Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak zatrzymać ciepło w domu

 Redakcja  |  9
Fot. VELUX

Zimą ciepło najczęściej ucieka z domu przez niedocieplone ściany i dach oraz nieszczelne okna. Jego straty odczuwamy zarówno na własnej skórze, jak i w portfelu. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomogą zapewnić optymalną temperaturę w domu i mniejsze rachunki za ogrzewanie.

W badaniu zrealizowanym w ramach kampanii edukacyjnej „Energooszczędność w moim domu” 55% Polaków stwierdziło, że najwięcej ciepła z naszych domów i mieszkań ucieka przez okna. To mit. Najwięcej, bo aż 30% ciepła tracimy przez dach. Niewiele mniej, bo 25% przez źle ocieplone ściany i narożniki. Dopiero na trzecim miejscu są okna i drzwi (10-20%). Piwnice i fundamenty generują z kolei od 10 do 15%. strat. Najmniej ciepła ucieka natomiast przez kominy i źle dobraną wentylację.

Aby efektywnie wyeliminować straty ciepła z domu, należy przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Profesjonalna ocena stanu technicznego wskaże, jakie prace wykonać: czy zainwestować w wymianę okien oraz drzwi, czy też w izolację i ocieplenie ścian oraz dachu, a może wystarczy zmodernizować instalację grzewczą i węzeł cieplny.

Dlaczego ucieka ciepło?

Utrata ciepła w pomieszczeniach uzależniona jest od wielu czynników, począwszy od wadliwej konstrukcji domu, a skończywszy na błędach w wykonaniu wentylacji. Jej najczęstszą przyczyną jest minimalnej grubości izolacja i mostki termiczne występujące między innymi: w nadprożach, ościeżnicach okien i drzwi, na styku płyty balkonowej ze ścianą, na wieńcach stropowych, podciągach, więźbach dachowych oraz wszelkich połączeniach, np. okien ze ścianami czy ścian fundamentowych z podłogą na gruncie. Inną ważną przyczyną utraty ciepła może być też brak szczelności w warstwie ocieplenia budynku.

Ściany i dach

W przypadku ocieplania ścian i dachu, najważniejszy jest właściwy materiał termoizolacyjny oraz jego odpowiednia grubość.

„Zgodnie z naszym standardem dla ścian murowanych rekomendujemy 25 cm ocieplenia. Jeżeli chodzi o połacie dachowe poddaszy, często wystarczy dołożyć od dołu krokwi nową warstwę wełny skalnej, aby wyeliminować nieszczelności. Warto pamiętać, że izolacja będzie spełniła swoją funkcję tylko wówczas, gdy zostanie zabezpieczona przed wilgocią” – komentuje Piotr Pawlak z firmy Rockwool.

Najpopularniejszą metodą ocieplenia ścian zewnętrznych jest obecnie system bezspoinowy, znany również jako metoda lekka–mokra. W przypadku ścian zewnętrznych dobranie odpowiedniej grubości izolacji jest jednym z elementów efektywności energetycznej budynku. Przykładem może być dom jednorodzinny z lat 70. w Zielonej Górze, w którym po dociepleniu ścian, stropodachu i płyty balkonowej końcowe zapotrzebowanie na energię w sezonie zmniejszyło się o blisko 40%.

Okna

Jeśli okaże się, że najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelne okna, warto wymienić je na nowe. Dostępne na rynku nowoczesne okna mają parametry cieplne zdecydowanie lepsze niż okna oferowane dziesięć i więcej lat temu.

„Przy wyborze stolarki powinniśmy się kierować nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością, sprawdzając współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Bardzo ważny jest także prawidłowy, ciepły montaż, szczególnie w miejscu połączenia okna z warstwami izolacji ściany lub dachu. Dlatego uważam, że sprawdzona, profesjonalna ekipa montażowa jest konieczna, jeżeli chcemy, aby nowe okna rzeczywiście chroniły przed utratą ciepła” – radzi architekt Monika Kupska-Kupis z firmy Velux.

Szybkie sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

DOM Z NOWOCZESNYMI  ROZWIĄZANIAMI

NOWINKI W SYSTEMACH GRZEWCZYCH
 

Jeśli nie stać nas na inwestycje, można zastosować szybkie i sprawdzone rozwiązania, które pomogą przetrwać zimę. Najtańszym sposobem będzie uszczelnienie okien i drzwi – wejściowych i prowadzących do wiatrołapu, na strych oraz do piwnicy, a także odsłonięcie grzejników. Warto również korzystać z rolet lub zasłon, pamiętając, aby materiał nie zakrywał kaloryferów. Wietrzenie pokoi najlepiej zaplanować kilka razy w ciągu doby – powinno być intensywne, ale krótkie. Jeżeli możemy zamknąć i zaizolować na czas zimy rzadko używany pokój – zróbmy to, jednocześnie przykręcając w nim termostat. W ten sposób zmniejszymy powierzchnię mieszkalną, która wymaga ogrzania.

Kontrola dzięki automatyce

Na rynku istnieją też inteligentne systemy sterujące ogrzewaniem, które pomagają unikać niepotrzebnych strat energii cieplnej. Współpracują one z różnymi instalacjami grzewczymi – zarówno tradycyjnymi grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, jak również panelami grzewczymi. Można je zaprogramować tak, aby samoczynnie obniżały temperaturę w nocy, podczas naszej nieobecności czy też w konkretne dni tygodnia, a nawet godziny.

„W ramach systemu Fibaro jesteśmy w stanie zaprogramować indywidualne parametry ogrzewania dla poszczególnych pomieszczeń, a także samoczynne wyłączanie ogrzewania w pokoju, w którym otworzyliśmy okno. Jeżeli połączymy go z GPS-em, zacznie podwyższać temperaturę w domu, wtedy, gdy zbliżymy się na określoną odległość” – mówi Ewa Bujak z Fibar Group.

Systemy te nie zapobiegną wprawdzie utracie ciepła, ale z pewnością pomogą kontrolować rachunki i zwiększą efektywność ogrzewania.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

9
janek / 02-02-2015, 02:07

Aby utzymać ciepło w domu trzeba mieć przede wszystkim szczelne okna. Jeśli ten warunek jest spełniony to połowa sukcesu, a nawet więcej.

tomek / 09-02-2015, 22:53
Okna też. ale bardzo dużo ciepła ucieka poprzez niedocieplony odpowiednio dach. Warto przed zimą zamówić profesjonalną ekipę dekarską (http://www.abud-dach.eu/), która fachowo zajmie się przygotowaniem naszego dachu do zimy.
Ryszard / 13-02-2015, 23:15
poza samą jakością okien liczy się też ich dobry montaż - nam źle zamontowali okna, tynk poodpadał porobiły się szczeliny i chłodne powietrze zaczęło ciągnąć od okna a to katastrofa przecież
darek / 19-03-2015, 10:44
Wydaje mi sie, że jedna z kluczowych spraw jest włąsnie dobór odpowiednich okien i drzwi zewnętrznych. Warto czasem zapłacić trochę więcej za lepsze okna, bo to inwestycja raczej długoterminowa. Na przykład bardzo dobrą ofertę mają w salonie okien i drzwi (http://www.drzwiokna.wroclaw.pl/pl). Czasami warto dłuzej poszukać, aby znaleźć wartościowe produkty.
Bartek / 29-03-2015, 18:51
Najważniejsza jest szczelność budynku. Dla tego też warto zastanowić się nad ocieplaniem pianką poliuretanową http://purizol.pl/. My tak ocieplamy swoje domy drewniane i jest to rewelacja nie ma porównania do wełny. http://drewnar.pl/
Frycek / 31-03-2015, 00:29
Bardzo ważną sprawą są odpowiednie okna. Ja mam drewniany dom kanadyjski (http://www.its-koszalin.pl/pl/index2.html), więc u mnie okna muszą mieć specjalne właściwości, dzięki czemu są nie tylko dobrym izolatorem, ale też przepuszczaja do wnętrza dużo światła słonecznego.
jaroslaw11 / 03-01-2016, 21:01
zgadzam się, szczelne okna to podstawa, ale to samo tyczy się ścian. Optymalny efekt uzyskamy dopiero ocieplając ściany i dach solidną warstwą dobrej jakości styropianu, najlepiej z rekomendacji ITB, a także mając szczelne, markowe drzwi i okna.
grzegorz29 / 10-10-2016, 14:27

U nas bardzo dobrze w roli izolatora ciepła sprawdziły się plisy z systemem honeycmb, który sprawia, że ciepło nie ucieka z domu przez okna. mozna na zamowienei kupić - na zime dobre rozwiazanie.

Kamil / 21-12-2017, 10:44

Z własnego doświadczenia mogę polecić zbudowanie kominka w domu. Ciepło w domu skutecznie utrzymane.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Skuteczny pomiar termowizyjny - jak go wykonać?

Wykonaj szybki i precyzyjny test szczelności w budynkach przemysłowych....

Czytaj dalej »


Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Ubezpieczenie domu w pakiecie z OC auta - czy to się opłaca?
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową? czytaj dalej » Na co zwrócić uwagę kupując polisę na dom i samochód w pakiecie? Ile można zyskać na ubezpieczeniu domu i samochodu? czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Vademecum bezpiecznej rodziny. Poradnik postępowania w sytuacji zagrożenia czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Nowoczesne i praktyczne rozwiązania łazienkowe » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Najlepsza łazienka to taka, która jest dostosowana do potrzeb jej użytkownika – zarówno tych...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Jak działa kalkulator doboru napędów?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Symfonia Aqua Zero - nowe podłogi wodoodporne

Wbieganie do kuchni z zakupami, dzieci chlapiące farbami czy goście wchodzący do salonu w butach? W pomieszczeniach, takich jak salon otwarty na ogród, korytarz ze schodami, kuchnia czy przedpokój,...

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

roza  | 
22-11-2019, 12:32
 | 
1
Mowmistefan  | 
21-11-2019, 16:54
 | 
1
Jacek1407  | 
21-11-2019, 15:44
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
125
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
103
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl