Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

 Eco Comfort  |  74
Jak otrzymać dofinansowanie? Krok po kroku
Jak otrzymać dofinansowanie? Krok po kroku
Fot. Eco Comfort

Wybudowanie domu energooszczędnego jest znacznie bardziej kosztowna niż domu tradycyjnego. Różnica w kosztach sięga 10-15% dla domów energooszczędnych i aż 35% dla domów pasywnych. Dlatego też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dopłat z myślą o osobach, które chcą wybudować dom energooszczędny bądź zakupić mieszkanie w energooszczędnym budynku.

W przypadku budowy domu mowa jest o maksymalnych dopłatach w wysokości 30 bądź 50 tys. zł, natomiast dla osób kupujących mieszkanie to kwoty 11 lub 16 tys. zł., w zależności od standardu energetycznego, który spełnia obiekt. Zastanawiasz się pewnie, co musisz zrobić, by uzyskać takie dofinansowanie?

Czytając artykuł znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Czego dokładnie dotyczy dofinansowanie?
 • Jakie są dostępne rodzaje dofinansowań?
 • Jakie są wysokości dofinansowań?
 • Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie?
 • Jak otrzymać dofinansowanie krok po kroku?

Co obejmuje dofinansowanie?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że dofinansowania do kredytów nie są udzielane na budowę tylko na tzw. koszty kwalifikowane. Są to dodatkowe koszty, ponoszone na dostosowanie domu do wybranego standardu energetycznego.

Do takich kosztów kwalifikowanych zalicza się m.in.:

 • zakup oraz montaż materiałów izolacyjnych, stolarki okiennej i drzwiowej, czyli elementów konstrukcyjnych bryły budynku,
 • zakup oraz montaż systemów rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, (zobacz jak działa rekuperator)
 • zakup oraz montaż instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, przygotowania instalacji użytkowej ciepłej wody oraz wodno-kanalizacyjnej.

Uwaga! Wszelkie koszty związane z wykończeniem przestrzeni wewnątrz budynku nie są zaliczane do kosztów kwalifikowanych.

Jakie są dostępne rodzaje dofinansowań?

Rozróżnia się dwa rodzaje dopłat do budowy domów energooszczędnych:

 1. Dopłata do kredytu na budowę domu jednorodzinnego bądź zakupu domu jednorodzinnego albo mieszkania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 2. Dopłata do kredytu na konkretne instalacje typowe dla domu energooszczędnego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gspodarki Wodnej.

Jakie są wysokości dofinansowań?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w nawiązaniu do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r., nakazującej państwom członkowskim ograniczenie zużycia energii nowo powstających budynków niemal do zera od 2021 r., rozpoczął program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych, trwający od 2013 do 2022 r. Budżet całego programu wynosi 300 mln złotych, a środki alokowane są następująco:

 • 2013-2015 - 100 mln zł
 • 2016-2018 - 200 mln zł

Oznacza to, że od początku bieżącego roku aż do 2018 r. to najlepszy czas, aby starać się o kredyt z dofinansowaniem. Według szacunków NFOŚiGW przeznaczone na ten okres środki pozwolą na dofinansowanie budowy ok. 12 tys. domów jednorodzinnych oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi maksymalna kwota dofinansowania wynosi:

1. dla domów jednorodzinnych:

 • standard NF40 - EUco ≤ 40 kWh/(m²·rok) - dotacja 30 000 zł brutto,
 • standard NF15 - EUco ≤ 15 kWh/( m²·rok) - dotacja 50 000 zł brutto.

2. dla lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych:

 • standard NF40 - EUco ≤ 40 kWh/( m·rok) – dotacja 11 000 zł brutto,
 • standard NF15 - EUco ≤ 15 kWh/( m·rok) – dotacja 16 000 zł brutto.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie?

Chcąc uzyskać dofinansowanie, budynek musi spełniać odpowiedni standard energetyczny NF40 albo NF15. Nasuwa się więc pytanie, czy uzyskanie odpowiedniego standardu jest trudne? Niestety tak.

Czym właściwie jest zapotrzebowanie energetyczne? Zapotrzebowanie energetyczne określa liczbę kilowatów energii wykorzystywanych do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni budynku w ciągu roku, skrót jednostki to kWh/(m·rok).

Zatem jeśli chcesz, aby Twój budynek spełniał standard NF15, by ogrzać jeden metr kwadratowy tego budynku w ciągu roku, możesz spalić ok. 2,5 kg węgla, 1,7 m³ gazu ziemnego lub 1,5 litra oleju opałowego. W tym miejscu należy wspomnieć, że obiekty budowane technologią tradycyjną mają zapotrzebowanie energetyczne około 150 kWh/(m2·rok).

Chcąc spełnić standard energetyczny NF15 musisz więc wybudować dom pasywny. Koszty jego budowy w porównaniu z kosztami domu tradycyjnego mogą być nawet o 30% wyższe. Wysokość dofinansowania w tym przypadku wynosi 50 tys. zł, można więc łatwo wyliczyć, czy wpłynie ono w istotny sposób na wartość całej inwestycji.

W przypadku standardu NF40, aby zakwalifikować do niego dom, zużycie energii musi być na poziomie od 30 do 60 kWh(m²·rok). Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że otrzymasz dofinansowanie, musisz postarać się o spełnianie normy z dolnego przedziału od 30 do 40 kWh (m²·rok). Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygórowana wartość.

Dofinansowanie stanowi częściową spłatę kredytu, zaciągniętego na budowę bądź kupno domu czy mieszkania. Jest ono wpłacane na konto kredytowe inwestora dopiero po zakończeniu budowy oraz uzyskaniu oczekiwanego standardu energetycznego.

Aby starać się o dofinansowanie, trzeba mieć podpisaną umowę kredytową z bankiem, ponieważ dotacja jest przyznawana jako częściowa spłata zaciągniętego już kredytu. Jego wysokość jest obliczana na podstawie rocznego zapotrzebowania budynku na energię użytkową, wykorzystywaną do ogrzewania oraz wentylacji, oraz na bazie danych dotyczących sprawności instalacji wodnej i grzewczej. 

Chcesz wiedzieć więcej o dofinansowaniach do domów jednorodzinnych? Sprawdź 
ten artykuł.

Jak otrzymać dofinansowanie - krok po kroku? - Zobacz na następnej stronie

Eco Comfort
Myślenice k. Krakowa
ul. Drogowców 3
32-400 Myślenice
tel. 603 908 700

www.ecocomfort.pl
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

19
hajduk1984 / 04-03-2016, 13:09
Czy można otrzymać dofinansowanie nie biorąc kredytu? Jest mowa o przelewaniu na konto w ramach częściowej spłaty kredytu. Czy w takim razie trzeba zaciągnąć kredyt nawet na te 50 tys żeby dośtać? Z góry dziękuję za pomoc
EcoComfort / 07-03-2016, 09:22
Dofinansowanie, o którym mowa jest przyznawane wyłącznie w ramach zaciąganego kredytu na budowę lub zakup domu. Nie będzie więc możliwości uzyskania go bez wnioskowania o kredyt w jednym z banków, które współpracują z NFOŚiGW. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sprawdzenie możliwości aktualnych dofinansowań przyznawanych w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), na poszczególne instalacje cechujące dom energooszczędny. Jednakże w każdym województwie mogą być inne kryteria dostosowane do lokalnych priorytetów proekologicznych.

W razie wątpliwości zachęcam do kontaktu.
Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta, ECO Comfort
hajduk1984 / 09-03-2016, 09:56
Trochę to smutne jeśli ktoś ma gotówkę, ale jednak większość chyba jednak korzysta z kredytów w sumie. Tak czy inaczej serdecznie dziękuję za wyjaśnienia. A lista banków współpracujących z NFOŚiGW jest gdzieś dostępna?
EcoComfort / 15-03-2016, 09:37

Aktualnie program przewiduje dofinansowania jedynie w przypadku zaciągania kredytów, zapewne tak jak Pan zauważył dlatego, że większość osób musi go zaciągnąć, żeby wybudować dom. Może z czasem o dofinansowania będą mogli starać się wszyscy budujący bez względu na dofinansowania. Listę banków współpracujących z NFOŚiGW znajdzie Pan na ich stronie

Kasper / 24-05-2016, 10:44
Dzięki za zbiór przydatnych porad :)
I gratulacje dla #EcoComfort za odpowiedzi dla zainteresowanego czytelnika, super :)
Sylwia / 26-07-2017, 19:50

Czy wybór technologi do budowy domu jest brany pod uwagę? Pytam dlatego, że planuję dom wybudowany z bala, w tradycyjnym stylu ale jak zapewnia firma wykonująca dom (Natur Eko Dom) i projektant (Wiejskie Klimaty) to cała konstrukcja będzie energooszczędna. Czekam na bardziej szczegółowe wyliczenia ale z chęcią (i z pomocą takiego programu) dopłacę do domu by zyskać wyższy standard.

EcoComfort / 08-08-2017, 13:29

Pani Sylwio, z punktu poprawności działania rekuperacji technologia budowy domu nie ma większego znaczenia.
Ale im dom jest bardziej szczelny / energooszczędny tym rekuperacja działa efektywniej.

Katarzyna Kowalska / 10-11-2017, 21:12
Czy o dofinansowanie mozna ubiegać się do końca 2017 r czy jeszcze przez cały 2018r? Katarzyna
EcoComfort / 13-11-2017, 12:46
Pani Katarzyno, ostatnie budżetowanie programu obejmuje lata 2016 – 2018, więc należy przyjąć że program funkcjonuje do końca 2018 r. W tym okresie budżet wyniesie 282 mln zł.
Angi / 07-02-2018, 22:10
Czy można się starać o dofinansowanie w trakcie budowy?
   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl