EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Docieplanie ścian od wewnątrz - czy to możliwe?

Docieplanie ścian od wewnątrz - czy to możliwe?
Fot. Xella

Docieplanie ścian od wewnątrz - czy to możliwe?


Fot. Xella

Co zrobić, gdy nie można ocieplić budynku od zewnątrz, bo jest np. zabytkowy, z bogato zdobionymi elewacjami, lub brak środków na inwestycję, albo stan techniczny elewacji na to nie pozwala? Czy w takich przypadkach można ocieplić mieszkanie od wewnątrz? Jakich materiałów użyć - styropianu, wełny mineralnej czy specjalnych płyt?

Zobacz także

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

HighTech Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej? Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni...

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni dobór zabezpieczeń, przeszkolenie pracowników i przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu są kluczowe do zminimalizowania ryzyka wypadku przy pracy. Czym nazywamy systemy asekuracyjne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej? Czytaj dalej i dowiedz się...

Gerda Sp. z o.o. Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo,...

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo, tak istotne w przypadku drzwi wejściowych. Montowane jakiś czas temu mogą już nie spełniać współczesnych standardów energooszczędności, a przez drzwi ucieka cenne ciepło. Może już czas pomyśleć o ich wymianie?

W czym tkwi problem?

Problem z ocieplaniem ścian budynków od wewnątrz jest dużo bardziej skomplikowany niż ocieplanie od zewnątrz. Aby wyjaśnić, w czym tkwi istota problemu, trzeba najpierw zrozumieć, co się dzieje w przegrodzie (ścianie) podczas eksploatacji budynku. Mamy tu do czynienia z dwoma zjawiskami, nierozerwalnie ze sobą połączonymi - ruchem ciepła i ruchem wilgoci. Oznacza to, że nie można ich rozpatrywać osobno lub wybiórczo.

Ciepło, a dokładniej mówiąc energia cieplna, przedostaje się z otaczającego powierza na powierzchnię elementu, pokonuje jego opór cieplny, osiągając jego powierzchnię i przedostaje się do atmosfery. Temperatura w przekroju muru zmienia się - od zimnej, a nierzadko przemarzniętej strefy zewnętrznej (przy założeniu, że rozpatrujemy okres zimowy), do strefy ciepłej, przyległej do powierzchni wewnętrznej.

Przykład rozkładu temperatur dla ściany z cegły pełnej pokazano na rysunku 1a. Warto zwrócić uwagę, że dla temperatury zewnętrznej -24°C i temperatury wewnętrznej +20°C temperatura powierzchni ściany wynosi nieco ponad +10°C, co oznacza, że przemarznięte jest około 2/3 ściany. Wydawało by się, że rozwiązanie jest proste - wystarczy umieścić materiał termoizolacyjny od strony pomieszczenia, a spowoduje to ograniczenie strat ciepła.

Umieśćmy zatem od strony pomieszczenia 15 cm wełny mineralnej (rys. 2a). Okazuje się, że temperatura powierzchni wewnętrznej wynosi wprawdzie 18,5°, ale cały mur jest przemarznięty (przy wełnie temperatura powierzchni muru wynosi -19°C). Sytuacja jest jednak dużo bardziej skomplikowana niż może to wynikać tylko z powyższej analizy.

W powietrzu zawsze znajduje się para wodna. Jednak jej ilość nie jest nieograniczona, powietrze może przyjąć tylko określoną ilość pary wodnej. Jest ona zależna od temperatury powietrza i spada wraz ze spadkiem temperatury. Ilość pary wodnej określa względna wilgotność powietrza, czyli wyrażony w % iloraz znajdującej się w danej chwili ilości pary wodnej do jej maksymalnej wartości.

Jeżeli dla tej samej zawartości pary wodnej w powietrzu, jego temperatura będzie się obniżać, to względna wilgotność będzie wzrastać. Wzrost względnej wilgotności nie będzie trwać w nieskończoność, w pewnym momencie wyniesie ona 100%. Jest to tzw. punkt rosy, tzn. temperatura, w której wilgotność względna osiąga 100%. Więcej wody w powietrzu po prostu się nie zmieści i przy dalszym spadku temperatury pojawi się kondensacja nadmiaru pary wodnej.

Co się zatem dzieje w ścianie? Z jednej strony mamy rozkład (wykres) temperatury, z drugiej ruch (dyfuzję) pary wodnej. Te zjawiska, chociaż od siebie niezależne, trzeba rozpatrywać łącznie. Rozkład temperatury w przekroju ściany wynika z różnych temperatur po obu jej stronach, a przepływ pary wodnej – z różnicy ciśnienia tej pary po obu stronach przegrody (dążą one do wyrównania się). Jednak para wodna, wnikając w przegrodę, nie przechodzi przez nią całkowicie, napotyka na opór ze strony poszczególnych jej warstw. Opór ten zależy od rodzaju materiału, z którego wykonana jest ściana (inny będzie dla cegły, inny dla betonu, styropianu, wełny, tynku itp.) i jej grubości – jest to właśnie tzw. równoważny opór dyfuzyjny (Sd). Powoduje on spadek cząstkowych ciśnień pary wodnej. Mówiąc obrazowo, każda warstwa zatrzymuje pewną ilość pary wodnej, jednak pozostała część przenika dalej, w zimniejszą strefę muru (docieplenie od wewnątrz powoduje znaczne zwiększenie strefy przemarzania). Jeżeli ilość tej pary wodnej jest duża, to w pewnym momencie zaczyna się ona wykraplać, ponieważ osiągnięty został punkt rosy i dochodzi do zjawiska kondensacji. Można mówić o tzw. płaszczyźnie kondensacji, gdy do skraplania dochodzi np. na styku warstw lub o strefie kondensacji, gdy mamy do czynienia z fragmentem przekroju, gdzie zjawisko to występuje. W przypadku ściany nieocieplonej do kondensacji dochodzi przy zewnętrznej stronie muru (rys. 1b), natomiast w przypadku ściany ocieplonej – od środka w warstwie termoizolacji (rys. 2b), i to już w temperaturze zewnętrznej zbliżonej do zera (rys. 2c, 2d).

I tu dochodzimy do sedna problemu. Problemu, który będzie miał użytkownik tak ocieplonych pomieszczeń już po kilku miesiącach (jeżeli prace będą wykonywane w okresie jesiennym). Zaczną się bowiem pojawiać kolonie grzybów pleśniowych, najpierw w narożach, potem nawet na ścianach (fot. 1), zapach stęchlizny itp. A wszystko dlatego, że na etapie przygotowania dokumentacji technicznej nie wykonano obliczeń cieplno-wilgotnościowych.

Ocieplanie od środka w żadnym wypadku nie sprowadza się do obliczenia wymaganego przepisami budowlanymi współczynnika przenikania ciepła U. Trzeba wykonać obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegrody, które pokażą, co się dzieje w tej przegrodzie i pozwolą na ocenę niebezpieczeństwa wystąpienia kondensacji wilgoci. Należy w tym miejscu podkreślić, że kondensacja wilgoci może wystąpić także na wewnętrznej powierzchni ściany, gdy jej temperatura jest niższa od punktu rosy. Ocena zagrożenia kondensacją powierzchniową jest możliwa także poprzez wykonanie odpowiednich obliczeń cieplno-wilgotnościowych.

Jest to swego rodzaju przestroga dla wykonawcy i użytkownika mieszkania. Nie można bowiem wykonywać takiej termoizolacji bez wykonania wcześniej szczegółowych obliczeń. Wykonawca powinien bezwzględnie żądać szczegółowego projektu docieplenia lub zlecić specjaliście wykonanie obliczeń (nie chodzi tu tylko o współczynnik U, ale przede wszystkim o wykluczenie niebezpieczeństwa kondensacji wilgoci w przegrodzie). A jeżeli już taki projekt jest, to niedopuszczalne są żadne modyfikacje wymienionych w nim materiałów.

Jeśli w projekcie podany jest konkretny materiał określonej firmy, to taki właśnie, a nie inny produkt musi zostać wbudowany. Do tego typu prac należy stosować tylko i wyłącznie materiały, dla których przeprowadzono obliczenia. Jakakolwiek zmiana rodzaju przeznaczonego do wbudowania materiału może skutkować zawilgoceniem ścian i koloniami grzybów pleśniowych w pomieszczeniach (przede wszystkim zmiana λ oraz µ/Sd). Aby tego uniknąć, przy zmianie materiału należy ponownie wykonać obliczenia cieplno-wilgotnościowe.

EKSPERT RADZI

Nie wolno wykonywać żadnych prac związanych z dociepleniem od wewnątrz, jeżeli nie były one poprzedzone kompleksową analizą cieplno-wilgotnościową. Wykonawca powinien bezwzględnie żądać szczegółowego projektu takiego docieplenia lub zlecić specjaliście wykonanie obliczeń (nie chodzi tu o współczynnik U, ale o wykluczenie niebezpieczeństwa kondensacji wilgoci w przegrodzie). Jeśli wykonawca ma taki projekt, to niedopuszczalne są żadne modyfikacje wymienionych w nim materiałów. Do tego typu prac należy stosować tylko i wyłącznie materiały, dla których przeprowadzono obliczenia, bez jakichkolwiek zmian.

Metody ocieplania ścian od wewnątrz

Możliwości ocieplenia ścian od wewnątrz są dwie. Można zastosować taki układ warstw w ścianie i takie materiały, aby jak najmniej pary wodnej w nią wnikało. To pierwsza, tradycyjna koncepcja docieplenia, z zastosowaniem specjalnej warstwy paroizolacyjnej od strony pomieszczenia (rys. 3). Bazuje ona na założeniu, że para wodna zostanie zatrzymana przez paroizolację, a w głąb przegrody wniknie tak niewiele pary wodnej, że nie dojdzie do kondensacji.

Można też zastosować takie materiały, dla których zawilgocenie nie jest szkodliwe i które umożliwiają późniejsze odparowanie skondensowanej wilgoci. To druga koncepcja docieplenia, z zastosowaniem tzw. płyt klimatycznych, zwanych także płytami mineralnymi (rys. 4). Metoda ta znacznie różni się od poprzedniej, co wynika z samego charakteru tego materiału. Nie wykonuje się tu paroizolacji od strony wewnętrznej, zakłada się kondensację wilgoci w porach tego materiału w okresie niskich zewnętrznych temperatur oraz jej wyparowanie w okresie letnim.

Metoda z zastosowaniem płyt klimatycznych (inaczej mineralnych) jest zdecydowanie nowsza. Jej głównym elementem są gotowe, porowate bloczki (płyty), domurowywane do ocieplanej ściany. Płyty te wyróżniają się dużą porowatością oraz relatywnie wysoką niezależnością izolacyjności termicznej od zawilgocenia (materiały takie jak styropian czy wełna mineralna, a także tradycyjne materiały do wykonywania ścian, np. cegła czy beton, wraz ze wzrostem zawilgocenia tracą właściwości ciepłochronne). Porowatość (ilość i wielkość porów) oprócz zapewnienia odpowiedniej izolacyjności termicznej ma wpływ na drugi podstawowy wymóg stawiany tym bloczkom, czyli możliwość odparowania skroplonej wilgoci z wnętrza materiału. Jest to bardzo ważne, ponieważ w metodzie tej nie stosuje się paroizolacji i para wodna ma możliwość wnikania w przegrodę (dlatego nie każdy porowaty materiał nadaje się do stosowania jako płyty klimatyczne).

Możliwość odparowania wilgoci do wewnątrz jest uzależniona od sposobu użytkowania pomieszczenia oraz warunków cieplno-wilgotnościowych (wilgotność względna powietrza, temperatura). Dlatego o zastosowania bloczków do ocieplenia od wewnątrz decyduje także sposób użytkowania pomieszczeń (sprawna wentylacja). W tym przypadku należy za pomocą programów komputerowych sprawdzić, czy nie dochodzi do kumulacji wilgoci w przegrodzie. To, że kondensacja się pojawi jest oczywiste, nie może jednak dochodzić do wzrostu zawilgocenia na przestrzeni 12 miesięcy (ilość odparowanej w okresie letnim wilgoci musi być większa niż ilość kondensatu powstałego w okresie jesienno–zimowym). Specjalistyczne programy komputerowe pozwalają uwzględnić m.in. wpływ opadów atmosferycznych, sposób użytkowania pomieszczenia oraz wielkość wymiany powietrza w ocieplanym pomieszczeniu.

Za pomocą programów komputerowych powinna być dobierana również grubość płyt do ocieplenia ścian. Przyjęcie założenia, że im grubsze płyty, tym lepiej może być bardzo mylące. Dopiero taka dokładna analiza daje pewność, że w pomieszczeniu nie pojawią się niekorzystne skutki ocieplenia, np. w postaci kolonii grzybów pleśniowych czy zapachu stęchlizny.

Na co zwracać uwagę przy pracach dociepleniowych?

Wykonanie prac dociepleniowych z użyciem płyt klimatycznych nie jest trudne, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zaleceń. Po pierwsze, bezwzględnym wymogiem jest izolowanie ścian znajdujących się w stanie powietrzno–suchym, dlatego wcześniej konieczne jest wyeliminowanie wszelkich (istniejących lub potencjalnych) źródeł zawilgocenia przegrody (np. podciągania kapilarnego w strefie cokołowej) i jej osuszenie. Po drugie, należy stosować tylko i wyłącznie systemowe (tzn. ujęte w obliczeniach) materiały. Po trzecie, należy zadbać o poprawne wykonanie szczegółów i detali (ze względu na mogące się pojawić mostki termiczne). A po czwarte, należy użytkować pomieszczenie w odpowiedni (tzn. uwzględniony w obliczeniach) sposób.

Podstawowym składnikiem systemu dociepleń od wewnątrz z zastosowaniem płyt klimatycznych są aktywne kapilarnie i porowate płyty (bloczki) termoizolacyjne. Do ich mocowania przeznaczona jest specjalna zaprawa, nakładana całopowierzchniowo (np. za pomocą kielni i pacy) na powierzchnię płyty. Docieplana powierzchnia powinna być czysta i stabilna, należy usunąć z niej resztki starych tynków i farb, a ewentualne ubytki naprawić (sposób naprawy warto skonsultować z producentem systemu ociepleń). Warstwę wewnętrzną (tynk) stanowi zwykle cienka warstwa zaprawy wygładzającej, zbrojonej siatką (zapobiega to spękaniu lub zarysowaniu wewnętrznej powierzchni warstwy docieplającej). Do materiałów uzupełniających można zaliczyć specjalne taśmy przypodłogowe, a także kliny służące do ociepleń fragmentów ścian i stropów przyległych do ściany zewnętrznej. Pozwalają one uniknąć mostków termicznych (lub przynajmniej je zminimalizować) – ściany wewnętrzne i stropy mają bezpośredni kontakt z zimną częścią ściany zewnętrznej, dlatego konieczne jest wykonanie tych detali np. w sposób pokazany na rys. 5. Dla ścian wewnętrznych, grubości do 25 cm, pasy izolacji termicznej na obu stronach ściany wewnętrznej powinny mieć długość równą co najmniej dwuipółkrotnej grubości ściany.

Skutecznym sposobem uniknięcia mostków termicznych w narożnikach jest zwiększenie grubości izolacji termicznej, np. przez zastosowanie klinów. Jednak analiza także tego przypadku powinna być wykonana za pomocą odpowiednich narzędzi numerycznych (programów komputerowych). Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie (zaizolowanie) znajdujących się w ścianie rur instalacyjnych przed zamarznięciem w zimie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • jkorz jkorz, 20.04.2013r., 23:44:50 Tu znalazłem artykuł o innych systemach dociepleń elewacji <a href="http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id1812,eksperci-o-systemach-ocieplen" target="_blank">http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id1812,eksperci-o-systemach-ocieplen</a>
  • daboo daboo, 13.10.2015r., 12:27:15 A co z punktem rosy? Czy nie będzie się skraplać woda, jak ocieplimy od środka?
  • Piotrek Piotrek, 16.12.2015r., 22:25:19 Jeśli chodzi o ocieplenie od środka to materiałem, który nie przesuwa punktu rosy jest aero-therm. To rodzaj ciepłego tynku, który odbija ciepło do wnętrza pomieszczenia. Moim zdaniem bardzo ciekawy materiał do dociepleń.
  • Enerbau Enerbau, 24.07.2017r., 12:42:11 Problemu z wilgocią nie ma gdy zastosujemy ogrzewanie podczerwienią. Podczerwień nagrzewa ściany, a nie powietrze, jak jma to miejsce w przypadku ogrzewań konwekcyjnych. Na ciepłych ścianach nie wykrapla się wilgoć, a wilgotne powietrze jest usuwane przez wentylację. Grzyby nie mają szans!

Powiązane

Magdalena Ćwikła Jak zaimpregnować drewniany dom?

Jak zaimpregnować drewniany dom? Jak zaimpregnować drewniany dom?

Impregnacja drewnianego domu to niełatwe zadanie. Wymaga starannego zaplanowania i rozważenia metod konserwacji drewna, które zostaną zastosowane w celu zapewnienia długowieczności domu. W tym przewodniku...

Impregnacja drewnianego domu to niełatwe zadanie. Wymaga starannego zaplanowania i rozważenia metod konserwacji drewna, które zostaną zastosowane w celu zapewnienia długowieczności domu. W tym przewodniku znajduje się przegląd kroków niezbędnych do zaimpregnowania drewnianego domu.

OKPOL Sp.z o.o. Wymiana okien dachowych

Wymiana okien dachowych Wymiana okien dachowych

Remont dachu i poddasza związany z termomodernizacją powinien uwzględniać wymianę okien dachowych dla zachowania efektywności energetycznej budynku.

Remont dachu i poddasza związany z termomodernizacją powinien uwzględniać wymianę okien dachowych dla zachowania efektywności energetycznej budynku.

Sebastian Malinowski Jak usunąć mech z dachu?

Jak usunąć mech z dachu? Jak usunąć mech z dachu?

Mech jest organizmem rozwijającym się na różnych powierzchniach, w tym na pokryciach dachowych domów. Gdy już pojawi się na naszym dachu, nie jest łatwo go usunąć. Wpływa niekorzystnie na estetykę budynku,...

Mech jest organizmem rozwijającym się na różnych powierzchniach, w tym na pokryciach dachowych domów. Gdy już pojawi się na naszym dachu, nie jest łatwo go usunąć. Wpływa niekorzystnie na estetykę budynku, a jego niekontrolowany rozrost może spowodować trwałe uszkodzenia pokrycia dachu, a nawet jego konstrukcji.

CREATON Polska sp. z o.o. Obróbka dekarska z użyciem taśmy CREPFORM marki CREATON

Obróbka dekarska z użyciem taśmy CREPFORM marki CREATON Obróbka dekarska z użyciem taśmy CREPFORM marki CREATON

Połączenie połaci z kominem, lukarną lub ścianą to newralgiczne miejsca na dachu, wymagające odpowiedniej ochrony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Estetyczne i trwałe zabezpieczenie tych części...

Połączenie połaci z kominem, lukarną lub ścianą to newralgiczne miejsca na dachu, wymagające odpowiedniej ochrony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Estetyczne i trwałe zabezpieczenie tych części dachu wymaga podczas montażu nie tylko kunsztu dekarskiego, ale również użycia odpowiedniej jakości taśmy kominowej (obróbkowej). Przykładem takiego rozwiązania jest nowość w ofercie CREATON – taśma CREPFORM. Jak wykonać prace montażowe z jej wykorzystaniem?

Sebastian Malinowski Jak usunąć glony ze ściany domu?

Jak usunąć glony ze ściany domu? Jak usunąć glony ze ściany domu?

Glony, pleśń i mech to uciążliwi goście, pojawiający się często ścianach naszych domów. Ich rozrost może spowodować uszkodzenie elewacji, prowadzące do kosztownych napraw. Istnieją różne metody usuwania...

Glony, pleśń i mech to uciążliwi goście, pojawiający się często ścianach naszych domów. Ich rozrost może spowodować uszkodzenie elewacji, prowadzące do kosztownych napraw. Istnieją różne metody usuwania glonów z elewacji, wykorzystać do tego można myjkę ciśnieniową oraz środki biobójcze.

Redakcja news Ulga termomodernizacyjna 2023 – co można odliczyć i kiedy?

Ulga termomodernizacyjna 2023 – co można odliczyć i kiedy? Ulga termomodernizacyjna 2023 – co można odliczyć i kiedy?

Jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego? Prowadzisz w nim prace termomodernizacyjne? Sprawdź, czy możesz odliczyć ponoszone wydatki.

Jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego? Prowadzisz w nim prace termomodernizacyjne? Sprawdź, czy możesz odliczyć ponoszone wydatki.

Magdalena Ćwikła Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Domowe stacje ładowania zapewniają wygodny i ekonomiczny sposób napędzenia samochodu elektrycznego. Stacje ładowania występują w różnych kształtach, rozmiarach i cenach, dzięki czemu łatwo znaleźć taki,...

Domowe stacje ładowania zapewniają wygodny i ekonomiczny sposób napędzenia samochodu elektrycznego. Stacje ładowania występują w różnych kształtach, rozmiarach i cenach, dzięki czemu łatwo znaleźć taki, który odpowiada konkretnym potrzebom.

Redakcja news Wirtualna Akademia Stowarzyszenia DAFA już 23 lutego!

Wirtualna Akademia Stowarzyszenia DAFA już 23 lutego! Wirtualna Akademia Stowarzyszenia DAFA już 23 lutego!

„Zalecenia dotyczące ochrony antykorozyjnej przy wyborze systemów antykorozyjnych dla elementów budowlanych ze stali cienkościennej” to temat najbliższego wydarzenia online Stowarzyszenia DAFA. Zapisz...

„Zalecenia dotyczące ochrony antykorozyjnej przy wyborze systemów antykorozyjnych dla elementów budowlanych ze stali cienkościennej” to temat najbliższego wydarzenia online Stowarzyszenia DAFA. Zapisz się na nie już dziś.

Redakcja Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Jak zadbać o czyste powietrze w domu? Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

W okresie zimowym dużo czasu spędzamy we wnętrzach naszych domów i mieszkań, nie tylko dlatego, że pogoda nie sprzyja spacerom czy aktywności na świeżym powietrzu. Mieszkańcy miast doskonale wiedzą, że...

W okresie zimowym dużo czasu spędzamy we wnętrzach naszych domów i mieszkań, nie tylko dlatego, że pogoda nie sprzyja spacerom czy aktywności na świeżym powietrzu. Mieszkańcy miast doskonale wiedzą, że jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a poziom zanieczyszczenia często przekracza dopuszczalne normy. Przebywamy więc więcej pod dachem. Możemy jednak zadbać, aby powietrze, jakim oddychamy w naszym mieszkaniu było czystsze. Pomogą nam w tym nowoczesne urządzenia do nawilżania i oczyszczania...

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i...

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i styl różnią się w zależności od lokalnych przepisów i preferencji właściciela. Ogrodzenie pełni funkcję estetyczną oraz zabezpiecza działkę przed dostępem nieupoważnionych osób.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy tarasów wentylowanych

Systemy tarasów wentylowanych Systemy tarasów wentylowanych

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia...

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia przekazane przez podstawki dystansowe na powłokę wodochronną i/lub termoizolację generują zupełnie inny charakter obciążeń mechanicznych.

Paweł Siemieniuk Wentylacja dachu skośnego

Wentylacja dachu skośnego Wentylacja dachu skośnego

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu...

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu oraz zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Jej brak może doprowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych. Zadbajmy więc już na etapie projektowania i budowy domu o efektywny system wentylacji dachu.

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

Sebastian Malinowski Jak nakładać tynk silikonowy?

Jak nakładać tynk silikonowy? Jak nakładać tynk silikonowy?

Tynk silikonowy to produkt uniwersalny o szerokim zastosowaniu. Należy do tynków cienkowarstwowych, które można nakładać na różne podłoża, stosując w systemach ociepleń, a także wykańczając nim powierzchnie...

Tynk silikonowy to produkt uniwersalny o szerokim zastosowaniu. Należy do tynków cienkowarstwowych, które można nakładać na różne podłoża, stosując w systemach ociepleń, a także wykańczając nim powierzchnie wewnątrz budynków. Jakie ma właściwości tynk silikonowy? Jak prawidłowo go nakładać?

Redakcja Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

Mój Prąd – zmiana kwot dotacji Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

Redakcja Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań! Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz...

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby dostać dotację w programie „Moje Ciepło”.

Redakcja Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć! Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

Redakcja Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Czy szkło okienne jest bezpieczne? Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

Redakcja news Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

Stop Smog – kontynuacja programu rządowego Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

Michał Leszczyński Jak wywiercić otwory w ścianie?

Jak wywiercić otwory w ścianie? Jak wywiercić otwory w ścianie?

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego...

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego wiertła, po instrukcje krok po kroku dotyczące skutecznego wiercenia.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.