Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu?

Okno połaciowe powinno znajdować się na takiej wysokości, która umożliwi stojącej osobie patrzenie przed siebie, a nie tylko wysoko w górę.
Okno połaciowe powinno znajdować się na takiej wysokości, która umożliwi stojącej osobie patrzenie przed siebie, a nie tylko wysoko w górę.
Fot. VELUX

Najskuteczniejszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub lukarnie. Dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń - można je bowiem montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub grupami. Aby jednak zapewnić komfort świetlny na poddaszu, trzeba poznać i zastosować kilka prostych, ale bardzo ważnych zasad.

Okna dachowe można wbudować zarówno w dachy spadziste (o kącie nachylenia od 20 do 90°), jak i płaskie (do nich przeznaczone są specjalne modele), a nawet dachy zielone. A ponieważ osadza się je bezpośrednio w dachu, między krokwiami, nie trzeba instalować dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Ułatwia to adaptację niezamieszkanych poddaszy, bo montaż tych okien w istniejących już domach nie wymaga modyfikacji konstrukcji dachu. Dzięki temu niewykorzystywaną przestrzeń pod dachem bez problemu można zamienić w komfortowe wnętrza, efektownie rozjaśnione światłem dziennym (Czytaj więcej na ten temat).

Jak dobierać wielkość okien i jak je rozmieszczać?

Powierzchnię okien dachowych dobiera się do wielkości pomieszczenia, a ściślej do powierzchni podłogi. Obowiązuje tu zasada, że 1 m2 przeszklenia naświetla 8–10 m2 podłogi (około 10% jej powierzchni). Wybierając okno, trzeba jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego całkowite wymiary, ale także na powierzchnię szyby. Jeżeli więc pokój ma powierzchnię 12 m2, to powinno go doświetlać okno o powierzchni szyby 1,2–1,5 m2. Gdy okno ma np. wymiary 78×140 cm, jego całkowita powierzchnia wynosi 1,09 m2, ale przeszklenia (po odjęciu ram) zaledwie 0,72 m2. Zatem dostateczne doświetlenie 12-metrowego pokoju zapewnią dopiero dwa takie okna.

Natomiast w pomieszczeniach pomocniczych (łazienkach, garderobach itp.) okna nie muszą zapewniać tak dużej ilości światła. Powierzchnia przeszklenia może więc być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi.

Ilość światła wpadającego do pomieszczenia możemy zwiększyć, montując kilka okien obok siebie lub nad sobą. Więcej światła daje też kilka małych okien umieszczonych w różnych miejscach połaci dachowej niż jedno duże o tej samej powierzchni szyb (różnica ta może sięgać nawet 20%). Stwarza to też większe możliwości precyzyjnego dostosowania warunków świetlnych do indywidualnych potrzeb, a także do kształtowania światłem architektury i klimatu wnętrza.

Na jakiej wysokości montować okna?

Okno powinno znajdować się na takiej wysokości, która umożliwi stojącej osobie patrzenie przed siebie, a nie tylko wysoko w górę. Jeżeli pozbawimy się takiej możliwości, możemy odczuwać pewien dyskomfort, wynikający z poczucia odizolowania od świata zewnętrznego.

Bezpieczne i wygodne użytkowanie okna gwarantuje umieszczenie jego dolnej krawędzi na wysokości 110–140 cm nad podłogą. Górna krawędź znajduje się wtedy na wysokości 180–200 cm. Takie usytuowanie okna umożliwia swobodne ustawianie pod nim mebli oraz przechodzenie obok niego bez konieczności pochylania się (nawet pod otwartym skrzydłem). Łatwo też będzie można je otwierać, a siedząc – wyglądać przez nie.

Odległość zaś dolnej ramy od podłogi zależy od kąta nachylenia dachu – im mniejszy jego spadek, tym odległość ta powinna być większa, a samo okno dłuższe.

Sposoby otwierania okien połaciowych

Okna połaciowe różnią się między sobą sposobem otwierania, który decyduje o wygodzie ich użytkowania. Do wyboru mamy okna:

  • uchylne - z osią obrotu w górnej krawędzi ramy, która powinna się znajdować na wysokości głowy stojącego człowieka. Zamyka się je i otwiera za pomocą klamek, umieszczonych w dolnej części skrzydła obrotowe - z osią obrotu w połowie wysokości skrzydła; można je swobodnie przechylać w obie strony, co ułatwia ich mycie. Otwiera się je za pomocą klamek lub uchwytów, umieszczonych na dole lub na górze skrzydła. Oś obrotu powinna znajdować się na takiej wysokości, aby dorosła osoba mogła wyjrzeć przez okno bez stawania na palcach
  • obrotowe wysokoosiowe - oś obrotu podniesiona jest do ok. 2/3 wysokości skrzydła. Ma ono cechy zwykłego okna obrotowego, a dodatkowo może być wynoszone, za pomocą siłowników, ponad połać dachu - wówczas skrzydło nie wchodzi do wnętrza, co umożliwia wygodniejsze wyglądanie przez okno
  • obrotowo-uchylne - ma dwie osie obrotu skrzydła, które znajdują się w połowie ramy i w górnej jej krawędzi; można je otwierać na dwa sposoby - jak uchylne, klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła, lub po zwolnieniu blokady – jak obrotowe
  • rozwierane - otwierają się na zewnątrz, na zawiasach przytwierdzonych do jednej z bocznych krawędzi ramy skrzydła; najczęściej służą jako wyłazy dachowe
  • nierozwierane - służą wyłącznie do doświetlania pomieszczeń; ich mycie możliwe jest tylko wtedy, gdy zostaną połączone z innymi typami okien
  • kolankowe - stanowią połączenie okna pionowego z połaciowym, a montuje się je w ścianie kolankowej. Ponieważ sięgają do podłogi, znacząco zwiększają powierzchnię szyb i w związku z tym otwierają szerszy widok z okna.
UWAGA NA MONTAŻ
Podczas montażu okien dachowych istotne jest, aby szczeliny pomiędzy oknem a konstrukcją dachu zostały dokładnie wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Można zastosować specjalny kołnierz uszczelniający z dodatkową termoizolacją wokół okna. Instalacja okna w konstrukcji dachu i połączenie go z pokryciem dachowym za pomocą kołnierza uszczelniającego to główna część montażu. Ważne jest także staranne ułożenie izolacji termicznej wokół okna oraz zabezpieczenie jej przed zawilgoceniem, np. poprzez wykorzystanie gotowego zestawu izolacyjnego. Ograniczy to możliwość tworzenia się mostków termicznych wokół okna i ochroni przed stratami ciepła w zimie. Zwiększy również trwałość okna dachowego i podniesie komfort użytkowania poddasza. Stosowanie oryginalnych produktów sprawdzonych producentów znacznie podnosi jakość montażu, poprawia szczelność, wpływa na energooszczędność i trwałość okna. Źle zamontowane lub niskiej jakości okna mogą być przyczyną dużych strat ciepła.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

8
mimon / 08-03-2015, 18:33
przydatny artykuł, warto jednak tez wspomniec o oknach, gdzie kupować, jakie, za ile - na co zwrocic uwage, to tez jest bardzo wazne. ja na przyklad kupilem ostatnio okna tej firmy www.schwarz-firma.eu wszystko wyczytałem w necie na co zwracac uwage i teraz spie spokojnie :) z nowymi oknami.
hero / 31-03-2015, 17:17
Dobry montaż okien - sprawa niby prosta, wiadomo od dawna na czym to polega, ale w praktyce może to wyglądać zupełnie inaczej. Prawda jest taka, że dobry fachowiec każe sobie zapłacić, chociaż można też trafić na uczciwego i sumiennego profesjonalistę, który weźmie trochę mniej za usługę.
aspis / 31-03-2015, 21:16
nie znam takich, którzy biorą mniej :-) dobry montaż kosztuje, ale to jest wydatek, który w dłuższej perspektywie się opłaca.
sebo77 / 10-04-2015, 12:42
Jeżeli nie znasz się za bardzo na branży budowlanej, a potrzebujesz nie tylko dobrego produktu, ale i doradztwa to skorzystaj z oferty http://dachyzulawy.pl. Mają nie tylko sprzedażowe umiejętności. To są też wykonawcy w inwestycjach budowlanych. Mają aktualną wiedzę o asortymencie, który faktycznie działa. Z dobrego źródła wiem, że dbają o selekcjonowanie oferty.
gosc33 / 08-04-2017, 12:41
ja mogę polecić bardzo dobre energooszczędne okna trzyszybowe w doskonałej cenie.
Więcej na: www.wnd-okna.szczecin.pl
http://wnd-okna.szczecin.pl
iza / 17-07-2017, 10:49

... tak ale powierzchnia przeszklenia powinna być liczona w świetle ościeży - bład pana eksperta - patrz WT

ja47 / 24-01-2018, 16:13

Ja polecam solidne energooszczędne okna profili klasy A

anteks / 30-05-2018, 13:36

Mam takie okna u siebie i zabezpieczyłem przed zbiciem siatką ochronną. Bardzo wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Polecam.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chcesz mieć nowoczesny system ogrzewania,
ale nie wiesz od czego zacząć?

Koncentracja na efektywnym operowaniu zasobami energii przyczynia się do obniżenia kosztów oraz ochrony zasobów i...

Czytaj dalej »


Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Ubezpieczenie domu w pakiecie z OC auta - czy to się opłaca?
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową? czytaj dalej » Na co zwrócić uwagę kupując polisę na dom i samochód w pakiecie? Ile można zyskać na ubezpieczeniu domu i samochodu? czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Vademecum bezpiecznej rodziny. Poradnik postępowania w sytuacji zagrożenia czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Nowoczesne i praktyczne rozwiązania łazienkowe » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Najlepsza łazienka to taka, która jest dostosowana do potrzeb jej użytkownika – zarówno tych...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Jak działa kalkulator doboru napędów?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

Melono  | 
20-11-2019, 15:24
 | 
1
blair2019  | 
20-11-2019, 13:06
 | 
1
paulinaa  | 
20-11-2019, 10:18
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
125
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
103
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl