Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Gładkie ściany w siedmiu krokach

Gładkie ściany w siedmiu krokach
Gładkie ściany w siedmiu krokach
Fot. Kreisel

Równe i gładkie powierzchnie to obecnie standard wykończenia ścian i sufitów w naszych domach i mieszkaniach. W nowo budowanych i remontowanych budynkach stosuje się tynki cementowo-wapienne z odpowiednią przecierką lub tynki gipsowe, a także gładzie gipsowe. Gips ze względu na swoje właściwości i łatwą obróbkę jest bowiem doskonałym materiałem do wykończeniowych prac budowlanych.

Oferta materiałów przeznaczonych do wykonania gładzi jest bardzo szeroka. W każdej hurtowni, sklepie czy markecie budowlanym znajdziemy co najmniej kilka wyrobów przeznaczonych do tego celu. Jednak dopiero stojąc przed wyborem konkretnego materiału, można sobie zadać pytanie, czym różnią się te produkty oraz, co najważniejsze, który z nich będzie dla nas najlepszy. Jak zatem dokonać właściwego wyboru, jak przygotować podłoże i na co zwracać uwagę przy kolejnych etapach prac wykończeniowych.


Krok 1. GŁADŹ CZY SZPACHLA

W sklepach możemy znaleźć zarówno gładzie, jak i gładzie szpachlowe, które sprzedawcy również polecają do wykańczania ścian. Nie jest to do końca słuszne podejście, gdyż zakres stosowania tych materiałów nie jest taki sam. Gładzie szpachlowe służą przede wszystkim do korygowania większych nierówności oraz precyzyjnego wyprowadzania kątów i płaszczyzn ścian lub sufitów. Grubość jednokrotnie nakładanej warstwy szpachli to zazwyczaj około 5–6 mm.
Tymczasem gładź gipsowa przeznaczona jest do wykonywani najcieńszej warstwy wykończeniowej, decydującej o ostatecznej gładkości i wyglądzie powierzchni. Z tego względu gładzie stosuje się w warstwie nie większej niż 2 mm. Gładzie szpachlowe sprawdzą się przede wszystkim podczas remontów domów ze starymi, zniszczonymi tynkami oraz mieszkań, szczególnie w blokach wykonanych w technologii wielkiej płyty. W tych ostatnich, aby uzyskać zadowalający efekt, trzeba czasami nałożyć kilka warstw szpachli, które zatuszują niedokładności i odchylenia płaszczyzn powstałe jeszcze podczas budowy (ściany w takich blokach są betonowe i zazwyczaj nie były dodatkowo tynkowane).

Wypełnianie ubytków w ścianie Fot. Atlas
Wypełnianie ubytków w ścianie

Krok 2. JAKA GŁADŹ

>>> zobacz Przegląd gładzi gipsowych

Utarło się przekonanie że jeśli gładź, to oczywiście mamy do czynienia z gipsem. Na rynku możemy jednak znaleźć nie tylko gładzie gipsowe, ale też cementowe, wapienne i polimerowe. Na to również trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego materiału. Najbardziej rozpowszechnione są oczywiście gładzie gipsowe. Różnica w rodzaju gipsu, na bazie którego zostały wyprodukowane gładzie (syntetyczny lub naturalny), może, ale wcale nie musi, przekładać się na kolor gotowego wyrobu. W przypadku gipsu syntetycznego kolor może być kremowy lub lekko żółtawy, natomiast w przypadku gipsu naturalnego – biały lub jasnoszary. Gładź gipsowa jest łatwa do nakładania i wygładzania oraz miękka w obróbce i szlifowaniu. Można ją stosować na wszystkich podłożach mineralnych wewnątrz budynków, w pomieszczeniach mieszkalnych.


Gładzie cementowe są mniej popularne z tego względu, że ich powierzchnia jest znacznie twardsza i trudniejsza do szlifowania. Wykonanie gładzi cementowej na dużej powierzchni wiąże się zatem z wydłużeniem czasu remontu i sporym wysiłkiem. Dlatego też radziłbym, aby ten rodzaj gładzi stosować tylko w określonych sytuacjach, np. w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (łazienkach, pralniach, suszarniach), a także w miejscach, w których gładź jest narażona na uszkodzenia, np. na klatkach schodowych. Gładzie cementowe produkowane są na bazie białego cementu, dlatego ich powierzchni do złudzenia przypomina gładź gipsową. Mogą być jednak stosowane również na zewnątrz.

Gładzie wapienne są rzadko stosowane, dlatego trudno je znaleźć w naszych sklepach. Przeznaczone są do wykonywania gładzi szczególnie w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach sanitarnych, np. w kuchniach czy spiżarniach. Właściwości wapna sprawiają, że gładź ma wysoką odporność na skażenia biologiczne i pojawienie się np. grzyba na jej powierzchni.

Gładzie polimerowe to stosunkowo nowe rozwiązanie. Spoiwem w tego typu gładziach jest żywica, zaś wypełniaczem biała mączka dolomitowa. Gładzie polimerowe są bardzo elastyczne, mają wysoką przyczepność do podłoża i można je nakładać w bardzo cienkiej warstwie, do 2 mm. Najlepiej stosować nakłaje do poprawy jakości już wykonanych gładzi lub całopowierzchniowego wygładzania powierzchni płyt gipsowo-kartonowych.

Krok 3. PODŁOŻE GŁADZI

W przypadku stosowania gładzi podłoże musi być odpowiednio równe. Najpierw trzeba więc wypełnić większe ubytki i nierówności, ewentualnie wyprowadzić całe płaszczyzny ścian i sufitów, używając gładzi szpachlowych. Powierzchnia musi być oczyszczona z kurzu, resztek farby i osypujących się fragmentów. Kolejną czynnością, często dyskutowaną podczas remontów, jest gruntowanie. Dobór odpowiedniego preparatu zależy od podłoża (Czytaj więcej na ten temat). Na powierzchniach chłonnych (wciągających wilgoć po zmoczeniu wodą) należy stosować produkty zmniejszające nasiąkliwość, natomiast na niechłonnych, np. betonowych (stropy, ściany w blokach z wielkiej płyty), lepiej użyć tzw. gruntów sczepnych. Mają one postać gęstej farby i po nałożeniu tworzą bardzo mocno przylegającą do podłoża, szorstką warstwę, ułatwiającą nakładanie gładzi i zwiększającą jej przyczepność. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie tego typu gruntu wymusza konieczność nałożenia grubszej warstwy gładzi.

Krok 4. PRZYGOTOWANIE GŁADZI

Ta z pozoru zwykła czynność to sekret szybkiego i estetycznego wykonania gładzi, decyduje bowiem o parametrach roboczych masy i wytrzymałości po związaniu. Zawsze należy trzymać się zaleceń producenta dotyczących proporcji mieszania suchej mieszanki z wodą, tylko wówczas bowiem uzyskuje się oczekiwane parametry. Przygotowanie masy o niewłaściwej konsystencji lub zawierającej grudki szybko zemści się na nieuważnym wykonawcy i skomplikuje mu prace. Przy mieszaniu gipsu z wodą szczególnie niekorzystny jest pośpiech. Najlepiej wsypywać proszek z worka do odmierzonej ilości wody partiami, małą łopatką, a nie od razu cały materiał. Warto też po wsypaniu gipsu odczekać około 3–4 minuty i pozwolić na samoistne namoczenie wsypanej mieszanki. Dopiero wówczas można mieszać, stosując wiertarkę z małymi obrotami (około 400 obr./min), oraz – co bardzo ważne – mieszadło do gipsu, a nie do zapraw cementowych. Mieszadło do gipsu ma bowiem inną budowę. Tworzące je pręty mają obłe kształty,  dzięki czemu nie napowietrzają masy, mniejsza jest też możliwość zdarcia fragmentów pojemnika, w którym przygotowujemy masę i dostania się do niej różnych zanieczyszczeń. Po wstępnym wymieszaniu masę trzeba na chwilę odstawić, po czym ponownie delikatnie wymieszać, tym razem można to już zrobić ręcznie. Pojemnik, w którym gładź jest mieszana, musi być czysty, nie może zawierać pozostałości związanego gipsu, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie wiązanie nowego zaczynu.


Rozprowadzanie gładzi Fot. Atlas
Rozprowadzanie gładzi
Krok 5. NAKŁADANIE

Nakładanie gładzi nie jest czynnością skomplikowaną, nieco trudniej jest natomiast ją równomiernie rozprowadzić i wygładzić. Do tego celu stosuje się stalowe, gładkie pace mocno przyciskane do podłoża. Szerokość pacy zależy od umiejętności wykonawcy. Najpierw nakłada się gładź na suficie, później na ścianach (od dołu), zaczynając prace od strony okna, ponieważ padające na ściany światło pozwoli na bieżąco weryfikować stan uzyskanej powierzchni. Trzeba również pamiętać, aby stosować wyłącznie narzędzia ze stali nierdzewnej i – co bardzo ważne – czyste! Nie zawsze trzeba jednak kupować nowe narzędzia, a jeśli już, to dla ułatwienia sobie zadania, narożniki pac dobrze jest delikatnie odgiąć do góry, aby nie pozostawiały śladów na wygładzanej powierzchni.

Gładzie stosuje się w dwóch warstwach. Pierwsza wyrównuje podłoże do oczekiwanego stanu, druga natomiast, często nakładana po wyschnięciu i przeszlifowaniu poprzedniej, jedynie uzupełnia ewentualne niedokładności.

Krok 6. OSTATECZNA OBRÓBKA

 Celowo etapu tego nie nazwałem szlifowaniem, ponieważ nie jest to jedyna metoda wykończenia powierzchni gładzi. Obecnie można bowiem wykończyć powierzchnię zarówno na sucho, jak i na mokro. Szlifowanie wykonuje się papierem ściernym lub specjalną siatką ścierną, usuwając w ten sposób nierówności i uzyskując gładką powierzchnię. Gramatura papieru lub siatki to 120–160 przy wstępnym szlifowaniu i 200–220 przy szlifowaniu ostatecznej warstwy.
Szlifowanie gładzi Fot. Atlas
Szlifowanie gładzi
Szlifowanie wiąże się z dużym zapyleniem pomieszczeń, jest szczególnie uciążliwe zarówno dla mieszkańców w czasie remontu, jak i dla samego wykonawcy (zwłaszcza podczas szlifowania sufitu). Warto więc zastanowić się nad wypożyczeniem i użyciem mechanicznych szlifierek, tzw. żyraf, które można podłączyć do odkurzacza przemysłowego i automatycznie odsysać powstający pył.

Drugim sposobem, wymagającym jednak większych umiejętności i odpowiedniego rodzaju materiału, jest obróbka powierzchni gładzi na mokro, tzn. jeszcze przed jej całkowitym związaniem i utwardzeniem. Nadają się do tego celu tylko niektóre gładzie nazywane potocznie angielskimi, producent informuje o takiej możliwości na opakowaniu wyrobu. Technika ta polega na dokładnym nałożeniu i wygładzeniu powierzchni, odczekaniu do jej wstępnego związania, a następnie dodatkowym zwilżeniu, zatarciu pacą filcową i ponownym wygładzeniu pacą stalową. Do Polski wykańczanie gładzi na mokro przywędrowało wraz z naszymi wykonawcami, którzy pracowali w Anglii i Irlandii. W krajach tych technika nazywana skimmingiem jest bowiem bardzo rozpowszechniona.


Krok 7. MALOWANIE

 Decydując się na gładź, należy się liczyć z tym, że wszelkie mankamenty wykonania, jak np. nierówności, ubytki czy ślady po szlifowaniu, zostaną bezlitośnie ujawnione po pomalowaniu powierzchni. Jest to szczególnie widoczne na ścianach prostopadłych do okna. Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być zatem odpowiednio mocna, oczyszczona z pyłu powstającego podczas szlifowania oraz zagruntowana – zawsze zgodnie z zaleceniami producenta farby.
Przeczytaj także:

 

 

Komentarze

0

Polecamy:

 

Zobacz jak spotkały się estetyka i użyteczność »


 Podpowiadamy jak pozbyć się mostków termicznych!


 

Wybrane dla Ciebie

Jak poprawnie zaizolować dach?

Aby skutecznie ochronić budynek przed zalaniem i wilgocią z zewnątrz, należy zadbać o utrzymanie pokrycia dachu w dobrej kondycji i odpowiednie uszczelnienie punktów, w których najczęściej dochodzi do przecieków (...)

Innowacyjne ocieplenie z pianki poliuretanowej »


 

Doradzamy w jaki sposób prawdziwie zaoszczędzić na budowie domu!

Współcześni Inwestorzy chcą oszczędzać przede wszystkim na etapie budowy wymarzonego domu, zapominając często o oszczędnościach, jakie mogą osiągnąć podczas jego wieloletniej eksploatacji (...)

Czy płyty warstwowe są rozwiązaniem przyszłości?

Płyty warstwowe jako elementy ścian i dachów przeznaczone są do wykonywania dociepleń ścian i dachów obiektów przemysłowych (...)

 

Jak zaaranżować mieszkanie łącząc klasykę i nowoczesnoć? 

Aranżując mieszkanie czy dom warto polegać na naturze. Drewno egzotyczne odznacza się niezwykłymi barwami i bardzo dużą wytrzymałością (...)

Czy ogrzewanie może być też estetyczne?

Piece wolno stojące to rozwiązania, które zyskują coraz większą popularność. Ludzie urządzający domy chętniej zerkają w kierunku tzw. kóz(...)

 


Chcesz nadać mieszkaniu elegancki charakter? Zobacz jak wiele wnosi podłoga!

Podłogi z litego drewna kreują wygląd wnętrza, dodający mu dostojności i luksusu. To idealne rozwiązanie dla osób pragnących największego prestiżu(...)

Tynk, który chroni elewację przed zawilgoceniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi? 

Deszcz, mgła czy rosa powodują okresowe zawilgocenie elewacji, na powierzchni której utrzymuje się cienka warstewka wody (...)

Jakie konstrukcje zminimalizują ryzyko pracy na wysokościach?

Bezpieczeństwo pracownika wykonującego prace wysokościowe jest nieocenione,(...)

 


Twój licznik ogrzewania sięga zenitu? Zobacz z jakich okien skorzystali inni i oszczędzili!

Rosnące koszty ogrzewania oraz troska o zdrowie i komfort najbliższych sprawiają, że (...)

 

Chcesz się u nas reklamować? Dołącz do najlepszych w branży >>

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Czego najbardziej nie lubisz zimą w mieszkaniu/domu i wokół domu?

Na gorąco

Kuchenne blaty w eleganckim matowym wykończeniu

Firma Pfleiderer proponuje blaty w unikalnej, wielokrotnie nagradzanej strukturze XTreme Matt (XM), która dotychczas dostępna była jedynie na laminatach HPL.

Selena wyróżniona w konkursie Polska Firma - Międzynarodowy Czempion 1

Selena została laureatem konkursu "Polska Firma - Międzynarodowy Czempion", objętego patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Rozwoju. Celem konkursu jest promocja polskich...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

majuDJ  | 
06-12-2016, 13:27
 | 
1
majuDJ  | 
06-12-2016, 13:26
 | 
1
Katarini  | 
06-12-2016, 10:32
 | 
1
ana_bullfinch  | 
04-12-2016, 01:34
 | 
1
foxi  | 
02-12-2016, 17:49
 | 
1
uciechowski  | 
02-12-2016, 12:42
 | 
1
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
115
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
84
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
76
RalfEm  | 
11-10-2013, 12:17
 | 
74

Aktualny numer

5/2016
Ekspert Budowlany 5/2016
W numerze m.in.:
  • - Betonowe inspiracje...
  • - Wymiana kotła grzewczego
Gerard Roofing Systems
Gerard Roofing Systems
ŚWIATOWY LIDER W PRODUKCJI DACHÓWEK METALOWYCH Od ponad 50 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie...
Wyświetleń: 18263|Ocena: 2.8
Wyświetleń: 6495|Ocena: 0.0
Wyświetleń: 4499|Ocena: 0.0
Wyświetleń: 6148|Ocena: 0.0

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2015
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany
realizacja i CMS: omnia.pl