EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

treść sponsorowana

Plastyfikatory (domieszki do zapraw cementowych)

„Eliminuje wapno z zapraw”, „Zastępuje wapno”, „Uplastycznia zaprawę cementową zastępując wapno” takie informacje przekazywane są klientom na etykietach opakowań zawierających domieszki (popularna ich nazwa to „plastyfikatory”). Dodatkową informacją jest to, że domieszki pozwalają na wykonywanie zapraw w ujemnych temperaturach (od -2 do -7ºC, w zależności od producenta).

zaprawa z wapnem vs zaprawa z domieszka

Wykonawcom wydaje się, że stosowanie wapna oraz domieszki napowietrzającej daje te same efekty. Jednak struktura zaprawy cementowej z domieszką napowietrzającą oraz cementowo-wapiennej jest zupełnie różna.

Czytając powyższe oznaczenia, wybór zdaje się być oczywisty. Należy wybrać plastyfikator, bo saszetka czy butelka z plastyfikatorem jest tańsza niż tona wapna, a stosowanie plastyfikatora daje ten sam efekt – poprawieniu ulega urabialność zaprawy cementowej. Dzisiaj, po kilkunastu latach stosowania domieszek w polskim budownictwie widać wyraźnie, że ich użycie obarczone jest dużym ryzykiem i przynosi więcej szkody niż pożytku. Większość domieszek reklamowanych jako zastępujące wapno jest środkami napowietrzającymi zaprawę. Do zaprawy cementowej zostają wprowadzone liczne mikropęcherzyki powietrza, które działając jak łożyska kulkowe poprawiają urabialność zaprawy. Stąd wykonawcom wydaje się, że stosowanie wapna oraz domieszki napowietrzającej daje te same efekty. Jednak struktura zaprawy cementowej z domieszką napowietrzającą oraz cementowo- wapiennej jest zupełnie różna (zdjęcie obok).

W normach europejskich znalazło się ostrzeżenie, iż przed zastosowaniem przedmiotowej domieszki należy laboratoryjnie sprawdzić jej działanie ze wszystkimi składnikami zaprawy (cement, piasek, woda), gdyż na parametry użytkowe zaprawy z domieszką napowietrzającą wpływ ma:

  1. Ilość i rodzaj cementu
  2. Rodzaj piasku
  3. Temperatura mieszanki (im niższa temperatura tym większa całkowita objętość wytworzonego powietrza).
  4. Parametry techniczne betoniarki (duża, mała; szybkie; wolne obroty).
  5. Stopień załadowania betoniarki.
  6. Czas mieszania (zbyt krótki lub zbyt długi ma ujemny wpływ na jakość pęcherzyków).
  7. Ilość wody (zbyt duża powoduje trudności ze stabilizacją pęcherzyków, zbyt mała pogarsza urabialność).
  8. Twardość wody.

Ilość wprowadzonego do zaprawy powietrza decyduje w istotny sposób o parametrach zaprawy. Duża zawartość powietrza w zaprawie prowadzi do znaczących spadków wytrzymałości zaprawy na ściskanie i zginanie (nawet do 50%) w porównaniu z zaprawą wzorcową niezawierającą domieszki. Znaczącemu pogorszeniu ulega również przyczepność zaprawy do cegły (często występuje całkowita jej utrata). Skutkuje to tym, że woda łatwo dostaje się do środka muru powodując tam niejednokrotnie bardzo duże zniszczenia. Zaprawy cementowe ze środkami napowietrzającymi są kruche, mało elastyczne, mają tendencję do pękania.

Uwaga! Niska temperatura

czy plastyfikator zastepuje wapno w zaprawie wykres 1

Przy stosowaniu domieszek napowietrzających już w temperaturze +5°C obserwuje się znaczące obniżenie wytrzymałości zaprawy (nawet do 40%) w stosunku do parametrów jakie otrzymano przy mieszaniu i utwardzaniu w temp. +20°C zaprawy o tych samych proporcjach składników.

Co prawda na opakowaniach plastyfikatorów umieszczone zostały napisy zachęcające do prowadzenia prac murarskich i tynkarskich w niskich temperaturach (poniżej 5ºC), lecz żadna z Aprobat Technicznych wydanych przez Instytut Techniki Budowlanej nie zezwala na stosowanie domieszek w ujemnych temperaturach. Przy stosowaniu domieszek napowietrzających już w temperaturze +5ºC obserwuje się znaczące obniżenie wytrzymałości zaprawy (nawet do 40%) w stosunku do parametrów jakie otrzymano przy mieszaniu i utwardzaniu w temp. +20ºC zaprawy o tych samych proporcjach składników (wykres z prawej).

Szczególnie niebezpieczne dla konstrukcji murowej jest to, że przy stosowaniu plastyfikatorów w ujemnych temperaturach, początkowa wytrzymałość zaprawy przez wiele dni utrzymuje się poniżej 1,0 MPa. Jeśli w tym okresie mur zostanie dociążony (np. poprzez wylany strop), to zwykle prowadzi to do jego wyboczenia. Możliwe również jest pojawienie się rys i szczelin.

katedra w gdansku

Katedra w Gdańsku  spoiwem używanym przy wznoszeniu bazyliki w XIV w. było wapno

15 argumentów za stosowaniem w zaprawach wapna – materiału używanego w budownictwie od kilku tysięcy lat:

  1. Budynki postawione na zaprawach wapiennych lub wapienno-cementowych charakteryzują się długą żywotnością (nawet kilkaset lat).
  2. Wapno jest samodzielnym, naturalnym, ekologicznym, materiałem wiążącym – niezależnie czy użyjemy cement w zaprawie czy nie – z wapnem uzyskamy zaprawę.
  3. Nadaje tynkom i zaprawom wysoką odporność na korozję biologiczną.
  4. Zwiększa przyczepność zaprawy do podłoża, chroniąc w ten sposób mur przed wodą.
  5. Zapewnia wystąpienie efektu samozabliźniania się mikropęknięć w zaprawie.
  6. Wapno szczególnie powinno być stosowane w budownictwie zlokalizowanym na terenach sejsmicznych i parasejmicznych (górniczych).
  7. W utwardzonej zaprawie poprawia jej odkształcalność pod wpływem obciążeń.
  8. Pozwala na zwiększenie odległości pomiędzy dylatacjami w murze.
  9. Zdecydowanie poprawia urabialność zaprawy świeżo zarobionej.
  10. Wydłuża czas przydatności zaprawy do stosowania.
  11. Zmniejsza przewodnictwo cieplne zaprawy.
  12. Zwiększa przepuszczalność zaprawy dla pary wodnej.
  13. Ogranicza występowanie wykwitów solnych.
  14. Zwiększa więźliwość wody w zaprawie (umożliwia to dopasowanie zaprawy do nasiąkliwości cegły).
  15. Zdecydowanie poprawia plastyczność zaprawy murarskiej i tynkarskiej (plastyczna zaprawa dobrze rozkłada się na murze).
tabela 1 stowarzyszenie przemyslu wapienniczego

Proporcje objętościowe dla zapraw murarskich wykonywanych w miejscu budowy

tabela 2stowarzyszenie przemyslu wapienniczego

Wybór zaprawy w zależności od lokalizacji konstrukcji murowej. Należy również uwzględnić zalecenia projektowe

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • warcislaw warcislaw, 19.11.2012r., 22:46:41 Gdyby to nie był artykuł podpisany przez powyższe stowarzyszenie to może bym uwierzył, a tak to mam duże wątpliwości!!!
  • Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego, 01.07.2013r., 11:40:36 Szanowny Panie, Przedstawiona w artykule treść jest tylko potwierdzeniem dowodów, jakimi są zamieszczone w artykule zdjęcia budynków. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt (dane w stopce artykułu). Posłużymy radą.
  • Mojzesz Mojzesz, 06.03.2015r., 22:24:46 Bez badan, roznych dostaw piaskow i wody z uzyciem plastyfikatora niech ktoś spróbuje wyburzyc sciane, jestem wlasnie po tym bo dokonywalem przerobek, trzeci dzien mnie rece napierd....
  • Emil Emil, 10.04.2016r., 09:36:27 najgorzej jak się człowiek nie zna, to nie ma szans zeby dopilnowac ekipe budowlana
  • Klawisz Klawisz, 26.07.2017r., 20:39:37 Panocki. Dzisiejsze srodki do zapraw owszem wprowadzają do 18% powietrza co znacznie zwieksza mrozoodpornosc mieszanki, przerywa kapilary co zmniejsza nasiakliwosc, poprawia urabialnosc.Jest również dodaby srodek wydłużający urabialnosc nawet do 3 dni. Odpowiedni stosunek w/c daje nam roznorodne wytrzymalosci zaprawy zgodnie z zaleceniem projektanta. Jeszcze nigdzie nie spotkalem sie na betoniarni aby dodawano wapno. Pozdrawiam.
  • alek alek, 28.10.2019r., 09:30:08 starą zaprawę wapienną z pomiędzy cegieł ja wydrapuje paznokciem z niektórych ścian

Najnowsze produkty i technologie

SYSTEM INFATEC Marka INFATEC® przestała być postrzegana wyłącznie jako dostawca rozwiązań dla elewacji klinkierowych. Dzisiaj to system definiujący nową jakość technologii fasadowych.

Marka INFATEC® przestała być postrzegana wyłącznie jako dostawca rozwiązań dla elewacji klinkierowych. Dzisiaj to system definiujący nową jakość technologii fasadowych. Marka INFATEC® przestała być postrzegana wyłącznie jako dostawca rozwiązań dla elewacji klinkierowych. Dzisiaj to system definiujący nową jakość technologii fasadowych.

INFATEC® ewoluował w stronę innowacji oraz kompleksowości, od zaawansowanej izolacji termicznej, aż po finalne wykończenie klinkierem lub tynkiem. To podejście „360 stopni”, w którym wszystkie komponenty,...

INFATEC® ewoluował w stronę innowacji oraz kompleksowości, od zaawansowanej izolacji termicznej, aż po finalne wykończenie klinkierem lub tynkiem. To podejście „360 stopni”, w którym wszystkie komponenty, od płyt termoizolacyjnych po chemię budowlaną, tworzą jeden, nierozerwalny organizm technologiczny.

Holcim Polska Remont podłogi bez zgadywania. Jak dobrze zaplanować warstwy pod wykończenie?

Remont podłogi bez zgadywania. Jak dobrze zaplanować warstwy pod wykończenie? Remont podłogi bez zgadywania. Jak dobrze zaplanować warstwy pod wykończenie?

Dobra podłoga nie zaczyna się od płytek, paneli czy wykładziny. Zaczyna się od warstwy, której na końcu nie widać. To właśnie podkład, grunt i warstwa wyrównawcza decydują, czy remont przebiegnie sprawnie,...

Dobra podłoga nie zaczyna się od płytek, paneli czy wykładziny. Zaczyna się od warstwy, której na końcu nie widać. To właśnie podkład, grunt i warstwa wyrównawcza decydują, czy remont przebiegnie sprawnie, czy zamieni się w serię poprawek, opóźnień i niepotrzebnych kosztów. Dlatego zamiast przypadkowo dobierać produkty, coraz częściej warto myśleć systemowo. Właśnie tak działa system podłogowy Holcim: podkłady cementowe TectorFloor, grunty TectorSpex i masa samopoziomująca TectorFloor 451, która...

Hydro San sp. z o.o Nowoczesna łazienka z prysznicem klasycznym lub walk-in: jak wybrać odpływ liniowy i armaturę?

Nowoczesna łazienka z prysznicem klasycznym lub walk-in: jak wybrać odpływ liniowy i armaturę? Nowoczesna łazienka z prysznicem klasycznym lub walk-in: jak wybrać odpływ liniowy i armaturę?

Nowoczesna łazienka to przestrzeń, łącząca funkcjonalność z estetyką. Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na wybór armatury czy ceramiki, ale również na spójność stylistyczną wszystkich elementów...

Nowoczesna łazienka to przestrzeń, łącząca funkcjonalność z estetyką. Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na wybór armatury czy ceramiki, ale również na spójność stylistyczną wszystkich elementów wyposażenia. Odpowiednio dobrana bateria prysznicowa, elegancka armatura wannowa oraz wysokiej jakości odpływ liniowy mogą całkowicie odmienić charakter wnętrza, podnosząc komfort codziennego użytkowania. Jak dobrać wykończenie armatury i stworzyć harmonijną aranżację? Oto praktyczny poradnik dla osób...

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A. Klimatyzacja domowa i biurowa: Poznaj Beretta BREVA EA

Klimatyzacja domowa i biurowa: Poznaj Beretta BREVA EA Klimatyzacja domowa i biurowa: Poznaj Beretta BREVA EA

Upał i ciężkie powietrze w domu, mieszkaniu oraz małym biurze? Marka Beretta wprowadza na rynek nową generację całorocznych klimatyzatorów z serii BREVA EA, które latem chłodzą, a zimą ogrzewają.

Upał i ciężkie powietrze w domu, mieszkaniu oraz małym biurze? Marka Beretta wprowadza na rynek nową generację całorocznych klimatyzatorów z serii BREVA EA, które latem chłodzą, a zimą ogrzewają.

Fiberglass Fabrics Właściwości farb a jakość powietrza we wnętrzach

Właściwości farb a jakość powietrza we wnętrzach Właściwości farb a jakość powietrza we wnętrzach

Czasami po przeprowadzce do nowego domu lub mieszkania po remoncie domownicy zaczynają odczuwać różnego rodzaju problemy zdrowotne i często trudno znaleźć ich przyczynę. Tymczasem źródłem problemu mogą...

Czasami po przeprowadzce do nowego domu lub mieszkania po remoncie domownicy zaczynają odczuwać różnego rodzaju problemy zdrowotne i często trudno znaleźć ich przyczynę. Tymczasem źródłem problemu mogą być ściany i sposób ich wykończenia.

Fiberglass Fabrics Farby do wnętrz Fine Fresco i Ecoline

Farby do wnętrz Fine Fresco i Ecoline Farby do wnętrz Fine Fresco i Ecoline

Nowoczesne materiały wykończeniowe, w tym również farby do wnętrz, zapewniają trwały kolor, ale powinny być także bezpieczne w użytkowaniu. Jak uzyskać gładkie i estetyczne ściany, odporne na zabrudzenia,...

Nowoczesne materiały wykończeniowe, w tym również farby do wnętrz, zapewniają trwały kolor, ale powinny być także bezpieczne w użytkowaniu. Jak uzyskać gładkie i estetyczne ściany, odporne na zabrudzenia, ścieranie i wilgoć?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube