Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Oleje i woski do drewna

Fot. Tikkurila

Stosuje się je do ochrony drewna przed korozją fizyczną i biologiczną, a także do dekoracyjnego wykańczania jego powierzchni. Nadają się zarówno do konserwacji i pielęgnacji nowych elementów drewnianych wewnątrz i na zewnątrz budynków, jak i do renowacji starych.

Preparaty olejowe
Uszlachetnianie drewna olejami ma długą tradycję, a obecnie przeżywa swój renesans. Często bowiem zastępuje się nimi lakiery do wykańczania drewnianych powierzchni zarówno zdobiących wnętrza domów, jak i narażonych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Oleje są też składnikiem niektórych środków impregnujących.

EKSPERT RADZI
Podłogi wykończone olejem są mniej śliskie niż lakierowane. Lepiej też chłoną wilgoć z otoczenia, a preparat olejowy głęboko wnikający w strukturę drewna chroni je przed rozwojem pleśni czy grzybów. Z tego też powodu podłogi olejowane poleca się do łazienek i kuchni oraz do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, np. holi. Dobrze sprawdzają się również na drewnianych tarasach.

Nowoczesne preparaty olejowe do drewna to mieszanki różnych olejów roślinnych z dodatkiem rozcieńczalników, poprawiających ich właściwości. Preparaty te głęboko wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu staje się ono odporne na działanie wody, nie rozsycha się i nie pęka. Nie zatykają jednak porów, a na jego powierzchni nie powstaje tzw. film, czyli szczelna warstwa, którą tworzą lakiery i farby. Wszystko to sprawia, że drewno „oddycha” – wilgoć może z niego swobodnie wyparowywać.

Do wyboru są bezbarwne preparaty olejowe, niezmieniające naturalnej barwy drewna (choć nieco ją przyciemniają) oraz koloryzujące, które barwią go na różne pastelowe kolory. Niektóre są w postaci płynnej, inne w utwardzonej środkami chemicznymi.

Przy nakładaniu preparatów olejowych zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń producenta. Niektóre z nich bowiem nakłada się jednokrotnie, inne dwukrotnie lub trzykrotnie; jedne za pomocą pędzla lub wałka z gąbki, inne – nierdzewnej szpachli.

Preparatami olejowymi najczęściej zabezpiecza się podłogi z litego drewna i tych jest najwięcej na rynku. Są jednak i o innym przeznaczeniu – np. do nasączania blatów kuchennych, mebli czy do pokrywania zaimpregnowanych elementów drewnianych na zewnątrz budynków. Wybierając preparat olejowy, trzeba też zwrócić uwagę na to, do jakiego gatunku drewna producent szczególnie go poleca, np. do świerkowego czy dębowego.

Zanim zaczniemy podłogę nasączać preparatem olejowym, należy przeszlifować jej powierzchnię i dokładnie odkurzyć. Niektórzy producenci zalecają przed olejowaniem stosowanie ługów, które otwierając pory drewna umożliwiają wniknięcie preparatu na większą głębokość, a jego powierzchnia staje się jaśniejsza i rozbielona (Czytaj więcej na ten temat). Łatwiej i głębiej będzie też wnikał olej w drewno, jeśli podłoga podczas olejowania będzie ciepła (można nagrzewać ją np. za pomocą dmuchawy z ciepłym powietrzem).

 

 

Kolejne warstwy preparatu nanosi się po całkowitym wchłonięciu wcześniej nałożonej. Po nałożeniu zaś wszystkich warstw powierzchnię podłogi trzeba starannie wypolerować za pomocą szlifierki z tarczą z filcową nakładką – aż do powstania równomiernego, matowego połysku. Jest to bardzo ważne, ponieważ na źle wypolerowanej powierzchni pozostaną widoczne i niemożliwe do usunięcia nieestetyczne smugi.

Jeśli chcemy przywrócić blask starej podłodze, która wcześniej była pokryta lakierem lub farbą, przed zabiegiem olejowania trzeba dokładnie usunąć dawne powłoki. Najlepiej zrobić to za pomocą szlifierki, stosując najpierw gruboziarnisty papier ścierny, a na końcu drobnoziarnisty.

Kładąc zaś nową podłogę z drewna, można kupić taką, która jest już fabrycznie zabezpieczona olejem – zwykle 2-3 warstwami preparatu. Olejowane deski i panele z różnych gatunków drewna oferuje bowiem wiele firm. Unikniemy wtedy pracochłonnego szlifowania podłogi i nakładania olejowego preparatu.
Codzienna pielęgnacja olejowanej podłogi sprowadza się do starannego odkurzania. Można ją też – od czasu do czasu – przetrzeć lekko zwilżoną szmatką, dodając do wody specjalny preparat pielęgnacyjny, który zapobiega powstawaniu nieestetycznych smug. Preparaty te to różnego rodzaju mydła podłogowe wzbogacone olejami, które tworzą na powierzchni warstwę ochronną. Tymi samymi preparatami czyści się również olejowane meble czy blaty kuchenne. Trzeba przy tym pamiętać, że woda jest najgroźniejszym wrogiem drewna – i to niezależnie od sposobu zabezpieczenia jego powierzchni. Dlatego należy jej używać z umiarem.

Po dłuższym czasie użytkowania olejowana powierzchnia zwykle wymaga odświeżenia. Służą do tego oleje pielęgnacyjne – bezbarwne i barwione. Wcześniej jednak powierzchnię drewna trzeba oczyścić z wszelkich zabrudzeń i plam, używając przeznaczonych do tego celu zmywaczy. To, jak często olejowane drewno wymaga renowacji, zależy od intensywności jego użytkowania i koloru – zabrudzenia na jasnych gatunkach są bardziej widoczne.

Woski
Zabezpieczone nimi drewno ma jedwabiście gładką i lśniącą powierzchnię. Wosk nie wnika jednak głęboko w jego strukturę, a tylko tworzy na powierzchni cienką, elastyczną błonę, nieprzepuszczalną dla wody. Stosuje się go jako środek ochronny lub pielęgnacyjny, przede wszystkim do podłóg.

EKSPERT RADZI

Im więcej warstw wosku nałożymy na drewnianą podłogę, tym bardziej intensywne będzie jej zabarwienie i coraz mniej widoczny naturalny rysunek słojów drewna.

Na rynku dostępne są też mieszanki woskowo-olejowe, które – podobnie jak oleje – nanosi się na powierzchnię surowego drewna i wciera. Jeśli są bezbarwne, wystarczy nałożyć dwie warstwy. Woski kolorowe natomiast wymagają położenia dodatkowej warstwy ochronnej, ponieważ pigmenty nie wnikają głęboko w drewno i zostałyby szybko starte podczas chodzenia po podłodze. Jako warstwę wykończeniową stosuje się bezbarwny, twardy olej woskowy, który chroni kolory wosku dekoracyjnego. Po nałożeniu warstwy ochronnej, podłogę trzeba tak długo polerować, aż nabierze ona jedwabistego połysku. Czynność tę co jakiś czas należy powtarzać, a kiedy na powierzchni pojawią się oznaki przetarcia cieniutkiej błony wosku – nałożyć nową jego warstwę. Do codziennej natomiast pielęgnacji woskowanych podłóg stosuje się specjalistyczne emulsje, zawierające wosk.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

7
Pani_W / 29-09-2014, 12:57
My po olejowaniu podłogi użyliśmy powłoki ochronnej z RZ, co jakiś czas przetrzemy mydłem do podłóg drewnianych (z resztą tej samej firmy) i wszystko pięknie się prezentuje. Fachowiec zarzekał się, że dbając w taki sposób jeszcze długo długo będzie jak nowa wyglądać.
snowwhite / 10-06-2015, 13:21
To prawda, fachowe ułożenie i odpowiednia pielęgnacja połogi sprawi, że długo będą wyglądać pięknie. Warto zwrócić także na to uwagę.
Milena / 17-11-2016, 11:24

Szczerze, to nie mam czasu na dbanie o taras. Wybrałam bangkirai, żeby nie musieć regularnie dbać o wygląd desek. Nawet nie wyszło drogo, zapłaciłam mniej niż się spodziewałam.

sylvia / 23-02-2017, 09:26
Ja stosowałam wosk z saicos do podłogi i blatów w kuchni i moim zdaniem tego typu preparaty sprawdzają się najlepiej, są wydajne i naprawdę dobrze radzą sobie z deską.
pani domu / 24-03-2017, 13:29

My z mezem długo zastanawialiśmy co wybrać na podloge drewniana w łazience. Lakier baliśmy się ze będzie się kruszyl a z kolei wszystkie oleje na które natrafialiśmy w sklepach nie nadawaly się do wewnątrz. W internecie znaleźliśmy olej z vidaronu który nadaje się do wewantrz. Poki co jesteśmy zadowoleni :) 

marzenka8 / 02-06-2017, 14:11

oleje sa również dobre, ogolnie całkiem spory wybór impregnatów i do podłóg, tarasów i do blatów.

kasiakk / 12-08-2017, 12:33

mam dąbz artcore u siebie od nieawna, właśnie zatsanawiam sie jak zabezpieczyć podłogę, co będzie odpowiednie o takiej deski. Nie jestem pewna wosk olej czy może wystarcą zwykłe środki do codziennej pielęgnacji

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

OlekW  | 
06-07-2020, 17:34
 | 
1
dk22  | 
05-07-2020, 21:41
 | 
1
sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl