Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wyeliminować mostki termiczne

Fot. archiwum SSO

Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym wraz ze specjalistami z SSO będziemy zwracali uwagę na problem ograniczenia strat ciepła poprzez minimalizację mostków termicznych w budynku.

Koszty ogrzewania stanowią największą część kosztów utrzymania domu, zatem należy poświęcić dużo uwagi i starań, aby je minimalizować. Warto więc zacząć już na etapie wyboru projektu. I jeśli nie decydujemy się na projekt domu pasywnego, weźmy pod uwagę dom energo­oszczędny.

Jednym ze znaczących elementów wpływających na straty ciepła jest współczynnik kształtu budynku AV, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych budynku do jego kubatury. Im jest on mniejszy, tym łatwiej zapewnić małe straty ciepła.

Idealną bryłą jest kształt półkuli przypominający igloo. Dlatego też bryła budynku powinna być jak najbardziej zwarta, w formie sześcianu – im mniej załamań ścian i dachu, tym lepiej. Jeśli natomiast kwestię wyboru projektu mamy za sobą, zwróćmy uwagę na inne elementy, które przyczyniają się do energooszczędności.

Termoizolacja przegród

Nie bez znaczenia jest współczynnik przenikania ciepła U przegród. Powinien być jak najniższy i wskazane, aby dla nowo budowanych obiektów mieszkalnych był w granicach zbliżonych do 0,16 W/(m2 • K). Nie wahajmy się zatem, by w tym celu zwiększać grubość warstwy izolacyjnej, ponieważ jest to niewielki koszt w porównaniu z kosztem całego wykonania ocieplenia.

Oprócz ocieplenia ścian, zwróćmy uwagę na izolację termiczną fundamentów oraz posadzki. Jedynie w przypadku nieogrzewanego garażu posadzkę można pozostawić bez izolacji. Jest to korzystne, ponieważ wówczas ciepło emitowane z gruntu chroni pomieszczenie przed ujemnymi temperaturami w czasie zimy, natomiast latem stała temperatura gruntu zapewnia jego chłodzenie.

Jakość okien i drzwi zewnętrznych

Decydując się na zakup stolarki okiennej, zwróćmy uwagę nie tylko na jakość termiczną ram okiennych, ale również szyb, gdyż to właśnie powierzchnia szyb jest większa i poprzez nią możemy tracić cenne ciepło (szczególnie w przypadku projektu z dużymi oknami). Według norm współczynnik przenikania ciepła Umax dla okien i drzwi balkonowych wynosi 1,8, lub 1,7 W/(m2 • K), w zależności od strefy klimatycznej. Natomiast istnieją tzw. okna aktywne o współczynniku UW (czyli dla całego okna) ≤  0,9 W/(m2 • K) oraz współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g ≥ 45%. Wybierajmy więc te o najniższym U i najwyższym g.

Montaż stolarki.

W nowych budynkach zwykle okna są zlicowane z materiałem nośnym ściany – należy wówczas dopilnować, aby materiał izolacyjny zachodził do 2 cm na ramę okienną. Trzeba również prawidłowo zamontować podokienniki, a pod ramą okienną i parapetem wewnętrznym powinno się umieścić kilkucentymetrowej grubości styropian.

Balkony i tarasy

Tradycyjne zamocowanie balkonu jest miejscem, w którym płyta balkonowa jest przedłużeniem stropu i w naturalny sposób tworzy się mostek termiczny, przerywając izolację termiczną ściany.

W takiej sytuacji bez systemowej izolacji przejścia stropu w płytę balkonową należy starannie ocieplić wszystkie strony balkonu, tzn. pod płytą, czołową stronę balkonu oraz od góry. Przy czym należy zwrócić uwagę na solidnie wykonaną izolację przeciwwilgociową.

Jakość montażu warstwy izolacyjnej

Niezwykle istotną rolę w uzyskaniu pożądanego efektu ocieplenia odgrywa właściwy sposób montażu warstwy izolacyjnej ścian.

Zaleca się klejenie metodą obwodowo-punktową lub, jeśli równość podłoża pozwala, pacą zębatą na całej powierzchni.

Niedopuszczalne jest pozostawienie prześwitu między klejonymi płytami a ścianą - nie tylko ze względów termicznych, ale także przeciwpożarowych.

Dużo mostków termicznych powoduje też nieprawidłowe kołkowanie. Wskazanych jest około 4-6 łączników mechanicznych na metr kwadratowy (za wyjątkiem narożników oraz miejsc narażonych na wiatry ssące).

Jeśli projekt tego nie przewiduje, łączniki nie są konieczne. Szczególnie kołki metalowe mogą powodować spore utraty ciepła. Można to zjawisko ograniczyć, stosując ich zagłębianie i nakładki termiczne. Wypełnianie szczelin między płytami należy wykonać pianką poliuretanową, a nie klejem do montażu płyt.

Wspomniane wyżej mostki termiczne mogą się objawiać po pewnym czasie eksploatacji również zabrudzeniami elewacji z widocznymi miejscami łączeń płyt oraz kołkowania.

Staranne połączenie ścian z połacią dachową oraz izolacja dachu

W tym przypadku istotna jest dokładność oraz technologia zapewniająca ciągłość izolacji na styku ściana – połać dachowa. Należy izolacje ściany wyciągnąć aż do membrany dachowej tak, aby stanowiła nieprzerwaną powlokę z izolacją dachową. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca w okolicy murłaty.

Doskonale uszczelnienie daje ocieplenie dachu metodą natryskową. Jeśli ocieplamy wełną lub styropianem, wskazane jest uszczelnienie tych miejsc pianką niskoprężną.

Docieplenie wieńców stropowych

Izolacyjność cieplna materiału, jakim jest beton, jest znacznie gorsza niż materiałów używanych do ścian konstrukcyjnych. Dlatego też w miejscach, gdzie strop lub słupki betonowe przecinają materiał ściany, wskazane jest dodatkowe docieplenie w postaci cofnięcia o kilka centymetrów wyżej wymienionych elementów i wypełnienie tej przestrzeni materiałem izolującym.

Niedopuszczenie do zawilgocenia przegród

Elementem niezwykle sprzyjającym utracie ciepła jest wilgoć.

Wyobraźmy sobie, że wychodząc w mroźny dzień, zakładamy grubą kurtkę puchową, która jest wilgotna lub mokra.

Nie trzeba opisywać, jak bardzo odczujemy otaczające nas zimno. Taki sam efekt można uzyskać, stosując nawet najlepszą izolację, kiedy mury lub sama izolacja będą wilgotne. Zwróćmy zatem uwagę na zagrożenia zawilgocenia murów i samej warstwy izolacyjnej (w przypadku wełny) zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i z zewnątrz.

Przestrzegając powyższych wskazówek, możemy mieć czyste sumienie, że zrobiliśmy wiele, aby w naszym domu na stałe zagościł komfort termiczny.

W kolejnych wydaniach EB będziemy publikowali materiały szerzej omawiające sposoby wyeliminowania mostków termicznych na poszczególnych elementach budynku.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
Bond / 18-04-2018, 14:37
Dobry styropian z rekomendacjami ITB plus odpowiedni montaż powinny w znaczących ilościach zminimalizować ucieczkę ciepła
Rowek / 20-04-2018, 14:40
Najlepiej ocieplić dom styropianem, ale sprawdzajcie raporty z GUNBu. Jakość to podstawa efektywnej termoizolacji, a z tym bywa różnie
emil / 22-07-2018, 22:38
Warto myśleć o tym już na etapie planowania ocieplenia, żeby nie dopuścić do powstania mostków. Kluczowy jest dobry jakościowo materiał (certyfikat ITB) najlepiej w kompletnym systemie i rzetelna, znająca się na rzeczy ekipa wykonawcza.
xyz / 19-09-2018, 14:48
Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
Seba / 10-11-2018, 12:53
Z doświadczenia polecam styropian TermoOrganiki. Dzięki temu skutecznie wyeliminowałem problem mostków termicznych.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

tony1000  | 
26-05-2020, 13:19
 | 
4
Dagmara  | 
25-05-2020, 16:53
 | 
2
magdap  | 
25-05-2020, 11:48
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl