Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Czy warto łączyć pompy ciepła z systemami solarnymi?

Fot. Ulrich

Bardzo upraszczając zagadnienie, pompy ciepła można podzielić na urządzenia przeznaczone tylko do produkcji ciepłej wody oraz na urządzenia stanowiące kompleksowe źródło ciepła w domu, produkujące ciepło zarówno na potrzeby ogrzewania, jak i ciepłej wody.

Pompy ciepła drugiego typu (czyli do ogrzewania i ciepłej wody) stanowią w pełni autonomiczne urządzenia i mogą samodzielnie dostarczyć wystarczającą ilość energii cieplnej na potrzeby gospodarstwa domowego. Podobnie jak kotły gazowe lub olejowe. I podobnie jak kotły gazowe lub olejowe pompy ciepła mogą współpracować z systemami solarnymi.

Pompa ciepła to odnawialne źródło energii. 75% energii czerpią z ziemi (pompy solanka-woda), wody (pompy woda-woda) lub powietrza (powietrze-woda). Pozostałe 25% to energia elektryczna konieczna do pracy podzespołów urządzenia, głównie sprężarki.

KONIECZNIE ZOBACZ
Kolektory słoneczne

Dobór kolektorów słonecznych

Systemy solarne i pompa ciepła – tak czy nie?

Systemy solarne to również odnawialne źródło energii, czerpiące energię z promieniowania słonecznego. W przypadku domu ogrzewanego pompą ciepła, często pojawia się pytanie, czy jest sens montować jeszcze dodatkowo zestaw solarny do ciepłej wody.

Czy to nie są przysłowiowe dwa grzyby w barszczu, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę wysokie koszty inwestycyjne instalacji z pompą ciepłą i jeszcze dodatkowo zestawu solarnego.

Aby rozstrzygnąć tę kwestię, rozważmy okres rzeczywistej, pełnej pracy zestawu solarnego do ciepłej wody, czyli maj-wrzesień.

Weźmy pod uwagę gruntową pompę ciepła (solanka woda) o mocy 12 kW z wbudowanym 200-litrowym zbiornikiem ciepłej wody. Oczywiście w domu działa cyrkulacja ciepłej wody. Pompa ciepła na potrzeby ogrzewania już nie pracuje (nie ma potrzeby ogrzewania domu).

W związku z tym pompa ciepła będzie się uruchamiała, aby podgrzać ciepłą wodę w zbiorniku. Doświadczenie pokazuje, że dla 3-4 osobowej rodziny taka pompa ciepła pracuje na potrzeby ciepłej wody około 2 godzin na dobę. Pompa o mocy 12 kW ma wbudowaną sprężarkę o mocy 3 kW. Czyli na dobę zużywamy około 6 kWh energii elektrycznej i mamy do dyspozycji 200 litrów ciepłej wody.

A teraz podłączmy do tego układu zestaw solarny, typowy dla 4-osobowej rodziny. Trzy kolektory płaskie i 300-litrowy podgrzewacz ciepłej wody. Hydraulicznie układ podłączamy w ten sposób, że podgrzana woda w zbiorniku solarnym wpływa jako zimna woda do zbiornika wbudowanego w pompę ciepła. Właściwe mieszanie wody zapewnia istniejąca instalacja cyrkulacji.

Przeczytaj także: Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne? >>

W rozpatrywanym przez nas okresie system solarny pracuje z pełną mocą. Na potrzeby ogrzewania pompa ciepła nie pracuje, a ciepłą wodę zapewnia system solarny. Możemy przyjąć, że ze względu na wahania pogody oraz nierównomierne zużycie ciepłej wody pompa ciepła musi pokryć 15% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Zestaw solarny pobiera 60 W energii elektrycznej i pracuje 10 godzin na dobę.

0,06 kW x 10 h + 0,15 x 6 kW= 1,5 kW

Jak widać, jest to cztery razy mniej energii niż ogrzewanie ciepłej wody samą pompą ciepła. Natomiast należy pamiętać o tym, że mowa tu tylko o okresie wiosennym, letnim i wczesnojesiennym. Jesienią i zimą system solarny praktycznie nie będzie pracował.

To przemówi na TAK inwestorowi, który będzie zwracał uwagę jedynie na bieżące rachunki. Natomiast absolutnie nie trafi do przekonania inwestorowi, który zechciałby policzyć, kiedy zwróci się dodatkowy wydatek na zainstalowanie zestawu solarnego. Bo to nastąpi dopiero za około 10 lat.

Czyli decyzję, jak zwykle, musi podjąć inwestor….

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
eldeko / 05-05-2015, 17:29
Interesuje mnie zestaw compact od Solar-tech, głównie ze względu na bardzo dobrą cenę. I teraz pytanie - czy coś takiego faktycznie jest wystarczające? W sieci widzę zestawy wyceniane nawet na kilkadziesiąt tysięcy. Spora różnica.
Janek / 19-05-2015, 20:32
Jak to w okresie jesień-zima nie pracuje. Własnie o to chodzi aby połączyć to jako wspomaganie pompy. Gdy solary są wystarczające nie pracują. Ale w okresie zimy solary spokojnie mogą osiągać np 10-20 stopni! To kosmos dla wspomagania pompy ciepła - więc ów solary mogą ją bardzo wspomagać. I pod takim kątem chyba trzeba by na to dodatkowo spojrzeć. Nie wspominając o wydłużeniu żywotności PC gdyż maj-wrzesień nie musi tyle pracować co daje na pewno kilak lat dłuższej żywotności.
Andrzej / 13-05-2020, 11:39
Mam 5m27 solara, 4 płyty które szybko ładują zbiornik 300l do użytku 3 osobowej rodziny, po uzyskaniu zadanej temperatury sterownik przeżuci ładowanie do bufora CO 600 litrow, w okresie takim jak w tym roku marzec kwiecień pompa ciepła używa Energi solarnej jako ogrzewania, nie musi sama grzać bo czujniki pokazują 38 45 '°C więc w) ancza tylko obieg wody, mądrzy policzą inwestycje i stwierdza ze to po 10 latach się zwróci, bzdura, tym sposobem oszczędzam pompę i mam min 3 pełne miesiące grzania z Energi słonecznej, mowa jest o wczesnej wiśnie i jesieni.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

dw987624  | 
29-05-2020, 11:40
 | 
1
dw987624  | 
29-05-2020, 11:39
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl