Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wyeliminować mostki termiczne

Fot. archiwum SSO

Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym wraz ze specjalistami z SSO będziemy zwracali uwagę na problem ograniczenia strat ciepła poprzez minimalizację mostków termicznych w budynku.

Koszty ogrzewania stanowią największą część kosztów utrzymania domu, zatem należy poświęcić dużo uwagi i starań, aby je minimalizować. Warto więc zacząć już na etapie wyboru projektu. I jeśli nie decydujemy się na projekt domu pasywnego, weźmy pod uwagę dom energo­oszczędny.

Jednym ze znaczących elementów wpływających na straty ciepła jest współczynnik kształtu budynku AV, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych budynku do jego kubatury. Im jest on mniejszy, tym łatwiej zapewnić małe straty ciepła.

Idealną bryłą jest kształt półkuli przypominający igloo. Dlatego też bryła budynku powinna być jak najbardziej zwarta, w formie sześcianu – im mniej załamań ścian i dachu, tym lepiej. Jeśli natomiast kwestię wyboru projektu mamy za sobą, zwróćmy uwagę na inne elementy, które przyczyniają się do energooszczędności.

Termoizolacja przegród

Nie bez znaczenia jest współczynnik przenikania ciepła U przegród. Powinien być jak najniższy i wskazane, aby dla nowo budowanych obiektów mieszkalnych był w granicach zbliżonych do 0,16 W/(m2 • K). Nie wahajmy się zatem, by w tym celu zwiększać grubość warstwy izolacyjnej, ponieważ jest to niewielki koszt w porównaniu z kosztem całego wykonania ocieplenia.

Oprócz ocieplenia ścian, zwróćmy uwagę na izolację termiczną fundamentów oraz posadzki. Jedynie w przypadku nieogrzewanego garażu posadzkę można pozostawić bez izolacji. Jest to korzystne, ponieważ wówczas ciepło emitowane z gruntu chroni pomieszczenie przed ujemnymi temperaturami w czasie zimy, natomiast latem stała temperatura gruntu zapewnia jego chłodzenie.

Jakość okien i drzwi zewnętrznych

Decydując się na zakup stolarki okiennej, zwróćmy uwagę nie tylko na jakość termiczną ram okiennych, ale również szyb, gdyż to właśnie powierzchnia szyb jest większa i poprzez nią możemy tracić cenne ciepło (szczególnie w przypadku projektu z dużymi oknami). Według norm współczynnik przenikania ciepła Umax dla okien i drzwi balkonowych wynosi 1,8, lub 1,7 W/(m2 • K), w zależności od strefy klimatycznej. Natomiast istnieją tzw. okna aktywne o współczynniku UW (czyli dla całego okna) ≤  0,9 W/(m2 • K) oraz współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g ≥ 45%. Wybierajmy więc te o najniższym U i najwyższym g.

Montaż stolarki.

W nowych budynkach zwykle okna są zlicowane z materiałem nośnym ściany – należy wówczas dopilnować, aby materiał izolacyjny zachodził do 2 cm na ramę okienną. Trzeba również prawidłowo zamontować podokienniki, a pod ramą okienną i parapetem wewnętrznym powinno się umieścić kilkucentymetrowej grubości styropian.

Balkony i tarasy

Tradycyjne zamocowanie balkonu jest miejscem, w którym płyta balkonowa jest przedłużeniem stropu i w naturalny sposób tworzy się mostek termiczny, przerywając izolację termiczną ściany.

W takiej sytuacji bez systemowej izolacji przejścia stropu w płytę balkonową należy starannie ocieplić wszystkie strony balkonu, tzn. pod płytą, czołową stronę balkonu oraz od góry. Przy czym należy zwrócić uwagę na solidnie wykonaną izolację przeciwwilgociową.

Jakość montażu warstwy izolacyjnej

Niezwykle istotną rolę w uzyskaniu pożądanego efektu ocieplenia odgrywa właściwy sposób montażu warstwy izolacyjnej ścian.

Zaleca się klejenie metodą obwodowo-punktową lub, jeśli równość podłoża pozwala, pacą zębatą na całej powierzchni.

Niedopuszczalne jest pozostawienie prześwitu między klejonymi płytami a ścianą - nie tylko ze względów termicznych, ale także przeciwpożarowych.

Dużo mostków termicznych powoduje też nieprawidłowe kołkowanie. Wskazanych jest około 4-6 łączników mechanicznych na metr kwadratowy (za wyjątkiem narożników oraz miejsc narażonych na wiatry ssące).

Jeśli projekt tego nie przewiduje, łączniki nie są konieczne. Szczególnie kołki metalowe mogą powodować spore utraty ciepła. Można to zjawisko ograniczyć, stosując ich zagłębianie i nakładki termiczne. Wypełnianie szczelin między płytami należy wykonać pianką poliuretanową, a nie klejem do montażu płyt.

Wspomniane wyżej mostki termiczne mogą się objawiać po pewnym czasie eksploatacji również zabrudzeniami elewacji z widocznymi miejscami łączeń płyt oraz kołkowania.

Staranne połączenie ścian z połacią dachową oraz izolacja dachu

W tym przypadku istotna jest dokładność oraz technologia zapewniająca ciągłość izolacji na styku ściana – połać dachowa. Należy izolacje ściany wyciągnąć aż do membrany dachowej tak, aby stanowiła nieprzerwaną powlokę z izolacją dachową. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca w okolicy murłaty.

Doskonale uszczelnienie daje ocieplenie dachu metodą natryskową. Jeśli ocieplamy wełną lub styropianem, wskazane jest uszczelnienie tych miejsc pianką niskoprężną.

Docieplenie wieńców stropowych

Izolacyjność cieplna materiału, jakim jest beton, jest znacznie gorsza niż materiałów używanych do ścian konstrukcyjnych. Dlatego też w miejscach, gdzie strop lub słupki betonowe przecinają materiał ściany, wskazane jest dodatkowe docieplenie w postaci cofnięcia o kilka centymetrów wyżej wymienionych elementów i wypełnienie tej przestrzeni materiałem izolującym.

Niedopuszczenie do zawilgocenia przegród

Elementem niezwykle sprzyjającym utracie ciepła jest wilgoć.

Wyobraźmy sobie, że wychodząc w mroźny dzień, zakładamy grubą kurtkę puchową, która jest wilgotna lub mokra.

Nie trzeba opisywać, jak bardzo odczujemy otaczające nas zimno. Taki sam efekt można uzyskać, stosując nawet najlepszą izolację, kiedy mury lub sama izolacja będą wilgotne. Zwróćmy zatem uwagę na zagrożenia zawilgocenia murów i samej warstwy izolacyjnej (w przypadku wełny) zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i z zewnątrz.

Przestrzegając powyższych wskazówek, możemy mieć czyste sumienie, że zrobiliśmy wiele, aby w naszym domu na stałe zagościł komfort termiczny.

W kolejnych wydaniach EB będziemy publikowali materiały szerzej omawiające sposoby wyeliminowania mostków termicznych na poszczególnych elementach budynku.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
Bond / 18-04-2018, 14:37
Dobry styropian z rekomendacjami ITB plus odpowiedni montaż powinny w znaczących ilościach zminimalizować ucieczkę ciepła
Rowek / 20-04-2018, 14:40
Najlepiej ocieplić dom styropianem, ale sprawdzajcie raporty z GUNBu. Jakość to podstawa efektywnej termoizolacji, a z tym bywa różnie
emil / 22-07-2018, 22:38
Warto myśleć o tym już na etapie planowania ocieplenia, żeby nie dopuścić do powstania mostków. Kluczowy jest dobry jakościowo materiał (certyfikat ITB) najlepiej w kompletnym systemie i rzetelna, znająca się na rzeczy ekipa wykonawcza.
xyz / 19-09-2018, 14:48
Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
Seba / 10-11-2018, 12:53
Z doświadczenia polecam styropian TermoOrganiki. Dzięki temu skutecznie wyeliminowałem problem mostków termicznych.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Przygotuj się na ogromne zmiany w budownictwie »

czytam dalej »


Dobierz najlepszy materiał izolacyjny » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:40
 | 
1
stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:33
 | 
1
stevesjobs500  | 
18-10-2019, 19:40
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl