Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Fot. DEVI, Grupa Danfoss

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła. Chcemy ogrzewać taniej i efektywniej, a instalacja ogrzewania podłogowego pozwala osiągnąć taki efekt.

Współpraca ogrzewania płaszczyznowego z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, umożliwia też obniżanie kosztów eksploatacyjnych oraz zapewnienie wysokiego komfortu w pomieszczeniach.

Wprawdzie w porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem grzejnikowym, ogrzewanie płaszczyznowe cechuje się mniejszą dynamiką regulacji i wymaga większych nakładów na montaż, jeśli jednak jest taka możliwość, warto w nie zainwestować.

Odrobina surowości, czyli jak wkomponować industrialne oświetlenie do nowoczesnych wnętrz? >>
Odrobina surowości, czyli jak wkomponować industrialne oświetlenie do nowoczesnych wnętrz?

Nowoczesność we wnętrzach bynajmniej nie musi oznaczać jedynie minimalistycznych elementów, ułożonych według sztampowych zasad konkretnego stylu. Współcześnie liczy się indywidualność, która zezwala na łączenie często na pozór niepasujących do siebie przedmiotów, jak choćby proste, geometryczne meble zestawione z industrialnym oświetleniem w stylu vintage. Czy taki pomysł naprawdę może się sprawdzić?

Czytaj dalej >>

Korzyści i wątpliwości

Jako główny przedstawiciel systemów płaszczyznowych, ogrzewanie podłogowe ma wiele zastosowań nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Do podstawowych zalet tego systemu należy optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dla człowieka najbardziej komfortowo jest, gdy temperatura w pobliżu stóp jest o jeden stopień wyższa od tej w okolicy głowy, co jest zapewnione tylko wtedy, gdy strumień ciepła unosi się pionowo ku górze.

Jakie systemy ogrzewania podłogowego dostepne są na polskim rynku? >>

Do zalet można dodać również niskie koszty eksploatacyjne, które są związane m.in. z akumulacją dużych ilości ciepła w podłodze., co sprawia, że po wyłączeniu kotła, pomieszczenie nadal jest ogrzewane. Ze względu na swoją specyfikę system ten wymaga zasilania źródła czynnikiem niskoparametrowym, np. 50/40˚C, dzięki czemu można wykorzystywać geotermię czy instalacje solarne, pompy ciepła, a także gazowe kotły kondensacyjne, które osiągają najwyższe sprawności właśnie przy niższych parametrach instalacyjnych.

 

Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło w dużej mierze na drodze promieniowania, zatem utrzymanie komfortowego mikroklimatu możliwe jest przy temperaturze niższej o 1–2°C niż przy systemie konwencjonalnym. W lecie instalacja może działać jako chłodzenie, czego nie można osiągnąć grzejnikami.

 

Aby móc oszczędzać, najpierw trzeba zapłacić nieco więcej. Oprócz samej instalacji rurowej, ważna jest dobra izolacja podłoża i przegród budowlanych. Wyższe koszty inwestycyjne w porównaniu z zaletami takiego systemu nie zniechęcają potencjalnych inwestorów.

Bardzo ważną cechą takiego ogrzewania, jest to, że decyzja o jego instalacji powinna zapaść już na etapie projektu, uwzględniając przy tym rodzaj wykończenia podłogi. Inna temperatura powierzchni będzie przy zastosowaniu paneli, a inna przy terakocie. Ogrzewanie podłogowe narzuca również umeblowanie pomieszczenia, strumień ciepła powinien mieć wolną, niczym niezabudowaną przestrzeń.

Zalecenia

W domu, w którym pracuje wodna instalacja ogrzewania płaszczyznowego, mieszkańcy mają stały kontakt z emiterem ciepła. Dlatego należy spełniać pewne wymagania odnośnie temperatury powierzchni podłogi. Nie powinna ona przekraczać 29°C, wyjątkiem jest łazienka, w której wartość ta może wynosić nawet do 33°C.

Ze względu na to maksymalna moc, jaką można uzyskać przy zastosowaniu tego systemu wynosi około 100 W/m2. Zatem, jeśli na przykład w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 zapotrzebowanie na moc do ogrzewania wynosi ponad 2000 W, trzeba pomyśleć o jakimś miejscowym dodatkowym emiterze ciepła. Dlatego system ten najlepiej stosować w nowych, dobrze zaizolowanych budynkach.

Istnieje kilka metod montażu instalacji, najbardziej popularne jest układanie rur grzejnych w warstwie jastrychu albo na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej lub nieco nad nią. Bezpośrednio na wylewce konstrukcyjnej kładzie się izolację cieplną, która powinna być dobrana w zależności od tego, co znajduje się pod stropem, na niej izolację przeciwwilgociową z folii.

Jastrych powinien być wylewany po wykonaniu próby szczelności instalacji. Nie należy również zapominać o izolacji brzegowej tam, gdzie podłoga styka się ze ścianą, a także o dylatacjach, które muszą być wykonane ze względu na to, że podłoga, ogrzewając się, będzie „pracować”, czyli rozszerzać cieplnie. Ostatnią warstwą jest wykończenie podłogi w postaci terakoty albo paneli.

Higiena

Ogrzewanie płaszczyznowe przez wykorzystywanie w znacznie mniejszym stopniu konwekcji, powoduje mniejsze unoszenie pyłów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Zmniejsza to ryzyko podrażnień śluzówki oczu, nosa i gardła. Temperatura sięgająca prawie 30°C przy powierzchni podłogi nie sprzyja również rozwojowi roztoczy. Z kolei niższa temperatura powietrza niż przy systemie konwencjonalnym zabezpiecza przed powstaniem syndromu chorego budynku (ang. Sick Building Syndrome).

Przy instalacji podłogówki koniecznie należy zwrócić uwagę na materiały wykończenia pomieszczenia, które będą poddawane wyższej temperaturze, aby nie emitowały żadnych groźnych związków i nie ulegały zniszczeniu. Trzeba wybierać takie, których oznaczenia są odpowiednie i zgodne z warunkami, jakimi zostanie poddana podłoga. Dotyczy to szczególnie wszelkiego rodzaju wykładzin i dywanów. Ze względu na ryzyko rozwoju grzybów, na etapie wykończeniowym koniecznie należy osuszyć jastrych, zachowując przy tym ostrożność, bo zbyt intensywne suszenie może spowodować jego spękanie.

Przyszłościowa instalacja

Tradycyjne grzejniki są rozwiązaniem dla istniejących budynków wielorodzinnych, gdzie źródło ciepła zwykle jest średnio- lub wysokotemperaturowe. W nowych budynkach warto natomiast pomyśleć o systemie ogrzewania płaszczyznowego. Dla tych, którzy chcą mieć układ mieszany, można połączyć ogrzewanie podłogowe i konwekcyjne za pomocą rozdzielacza.

Płaszczyznowe ogrzewanie pracuje optymalnie szczególnie wtedy, gdy jest podłączone do systemu zarządzania budynkiem BMS. Aby efekt grzania był wyczuwalny, kocioł musi zostać uruchomiony ze znacznym wyprzedzeniem, dobrze jest zatem móc to zrobić zdalnie, używając do tego celu urządzeń mobilnych. Wtedy taki system może w pełni spełniać oczekiwania również najbardziej wymagających użytkowników.   

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
GrzesiekWaldoch / 29-03-2019, 10:25

Akurat ogrzewanie podłogowe mam zainstalowane w łazience, gdyż uważam, że najlepiej tam się sprawdza. Temperatura idzie od dołu równomiernie na stopy i od razu jest nam ciepło, dzięki temu w pomieszczeniu można obniżyć temperaturę nawet o 2°C w porównaniu do kaloryferowego, co przełoży się na niższe koszty ogrzewania. Podłogówka nie wysusza powietrza tak jak grzejnikowe. Jeszcze trzeba mieć odpowiedni sterownik do podłogówki, ja mam urządzenia TECH Sterowniki i efektywnie zarządzam ciepłem w swoim domu. Mam poinstalowane sterowniki, regulatory wszystko działa sprawnie. Mogę też kontrolować temperaturę przez aplikacje z dowolnego miejsca, bardzo przydatna rzecz, pozdrawiam

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Nowy, dostępny 24h na dobę sklep budowlany. Sprawdź »

Typowe zastosowania obejmują budynki rolnicze i magazynowe, budynki mieszkalne czy hale, gdzie wymagana jest....

Czytaj dalej »


Chcesz mieć nowoczesny system ogrzewania, ale nie wiesz od czego zacząć?

Koncentracja na efektywnym operowaniu zasobami energii przyczynia się do obniżenia kosztów oraz ochrony zasobów i...

Czytaj dalej »


Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową? czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Zadbaj o bezpieczeństwo pracując na wysokości » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Mamy świadomość odpowiedzialności związanej z działaniem w branży dotyczącej pracy na wysokości, która... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Nowoczesne i praktyczne rozwiązania łazienkowe » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Najlepsza łazienka to taka, która jest dostosowana do potrzeb jej użytkownika – zarówno tych...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

lukas07  | 
16-11-2019, 22:03
 | 
1
lukas07  | 
16-11-2019, 22:02
 | 
1
karolina57  | 
15-11-2019, 17:01
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
125
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
103
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl