Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dlaczego ściany w mieszkaniach pękają

Fot. Atlas

Wielu mieszkańców domów wielorodzinnych, zwłaszcza nowych budynków, ma kłopoty z pękającymi ścianami. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

Ściany wypełniające w konstrukcji szkieletowej budynków wymagają odpowiedniego połączenia ze ścianami konstrukcyjnymi lub słupami konstrukcji szkieletowej oraz spodem belki żelbetowej lub spodem stropu (ściany działowe wewnątrz budynku).

W praktyce często zdarza się, że zarówno projektanci, jak i wykonawcy, aby spełnić wymagania inwestorów nastawionych wyłącznie na zysk, godzą się, kosztem często swojej reputacji, na znaczne oszczędności i potanienie konstrukcji. Efektem są liczne pęknięcia ścian w nowych budynkach oddawanych do użytkowania (Czytaj więcej na ten temat).

Nawet rzeczoznawcy budowlani, którzy powinni mieć odpowiednie przygotowanie merytoryczne, piszą często w swoich opiniach, że są to tylko spękania tynku, choć w rzeczywistości po wykonaniu odkrywek pojawiają się spękania ścian i stropów.

Skąd się biorą spękania?

Prezentowane przykłady są porażające. Specjaliści oceniają, że w Polsce jest obecnie około 300 tys. budynków wielorodzinnych, które mają wady konstrukcyjne i nadają się tylko do rozbiórki, gdyż koszt napraw przewyższa koszt wybudowania nowego budynku.

 

Wszystkie ściany wypełniające, w tym ściany pełniące funkcje wydzielenia stref pożarowych, współuczestniczą w pracy statycznej całego budynku. Ściany nienośne, które nie zostały zaprojektowane do przenoszenia obciążeń pionowych, mogą również przejmować oddziaływania, którym poddawany jest budynek. Jeśli wielkość tych oddziaływań spowoduje przekroczenie granicznych naprężeń głównych w ścianie, nastąpi jej zarysowanie. Źródłem takich oddziaływań mogą być deformacje budynku związane z nadmiernym lub nierównomiernym osiadaniem oraz ugięcia stropów.

 

Tynkowanie ścian wewnętrznych

W pierwszym przypadku, najczęściej w wyniku błędów posadowienia obiektu, pojawiają się odkształcenia konstrukcji nośnej budynku, które pociągają za sobą wymuszone odkształcenia ścian wypełniających. Jeśli nie zostały one wykonane z dostatecznie dużymi dylatacjami i podatnymi połączeniami z konstrukcją, wystąpią zarysowania i uszkodzenia tych ścian. Zapobiec tego typu uszkodzeniom można właściwie tylko na etapie projektu. Sposób i rozwiązanie posadowienia obiektu powinny opierać się o dokumentację geotechniczną. Prawidłowe rozwiązanie konstrukcyjne należy jeszcze skutecznie kontrolować na etapie wykonania fundamentów, co jest obowiązkiem projektanta, zgodnie z Prawem budowlanym, szczególnie jeśli w podłożu zalegają grunty spoiste i organiczne. Naprawa błędów zaistniałych na tym etapie wznoszenia obiektu jest później bardzo trudna i kosztowna.

Drugą, znacznie szerszą grupą źródeł zarysowania ścian wypełniających, są ugięcia stropów w budynku związane z odległościami między słupami lub ścianami usztywniającymi wynoszącymi ponad 6 m. Dotyczy to zarówno ugięć stropów, na których opierane są ściany, jak i stropów nad tymi ścianami. Nadmierne ugięcia stropów, na których opierają się ściany, wywołują w nich wymuszone odkształcenia, powodując zarysowania w wyniku przekroczenia wytrzymałości na rozciąganie i ścinanie. W przypadku ugięć stropów rozpiętych bezpośrednio nad ścianami wypełniającymi może nastąpić zniwelowanie szczeliny podstropowej i powstanie dodatkowego podparcia stropów. Ściana niekonstrukcyjna staje się wówczas podporą i przejmuje obciążenia, na które nie była projektowana. Z tego względu niektórzy producenci bloczków silikatowych zalecają zbrojenie ścian murowanych, aby ograniczyć ich pękanie. W skrajnym przypadku ściana może ulec nie tylko zarysowaniu, ale również zniszczeniu. Aby zapobiec tego typu uszkodzeniom, należy ograniczać ugięcia stropów zarówno przez nadawanie im odpowiedniej sztywności, jak i przestrzeganie prawidłowych warunków wykonania.

Skąd się bierze wilgoć w domu?

W fazie realizacji stropów monolitycznych szczególnie istotne jest przestrzeganie terminów usunięcia ich deskowań. Przedwczesne zdjęcie szalunków, gdy beton nie uzyskał jeszcze odpowiedniej wytrzymałości, zwłaszcza gdy strop wykorzystywany jest później do składowania materiałów przeznaczonych do wznoszenia kolejnej kondygnacji, prowadzi do znacznego wzrostu ugięć. Celem ograniczenia późniejszych zarysowań ścian należy ściśle przygotować organizację robót i przestrzegać ustalonego wcześniej harmonogramu.
Należy również zwrócić uwagę na ilościową różnicę w obrazie spękań ścian murowanych na cienkie spoiny (klejonych) oraz ścian murowanych na spoiny zwykłe. W pierwszym przypadku najczęściej występują mniej liczne spękania o nieco większej rozwartości, w drugim zaś występują znacznie liczniejsze spękania o mniejszej szerokości.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »

Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet...

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

blair2019  | 
26-02-2020, 04:30
 | 
1
jola29  | 
25-02-2020, 21:56
 | 
1
Blitz  | 
25-02-2020, 14:37
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl