Nowoczesne oświetlenie kuchni

Nowoczesne oświetlenie kuchni
Nowoczesne oświetlenie kuchni
Fot. LUMINES Lighting

W nowoczesnym budownictwie, gdzie kuchnia bardzo często łączona jest z częścią jadalnianą lub z salonem, dobór oświetlenia może znacząco wpłynąć na wygląd przestrzeni użytkowej oraz na wrażenia i komfort podczas codziennego użytkowania.

Przygotowując projekt oświetlenia należy pamiętać, że powinien on uwzględniać podział pomieszczenia na strefy funkcjonalne. Dobrze doświetlona i zaplanowana kuchnia to miejsce, gdzie wszystko znajduje się w zasięgu ręki, a odpowiedni dobór mocy i barwy oświetlenia poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy. Oczywistym wyborem jest nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED. Ze względu na specyfikę przestrzeni montażowej, gdzie instalacja odbywa się w oparciu o zabudowę meblową, najczęściej wybieranym przez instalatorów źródłem światła są profile aluminiowe z wklejoną do środka taśmą LED.

Przed przystąpieniem do projektowania, warto zapoznać się z mnogością rozwiązań montażowych i aranżacyjnych, jakie dają nowoczesne profile aluminiowe.

Przestrzeń robocza. Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe jest podstawą w każdej kuchni. Przestrzeń robocza bardzo często umieszczana jest pod szafkami, a to z kolei determinuje najczęściej stosowane rozwiązanie, jakim jest montaż profili kątowych w miejscu łączenia się szafek ze ścianą. Dowiedz się więcej >>

Profil C LUMINES jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem z portfolio LUMINES. Warto zwrócić uwagę, że montaż nawierzchniowy profilu kątowego może odbyć się przy zastosowaniu taśmy dwustronnej, wkrętów, ale również uchwytów montażowych LUMINES. Takie rozwiązanie to spore ułatwienie instalacyjne oraz zabieg wpływający na
końcową estetykę. Przed montażem profilu kątowego warto przemyśleć dobór odpowiedniego klosza. Różny materiał, z którego tłoczone są klosze do profili, wpływa na poziom przepuszczalności światła. Jest to szczególnie istotne w przypadku profili kątowych, gdzie źródło światła padające pod kątem 45º (jak ma to miejsce w profilu C), często bywa widoczne z pozostałych miejsc w kuchni.

Alternatywą dla standardowego profilu kątowego jest profil H LUMINES, który ze względu na swoją niesymetryczną budowę, umożliwia regulację kąta padania strumienia światła między 30 lub 60º, w zależności od sposobu montażu.

 Profil H LUMINES Lighting zamontowany pod kątem 30 lub 60 stopni
Profil H LUMINES Lighting zamontowany pod kątem 30 lub 60º

Oba profile można wykorzystać także jako oświetlenie szuflad. Montaż z czujnikiem ruchu usprawni pracę i wykonywanie bieżących zadań w przestrzeni kuchennej. Ciekawą alternatywą dla profili kątowych jest profil RETO LUMINES, który instalujemy nawierzchniowo pod szafkami. Profil został zaprojektowany do instalacji dwóch taśm LED. Daje to mocne doświetlenie przestrzeni, jednak dzięki ukryciu taśm LED w zagłębieniach profilu, strumień światła jest odpowiednio złagodzony.

Uzyskana linia światła jest jednolita, bez widocznych "oczek" diod LED. Domyślna instalacja profilu zakłada montaż prostopadły do powierzchni blatu. Takie rozwiązanie sprawia, że źródło światła nie jest bezpośrednio widoczne, jeśli patrzymy na nie z otwartej części kuchni. Dzięki takiemu montażowi, pozbywamy się tzw. efektu olśnienia. Efekt ten pojawia się w salonie połączonym z kuchnią, gdzie przestrzeń wypoczynkowa położona jest najczęściej poniżej linii oświetlenia zamontowanego pod szafkami, przez co strumień światła nieprzyjemnie nas oślepia. W przypadku użycia profilu RETO unikamy tego problemu. Widoczna linia światła jest miękka i delikatna. Jeśli zależy nam na skierowaniu strumienia światła pod kątem, specjalne zaślepki z podporą umożliwiają montaż profilu odchylonego o 15 lub 30º. Zadbaj o odpowiedni klimat w swojej kuchni >>

 Profil RETO LUMINES Lighting z zaślepkami, które zmieniają kąt padania światła
Profil RETO LUMINES Lighting z zaślepkami, które zmieniają kąt padania światła
 Profil RETO LUMINES Lighting zainstalowany pod szafką kuchenną
Profil RETO LUMINES Lighting zainstalowany pod szafką kuchenną

Innym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji, gdy zależy nam na dyskretnym montażu źródła światła, jest instalacja profili w otwory wyfrezowane w szafkach. W takiej sytuacji stosujemy profile wpuszczane (profile B, G, Z LUMINES), których konstrukcja umożliwia wpasowanie profili do frezu.

LUMINES w swojej ofercie wpuszczanych profili meblowych posiada profile o różnej głębokości, co wraz z połączeniem z różnymi rodzajami klosza i taśm LED, ze względu na odległość taśmy LED od zamontowanego klosza, pozwala uzyskać różne efekty końcowe. Wybór klosza o większej transparentności, zwiększa przepuszczalność i efektywność strumienia świetlnego uzyskiwanego z oprawy. Z drugiej strony, im bardziej mleczny klosz, tym bardziej jednolitą i gładką linię światła otrzymamy.

 Profile B, G, Z LUMINES Lighting
Profile B, G, Z LUMINES Lighting
 Profil Z LUMINES Lighting wpuszczony we frez w szafce kuchennej
Profil Z LUMINES Lighting wpuszczony we frez w szafce kuchennej

Na koniec warto zainteresować się samą taśmą LED. W przypadku oświetlenia zadaniowego, sugerowany jest wybór taśmy LED z możliwie najwyższym wskaźnikiem oddawania światła (CRI). Wpływa to na naturalność kolorów oddawanych przez oświetlone przedmioty. Jest to szczególnie ważne w przypadku oświetlenia przestrzeni roboczej, gdzie przygotowujemy potrawy. Istotny jest również wybór taśmy ze względu na gęstość rozmieszczenia diod LED, która pozwala na uzyskanie zupełnie innych efektów świetlnych, a także decyzja, jaką barwę światła chcemy zastosować. Dla przestrzeni roboczych polecamy barwę neutralną, około 4000K.

Profile LED jako główne źródło światła

Jak w każdym wnętrzu, także w kuchni, potrzebne jest oświetlenie główne, które równomiernie rozświetli całe pomieszczenie. Wykorzystywanie profili aluminiowych do budowy oświetlenia głównego jest rozwiązaniem wygodnym i coraz bardziej popularnym. Profile aluminiowe LED pozwalają bowiem na stosunkowo łatwe docinanie do wymaganego rozmiaru, co daje możliwość tworzenia linii światła oraz uzyskiwanie opraw o dowolnie wybranej długości. Daje to możliwość projektowania i instalowania opraw świetlnych szytych na miarę, w zasadzie bez żadnych ograniczeń.

Ciekawym rozwiązaniem są profile architektoniczne LUMINES. Umożliwiają uzyskanie interesujących efektów świetlnych przy jednoczesnym dodaniu pomieszczeniu charakteru. Zastosowanie profili wpuszczonych w sufit sprawi, że nasza kuchnia stanie się nowoczesna i funkcjonalna. Profil inTALIA przeznaczony jest do montażu z dwiema taśmami LED o szerokości do 12 mm. Pozwala to na uzyskanie mocnej wiązki światła, tworząc jednocześnie sufit o niezwykle ciekawym wyglądzie.

 Profil inTALIA LUMINES Lighting w montażu z łącznikiem kątowym
Profil inTALIA LUMINES Lighting w montażu z łącznikiem kątowym

inTALIA, zamontowana w formie równoległych linii lub dookoła sufitu, w postaci łączących się odcinków dociętych pod kątem 45º, doda pomieszczeniu charakteru. W roli oświetlenia sufitowego w kuchni z powodzeniem sprawdzą się także inne profile LUMINES przeznaczone do montażu wpuszczanego: inSILEDA, inDILEDA, INSO, ZATI oraz SUBLI.

 Profil inTALIA LUMINES Lighting wpuszczony w sufit
Profil inTALIA LUMINES Lighting wpuszczony w sufit

W przypadku pomieszczeń kuchennych otwartych na pozostałą część użytkową, często spotykamy się z budową sufitu podwieszanego np. w postaci wysepek. Znalezienie klasycznej lampy pasującej do takiego projektu bywa niezwykle wymagające. Montaż profili aluminiowych w tego typu suficie pozwala na uzyskanie efektu dobrze rozproszonego światła, które nie rzuca cienia jak np. klasyczny żyrandol.

 Profil inTALIA LUMINES Lighting wpuszczony w sufit
Profil APA12 LUMINES Lighting zamontowany w formie sufitu podwieszanego

Jedną z możliwości jest zastosowanie profili "niszowych", zainstalowanych np. wokół umiejscowionej na suficie wyspy. APA i IPA LUMINES montowane są na krawędziach płyt gipsowych. Ze względu na swoją budowę pozwalają na uzyskanie różnych efektów. APA tworzy wiązkę światła skierowaną prostopadle do płyty gipsowej, natomiast IPA - pod kątem prostym w stosunku do płyty. Zarówno profil APA, jak i IPA można zagipsować, uzyskując w ten sposób bardziej naturalny i dyskretny efekt wykończenia sufitu.

 Profile APA i IPA LUMINES Lighting
Profile APA i IPA LUMINES Lighting

Warto pamiętać o włączniku światła. Powinien znajdować się on przy wejściu, dzięki czemu nie będziemy po omacku krążyć w ciemności. W przypadku profili i taśm LED, łatwym do uzyskania efektem jest sterowanie całością oświetlenia kuchennego z poziomu jednego sterownika. Dobrze sprawdzą się tutaj bezdotykowe i dotykowe sterowniki LUMINES, które umieszczane we wnętrzu profilu, umożliwiają sterowanie poszczególnym strefami. Innym często wybieranym rozwiązaniem są sterowniki Mi-Light. Pozwalają przy użyciu odbiorników, na podział pomieszczenia na strefy i różne sterowanie światłem w wybranych strefach.

Sterowanie może odbywać się przy użyciu włącznika z panelem dotykowym zamontowanego w ścianie lub przy pomocy pilota. W ten sposób możemy regulować jasność światła oraz zmieniać barwę światła z ciepłej na zimną. Dzięki darmowej aplikacji producenta, sterowanie może odbywać się również za pomocą smartfonu.

Oświetlenie strefy jadalnianej

Styl pomieszczenia można podkreślić poprzez dobrze zaprojektowaną strefę jadalnianą. W nowoczesnych projektach często przynależy ona do kuchni. Prawidłowe oświetlenie głównej części tej strefy, czyli stołu, pozwala osiągnąć pożądany efekt oświetlenia, które nie męczy oczu i dodaje pomieszczeniu przytulności.

W roli oświetlenia strefy jadalnianej z powodzeniem sprawdzą się profile aluminiowe zamontowane w postaci wiszącej lampy. Dodatek zawiesi mocujących i kilku niezbędnych akcesoriów sprawia, że montaż odbywa się w prosty sposób i może zostać wykonany przez osoby bez większego doświadczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie zawiesi przewodzących, z przewodem ukrytym wewnątrz linki, co daje minimalistyczny efekt.

 Profil DILEDA LUMINES Lighting
Profil DILEDA LUMINES Lighting
 Profil SILEDA LUMINES Lighting
Profil SILEDA LUMINES Lighting

Do instalacji lampy nad stołem można wykorzystać praktycznie każdy typ profili. Wybór zależy od pożądanego kształtu oraz liczby równolegle zamontowanych taśm, co wpłynie na moc światła. Dzięki możliwości docięcia profilu na wymiar długości stołu, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo nowoczesne rozwiązanie. Jaka barwa światła? Podczas wyboru oświetlenia do kuchni warto zastanowić się nad doborem barwy światła. Do pomieszczeń kuchennych zalecamy światło o barwie ciepłej, która uspokaja, działa relaksująco i szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku połączenia kuchni z salonem czy częścią jadalnianą.

Ciepła barwa światła, o temperaturze barwowej poniżej 3300 K, sprawia, że potrawy wyglądają na bardziej apetyczne. Barwa ta w połączeniu ze wskaźnikiem CRI powyżej 80 pozwala uzyskać idealne oświetlenie kuchenne, które podniesie walory korzystania z kuchni. Jeśli twój instalator nie pyta Cię o dobór barwy oświetlenia LED w kuchni, poproś go o wybór taśm o specyfikacji podanej powyżej. Czy profile aluminiowe są konieczne? Czy w ogóle stosować profile aluminiowe? Choć coraz rzadziej spotkać można instalacje oparte o montaż "gołej" taśmy LED, warto zwrócić uwagę na zalety, jakie pojawiają się podczas stosowania profili aluminiowych.

Profile do LED dają wiele możliwości instalacyjnych i dekoracyjnych. Dzięki odmiennym kształtom, mogą zmienić geometrię padania światła. Poprzez różne komponowanie profilu, taśm i kloszy, pozwalają na różne efekty świetlne, w tym na uzyskanie efektu płynnej linii światła bez widocznych oczek diod LED. Umożliwiają także estetyczne i profesjonalne instalowanie oświetlenia. Szeroka gama kolorystyczna (wraz z możliwością zamówienia profili w dowolnie wybranym kolorze z palety RAL) pozwala na dokładne dopasowanie wybranego profilu do projektu całego pomieszczenia.

Profile to nowoczesne oprawy "szyte na miarę", które dają możliwość idealnego dopasowania do mebli i wymiarów kuchni. Jednak podstawową zaletą profili aluminiowych jest wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, który wydłuża żywotność i efektywność taśmy LED. Pełni funkcję radiatora dla elementów półprzewodnikowych LED. Doskonale odprowadza ciepło. Twoja kuchnia z pewnością zyska na dobrze przemyślanych i dobranych profilach LED. To rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, w których zależy nam na funkcjonalności i bezpieczeństwie, ale także interesujących rozwiązaniach aranżacyjnych.

Blog Lumines Lighting: http://lumines.pl/blog/nowoczesne-oswietlenie-kuchni/

Lumines Lighting LED LABS Sp. z o.o.
ul. Zakopiańska 2c, 30-418 Kraków

(LUMINES Lighting, oświetlenie w kuchnia, kuchenne oświetlenie, aranżacja kuchni, oświetlenia mebli kuchennych, oświetlenie LED, taśmy led)

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  12
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Nina_23 / 19-03-2019, 15:03
Piękne te zdjęcia z oświetleniem kuchni. Jednak światło robi różnicę.
Danasza / 13-05-2019, 23:05
U mnie w kuchni podświetliliśmy blat właśnie taśmami LED i szafki i mam zupełnie nowy wystrój niedużym kosztem
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »

Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »


Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

thormask  | 
19-08-2019, 10:45
 | 
1
thormask  | 
19-08-2019, 10:42
 | 
1
thormask  | 
19-08-2019, 10:42
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
100
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl