Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wyeliminować mostki termiczne

Fot. archiwum SSO

Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym wraz ze specjalistami z SSO będziemy zwracali uwagę na problem ograniczenia strat ciepła poprzez minimalizację mostków termicznych w budynku.

Koszty ogrzewania stanowią największą część kosztów utrzymania domu, zatem należy poświęcić dużo uwagi i starań, aby je minimalizować. Warto więc zacząć już na etapie wyboru projektu. I jeśli nie decydujemy się na projekt domu pasywnego, weźmy pod uwagę dom energo­oszczędny.

Jednym ze znaczących elementów wpływających na straty ciepła jest współczynnik kształtu budynku AV, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych budynku do jego kubatury. Im jest on mniejszy, tym łatwiej zapewnić małe straty ciepła.

Idealną bryłą jest kształt półkuli przypominający igloo. Dlatego też bryła budynku powinna być jak najbardziej zwarta, w formie sześcianu – im mniej załamań ścian i dachu, tym lepiej. Jeśli natomiast kwestię wyboru projektu mamy za sobą, zwróćmy uwagę na inne elementy, które przyczyniają się do energooszczędności.

Termoizolacja przegród

Nie bez znaczenia jest współczynnik przenikania ciepła U przegród. Powinien być jak najniższy i wskazane, aby dla nowo budowanych obiektów mieszkalnych był w granicach zbliżonych do 0,16 W/(m2 • K). Nie wahajmy się zatem, by w tym celu zwiększać grubość warstwy izolacyjnej, ponieważ jest to niewielki koszt w porównaniu z kosztem całego wykonania ocieplenia.

Oprócz ocieplenia ścian, zwróćmy uwagę na izolację termiczną fundamentów oraz posadzki. Jedynie w przypadku nieogrzewanego garażu posadzkę można pozostawić bez izolacji. Jest to korzystne, ponieważ wówczas ciepło emitowane z gruntu chroni pomieszczenie przed ujemnymi temperaturami w czasie zimy, natomiast latem stała temperatura gruntu zapewnia jego chłodzenie.

Jakość okien i drzwi zewnętrznych

Decydując się na zakup stolarki okiennej, zwróćmy uwagę nie tylko na jakość termiczną ram okiennych, ale również szyb, gdyż to właśnie powierzchnia szyb jest większa i poprzez nią możemy tracić cenne ciepło (szczególnie w przypadku projektu z dużymi oknami). Według norm współczynnik przenikania ciepła Umax dla okien i drzwi balkonowych wynosi 1,8, lub 1,7 W/(m2 • K), w zależności od strefy klimatycznej. Natomiast istnieją tzw. okna aktywne o współczynniku UW (czyli dla całego okna) ≤  0,9 W/(m2 • K) oraz współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g ≥ 45%. Wybierajmy więc te o najniższym U i najwyższym g.

Montaż stolarki.

W nowych budynkach zwykle okna są zlicowane z materiałem nośnym ściany – należy wówczas dopilnować, aby materiał izolacyjny zachodził do 2 cm na ramę okienną. Trzeba również prawidłowo zamontować podokienniki, a pod ramą okienną i parapetem wewnętrznym powinno się umieścić kilkucentymetrowej grubości styropian.

Balkony i tarasy

Tradycyjne zamocowanie balkonu jest miejscem, w którym płyta balkonowa jest przedłużeniem stropu i w naturalny sposób tworzy się mostek termiczny, przerywając izolację termiczną ściany.

W takiej sytuacji bez systemowej izolacji przejścia stropu w płytę balkonową należy starannie ocieplić wszystkie strony balkonu, tzn. pod płytą, czołową stronę balkonu oraz od góry. Przy czym należy zwrócić uwagę na solidnie wykonaną izolację przeciwwilgociową.

Jakość montażu warstwy izolacyjnej

Niezwykle istotną rolę w uzyskaniu pożądanego efektu ocieplenia odgrywa właściwy sposób montażu warstwy izolacyjnej ścian.

Zaleca się klejenie metodą obwodowo-punktową lub, jeśli równość podłoża pozwala, pacą zębatą na całej powierzchni.

Niedopuszczalne jest pozostawienie prześwitu między klejonymi płytami a ścianą - nie tylko ze względów termicznych, ale także przeciwpożarowych.

Dużo mostków termicznych powoduje też nieprawidłowe kołkowanie. Wskazanych jest około 4-6 łączników mechanicznych na metr kwadratowy (za wyjątkiem narożników oraz miejsc narażonych na wiatry ssące).

Jeśli projekt tego nie przewiduje, łączniki nie są konieczne. Szczególnie kołki metalowe mogą powodować spore utraty ciepła. Można to zjawisko ograniczyć, stosując ich zagłębianie i nakładki termiczne. Wypełnianie szczelin między płytami należy wykonać pianką poliuretanową, a nie klejem do montażu płyt.

Wspomniane wyżej mostki termiczne mogą się objawiać po pewnym czasie eksploatacji również zabrudzeniami elewacji z widocznymi miejscami łączeń płyt oraz kołkowania.

Staranne połączenie ścian z połacią dachową oraz izolacja dachu

W tym przypadku istotna jest dokładność oraz technologia zapewniająca ciągłość izolacji na styku ściana – połać dachowa. Należy izolacje ściany wyciągnąć aż do membrany dachowej tak, aby stanowiła nieprzerwaną powlokę z izolacją dachową. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca w okolicy murłaty.

Doskonale uszczelnienie daje ocieplenie dachu metodą natryskową. Jeśli ocieplamy wełną lub styropianem, wskazane jest uszczelnienie tych miejsc pianką niskoprężną.

Docieplenie wieńców stropowych

Izolacyjność cieplna materiału, jakim jest beton, jest znacznie gorsza niż materiałów używanych do ścian konstrukcyjnych. Dlatego też w miejscach, gdzie strop lub słupki betonowe przecinają materiał ściany, wskazane jest dodatkowe docieplenie w postaci cofnięcia o kilka centymetrów wyżej wymienionych elementów i wypełnienie tej przestrzeni materiałem izolującym.

Niedopuszczenie do zawilgocenia przegród

Elementem niezwykle sprzyjającym utracie ciepła jest wilgoć.

Wyobraźmy sobie, że wychodząc w mroźny dzień, zakładamy grubą kurtkę puchową, która jest wilgotna lub mokra.

Nie trzeba opisywać, jak bardzo odczujemy otaczające nas zimno. Taki sam efekt można uzyskać, stosując nawet najlepszą izolację, kiedy mury lub sama izolacja będą wilgotne. Zwróćmy zatem uwagę na zagrożenia zawilgocenia murów i samej warstwy izolacyjnej (w przypadku wełny) zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i z zewnątrz.

Przestrzegając powyższych wskazówek, możemy mieć czyste sumienie, że zrobiliśmy wiele, aby w naszym domu na stałe zagościł komfort termiczny.

W kolejnych wydaniach EB będziemy publikowali materiały szerzej omawiające sposoby wyeliminowania mostków termicznych na poszczególnych elementach budynku.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
Bond / 18-04-2018, 14:37
Dobry styropian z rekomendacjami ITB plus odpowiedni montaż powinny w znaczących ilościach zminimalizować ucieczkę ciepła
Rowek / 20-04-2018, 14:40
Najlepiej ocieplić dom styropianem, ale sprawdzajcie raporty z GUNBu. Jakość to podstawa efektywnej termoizolacji, a z tym bywa różnie
emil / 22-07-2018, 22:38
Warto myśleć o tym już na etapie planowania ocieplenia, żeby nie dopuścić do powstania mostków. Kluczowy jest dobry jakościowo materiał (certyfikat ITB) najlepiej w kompletnym systemie i rzetelna, znająca się na rzeczy ekipa wykonawcza.
xyz / 19-09-2018, 14:48
Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
Seba / 10-11-2018, 12:53
Z doświadczenia polecam styropian TermoOrganiki. Dzięki temu skutecznie wyeliminowałem problem mostków termicznych.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź!

Blachy na tzw. rąbek stojący są jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Teraz...

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech pochodzi z...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Na czym dokładnie polega udrażnianie rur?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » Niestety, awarie mogą zdarzyć się zawsze. Ich pojawieniu się każdorazowo towarzyszy napięcie i stres... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Doctord  | 
03-08-2020, 18:13
 | 
1
MESIgoal  | 
03-08-2020, 15:44
 | 
1
miki789  | 
03-08-2020, 14:07
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl