krok 3. PODŁOŻE GŁADZI

W przypadku stosowania gładzi podłoże musi być odpowiednio równe. Najpierw trzeba więc wypełnić większe ubytki i nierówności, ewentualnie wyprowadzić całe płaszczyzny ścian i sufitów, używając gładzi szpachlowych. Powierzchnia musi być oczyszczona z kurzu, resztek farby i osypujących się fragmentów. Kolejną czynnością, często dyskutowaną podczas remontów, jest gruntowanie. Dobór odpowiedniego preparatu zależy od podłoża. Na powierzchniach chłonnych (wciągających wilgoć po zmoczeniu wodą) należy stosować produkty zmniejszające nasiąkliwość, natomiast na niechłonnych, np. betonowych (stropy, ściany w blokach z wielkiej płyty), lepiej użyć tzw. gruntów sczepnych. Mają one postać gęstej farby i po nałożeniu tworzą bardzo mocno przylegającą do podłoża, szorstką warstwę, ułatwiającą nakładanie gładzi i zwiększającą jej przyczepność. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie tego typu gruntu wymusza konieczność nałożenia grubszej warstwy gładzi.

czernik gladkie sciany fot2

Rozprowadzanie gładzi

Krok 4. PRZYGOTOWANIE GŁADZI

Ta z pozoru zwykła czynność to sekret szybkiego i estetycznego wykonania gładzi, decyduje bowiem o parametrach roboczych masy i wytrzymałości po związaniu. Zawsze należy trzymać się zaleceń producenta dotyczących proporcji mieszania suchej mieszanki z wodą, tylko wówczas bowiem uzyskuje się oczekiwane parametry. Przygotowanie masy o niewłaściwej konsystencji lub zawierającej grudki szybko zemści się na nieuważnym wykonawcy i skomplikuje mu prace. Przy mieszaniu gipsu z wodą szczególnie niekorzystny jest pośpiech. Najlepiej wsypywać proszek z worka do odmierzonej ilości wody partiami, małą łopatką, a nie od razu cały materiał. Warto też po wsypaniu gipsu odczekać około 3–4 minuty i pozwolić na samoistne namoczenie wsypanej mieszanki. Dopiero wówczas można mieszać, stosując wiertarkę z małymi obrotami (około 400 obr./min), oraz – co bardzo ważne – mieszadło do gipsu, a nie do zapraw cementowych. Mieszadło do gipsu ma bowiem inną budowę. Tworzące je pręty mają obłe kształty,  dzięki czemu nie napowietrzają masy, mniejsza jest też możliwość zdarcia fragmentów pojemnika, w którym przygotowujemy masę i dostania się do niej różnych zanieczyszczeń. Po wstępnym wymieszaniu masę trzeba na chwilę odstawić, po czym ponownie delikatnie wymieszać, tym razem można to już zrobić ręcznie. Pojemnik, w którym gładź jest mieszana, musi być czysty, nie może zawierać pozostałości związanego gipsu, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie wiązanie nowego zaczynu.

Krok 5. NAKŁADANIE

Nakładanie gładzi nie jest czynnością skomplikowaną, nieco trudniej jest natomiast ją równomiernie rozprowadzić i wygładzić. Do tego celu stosuje się stalowe, gładkie pace mocno przyciskane do podłoża. Szerokość pacy zależy od umiejętności wykonawcy. Najpierw nakłada się gładź na suficie, później na ścianach (od dołu), zaczynając prace od strony okna, ponieważ padające na ściany światło pozwoli na bieżąco weryfikować stan uzyskanej powierzchni. Trzeba również pamiętać, aby stosować wyłącznie narzędzia ze stali nierdzewnej i – co bardzo ważne – czyste! Nie zawsze trzeba jednak kupować nowe narzędzia, a jeśli już, to dla ułatwienia sobie zadania, narożniki pac dobrze jest delikatnie odgiąć do góry, aby nie pozostawiały śladów na wygładzanej powierzchni.

Gładzie stosuje się w dwóch warstwach. Pierwsza wyrównuje podłoże do oczekiwanego stanu, druga natomiast, często nakładana po wyschnięciu i przeszlifowaniu poprzedniej, jedynie uzupełnia ewentualne niedokładności.

Krok 6. OSTATECZNA OBRÓBKA

Celowo etapu tego nie nazwałem szlifowaniem, ponieważ nie jest to jedyna metoda wykończenia powierzchni gładzi. Obecnie można bowiem wykończyć powierzchnię zarówno na sucho, jak i na mokro. Szlifowanie wykonuje się papierem ściernym lub specjalną siatką ścierną, usuwając w ten sposób nierówności i uzyskując gładką powierzchnię. Gramatura papieru lub siatki to 120–160 przy wstępnym szlifowaniu i 200–220 przy szlifowaniu ostatecznej warstwy.

czernik gladkie sciany fot3

Szlifowanie gładzi

Szlifowanie wiąże się z dużym zapyleniem pomieszczeń, jest szczególnie uciążliwe zarówno dla mieszkańców w czasie remontu, jak i dla samego wykonawcy (zwłaszcza podczas szlifowania sufitu). Warto więc zastanowić się nad wypożyczeniem i użyciem mechanicznych szlifierek, tzw. żyraf, które można podłączyć do odkurzacza przemysłowego i automatycznie odsysać powstający pył.

Drugim sposobem, wymagającym jednak większych umiejętności i odpowiedniego rodzaju materiału, jest obróbka powierzchni gładzi na mokro, tzn. jeszcze przed jej całkowitym związaniem i utwardzeniem. Nadają się do tego celu tylko niektóre gładzie nazywane potocznie angielskimi, producent informuje o takiej możliwości na opakowaniu wyrobu. Technika ta polega na dokładnym nałożeniu i wygładzeniu powierzchni, odczekaniu do jej wstępnego związania, a następnie dodatkowym zwilżeniu, zatarciu pacą filcową i ponownym wygładzeniu pacą stalową. Do Polski wykańczanie gładzi na mokro przywędrowało wraz z naszymi wykonawcami, którzy pracowali w Anglii i Irlandii. W krajach tych technika nazywana skimmingiem jest bowiem bardzo rozpowszechniona.

Krok 7. MALOWANIE

Decydując się na gładź, należy się liczyć z tym, że wszelkie mankamenty wykonania, jak np. nierówności, ubytki czy ślady po szlifowaniu, zostaną bezlitośnie ujawnione po pomalowaniu powierzchni. Jest to szczególnie widoczne na ścianach prostopadłych do okna. Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być zatem odpowiednio mocna, oczyszczona z pyłu powstającego podczas szlifowania oraz zagruntowana – zawsze zgodnie z zaleceniami producenta farby.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Drzwi przesuwne czy skrzydłowe?

Drzwi przesuwne czy skrzydłowe? Drzwi przesuwne czy skrzydłowe?

W każdym domu i mieszkaniu znajdują się pomieszczenia, do których należy dopasować odpowiedni rodzaj drzwi. Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie, stajemy przed dylematem: na jaki model się zdecydować? Czy...

W każdym domu i mieszkaniu znajdują się pomieszczenia, do których należy dopasować odpowiedni rodzaj drzwi. Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie, stajemy przed dylematem: na jaki model się zdecydować? Czy lepsze będą tradycyjne skrzydła drzwiowe, czy może system przesuwny?

Redakcja Spiżarnia, strych, wnęka, czyli jak zaaranżować pomieszczenie gospodarcze

Spiżarnia, strych, wnęka, czyli jak zaaranżować pomieszczenie gospodarcze Spiżarnia, strych, wnęka, czyli jak zaaranżować pomieszczenie gospodarcze

Funkcjonalne i estetyczne urządzenie pomieszczeń gospodarczych nie jest wcale przedsięwzięciem pracochłonnym. Nie trzeba dokonywać generalnej przebudowy, wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie spiżarni,...

Funkcjonalne i estetyczne urządzenie pomieszczeń gospodarczych nie jest wcale przedsięwzięciem pracochłonnym. Nie trzeba dokonywać generalnej przebudowy, wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie spiżarni, strychu lub zabudowanie niewykorzystanej do tej pory wnęki. Dzięki temu uzyskamy uporządkowaną przestrzeń gospodarczą, a inne części domu staną się bardziej przestronne.

Redakcja Malowanie ścian - szybko, łatwo i tanio

Malowanie ścian - szybko, łatwo i tanio Malowanie ścian - szybko, łatwo i tanio

Zmiana wyglądu wnętrz wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami ekipy malarskiej. Samemu można odświeżyć ściany, jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które nie tylko ułatwią malowanie, ale...

Zmiana wyglądu wnętrz wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami ekipy malarskiej. Samemu można odświeżyć ściany, jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które nie tylko ułatwią malowanie, ale sprawią, że efekt będzie trwalszy.

Piotr Rogalski Tynki gipsowe na sucho czy na mokro cz. 2

Tynki gipsowe na sucho czy na mokro cz. 2 Tynki gipsowe na sucho czy na mokro cz. 2

W części pierwszej autor omówił technikę wykonania, główne składniki tynków gipsowych; przedstawił także dostępne na rynku rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Tynki gipsowe to szerokie pojęcie, związane...

W części pierwszej autor omówił technikę wykonania, główne składniki tynków gipsowych; przedstawił także dostępne na rynku rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Tynki gipsowe to szerokie pojęcie, związane raczej z zastosowanym materiałem i obejmujące swoim zakresem zarówno nakładany na mokro tynk gipsowy, jak i montaż suchej zabudowy czy wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych.

Michał Nowakowski Jakie płytki na podłogę?

Jakie płytki na podłogę? Jakie płytki na podłogę?

Dokonując zakupu płytek gresowych do wykończenia podłogi, należy wziąć pod uwagę walory estetyczne, ale również użytkowe. Wybierając więc wymarzone płytki, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które decydują...

Dokonując zakupu płytek gresowych do wykończenia podłogi, należy wziąć pod uwagę walory estetyczne, ale również użytkowe. Wybierając więc wymarzone płytki, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które decydują o ich przeznaczeniu.

Redakcja Jak dobrać roletę do kuchni?

Jak dobrać roletę do kuchni? Jak dobrać roletę do kuchni?

Podczas wyboru dekoracji okiennych, kuchnia wydaje się być najbardziej kłopotliwym pod tym względem miejscem. Duże stężenie oparów, tłuszczów, wysoka temperatura czy kurz sprawiają, że tekstylia w tym...

Podczas wyboru dekoracji okiennych, kuchnia wydaje się być najbardziej kłopotliwym pod tym względem miejscem. Duże stężenie oparów, tłuszczów, wysoka temperatura czy kurz sprawiają, że tekstylia w tym pomieszczeniu brudzą się o wiele szybciej. Jak zatem dobrać odpowiednią roletę?

Krystyna Stankiewicz Modne ściany

Modne ściany Modne ściany

Ściany traktujemy zazwyczaj jako neutralne tło dla mebli, nadając im spokojną tonację kolorystyczną. Tymczasem mogą one stać się samodzielnym elementem dekoracyjnym wnętrza lub też podkreślać charakter...

Ściany traktujemy zazwyczaj jako neutralne tło dla mebli, nadając im spokojną tonację kolorystyczną. Tymczasem mogą one stać się samodzielnym elementem dekoracyjnym wnętrza lub też podkreślać charakter jego aranżacji.

mgr inż. Piotr Idzikowski Zaprawa to nie wszystko

Zaprawa to nie wszystko Zaprawa to nie wszystko

Marny glazurnik potrafi spartaczyć robotę, używając najlepszej zaprawy, dobry rzemieślnik zrobi cuda, używając najtańszego kleju. Osiągnie to dzięki doświadczeniu i rozwadze. Bez względu jednak na to,...

Marny glazurnik potrafi spartaczyć robotę, używając najlepszej zaprawy, dobry rzemieślnik zrobi cuda, używając najtańszego kleju. Osiągnie to dzięki doświadczeniu i rozwadze. Bez względu jednak na to, czy jest się dobrym, czy początkującym wykonawcą, warto korzystać z różnorodności zapraw dostępnych na rynku i umieć wybrać właściwą, uwzględniając czynniki oddziałujące na okładzinę.

Joanna Korpysz-Drzazga Jakie płytki do łazienki

Jakie płytki do łazienki Jakie płytki do łazienki

Najpopularniejszym materiałem do wykończenia zarówno ścian, jak i podłóg w łazience są płytki ceramiczne. Są bowiem łatwe do utrzymania czystości, trwałe i dają niemal nieograniczone możliwości aranżacji...

Najpopularniejszym materiałem do wykończenia zarówno ścian, jak i podłóg w łazience są płytki ceramiczne. Są bowiem łatwe do utrzymania czystości, trwałe i dają niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Przy zakupie płytek ceramicznych warto zwracać uwagę nie tylko na ich urodę, ale także na parametry techniczne.

Monika Kowalczyk Silikony i akryle. Czystość i estetyka

Silikony i akryle. Czystość i estetyka Silikony i akryle. Czystość i estetyka

Silikony i akryle to produkty chemii budowlanej, bez których nie można się dziś obejść podczas wykańczania lub remontu wnętrz domu. Połączenia ościeżnic ze ścianami i parapetami, urządzeń sanitarnych z...

Silikony i akryle to produkty chemii budowlanej, bez których nie można się dziś obejść podczas wykańczania lub remontu wnętrz domu. Połączenia ościeżnic ze ścianami i parapetami, urządzeń sanitarnych z płytkami ceramicznymi czy listew przypodłogowych zamontowanych do nie zawsze równych tynków – to wszystko są detale, które decydują o jakości wykończenia wnętrza.

Krystyna Stankiewicz Podłogi z drewna

Podłogi z drewna Podłogi z drewna

Są eleganckie i jednocześnie praktyczne, mają niepowtarzalną fakturę, ocieplają, chronią przed hałasem i korzystnie wpływają na mikroklimat pomieszczeń.

Są eleganckie i jednocześnie praktyczne, mają niepowtarzalną fakturę, ocieplają, chronią przed hałasem i korzystnie wpływają na mikroklimat pomieszczeń.

Redakcja Jak wybrać odpowiednią klasę ścieralności paneli laminowanych?

Jak wybrać odpowiednią klasę ścieralności paneli laminowanych? Jak wybrać odpowiednią klasę ścieralności paneli laminowanych?

Panele laminowane różnią się od siebie klasą ścieralności, która określa ich odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz klasą użyteczności, która stanowi o ich przeznaczeniu do obiektów użyteczności...

Panele laminowane różnią się od siebie klasą ścieralności, która określa ich odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz klasą użyteczności, która stanowi o ich przeznaczeniu do obiektów użyteczności publicznej. Poszczególne klasy wskazują, w jakich miejscach najlepiej sprawdzi się konkretna podłoga. Jak zatem dobrać panele zgodnie z miejscem ich przeznaczenia?

Joanna Korpysz-Drzazga Schody w domu

Schody w domu Schody w domu

Schody wewnętrzne to nie tylko ciąg komunikacyjny, ale także element wystroju wnętrza. Odpowiednio wkomponowane i wykończone mogą je uatrakcyjniać, a ciekawie wykończone – zdobić. O ich oryginalnym wyglądzie...

Schody wewnętrzne to nie tylko ciąg komunikacyjny, ale także element wystroju wnętrza. Odpowiednio wkomponowane i wykończone mogą je uatrakcyjniać, a ciekawie wykończone – zdobić. O ich oryginalnym wyglądzie decyduje nie tylko kształt stopni i balustrad, a także materiał, z jakiego są wykonane.

Joanna Korpysz-Drzazga Malujemy pomieszczenia "wilgotne"

Malujemy pomieszczenia "wilgotne"

Bogactwo kolorów, łatwość malowania i trwałość to zalety nowoczesnych farb. Nie wszystkie jednak nadają się do malowania sufitów i ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Bogactwo kolorów, łatwość malowania i trwałość to zalety nowoczesnych farb. Nie wszystkie jednak nadają się do malowania sufitów i ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Redakcja news Zatrzymaj sielski klimat lata z dekoracyjnymi farbami i szablonami

Zatrzymaj sielski klimat lata z dekoracyjnymi farbami i szablonami Zatrzymaj sielski klimat lata z dekoracyjnymi farbami i szablonami

Błękit nieba, śpiew ptaków o poranku, kwitnące łąki i ogrody, czyli wszystko, co kojarzy się z letnią sielanką i wakacjami, możesz zatrzymać we wnętrzu na dłużej. Sięgnij po farby kredowe i szablony od...

Błękit nieba, śpiew ptaków o poranku, kwitnące łąki i ogrody, czyli wszystko, co kojarzy się z letnią sielanką i wakacjami, możesz zatrzymać we wnętrzu na dłużej. Sięgnij po farby kredowe i szablony od Annie Sloan, a najpiękniejsze wspomnienia lata będą Ci towarzyszyć przez cały rok.

Redakcja news Nowe ekologiczne farby Tikkurila Nature

Nowe ekologiczne farby Tikkurila Nature Nowe ekologiczne farby Tikkurila Nature

Tikkurila wprowadza nową ekologiczną linię farb o jakości premium – Tikkurila Nature – która pozwala uzyskać niezwykle eleganckie, aksamitne wykończenie ścian i sufitów z poszanowaniem zasobów naturalnych....

Tikkurila wprowadza nową ekologiczną linię farb o jakości premium – Tikkurila Nature – która pozwala uzyskać niezwykle eleganckie, aksamitne wykończenie ścian i sufitów z poszanowaniem zasobów naturalnych. Innowacyjna receptura, wykorzystująca substancje roślinne, zapewnia jednoczenie dużą funkcjonalność pomalowanych powierzchni, m.in. w zakresie trwałości oraz odporności za zabrudzenia i szorowanie. W ramach nowej linii dostępna jest farba w wersji białej – Tikkurila Optiva White oraz farby Tikkurila...

Redakcja news Nowe kolory w palecie farb Beckers Designer Colour

Nowe kolory w palecie farb Beckers Designer Colour Nowe kolory w palecie farb Beckers Designer Colour

Marka Bekcers wprowadza nowe kolory do palety farb do ścian i sufitów Beckers Designer Colour. Wśród nowości znajdują się odcienie szykownej szarości, gama przytulnych beżów, wyjątkowe barwy zieleni i...

Marka Bekcers wprowadza nowe kolory do palety farb do ścian i sufitów Beckers Designer Colour. Wśród nowości znajdują się odcienie szykownej szarości, gama przytulnych beżów, wyjątkowe barwy zieleni i tony bazujące na wytwornych nutach granatu.

Redakcja news Produkty na elewacje w ofercie marki Dulux Professional

Produkty na elewacje w ofercie marki Dulux Professional Produkty na elewacje w ofercie marki Dulux Professional

Dulux Professional Facade Protect to kolejna seria produktów AkzoNobel skierowana do wykonawców. Farby oraz grunty z tej linii mają zapewnić profesjonalną ochronę elewacji m.in. przed działaniem promieni...

Dulux Professional Facade Protect to kolejna seria produktów AkzoNobel skierowana do wykonawców. Farby oraz grunty z tej linii mają zapewnić profesjonalną ochronę elewacji m.in. przed działaniem promieni UV czy zabrudzeniami, a także zagwarantować odpowiednią paroprzepuszczalność. Farby fasadowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej z systemu mieszalnika.

Redakcja news Farby i lakiery – kontrola Inspekcji Handlowej

Farby i lakiery – kontrola Inspekcji Handlowej Farby i lakiery – kontrola Inspekcji Handlowej

Inspekcja Handlowa w 2019 r. skontrolowała 211 partii farb i lakierów oraz zakwestionowała oznakowanie 18 z nich. 25 próbek zbadano w laboratorium, gdzie eksperci w 3 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości....

Inspekcja Handlowa w 2019 r. skontrolowała 211 partii farb i lakierów oraz zakwestionowała oznakowanie 18 z nich. 25 próbek zbadano w laboratorium, gdzie eksperci w 3 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości. Planujesz malowanie mieszkania lub domu? Zobacz wyniki kontroli IH.

Ekspert Budowlany 5/2019

Ekspert Budowlany 5/2019 Ekspert Budowlany 5/2019

We wrześniowo-październikowym wydaniu Eksperta Budowlanego radzimy m.in., jak się przygotować się do malowania ścian, jak urządzić łazienkę na poddaszu, a także jak użytkować kominy. Piszemy też o ułatwieniach...

We wrześniowo-październikowym wydaniu Eksperta Budowlanego radzimy m.in., jak się przygotować się do malowania ścian, jak urządzić łazienkę na poddaszu, a także jak użytkować kominy. Piszemy też o ułatwieniach w programie "Czyste Powietrze" oraz o nowoczesnych kotłach kondensacyjnych.

Remontowe porady i inspiracje

Remontowe porady i inspiracje Remontowe porady i inspiracje

Planujesz remont i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz i co jest najważniejsze w projekcie? Jak wybrać dobrą ekipę budowlaną i czym wykończyć ściany? W naszym...

Planujesz remont i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz i co jest najważniejsze w projekcie? Jak wybrać dobrą ekipę budowlaną i czym wykończyć ściany? W naszym bezpłatnym poradniku znajdziesz wiele praktycznych wskazówek i pomysłów na modne i funkcjonalne urządzenie wnętrza.

Redakcja news Nowe testery farb

Nowe testery farb Nowe testery farb

Nowy tester farb Tikkurila Optiva Matt 5 o pojemności 0,09 l to oryginalny, pełnowartościowy produkt, za pomocą którego można wykonywać próby kolorystyczne na powierzchni ścian i sufitów w pełnej gamie...

Nowy tester farb Tikkurila Optiva Matt 5 o pojemności 0,09 l to oryginalny, pełnowartościowy produkt, za pomocą którego można wykonywać próby kolorystyczne na powierzchni ścian i sufitów w pełnej gamie pond 13 tys. kolorów. Pozwala przed zakupem produktu w standardowej objętości upewnić się, jak wybrany odcień prezentuje się w świetle dziennym i sztucznym oraz w połączeniu z zaplanowanym wyposażeniem. Mała poręczna puszka ułatwia dowolne zestawianie i porównywanie ze sobą przeróżnych barw, a w rezultacie...

Redakcja news Ceny materiałów dla domu i ogrodu w czerwcu 2020 r.

Ceny materiałów dla domu i ogrodu w czerwcu 2020 r. Ceny materiałów dla domu i ogrodu w czerwcu 2020 r.

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny wzrosły, a w jakich spadły?

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny wzrosły, a w jakich spadły?

Redakcja news Beckers Designer Collection – nowość w wersji White

Beckers Designer Collection – nowość w wersji White Beckers Designer Collection – nowość w wersji White

Klasyczna biel chętnie wykorzystywana jest w wystroju wnętrz. Teraz ten uniwersalny kolor dostępny jest również w kolekcji farb premium Beckers Designer Collection. Ze względu na ceramiczną recepturę farby,...

Klasyczna biel chętnie wykorzystywana jest w wystroju wnętrz. Teraz ten uniwersalny kolor dostępny jest również w kolekcji farb premium Beckers Designer Collection. Ze względu na ceramiczną recepturę farby, zapewniającą łatwe usuwanie plam, piękny efekt bieli zostanie zachowany na dłużej.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.