Wybór agregatu prądotwórczego
Zanim kupimy generator prądu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby wybrać właściwe urządzenie:
- Jednofazowy czy trójfazowy? Zależy to od tego, jakie urządzenia chcemy zasilać – jedno- czy trójfazowe.
- Jaki ma być rodzaj odbieranej mocy? Odbiorniki prądu możemy podzielić według rodzaju odbieranej mocy na: odbiorniki rezystancyjne, m.in. sprzęt AGD i RTV, oświetlenie, ogrzewanie elektryczne itp.; odbiorniki indukcyjne, m.in. silniki elektryczne jedno- i trójfazowe, elektronarzędzia, transformatory itp.; odbiorniki nieliniowe, np. zasilacze UPS, falowniki, sprzęt komputerowy.
- Jaka moc? Aby ją obliczyć, najprościej zsumować moc wszystkich odbiorników prądu, jakie mamy zamiar zasilać z agregatu prądotwórczego. Moc agregatu musi być większa od mocy pobieranej przez odbiorniki prądu (Czytaj więcej na ten temat). To o ile większa powinna być moc agregatu od mocy pobieranej przez urządzenia, zależy głównie od rodzaju zasilanych urządzeń. W celu prawidłowego doboru mocy agregatu najlepiej skonsultować się z dostawcą urządzenia oraz zapoznać się z instrukcją techniczną agregatu.
- Czy nasze urządzenia wymagają stabilizacji napięcia? Jeśli agregat przeznaczony jest do zasilania urządzeń elektronicznych, które cechują się dość wysokim stopniem czułości, jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być wybór takiego urządzenia, które wyposażone jest w stabilizator napięcia AVR.
Przed zakupem agregatu prądotwórczego powinniśmy się też zapoznać z takimi parametrami, jak np. moc awaryjna, moc ciągła, AVR czy SZR / AZR.
Moc awaryjna/maksymalna – to moc zespołu używanego do awaryjnego zasilania, maksymalna moc dostępna przy zmiennym obciążeniu. Tu nie dopuszcza się przeciążeń i ograniczony jest roczny limit pracy urządzenia w godzinach.
Moc ciągła/nominalna – to moc przy pracy ciągłej, przy zmiennym obciążeniu dla nieograniczonego czasu pracy. Dopuszczalne jest tu 10% przeciążenie.
AVR – automatyczna stabilizacja napięcia.
SZR / AZR – Samoczynne / Automatyczne Załączanie Rezerwy – układ pozwalający na automatyczne załączenie agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączeniu po jego powrocie.
Pamiętajmy, że moc agregatu w kilowatach (kW) to 0,5 do 0,8 mocy agregatu podanej w kilovoltamperach (kVA).
Jakie paliwo?
W ofercie producentów są generatory prądu zasilane silnikami benzynowymi dwu- i czterosuwowymi oraz silnikami diesla. Te ostatnie wymagają szczególnej troski w czasie mrozów, ale paliwo do nich jest bezpieczniejsze w przechowywaniu. Zwróćmy też szczególną uwagę na podane przez producenta zużycie paliwa. Wielu podaje bowiem zużycie paliwa przy około 75% mocy. W przypadku, gdy będziemy wykorzystywać agregat z mocą 100%, zużycie paliwa będzie na pewno większe.
EKSPERT RADZI |
---|
Jak dbać o agregat prądotwórczy?
|