Materiały ścienne a akustyka na przykładzie silikatów
Budowanie przegród o dużej masie powierzchniowej, na przykład z silikatów, jest prostym i ekonomicznie opłacalnym sposobem osiągania wysokiej izolacyjności akustycznej. W obrębie powierzchni domu jednorodzinnego pojawia się wiele dźwięków, takich jak odgłosy radia czy telewizora, spotkań towarzyskich, zabawy dzieci, pracy urządzeń kuchennych, które generowane przez jednych domowników, mogą przeszkadzać pozostałym. Dlatego ważne jest, aby przegrody wewnętrzne (ściany, stropy) zapewniały odpowiednią izolacyjność akustyczną.
Wybór konkretnych rozwiązań ściennych, łącznie z rodzajem i grubością bloczka, następuje w odniesieniu do norm, rodzaju budownictwa, a także oczekiwań inwestorów, którzy będą w takim budynku mieszkać.
W przypadku ochrony przed hałasem wewnętrznym podstawowe wymagania dla ścianek działowych spełniane są już przy zastosowaniu drążonych bloczków silikatowych grubości 8 cm oraz z dużą nadwyżką przy zastosowaniu bloczków grubości 12 cm.
Zobacz też: Izolacyjność akustyczna - komfort bez hałasu
Wartość R’A1 ≥ 52 dB dla ścian między budynkami w zabudowie szeregowej można uzyskać już przy jednowarstwowej ścianie grubości 18 cm wykonanej z pełnych bloczków o podwyższonej izolacyjności akustycznej, obustronnie otynkowanej tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym grubości 10-12 mm oraz odpowiednim połączeniem ze ścianami bocznymi.
![]() |
Znaczna masa powierzchniowa ścian z bloków silikatowych (klasa gęstości 1,4–2,2) powoduje, że przegroda stanowi szczelną zaporę dla dźwięków; fot. Stowarzyszenie "Białe murowanie" |
Dodatkowymi zaletami ścian z silikatów jest prostota ich wykonania i wysoka odporność na błędy wykonawcze.
Dobór rozwiązań i prawidłowe wykonanie
Istotną kwestią jest zastosowanie odpowiednich pod kątem akustycznym rozwiązań projektowo-konstrukcyjnych, np. dotyczących wzajemnego połączenia ścian. Dzięki temu można uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej - np. walory ściany z bloczków silikatowych najpełniej można wykorzystać w budynku, którego wszystkie ściany są wykonane z silikatów i połączone sztywnym węzłem murarskim.
Do czynników, które znacząco wpływają na akustykę budynku, należą również fachowość i doświadczenie ekipy budowlanej, które pozwolą uniknąć błędów wykonawczych. Przy wykonywaniu ścian murowanych z silikatów ważne jest użycie odpowiedniej zaprawy murarskiej oraz jej równomierne rozłożenie.
W przypadku bloczków o gładkiej powierzchni czołowej (bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej), szczególną uwagę należy zwrócić na wypełnienie spoin pionowych zaprawą, brak ich wypełnienia prowadzi do spadku szczelności tego typu ściany. Należy również pamiętać, że nadmierna ilość bruzd i wnęk w powierzchni ściany, powoduje spadek jej izolacyjności akustycznej.
Prawidłowe wykonawstwo pozwoli cieszyć się komfortem akustycznym i spełnić parametry określone dla konkretnych materiałów oraz rozwiązań projektowo konstrukcyjnych.
![]() |
![]() |
![]() |
Ściany wapienno-piaskowe poprzez wysoki poziom akumulacji ciepła i wysoką paroprzepuszczalność stabilizują wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Wpływają także na odpowiedni mikroklimat pomieszczeń poprzez ograniczenie rozwoju szkodliwych grzybów i flory bakteryjnej na ścianie; fot. Stowarzyszenie "Białe murowanie" |
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail. |