Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wybrać i gdzie zamontować jednostkę centralną odkurzacza

Jak wybrać i gdzie zamontować jednostkę centralną odkurzacza
Jak wybrać i gdzie zamontować jednostkę centralną odkurzacza
Fot. UST-M

Podstawowym elementem systemu odkurzacza centralnego jest jednostka centralna, którą zazwyczaj umieszcza się poza częścią mieszkalną budynku. Może to być np. garaż, piwnica, kotłownia czy też pomieszczenie gospodarcze oraz każde inne miejsce, gdzie praca odkurzacza nie będzie słyszalna. Wybierając jednostkę centralną odkurzacza, należy uwzględnić szereg parametrów.

Kluczowe parametry

Zacznijmy od doboru najważniejszych parametrów pracy, czyli podciśnienia i mocy. Analizując oferty dostawców odkurzaczy centralnych, należy zwrócić uwagę na fakt, że wartość podciśnienia, która jest podawana przez producentów, mierzy się przy zamkniętym przepływie powietrza. Właśnie podczas takiej pracy podciśnienie osiąga najwyższy poziom wartości.

W sytuacji, gdy odkurzacz jest używany, taka wartość nie jest zazwyczaj osiągana, ponieważ zgodnie z właściwościami silnika pracującego w odkurzaczu, wraz ze wzrostem przepływu powietrza wytwarzanego przez silnik, zmniejsza się podciśnienie. Zjawisko w tym zakresie przebiega również odwrotnie, czyli im wyższy przepływ powietrza, tym niższe podciśnienie, które generowane jest przez silnik.

Przeczytaj także: Ile gniazd ssących powinno być w domu, aby sprzątanie było łatwe i niekłopotliwe? >>

Należy pamiętać, że przynajmniej kilka parametrów mierzy się wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Przykładem może być przepływ powietrza lub airwatt (moc ssąca), czyli iloczyn przepływu i podciśnienia.

Wiele parametrów dotyczących wydajności odkurzaczy dotyczy wyłącznie danych obejmujących silniki, a podczas pracy odkurzacza dochodzą jeszcze opory powstałe w efekcie działania chociażby filtrów czy węża giętkiego używanego do sprzątania.

Sterowanie i obudowa

Kolejna kwestia, niezwykle istotna podczas wyboru jednostki centralnej, to rodzaj sterowania. Największym uznaniem cieszy się niskonapięciowa instalacja sterująca prowadzona wraz z instalacją rurową.

Zastanówmy się nad rodzajem obudowy odkurzacza. Do dyspozycji pozostaje bowiem obudowa kompaktowa lub rozdzielona (split). Konstrukcja rozdzielona bazuje na umieszczeniu w dwóch odrębnych obudowach silnika, filtra oraz zbiornika na kurz. Warto podkreślić, że istotną zaletą obudów dzielonych jest dodatkowy filtr włosów oraz większa komora cykloniczna.

Zwraca się również uwagę na większą sprawność odkurzaczy split w porównaniu z modelami w obudowie kompaktowej. Z kolei ich wadą jest konieczność zapewnienia większej przestrzeni.

Na etapie wyboru jednostki centralnej odkurzacza do dyspozycji pozostają obudowy wykonane z metalu i plastiku. Metal lepiej przewodzi ciepło, zapewniając tym samym lepsze chłodzenie silnika.

Szufelka automatyczna zamontowana w szafce kuchennej, fot. UST-M Elastyczny wąż podłącza się do gniazda ssawnego; fot. Beam

Separacja

Odkurzacz bazujący na separatorze cyklonicznym czy z separacją workową? To kolejne pytanie, które należy zadać na etapie wyboru jednostki centralnej odkurzacza. W modelach z separatorem cyklonicznym przewidziano zjawisko działania siły odśrodkowej. Dzięki odpowiedniej konstrukcji jednostki centralnej kurz opada do zbiornika, natomiast oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu.

Jako zalety takiego rozwiązania wymienia się stałą wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu, który gromadzi się w zbiorniku. Aby poprawić skuteczność filtracji powietrza, stosuje się dodatkowe filtry, najczęściej elektrostatyczne lub papierowe.

Silnik

Na etapie wyboru jednostki centralnej warto zadbać o odpowiedni silnik. W konstrukcjach jednostek centralnych odkurzaczy znajdują zastosowanie silniki typu bypassowego lub przelotowego. W silnikach bypassowych powietrze zasysane w czasie sprzątania nie bierze udziału w chłodzeniu części elektrycznej silnika. Z kolei w silnikach przelotowych chłodzenie bazuje na powietrzu zasysanym w trakcie sprzątania. Warto podkreślić, że silniki bypassowe są głośniejsze od przelotowych.

Przeczytaj także: Czy odkurzacz centralny można zainstalować w mieszkaniu w bloku? >>

Wielkość silnika z reguły jest opisywana przez średnicę wirnika, który w nim zastosowano. Najczęściej wynosi ona 5,7' (14,48 cm), 7,2' (18,29 cm) lub 8,4' (21,34 cm). W przypadku odkurzaczy o większych mocach niejednokrotnie przewiduje się dwa silniki.

Podczas wyboru odpowiedniej jednostki centralnej odkurzacza należy mieć na uwadze stopień rozbudowania instalacji, w której będzie ona pracowała. Chodzi przede wszystkim o długość głównego przewodu ssącego, zwanego magistralnym (od najdalszego gniazdka do wydechu) oraz opory powstałe w efekcie zastosowania elementów, takich jak np. kolana czy trójniki.

Jednostka centralna umieszczona w kotłowni; fot. Santech ...i w pomieszczeniu gospodarczym; fot. Santech

Co jest jeszcze ważne?

W nowoczesnych jednostkach centralnych przewiduje się szereg rozwiązań poprawiających komfort użytkowania urządzenia. Na przykład ciekłokrystaliczny wyświetlacz informuje o funkcjach realizowanych przez urządzenie, ilości przepracowanych godzin czy też konieczności opróżnienia worka.

Na uwagę zasługują przy tym dokładne filtry powietrza wydmuchiwanego, przeznaczone do stosowania w budynkach, w których nie ma możliwości wydmuchiwania powietrza na zewnątrz za pomocą wyrzutni. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w mieszkaniach.

Mówiąc o filtracji powietrza, warto również zwrócić uwagę na możliwość zastosowania samoczyszczących filtrów wykonanych z materiału Gore-Tex. Łączy on w sobie bardzo dobre właściwości o charakterze filtracyjnym z możliwością zachowania niezmiennej wydajności odkurzania.

Przeczytaj także: Elementy systemu odkurzacza centralnego >>

Odkurzacze centralne cechuje przynajmniej kilka zalet. Na uwagę zasługuje przede wszystkim brak konieczności stosowania materiałów eksploatacyjnych. Ponadto powietrze poddawane procesowi filtracji jest wydmuchiwane na zewnątrz, dzięki czemu z pomieszczenia usuwane są wszelkie bakterie i roztocza. Podczas korzystania z odkurzacza stosuje się jedynie lekki wąż, którym łatwo manewrować i który nie rysuje podłóg. Wąż z odpowiednią końcówką podłącza się do gniazda ssawnego umieszczonego w ścianie.

MONTAŻ JEDNOSTKI CENTRALNEJ

Instalacja odkurzacza centralnego jest jedną z najprostszych instalacji w domu. Producenci oferują dokładne wytyczne ułatwiające obliczenia i zasady prowadzenia instalacji oraz sposób montażu kształtek i elementów składowych. Jednak bez posiadania pewnego doświadczenia i narzędzi nie jest to proste. Cięcie rur np. piłką do metalu i brak doświadczenia w klejeniu może grozić w przyszłości powstawaniem zatorów lub rozszczelnieniem instalacji.

Przy układaniu instalacji, niezależnie od szczegółowych wytycznych producentów, obowiązują pewne ogólne zasady. Jednostka centralna powinna znajdować się w miejscu suchym i dostępnym, lecz oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych (np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy). Najlepiej umieścić ją na ścianie, aby wygodne było opróżnianie pojemnika na kurz. Przy lokalizacji jednostki centralnej należy wziąć też pod uwagę możliwość wyprowadzenia przewodu wydechowego na zewnątrz budynku. Powinien on wychodzić z dala od okien, zwłaszcza sąsiada, i na boczną elewację budynku - nie wyżej niż 30 cm nad powierzchnią terenu.

Po ustaleniu lokalizacji jednostki centralnej i gniazd można przystąpić do rozplanowania sieci przewodów. Tu obowiązuje prosta zasada - im mniej kształtek, a więcej odcinków prostych, tym lepiej. Przy prowadzeniu przewodów należy unikać oporów hydraulicznych, gdyż powietrze w takiej instalacji jest zasysane z prędkością dochodzącą do 100 km/godz. i każda zmiana kierunku rur ma wpływ na jego prędkość i moc ssania. Druga zasada to unikanie spadków grawitacyjnych przy łączeniu odcinków przewodów.

Trzecia to unikanie krzyżowania instalacji centralnego odkurzacza z innymi instalacjami, np. z instalacją centralnego ogrzewania, elektryczną, a zwłaszcza ogrzewania podłogowego. Należy wręcz zachować minimalną odległość 30 cm od instalacji ogrzewania podłogowego. Jeśli to możliwe, to przewody należy prowadzić w wylewce podłogi i w pionowych bruzdach w ścianach lub w szachtach instalacyjnych. Jeśli jednostka centralna będzie się znajdowała w garażu lub budynku gospodarczym wolno stojącym, to przejście pomiędzy budynkami najlepiej wykonać w osłonie z przewodu o większej średnicy, z innego tworzywa niż PVC, ponieważ jest ono bardzo kruche w temperaturach poniżej 0°C. Kiedy zachodzi konieczność zrobienia przejścia pomiędzy budynkami pod ziemią, również należy użyć przewodu osłonowego odpornego na niskie temperatury i odkształcenia pod wpływem nacisku gruntu.

Następną czynnością jest ułożenie przewodów elektrycznych pomiędzy jednostką centralną a gniazdami ssawnymi i szufelkami. Przewody elektryczne będą przesyłać sygnał włączający jednostkę centralną po włożeniu węża do gniazda ssawnego. Należy je prowadzić wzdłuż rur i stosować przekroje adekwatne do napięcia, np. dla 24 V zaleca się przewód o przekroju min. 0,75 mm2. Optymalnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie oddzielnego przewodu elektrycznego do każdego gniazda i szufelki.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Chcesz mieć nowoczesny system ogrzewania,
ale nie wiesz od czego zacząć?

Koncentracja na efektywnym operowaniu zasobami energii przyczynia się do obniżenia kosztów oraz ochrony zasobów i...

Czytaj dalej »


Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Ubezpieczenie domu w pakiecie z OC auta - czy to się opłaca?
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową? czytaj dalej » Na co zwrócić uwagę kupując polisę na dom i samochód w pakiecie? Ile można zyskać na ubezpieczeniu domu i samochodu? czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Vademecum bezpiecznej rodziny. Poradnik postępowania w sytuacji zagrożenia czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Nowoczesne i praktyczne rozwiązania łazienkowe » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Najlepsza łazienka to taka, która jest dostosowana do potrzeb jej użytkownika – zarówno tych...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Jak działa kalkulator doboru napędów?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

blair2019  | 
20-11-2019, 13:06
 | 
1
paulinaa  | 
20-11-2019, 10:18
 | 
1
paulinaa  | 
20-11-2019, 10:18
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
125
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
103
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl