EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady

Jadwiga Litke | 2012-01-12
Wrzosy przycinamy wiosną nieco poniżej ubiegłorocznych kwiatostanów, a pstrą trzęślicę modrą tuż przy ziemi.Fot. Jadwiga Litke

Wrzosy przycinamy wiosną nieco poniżej ubiegłorocznych kwiatostanów, a pstrą trzęślicę modrą tuż przy ziemi.
Fot. Jadwiga Litke

Cięcie krzewów jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wpływa na lepszy wzrost, kwitnienie, owocowanie, poprawia walory zdobnicze rośliny, pozwala także utrzymać je w odpowiedniej kondycji. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonywać ten zabieg u różnych gatunków roślin.

Zobacz także

Target S.A. Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia?

Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia? Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia?

Marzysz o pięknym, zadbanym trawniku, ale brakuje Ci czasu na systematyczne nawożenie i codzienne podlewanie? Jest na to sposób: trawnik samonawożący!

Marzysz o pięknym, zadbanym trawniku, ale brakuje Ci czasu na systematyczne nawożenie i codzienne podlewanie? Jest na to sposób: trawnik samonawożący!

Target S.A. Zadbany trawnik – jak go zagęścić i jak pozbyć się mchu?

Zadbany trawnik – jak go zagęścić i jak pozbyć się mchu? Zadbany trawnik – jak go zagęścić i jak pozbyć się mchu?

Marzysz o pięknej, zadbanej murawie, a tymczasem Twój trawnik po zimie prezentuje się nieciekawie i w dodatku jest poprzerastany mchem? Jest na to skuteczny i sprawdzony sposób.

Marzysz o pięknej, zadbanej murawie, a tymczasem Twój trawnik po zimie prezentuje się nieciekawie i w dodatku jest poprzerastany mchem? Jest na to skuteczny i sprawdzony sposób.

EBARA Pompy Polska Sp. z o.o. Dobrze nawodniony ogród

Dobrze nawodniony ogród Dobrze nawodniony ogród

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać...

Opady deszczu nie dostarczają glebie dostatecznej ilości wilgoci i dlatego konieczne jest systematyczne podlewanie ogrodu. Wszystkie rośliny będą wtedy bujnie rosły i cieszyły oczy. Wodę zaś można czerpać ze zbiorników na deszczówkę lub ze studni głębinowej.

Sposób cięcia zależy od tego, czy główną ozdobą rośliny są kwiaty, owoce, liście, czy pędy. Zależy również od siły wzrostu, sposobu prowadzenia, charakteru kwitnienia (na pędach tegorocznych, zeszłorocznych lub krótkopędach), a także od naszych oczekiwań dotyczących wyglądu roślin.

Cięcie po posadzeniu

Zabieg ten dotyczy wyłącznie roślin liściastych. Polega zazwyczaj na silnym przycięciu od 1/2 do 2/3 długości wszystkich pędów.

Cięcie starszych roślin

Cięcie krzewów liściastych wykonujemy (niekoniecznie co roku) po to, aby usunąć pędy uszkodzone, starsze gałęzie, powodujące nadmierne zagęszczanie się krzewu. Możemy to robić etapowo i w drugim roku skrócić pozostawione pędy. Formy pienne (iglaste i liściaste) tniemy w zależności od kształtu korony, jaki chcemy uzyskać (kuliste, jajowate, walcowate), lub gdy chcemy zmniejszyć objętość korony.

Kiedy ciąć ?

Późna zima i wczesna wiosna

Wtedy przycinamy większość krzewów, m.in. krzewy, które kwitną na końcach tegorocznych przyrostów. Należą do nich: hortensja drzewkowata, pięciorniki, tawuły kwitnące latem, powojniki wielkokwiatowe. Wszystkie pędy skracamy do długości 20-40 cm. Hortensjom bukietowym przycinamy wszystkie pędy nad pierwszym lub drugim oczkiem.

Dość mocno przycinamy też derenie. Co kilka lat można je przyciąć nawet tuż nad ziemią w celu ich odmłodzenia.

Niektóre rośliny o ozdobnych liściach, jak np. berberysy, śnieguliczki, tniemy nieco słabiej (skracamy pędy o około 10-20 cm), ewentualnie bardziej je prześwietlamy. Cięcie pęcherznic przeprowadzamy na taką wysokość, jaką chcemy uzyskać, ale najniżej na około 80 cm.

Wczesna wiosna to również czas na przycinanie iglaków. Żywotnikom, cisom czy cyprysikom podtrzymujemy wyjściową koronę, skracając szczytowe pędy o 5-25 cm za pomocą nożyc do żywopłotu. Jodłom i świerkom skracamy ubiegłoroczne przyrosty o około 2/3 lub połowę, aby uzyskać bardziej zwarty pokrój. Nie musimy tego robić każdego roku, wystarczy raz na 2-3 lata.

Późna wiosna: koniec kwietnia i początek maja

To czas przycinania tych krzewów, które kwitną wczesną wiosną, jak np. forsycje, pigwowce, tawuły wczesne, wierzby. O tej porze roku przycinamy je do połowy lub do 2/3 wysokości.

Do późnej wiosny warto zaczekać z cięciem krzewów wrażliwych na mróz: budlei, hibiskusów, hortensji ogrodowych. Widać wtedy, które pędy uległy uszkodzeniu. Przemarznięte usuwamy, a te, które przezimowały, lekko skracamy.

Trochę później kwitną krzewuszki, żylistki, bzy, migdałki, jaśminowce, a więc przycinamy je, gdy już przekwitną. Bzom dobrze jest przyciąć w miarę możliwości wszystkie przekwitłe kwiatostany. Migdałki kwitną na całej długości pędów, a więc wystarczy przycinać je co 3-4 lata.

Jeśli chcemy doczekać się gęstych sosen kosodrzewin, to gdy wypuszczą nowe przyrosty (czerwiec), skróćmy je o 2/3. Można także skracać nowe przyrosty innym gatunkom sosen.

Zaleca się także raz na 2-3 lata skracać część nowych przyrostów różaneczników, ale tylko część, bo na przyciętych pędach raczej nie zawiążą się pąki kwiatowe.

Lato

To dobry moment do skracania pędów rosnących zbyt blisko ścieżek i alejek ogrodowych oraz wzajemnie się zacieniających. Wtedy też można przyciąć po raz drugi krzewy ozdobne z liści: krzewuszki, pęcherznice, wierzby, berberysy oraz tawuły, które już przekwitły.

Niektóre krzewy, jak np. wawrzynek wilcze łyko czy rokitnik, źle znoszą przycinanie, a złotokapom lepiej wycinać jedynie stare i zagęszczone pędy, aby nie ograniczać corocznego kwitnienia.

EKSPERT RADZI

Roślin nie przycinamy późnym latem i jesienią, żeby nie ograniczyć ich mrozoodporności.

Grube pędy wycinamy około 1 cm nad pączkiem. Przycinanie zbyt blisko spowoduje obumarcie pączka. Zostają wtedy tylko długie, zaschnięte fragmenty pędów, które oszpecą roślinę. Podobnie może się zdarzyć, gdy pędy przytniemy za daleko od oczka.

Cięcie krzewów tworzących żywopłoty

Krzewy liściaste należy po posadzeniu przyciąć nisko, na wysokość około 20 cm. Drugie cięcie przeprowadza się wiosną w następnym roku, zostawiając około 20-30 cm ostatniego przyrostu. Podobnie postępujemy przez kilka następnych lat, gdy żywopłot osiągnie docelową wysokość. Zostawiamy corocznie 2-3 cm ostatniego przyrostu.

Krzewy iglaste i zimozielone (np. bukszpan) w żywopłocie przez pierwsze lata przycinamy w miarę potrzeby bardzo delikatnie. Kiedy osiągną żądane przez nas wymiary, strzyżemy je raz, najwyżej dwa razy w ciągu roku. Pierwsze cięcie przeprowadza się, zanim rośliny zaczną przyrastać, natomiast drugie, jeśli jest konieczne, latem (do sierpnia).

Cięcie róż

Zabieg ten należy przeprowadzić corocznie, zaraz po odkryciu krzewów z zimowej otuliny. Po ciężkiej zimie można przesunąć cięcie o dwa tygodnie, gdyż łatwiej będzie wtedy odróżnić pędy, które przemarzły. Pędy słabe, krzyżujące się, uszkodzone wycinamy u nasady krzewu. Obowiązuje ogólna zasada: im krzew jest większy, tym mniej skraca się pędy. W przypadku róż wielkokwiatowych na pędach odmian silniej rosnących pozostawiamy 6-10 oczek (pączków), na pędach odmian niższych 2-4 oczka. U róż bukietowych pozostawia się na każdym pędzie jednakową liczbę oczek: od 2 do 6. Różom okrywowym możemy skracać wszystkie pędy, do wysokości około 30 cm, za pomocą nożyc do żywopłotu. Różom pnącym wycinamy pędy stare, które już nie rosną, pozostawiając 6-8 mocnych, zdrowych pędów. Większość róż pnących wykształca najładniejsze kwiaty na młodych pędach, wyrastających z ubiegłorocznych przyrostów.

Różom piennym skracamy pędy silniej, pozostawiając 2-4 oczka na pędzie. Tniemy zawsze około 0,5 cm nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony. W czasie sezonu usuwamy sukcesywnie przekwitnięte kwiatostany, a u odmian wielkokwiatowych uszczykujemy młode pędy, które pojawią się w kątach liści, poniżej głównego kwiatu. Po każdym cięciu rośliny dobrze jest nawieźć odpowiednim dla nich nawozem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Baje Baje, 21.07.2012r., 14:57:01 Wielkie dzięki za tą fachwą literaturę.Jestem akaurt przed sadzeniem 120 szt tuji szmaragd na działce budowlanej. Przygotowałem pas ziemi przy płocie z siatki i się martwiłem jak dorze reszte wykonać. Dzięki Wam dobrze w przyszłym tygodniu posadzę.
  • piotr piotr, 15.05.2015r., 15:34:08 Niektórzy niestety zaniedbują ten zabieg. Powodem zwykle jest niewiedza, bo nie jest to skomplikowany zabieg. Warto więc co nieco przeczytać, jak choćby artykuł powyżej, żeby nasze krzewy wyglądały zawsze pięknie. ja czerpałem wiedzę z tej strony

Powiązane

Krystyna Stankiewicz Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem

Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem

Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu, mogą być głównym jego akcentem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą i barwą okrywających je roślin. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji...

Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu, mogą być głównym jego akcentem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą i barwą okrywających je roślin. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji zdobiących je pnączy.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Jak wybrać generator prądu?

Jak wybrać generator prądu? Jak wybrać generator prądu?

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity...

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity brak prądu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, letniskowego lub działki, musimy się liczyć z całkowitym brakiem zasilania. Warto więc przemyśleć zakup niewielkiego generatora prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak zadbać o jego kondycję, aby bezawaryjnie...

Jadwiga Litke Rabata z trawami

Rabata z trawami Rabata z trawami

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast...

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast wracają do pozycji pionowej. Piękne i pełne wdzięku pasują do ogrodu w każdym stylu.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Zadbaj o swoją kosiarkę

Zadbaj o swoją kosiarkę Zadbaj o swoją kosiarkę

Kosiarka do trawy to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się nad jej wyborem, a także należycie o nią dbać, aby jak najlepiej...

Kosiarka do trawy to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się nad jej wyborem, a także należycie o nią dbać, aby jak najlepiej funkcjonowała i jak najdłużej nam służyła. Wiele czynności konserwacyjnych możemy wykonać sami.

Redakcja Jak prawidłowo kosić trawę?

Jak prawidłowo kosić trawę? Jak prawidłowo kosić trawę?

Koszenie trawy wydaje się być łatwą czynnością, jednak jeśli chcemy, żeby nasz trawnik pięknie się prezentował, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Koszenie trawy wydaje się być łatwą czynnością, jednak jeśli chcemy, żeby nasz trawnik pięknie się prezentował, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Redakcja Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne...

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne konstrukcji nośnej i wkładów szybowych.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Katarzyna Pruchniewicz Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze

Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze

W naszej strefie klimatycznej drzewa liściaste przez większą część roku są pozbawione liści, czyli zazwyczaj najciekawszego elementu dekoracyjnego. Aby przydomowy ogród był ozdobą i wizytówką właścicieli...

W naszej strefie klimatycznej drzewa liściaste przez większą część roku są pozbawione liści, czyli zazwyczaj najciekawszego elementu dekoracyjnego. Aby przydomowy ogród był ozdobą i wizytówką właścicieli przez cały rok, warto sadzić w nim rośliny, które oprócz liści mają jeszcze inne elementy dekoracyjne. Takim elementem może być np. kora drzew o ciekawej barwie i fakturze.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Krystyna Stankiewicz Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Jak zabezpieczyć drewno przed zimą? Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać...

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać proces korozji drewna.

REGULUS®-system Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce...

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce domu, w którym przyjmuje się gości, oddaje lekturze czy pije poranną kawę. Ogród zimowy to spójna koncepcja architektoniczna, pełniąca wielorakie funkcje. Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego, uprawniającą do takiego właśnie nomenklaturowego odróżnienia od reszty domu, są jego ściany a najczęściej...

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Joanna Korpysz-Drzazga Wygodny podjazd

Wygodny podjazd Wygodny podjazd

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest...

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest kostka brukowa.

Redakcja Budowa grilla krok po kroku

Budowa grilla krok po kroku Budowa grilla krok po kroku

Letnie miesiące to szczyt sezonu grillowego. Swobodna atmosfera wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu zachęcają do zapraszania gości i przyjmowania zaproszeń od innych. Jeśli chcemy zachwycić naszych...

Letnie miesiące to szczyt sezonu grillowego. Swobodna atmosfera wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu zachęcają do zapraszania gości i przyjmowania zaproszeń od innych. Jeśli chcemy zachwycić naszych gości pięknym, funkcjonalnym, murowanym grillem z cegieł, warto zastanowić się nad jego budową.

Redakcja Betonowy podjazd

Betonowy podjazd Betonowy podjazd

Betonowy podjazd kojarzy się zwykle z szarą, brzydką i popękaną nawierzchnią. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany, jest trwały, na życzenie inwestora może być barwiony, a nawet fakturowany we wzorki.

Betonowy podjazd kojarzy się zwykle z szarą, brzydką i popękaną nawierzchnią. Nic bardziej mylnego. Dobrze wykonany, jest trwały, na życzenie inwestora może być barwiony, a nawet fakturowany we wzorki.

Jadwiga Litke Przesadzanie starych drzew

Przesadzanie starych drzew Przesadzanie starych drzew

Nawet starsze drzewa i krzewy ozdobne można przesadzać. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować i wybrać właściwą porę roku.

Nawet starsze drzewa i krzewy ozdobne można przesadzać. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować i wybrać właściwą porę roku.

Małgorzata Dobrowolska Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu Nawadnianie ogrodu

Nowoczesny system podlewania ma na celu nie tylko utrzymanie roślin w dobrej kondycji, ale również oszczędność naszego czasu, a przede wszystkim obniżenie kosztów utrzymania ogrodu.

Nowoczesny system podlewania ma na celu nie tylko utrzymanie roślin w dobrej kondycji, ale również oszczędność naszego czasu, a przede wszystkim obniżenie kosztów utrzymania ogrodu.

Jadwiga Litke Jakie rośliny polecane są do ogrodów zimowych?

Jakie rośliny polecane są do ogrodów zimowych?

Rośliny do ogrodów zimowych można podzielić na dwie grupy: przystosowane do ogrodów nieogrzewanych, odporne na niskie temperatury, ale wrażliwe na mróz (optymalna dla nich temperatura to 5–15°C). Wyższej...

Rośliny do ogrodów zimowych można podzielić na dwie grupy: przystosowane do ogrodów nieogrzewanych, odporne na niskie temperatury, ale wrażliwe na mróz (optymalna dla nich temperatura to 5–15°C). Wyższej temperatury (15–25°C) wymagają przez cały rok rośliny ciepłolubne. Typowa kompozycja ogrodu zimowego wykorzystuje egzemplarze wyższe, podkreślające wysokość pomieszczenia, a także gatunki o dekoracyjnych liściach, pięknych kwiatach lub owocach oraz rośliny pnące i okrywowe. W ogrodach zimowych można...

Redakcja Aranżacja nawierzchni w ogrodzie

Aranżacja nawierzchni w ogrodzie Aranżacja nawierzchni w ogrodzie

Ładna nawierzchnia jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Starannie zaprojektowana, nie tylko ułatwi poruszanie się po nim, ale też podkreśli jego styl i charakter.

Ładna nawierzchnia jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Starannie zaprojektowana, nie tylko ułatwi poruszanie się po nim, ale też podkreśli jego styl i charakter.

Redakcja Ogrody na dachu

Ogrody na dachu

Dom z zielonym dachem zawsze wzbudza zachwyt. W pozbawionych zieleni, dusznych i hałaśliwych miastach stanowi oazę spokoju i namiastkę prawdziwego ogrodu. W Polsce zielone dachy nie mają niestety zbyt...

Dom z zielonym dachem zawsze wzbudza zachwyt. W pozbawionych zieleni, dusznych i hałaśliwych miastach stanowi oazę spokoju i namiastkę prawdziwego ogrodu. W Polsce zielone dachy nie mają niestety zbyt długiej tradycji, nie cieszą się również zbytnim powodzeniem. Uważa się je czasami za ekstrawagancki luksus, tymczasem mają wiele zalet...

Redakcja Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc Rok w ogrodzie - kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy...

Praca w ogrodzie wymaga od właściciela zaangażowania przez cały rok. Na każdy miesiąc przypisana jest jakaś aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań, należy go odpowiednio zaplanować. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.

Redakcja Ogród dla leniwych lub zapracowanych

Ogród dla leniwych lub zapracowanych Ogród dla leniwych lub zapracowanych

Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, wygodnym, pełnym bujnej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Każdy też ma inną wizję idealnego...

Każdy właściciel nawet najmniejszego skrawka ziemi marzy o ogrodzie doskonałym; pięknym, wygodnym, pełnym bujnej roślinności, pięknie kwitnących kwiatów i pachnących ziół. Każdy też ma inną wizję idealnego ogrodu, jednak wszyscy wiemy, jak dużo pracy i wysiłku potrzeba, aby cieszyć się perfekcyjnym ogrodem. Na szczęście są gatunki roślin nie wymagające intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z pomocą zapracowanym właścicielom ogrodów przychodzą też nowoczesne rozwiązania i urządzenia ułatwiające prace...

Redakcja Jak sadzić i pielęgnować pelargonie – sprawdzone sposoby

Jak sadzić i pielęgnować pelargonie – sprawdzone sposoby Jak sadzić i pielęgnować pelargonie – sprawdzone sposoby

Po 15 maja, czyli po tak zwanej zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, kiedy kończy się czas kwitnienia konwalii, hiacyntów, pierwiosnków i tulipanów, przychodzi pora na królową wszystkich letnich roślin...

Po 15 maja, czyli po tak zwanej zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, kiedy kończy się czas kwitnienia konwalii, hiacyntów, pierwiosnków i tulipanów, przychodzi pora na królową wszystkich letnich roślin – pelargonię. Ze względu na jej piękne kolory, obfite kwitnienie i łatwą pielęgnację trudno wyobrazić sobie bez niej letni ogród, taras czy balkon. Aby ta południowoafrykańska wielbicielka słońca mogła się rozwijać, potrzebuje nasłonecznionego miejsca, ewentualnie półcienia. Eksperci z Pelargonium for...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.